YAY Qalereyasında“1001 gecə”
“1001 gecə” sərgisində müasir incəsənət sahəsində çalışan görkəmli Azərbaycan rəssamlarının rəssamlıq, heykəltəraşlıq və instalyasiya işlərinin ekspozisiyası təqdim olunacaq.   Sərgi İslam mədəniyyəti ənənələrindən, dəyərlərindən və onların müasir dövrə necə uyğunlaşmasından və hansı transformasiyalara uğramasından bəhs edir.
Orxan Hüseynovun “Müsəlman kosmonavtlar” adlı silsiləsi  rəssamın tarixi tədqiqatları əsasında yaradılıb.
Faiq Əhməd “Düşüncənin təzahürü” əsərində, xalçanın bir hissəsinin strukturunu pozaraq, klassik elementlərin bir qismini qabardır. Bununla rəssam  adi ikiölçülü xalçanı dəyişərək, üçölçülü və həcmli şəkildə təqdim edir.
Rəşad Ələkbərovun “Şəbəkə” və “Və O dedi...” adlı işıq instalyasiyaları rəssamın ənənəvi elementləri fərqli formada göstərmək ideyasına əsaslanır.
Fərid Rəsulovun “Şəbəkə”  instalyasiyası (Qərb vitraj sənətinin ekvivalenti)  həmçinin Azərbaycan memarlığının incilərindən sayılır.
Hüseyn Haqverdinin “Sınma” silsiləsindən olan heykəl və tabloları rəssamın incəsənətin fərqli növlərinə eyni pozisiyadan yanaşmasını nümayiş etdirir.
Rеza Hazarenin “Letargiya bağçası” silsiləsindən olan qrafik əsərlərində rəssam öz qəhrəmanlarının arxa fonunu boş saxlayaraq, insan faktorundan başqa hər şeyin boş və mənasız olması ideyasını diqqətə çatdırmaq istəyir.

“1001 Ночь” в Yay Gallery
Выставка 1001 Ночь представит экспозицию работ выдающихся Азербайджанских художников, работающих в сфере современного искусства в направлениях живописи, скульптуры и инсталляции. Выставка рассказывает о традициях и ценностях культуры исламского мира, об изменениях и трансформациях, которым она была подвергнута в течение времени.
Серия «Мусульманские космонавты» Орхана Гусейнова создана на основе исторических исследований, проведённых художником.
В произведении «Проявленное сознание» Фаик Ахмед, изменяя структуру части ковра, раздувает его классические элементы. Таким образом, художник меняет двухмерное пространство плоского ковра на трёхмерное объёмного.
Световые инсталляции «Шебеке» и «И он сказал…» Рашада Алекперова основываются на идее представления традиционных элементов в иной интерпретации.
Инсталляции Фарида Расулова «Шебеке» (эквивалент западного витража) также являются переосмысленной жемчужиной Азербайджанской архитектуры.
Скульптура и табло Гусейна Ахвердиева из серии «Преломление» демонстрируют отношение художника к разным видам искусства с одинаковой позиции.
В графических работах из серии «Сад Летаргии» Реза Азаре, оставляя задний фон своих героев пустым, старается донести мысль о незначительности всего окружающего, кроме человеческого фактора.