"Mədəniyyət Bloggeri" kimi vacib bir vəzifəni icra edən biri olaraq oxucumu lokal çərçivə ilə məhdudiyyətləndirə bilmərəm. Axı üfüqləri genişləndirmək mümkündür və lazımdır! Getdiyim yer haqqında isə uzun-uzadı təxmin etmək lazım gəlməyəcək. ONUN haqqında və ORADA sonsuz yazmaq mümkündür! Bu gün biz sizinlə Parisə - Pikasso Muzeyinə yollanırıq.
Pikasso Muzeyi qapılarını sevgi şəhərinin sakinlərinə və qonaqlarına yaxın zamanda açıb. Uzun, dəqiq desək rekord bir müddətdə (muzeylər üçün) - tam 4 il ərzində muzey bərpa olunurdu! Restavrasiya haqqında o qədər dedi-qodu və şayiələr yayıldı ki, açılış zamanı əsas "restavrator" - direktor qalmaqallı şəkildə vəzifədən uzaqlaşdırıldı. Buna baxmayaraq, bu məsələ muzeyin kolleksiyasına heç bir təsir göstərmədi. Budur, artıq ikinci ildir ki, Musée national Picasso kubizm banisinin pərəstişkarlarını sevindirir.
Pikassonun istedadı haqqında bir çox filmlər çəkilib, minlərlə məqalələr yazılıb, onun yaradıcılığına həsr olunmuş dünyada keçirilən sərgilərin sayı isə daha da çoxdur. Bu gün haqqında danışmaq istədiyim sərgi onun həyatının sadəcə bir ilinə həsr olunub. "Pikasso 1932. Erotik il" - xronoloji qaydada düzülmüş (ay və günlər üzrə) ekspozisiyada Mariya Tereza Uolterin təsvir olunduğu silsilə işlər təqdim olunub. Dünyadakı ən bahalı rəssamın üçüncü sevgisi olan Mariya Tereza 32-ci ildə Zürih və Parisdəki sərgilər üçün coşqu ilə çəkdiyi 200-dən çox əsərin muzası və "məhsulu" olmuşdur.
Məhz 1932-ci ildə Pablo Pikasso bəyan edib: "Rəssamlıq - gündəlik yazmağın daha bir üsuludur". Məhz bu cümləni sərginin təşkilatçıları (Pikasso Milli Muzeyi və Londondan olan Tate Modern) gündəlikdə tapmaq mümkün olan Pikassonun o dövrdəki həyatını əsas hadisələrlə əlaqələndirmək üçün başlanğıc nöqtəsi kimi qəbul ediblər. Bu "Gündəlik" demək olar ki, hər gün dolurdu. Burada yenidən əldə edilmiş erotik atmosfer ilə onun müstəsna rəsmləri qeyd olunurdu. Onlara baxaraq, Pikassonun əsərlərində Mariya-Tereza ilə tanış olduğu gündən etibarən əks olunmuş gərginliyi hiss etməmək mümkün deyil.
1932-ci ildə Pikassonun 50 yaşı tamam olmuşdu. O, artıq öz dövrünün ən məşhur rəssamı idi. Lakin elə bu il, 16 iyun tarixində Parisdə onun ilk "retrospektivi" açıldı, həmçinin Fransız kolleksiyaçı Kristian Zervos tərəfindən toplanmış işlərindən ibarət ilk kataloqu nəşr olunmuşdur. Pikassonun Parisdə çəkdiyi rəsmlər - yeni yaradıcılıq, dostlarla görüşlər və sərgilər, konsertlər, kinoteatrların ziyarəti onun daha məhsuldar olduğu Boijelo qəsrinə səfərlərlə bir araya sığışdırılıb. Bu il həmçinin sifarişlərlə, sərgilərdə iştirak etmək üçün dəvətlərlə, qalereya sahibləri və kolleksiyaçılarla birgə işlərlə dolu olub.
Mariya-Thereza ilə onun yaşadığı dünyanı, "Yuxu" və "Ayna qarşısındakı qız" kimi onlarla məşhur əsərləri 2018-ci ilin 11 Fevral tarixinə qədər görmək olar.

Зейнаб Джахан: Один год из жизни Пикассо
Исполняя важную роль «блогера по культуре», я не могу локально ограничивать в этом вопросе своего читателя. Ведь можно и нужно расширять свои горизонты! Ну, а о месте, куда я отправляюсь, долго гадать не придется. Город, о котором и в котором писать можно бесконечно! Сегодня мы с вами направляемся в Париж, в музей Пикассо.
img_9633
Музей Пикассо открыл свои двери для жителей и гостей города любви не так давно. Долгое, а точнее сказать, рекордное (для музеев) время, он находился на реставрации – целых 4 года! Реставрация обросла пересудами и слухами до такой степени, что к открытию главный «реставратор» - директор был скандально уволен. Впрочем, на коллекции музея это никак не отразилось, и вот уже второй год Musée national Picasso радует поклонников основоположника кубизма.
О таланте Пикассо снято множество фильмов, написано сотни статей, а посвященных его творчеству выставок по миру еще больше. Та, о которой я хочу рассказать сегодня, посвящена всего одному году его жизни. «Пикассо 1932. Эротический год» - выстроенная в хронологическом порядке (по месяцам и дням) экспозиция, представляющая серию работ, в которых запечатлена Мария Тереза Вальтер. Третья любовь самого дорогого художника в мире Мария-Тереза стала музой и «продуктом» более 200 картин, которые он неистово писал в 1932-ом году для выставок в Цюрихе и Париже.
img_9628
img_9655
Именно в 1932 году Пабло Пикассо заявил: «Живопись - это еще один способ вести дневник». Эту фразу организаторы выставки (Национальный Музей Пикассо и Tate Modern из Лондона) приняли за отправную точку, чтобы связать жизнь Пикассо этого периода с ключевыми событиями, которые можно было бы найти в дневнике. «Дневник» этот пополнялся почти ежедневно. В нем появлялись его исключительные картины с заново обретенной эротической атмосферой – глядя на них, невозможно не почувствовать напряженность, которая утвердилась в его работах со дня знакомства с Марией-Терезой.
img_9645
img_9649
В 1932 году Пикассо исполнилось 50 лет, он уже был самым известным художником своего времени. Однако только тогда состоялась его первая «ретроспектива», которая открылась 16 июня в Париже, а также был опубликован первый каталог его работ, собранный французским коллекционером Кристианом Зервосом. Парижская живопись Пикассо - время новых творений, встреч с друзьями и посещения выставок, концертов и кинотеатров, было совмещено с поездками в Буажелу, в которых он был не менее продуктивен. Этот год также был полон заказов, приглашений на участие в выставках, работой с галеристами и коллекционерами.
Увидеть мир, в котором он жил с Марией Терезой, десяток его самых знаменитых работ, таких как «Сон» и «Девушка перед зеркалом», можно до 11 февраля 2018 года.