«BİZİM ÜÇÜN ƏN VACİB İNCƏSƏNƏT - KİNODUR»
Artıq 70 ildir ki, minlərlə insan mavi sahilə sadəcə möhtəşəm mənzərəni seyr etməyə görə getmir, həm də özləri üçün kino dünyasında yeni bir şey kəşf etmək üçün gedir. Kann Festivalı - kinematoqrafiya dünyasının ən parlaq və ən nüfuzlu hadisələrindən biridir.
Yəqin ki, hər kəs qaliblərə verilən "Qızıl Palma Budağı" mükafatı haqqında eşidib, amma film sənayesinin nümayəndələrinin ən çox arzu etdikləri isə hələ festivalın ilk zamanlarından ənənəvi olaraq təqdim olunan Kannın Qran Pri mükafatıdır.
Kann Festivalı bizə sadəcə kino sənətinin şedevrlərini bəxş etməyib, həm də düşüncəmizi qidalandırıb. Kann Film Festivalı sayəsində tanıdığımız sevimli filmlərimizi sizə təqdim edirik.
1. «Lobster»
Yorgos Lantimosun filmi bizi tənhalığın birmənalı şəkildə pis olduğu yaxın gələcəyə aparır. Müəyyən yaşa çatmış bütün tənha olanları bir otelə toplayırlar. Bu otel beş ulduzu və yaxşı servisi ilə əlamətdar deyil, bura düşən hər kəs 45 gün ərzində öz sevgisini tapmalıdır. Əgər tapmasa həmin qonağı gəldiyi zaman seçdiyi heyvana çevirirlər. Bu film festivalda tam 3 mükafat toplayıb və dərhal tənqidçilərin top seçməsinə daxil olub.
_2
1. «Sevgisiz»
Boşanma - müasir cəmiyyətin ən yayğın problemlərindən biridir. Yarımçıq ailələrdə qalan uşaqlar olmasaydı bu problem bu qədər qanqaraldıcı olmazdı. Əgər əksər hallarda hər bir valideyn uşağı qazanmağa çalışırsa, Andrey Zvyagintsev isə "Sevgisiz" filmində uşağın heç kimə lazım olmadığı bir ailənin hekayəsini göstərir. Tezliklə yeni münasibətlər qurmağı istəyən valideynləri arasında baş verən mübahisələrin öhdəsindən gələ bilməyən balaca Alyoşa yeganə çıxış yolunu evdən qaçmaqda tapır. Film izləyicini zalım bir gerçəyə qərq edir, bu da rejissora olduqca xas olan bir xarakterdir. Film "juri mükafatına" layiq görülüb. Xatırladaq ki, bu, Zvyagintsevin Kannı fəth edən ilk filmi deyil.
_2_1
1. «Şagird»
Alman dramaturqu Marius von Mayenburgun "Məzlum" adlı pyesinin motivlərinə əsasən çəkilmiş film 2016-cı ildə Kann Film Festivalının ən rezonanslı filmlərindən biri olub. Balaca oğlan Veniamin demək olar ki,  İncili əzbərə bilir və müqəddəs kitabı hərfiyyən şərh edir. Və budur, o öz məktəbinə səlib müharibəsini elan edir. "Şagird" hovuz dərslərinə, ev rahatlığına və ən əsası biologiya müəlliminə qarşıdır, çünki yəhudi köklərinə sahib olduğuna görə Veniaminin xoşuna gəlməyən müəllimə Darvin nəzəriyyəsini, ateizmi təbliğ edir. Niyyətinin ciddiliyi "şagirdin" məktəbin idman zalında quraşdırdığı çarmıxdan sonra bəlli olur. Film Kann festivalının "xüsusi baxış" proqramında təqdim olunub və François Chalais adına mükafata layiq görülüb.

«FOR US CINEMA IS THE MOST IMPORTANT FROM ARTS»
For 70 years thousands of people have been moving in together to the Cote d-Azure not only for enjoying awesome view, but also for revealing something new in the moviedom. The Cannes film festival is one of the most bright and prestigious events in cinematography world.
Perhaps, everyone has heard about «Golden Palm», handed to winners, but, which is the most desirable by representatives of the cinema industry, the Cannes award, have been founded by tradition ever since the first festival time, which is Grand-prix.
The Cannes film festival not only presented us chef d’ oeuvres of cinematic art, but also provided us with food for meditation. We present our favorite films, which we discovered thanks to the Cannes film festival
1. «Lobster»
Yorgas Lanthimos’s film gets us to the not distant future, where solitude is definitely something bad. All loners, turning certain age, are taken to a hotel. It is noticeable not due to its five stars and corresponding service: each person, which found himself in the hotel, should find his love for 45 days period. Unless love object is found, the hotel guest would be turned into the animal, which he chose on his arrival. The film won 3 prizes in one go and got immediately into the top of film critics.
_2
2. «Dislike»
Divorce is one of most common issues of the modern society and this issue wouldn’t be so crying, but for the children, left in single-parent families. If each parent attempts taking a child under his/her custody in majority cases, then in the film “Dislike” Andrey Zvyagintsev presents a history of a family, where nobody needs a child. A boy called Alyosha, who cannot cope with multiple quarrels of parents, striving to establish new relations, as soon as possible, finds only way out from that situation merely by escaping from the house. The film plunges audience into cold reality, which is quite proper to the director. The cinema film won «Special prize of Jury». For your information, this isn’t the first Zvyagintsev’s film, which conquered Cannes.
_2_1
3. «The Student»
The film, produced on base of the play of the German playwright Marius Von Mayenburg «(M)uchenik», is one of the most resonate films of the Cannes festival of 2016. A boy, called Veniamin, knows the Bible almost by heart and literally cites the holy scripture. And there he declares a crusade against his own school. «The Student» is against exercises in swimming pool, domesticity and the main thing, he is against his biology teacher, advocating Darwin's theory and atheism and besides, Venia doesn’t like her Jewish roots. Graveness of attitude of mind becomes obvious, when a “student” erects a crucifixion in the sport hall of the school. A reel of the film is presented in the program “Special look” at the Cannes festival and won the prize after Francois Chalet.