GÖYLƏRİN HİMAYƏSİ ALTINDA
DUBAYA EDƏCƏYİM SƏFƏR ÖNCƏSİ SKEPTİK ƏHVALIMI XATIRLAYIRAM: GUYA ORADA DARIXDIRICIDIR, SADƏCƏ QUM VƏ GÖYDƏLƏNLƏR VAR... ƏGƏR O ZAMAN MƏNƏ DESƏYDİLƏR Kİ, ORADAN QAYITDIQDAN SONRA MƏN HƏR DƏFƏ "DUBAY" ADI GƏLDİKDƏ XOŞBƏXTCƏSİNƏ GÜLÜMSƏYƏCƏYƏM VƏ ONU ƏN SEVDİYİM ŞƏHƏRLƏRİN SİYAHISINA ƏLAVƏ EDƏCƏYƏM - İNANMAZDIM!
Səninlə qalacaq olan Mirage
Dünya şöhrətli otel şəbəkəsinin One&Only adı artıq insanı romantizm əhvalına kökləyir. Burada şeyxlərə layiq ovsunlanmış mühitdə özünü nağıllardakı kimi hiss edirsən. Vestibüldə xüsusi, müşk-baharatlı ətir və gülərüzlü (yeri gəlmişkən rus dilli) personaldan welcome-drink təklifi uçuşdan sonra insanı dərhal sərinlədir.
One&Only Royal Mirage kurort kompleksi təmtəraqlı ərəb saraylarının üslubunda hazırlanmışdır. Onun ərazisi demək olar ki, sahil xətti boyunca bir kilometr uzanır. Pəncərədən "Palm Island Bay" süni adaları görünür. Bir-birinə rəvan şəkildə keçid edən otelin üç korpusu - The Palace, Arabian Court və Residence & Spa - 26 hektar mənzərəli bağçanın içində yerləşir. Korpuslardan savayı burada eksklüziv Beach Garden Villa yerləşir - hətta villa deyil, əsl mini-saray. Burada qonaq otağı, iki yataq otağı və milli üslubda tərtib edilmiş istirahət zonası var.
oneandonly_royalmirage_resort_mainlobby1_mr
Amma istirahət zonası gözləyə bilər! Yoldan gələn kimi Spa mərkəzini ziyarət etmək ən yaxşı seçimdir. Genişliyi və əzəməti ilə sarayı deyil, (onlar sizi bezdiriblər artıq?), məbədi xatırladır. Adı buraya aid olmayan Velnes səcdəgahına həsr olunmuş, üzlüyü açıq rəngli mərmərlə örtülmüş, qübbə və arkalar ilə əhatə olunmuş, mozaika və əlbəttə ki, ənənəvi şərq çıraqları ilə bəzədilmiş məbədi...
ESPA kimi etalon kosmetika vasitələrindən savayı burada bir çox təbii komponentlər tətbiq edilir: dəniz palçığı, duzlar və yosunlar, ayurvedik gil, aromatik yağlar (rozmarin, dəfnə, darçın, şirin badam, sərv, mentol, laym), zəncəfil...
İlk növbədə, hamama getməyi məsləhət görürəm. Burada Mərakeş, Türkiyə və Tunisdən olan məharətli masajist qadınlar sizə zövq dünyasının qapılarını açacaqlar. Şərq ənənələrinə burada müqəddəs şəkildə riayət edirlər: hamam dəsmalı olan peştemal, dərin təmizləyici qara sabun və skrab sürmək üçün xüsusi əlcək - bir sözlə, burada özünüzü təravətli və yenilənmiş hiss etmək üçün hər şey var!
oneandonly_royalmirage_wellness_spa_orientalhammam_relaxingpool2_hr
Su prosedurlarından sonra, qastronomiya axtarışlarının tam zamanıdır. One&Only Royal Mirage otelinin mətbəxi ən təcrübəli qurmanı belə məmnun edəcək. Kurortda Asiya, Hind-Avropa, Mərakeş, Aralıq dənizi ölkələrinin şedevrini təqdim edən səkkiz restoran fəaliyyət göstərir. A-la furşet süfrəsinə üstünlük verənlər üçün əsl cənnət sayılan aralıq dənizi mətbəxindən ibarət Olives restoranı bütün gün açıqdır. Şam yeməyi zamanı "Tagine" Mərakeş restoranı açılır: buranın dekoru xüsusi olaraq birbaşa Mərakeşdən gətirilib, ədviyyəli mətbəx və bir o qədər də ekzotik milli musiqi isə sizin üçün əsl kəşf olacaq. The Palace korpusunda yerləşən Beach Bar & Grill restoranında seçmə dəniz məhsulları təqdim olunur. Dubayda böyük restoran seçimlərinə baxmayaraq otelin qonaqlarının məhz burada yemək yeməyə üstünlük vermələri təəcüblü deyil.
One&Only The Palm kurortunda yerləşən STAY restoranında Mişlenin üç ulduzuna layiq görülmüş baş aşpaz Yannick Allenonun yeməklərindən alacağınız ləziz qastronomiya təəssüratları sizi gözləyir. Qonaqpərəst aşpaz hətta sizi ən müqəddəs məkana - kulinar şedevrlərini hazırladığı mətbəxə dəvət edəcək və sizi öz komplimentlərinə... ya da komplementlərinə qonaq edəcək (sifarişi gözlədiyiniz müddətdə təqdim olunmuş yüngül məzələr belə adlanır). Sizə hansı xoşdursa. Məkana məxsus nou-hau isə - "Şirniyyatlar kitabxanası" adlı xüsusi desert menyusudur. Bu menyu şirniyyat sevənlər üçün firavanlıq, fiquralarını qoruyanlar üçün isə öhdəsindən gəlmək mümkün olmayan sınaqdır. Restorandan Dubai Marina bölgəsinin məşhur göydələnlərinin mənzərəsini seyr etmək mümkündür, onsuz da əmirliyin ən mənzərəli yerlərindən biri olan One&Only The Palm kurortundan bu göydələnlər hər tərəfdən görünür.
oneonly_the_palm_-_grand_pool
One&Only Royal Mirage kurortuna aid limandan şəxsi və ya ictimai kater ilə bura gəlmək və geri qayıtmaq çox asandır. One&Only The Palm - eleqant, hər şeydən uzaq şəraitdə sakit istirahətin əsl oazisidir. Möhtəşəm bağçalar, mötəbər fəvvarələr, hovuz sularının hamar səthi və dənizin köpüklənən parıltısı unudulmaz təəssürat bəxş edəcək!
Fəal istirahət sevənlər də darıxmayacaqlar. Onlar istədikləri məşğuliyyəti tapa biləcəklər: yelkənli qayıq idmanı, baydarkada və Hobie Cats yelkən gəmisində gəzinti, vindsörfinq, su xizəyi, balıq tutma, sualtı üzgüçülük, boru və maska ​​ilə üzmə, akvalanq ilə dalış, temperatur nəzarəti ilə hovuzlar, çox gözəl çimərliklər - bütün bunlar istirahət edənlər üçündür. Yerüstü idman növləri də unudulmayıb: burada həm tennis kortları, həm qolf üçün çəmənliklər, həm də petank, voleybol, basketbol üçün meydançalar mövcuddur. Arzu edənlər at çapma və ya səhraya safari səyahətləri ilə məşğul ola bilərlər.
Qızılı həyəcan
Dubayı gələcəyin şəhəri olaraq qəbul etməyə alışanları asanlıqla keçmişi ilə təəccübləndirmək mümkündür. Keçmişə sayahət üçün ən qədim tikililərin yerləşdiyi Al Fahidi və Dubai Museum bölgələrini ziyarət etmək kifayətdir. Şəhərin şərq hissəsində yerləşən Deyra səmti ənənəvi bazarları sevənlər arasında məşhurdur. Əvvəllər ticarət məhz burada bir yerə cəmlənmişdi. Ədviyyatları, xına və digər ənənəvi assortimentləri həmişə Deira Grand Souk çarşısında (bura həm də Spice Souk adlanır) tapa bilərsiniz. Gold Souk bazarında "qızıl şəhər" adının haradan gəldiyini anlayırsan. Deira səmtində hələ 1912-ci ildə inşa edilmiş buranın ilk yerli Al Ahmadiya məktəbi yerləşir. Ənənəvi əl sənətləri ilə tanış olmaq, Şeyx Obeid Bin Tani və Said Əl Maktumun evlərini, eləcə də hazırda muzey kimi fəaliyyət göstərən əl-Fahidi qəsrini görmək Bur-Dubai ərazisində mümkündür. Fürsətdən istifadə edərək mədəni ziyafətlərin, milli yeməklərin dequstasiyalarının, ərəb dili kurslarının keçirildiyi, ekskursiya turlarının təşkil olunduğu Şeyx Məhəmməd adına Mədəniyyət Əməkdaşlığı Mərkəzini ziyarət edin. Onun şüarı: "Açıq qapı - açıq fikir"-dir. Elə burada, əl-Fahididə köhnə “Textile Souq” bazarında - ipək, pambıq və naxışlı əl işləri ala bilərsiniz. Gün batarkən üzən gəmilərlə dolu Fars körfəzinə abrada gəzintiyə çıxın... Budur, köhnə Dubayın nəfəsi! İştahanız açılan kimi məşhur "Al Ustad Special Kabab" İran restoranına kabab yeməyə gedin. Bu məkan 1978-ci ildən fəaliyyət göstərir və sadəcə ləziz mətbəxi ilə tanınmır, həm də aralarında hətta yerli şeyxin oğlunun olduğu müştərilərlə çəkdirdiyi selfi fotoları ilə restoranın divarlarını bəzəyən ofisiantı ilə də məşhurdur.
al_fahidi_historical_district_36
Səhra üzərindən uçuş
Təsəvvür edin: günəş doğan vaxtı siz hava balonunda 1200 metr yüksəkliyə qalxırsınız.
Qarşınızda qızıl qum və zümrüd oazislərin mənzərəsi var... Balloon Adventures və Platinum Heritage şirkətlərinin köməyi ilə bu xəyal gerçəkləşə bilər... Kameranı kənara qoyun, uçuş hissi və ətrafda uçan əhliləşdirilmiş şahinin çığırtısından zövq alın. Səhrada günəşin doğması - unudulmaz bir mənzərədir!...
Yerdə isə sizi bədəvi çadırında ləzzətli səhər yeməyi gözləyəcək. 1950-ci il istehsalı vintaj Land Roverdə səhra və onun sakinləri ilə tanışlığı maraqlı safari səyahəti tamamlayacaq.
hot-air-balloon-ride
Başınız buludlarda
Ziddiyyətlərlə oynayın: Deiradan sonra dünyanın ən yüksək binası olan, qülləsi 95 kilometr uzaqlıqdan görünən Burj Khalifa göydələninin baxış meydançasını ziyarət edin. Liftdəki düymələrin mütləq şəklini çəkin - bu qədər sayda düyməni daha heç yerdə görməyəcəksiniz!
Dubayın bəxş etdiyi misilsiz təəssüratlardan biri də - gün batımında, 828 metr yüksəklikdən görünən rəqs edən musiqili fəvvarənin mənzərəsidir. Təcrübəli səyahətçilər 148-ci mərtəbəyə - 2014-cü ildən fəaliyyətdə olan dünyanın ən yüksək At the Top SKY baxış meydançasına qalxa bilərlər.
848547
Al Maha
Səhranın ən gözəl sakinlərinin şərəfinə adlandırılan ən yaxşı kurort Spa otellərindən biri olan Al Maha, A Luxury Collection Desert şəhərdən sadəcə 45 dəqiqəlik məsafədə, torpaq sahəsi ilə 8 km uzaqlıqda yerləşir. Bu eksklüziv kurort otelinin ərazisində vəhşi heyvanlar sərbəst gəzirlər.
Çadırlar özündə Ərəbistan bədəvilərinin ənənələrini və təmtərağı birləşdirir. Səhra mənzərəli 42 lüks çadırın hər birində temperatur nəzarəti olan hovuz, günəşlənmək üçün terras, qonaq guşəsi olan böyük yataq otağı və hidromasajlı geniş vanna otağı mövcuddur.
Al Diwaan restoranında çeşidli yeməklərin geniş seçimi vardır. Səhər yeməyi qismən menyu və İsveç masası formatında təqdim olunur, nahar üç, şam yeməyi isə beş yeməkdən ibarətdir. Ya məkanın daxilində, ya da qızılı səhra mənzərəsinə qarşı terrasda oturmaq olar.
Timeless Spa-mərkəzində sizə ən uyğun masaj növü təklif olunacaq. Həmçinin idman zalı, böyük hovuz, hidromasaj vannası və istirahət zonası qonaqların ixtiyarındadır.
al_maha_resort
La Perle
İdilliya səhrasından sonra sənaye qarışqa yuvasına qayıtmaq heç istəmirsən! Axı siz Dubayın mədəni və əyləncə həyatının yeni qüruru - Al Habtoor City səmtində yerləşən misilsiz La Perle by Dragone şousunu qaçırmaq istəməzsiniz? Premyerası 31 Avqust 2017-ci ildə nümayiş olunan şou prinsip etibarilə sirk və teatr sənətinə məlum hər bir şeydən tamamilə fərqlənir. 90 dəqiqəlik tamaşanın yaradıcısı ən məşhur tamaşa tərtibatçısı Franco Dragoone idi. Şouda 23 ölkədən 65 sənətçi iştirak edir və hər biri özünəməxsus unikal istedadını və bacarığını əlavə edir: motosikllərdə inanılmaz virajlar, 25 metr yüksəklikdən suya tullanmalar, başdöndürücü hava akrobatikası və s. Gözlərinizin önündə artistlər fizika qanunlarına meydan oxuyurlar! Bütün bu möcüzələr sadəcə səhnədə və onun üzərində deyil, həm də su altında, xüsusi təchiz olunmuş hovuzda baş verir.
dubai_la_perle_theatre_7
Dubai Parks&Resorts
Dubaydan aldığım ən son təəssürat Yaxın Şərqdə yerləşən ən böyük "Dubai Parks & Resorts" tematik parklar kompleksinə səyahətim idi. Bu yer hər bir böyük insanın LEGOLAND® Dubai tematik parkından başlayaraq su parkı, Hollywood kinostudiyası və hətta yerli Bollywooda qədər bütün mümkün olan attraksionlardan zövq alaraq balaca uşağa çevrilməyə haqqının çatdığı yerdir! Yeri gəlmişkən, son olaraq: Bollywood Parks™ Dubai'nin xüsusi qüruru 850 nəfərlik Raj-Mahal teatrıdır. Onun səhnəsində Brodvey tərzində, amma hind kinosunun mövzusunda musiqi tamaşaları nümayiş olunacaq. Hər gün tematik parkda beş səhnədə oynanılan ümumən iyirmiyə yaxın tamaşa görmək mümkündür.

UNDER THE SHIELD OF HEAVEN
I CAN REMEMBER MY SCEPTICAL MOOD BEFORE TRAVELLING TO DUBAI: IT WOULD BE BORING THERE, I COULD SEE NOTHING MORE THAN SAND AND SKYSCAPERS… IF I HAD BEEN TOLD THAT WHEN I CAME BACK, I`D SMILE WHENEVER I HEAR THE WORD DUBAI AND ADD IT INTO THE LIST OF MY FAVOURITE CITIES- I WOULD NOT BELIEVE.
Mirage that will stay with you
One & Only – name of world-famous hotel chain immediately provokes romantic feelings in you. In this atmosphere which can easily host a sheikh, you will feel as if you are in a fairytale. A special, spicy and musky aroma in the lobby and a welcome-drink from a friendly (by the way, Russian-speaking) staff quickly refreshes you after a long flight.
The resort complex One & Only Royal Mirage is designed in the style of luxurious Arab palaces. Its territory stretches along the coastline for almost a kilometer. The windows overlook the Palm Island Bay. Three buildings of the hotel, smoothly interconnected with each other: The Palace, Arabian Court and Residence & Spa, are buried in 26 hectares of picturesque gardens. In addition to the buildings, there is also an exclusive Beach Garden Villa - not even a villa, but a real mini-palace: with a living room, two bedrooms and a sitting area, decorated in national style.
oneandonly_royalmirage_resort_mainlobby1_mr
But the rest zone can wait! From the road it is best to visit the Spa-center, with its sweep and grandeur reminiscent of ... no, not the palace (they already bored you?), But the temple dedicated to the deity with an unearthly imprinted wellness: lined with light marble, with arches, dome, mosaic and, of course, traditional oriental lamps ...
The first thing I advise you to visit the hamam, where skilled masseuses from Morocco, Turkey, Tunisia will open the gates to you to the world of pleasures. Eastern traditions here comply with sacred: bath towel prethermal, deeply cleansing black soap and a special glove for scrubbing - in short, there is everything to feel updated and refreshed!
oneandonly_royalmirage_wellness_spa_orientalhammam_relaxingpool2_hr
After water procedures, it's time for gastronomic delights. The cuisine of the One & Only Royal Mirage hotel will satisfy even the most sophisticated gourmet. The resort has eight restaurants offering masterpieces of Asian, Indo-European, Moroccan, Mediterranean culinary. All day the restaurant of Mediterranean cuisine Olives is opened, a formal paradise for those who prefer a meal a la buffet. For dinner, Moroccan restaurant Tagine opens: the decor for it was brought directly from Morocco, and spicy cuisine and equally exotic national music will be a real discovery for you. Selected seafood is served at the Beach Bar & Grill, which is located at The Palace. Not surprisingly, despite the large selection of restaurants in Dubai, hotel guests prefer to eat here.
No less vivid gastronomic impressions await you at the STAY restaurant in One & Only The Palm from the light hand of the chef Yannick Allen, awarded three Michelin stars. The bakery chef will even invite you to the holy of holies - to the kitchen where his culinary masterpieces are created, and treat him with compliments ... or complement, as you like: that's the name of a light treat served in anticipation of an order. And the know-how of the institution is a special dessert menu "Sweet library", expanse for sweet tooth and an irresistible skill for those caring for the figure. From the restaurant you can admire the famous skyscrapers of Dubai Marina; However, in the resort One & Only The Palm - one of the most picturesque places of the emirate - they are visible from everywhere.
oneonly_the_palm_-_grand_pool
From the private quay of the One & Only Royal Mirage, it is easy to get here and back on a private or public boat. One & Only The Palm is a real oasis of serene rest in an elegant, secluded setting. Lush gardens, amazing fountains, the watery surface of the pools and the sparkling shine of the sea give an unforgettable experience!
Lovers of outdoor activities won`t get bored either. They will find classes to their liking: sailing, kayaking and sailing Hobie Cats, windsurfing, water skiing, fishing, snorkeling, scuba diving, swimming pools (with temperature control), beautiful beaches - all to services of tourists. Do not forget the ground sports: here there are tennis courts, and lawns for golf, and grounds for pentaquin, volleyball, basketball. You can go horseback riding or go on a desert safari.
Golden fever
Those who are used to perceive Dubai as a city of the future, it is easy to surprise them with the past. For a trip back in time it is enough to visit the historical district of Al Fahidi and the Dubai Museum, where the oldest buildings are located. The Deira district in the eastern part of the city is popular with lovers of traditional bazaars. It was here before trade was concentrated here. Spices, henna and other traditional assortment are always found in Deira Grand Souk (aka Spice Souk). In Gold Souk you understand where the name "the city of gold" comes from. In Deira there is also the first local school - Al Ahmadiya, built in 1912. To get acquainted with the traditional crafts, see the houses of the sheikhs Obeid Bin Thani and Said Al Maktoum, as well as the fortress of Al-Fahidi, where the museum is now, in the Bur Dubai area. At the same time, visit the Cultural Cooperation Center of Sheikh Mohammed, where cultural meals and tastings of national dishes, Arabic language courses are organized, excursion tours are organized. Its motto is: "Open doors are an open mind." Here, in Al-Fahidi, in the old Textile Souq market, you can stock up on silk, cotton and embroidery. At sunset, ride along the Persian Gulf, filled with ships scurrying over it ... That's it, the breath of old Dubai! And with an appetite, go and try kebabs at the famous Iranian restaurant Al Ustad Special Kabab. He has been working since 1978 and is famous not only for delicious cuisine, but also for the waiter who decorated the wall with the selfies with his clients, including son of a local sheikh.
al_fahidi_historical_district_36
Flight over the desert
Imagine: at sunrise, you climb on a balloon 1200 meters up.
In front of you a stunning panorama of golden sands and emerald oases ... With the help of Balloon Adventures and Platinum Heritage, this dream is realizable. Set aside the camera, enjoy the feeling of flight and the sound of a manual falcon flying around. Sunrise over the desert is an unforgettable sight!  ...
And on the ground, a delicious breakfast will be waiting for you in the Bedouin tent. Acquaintance with the desert and its inhabitants on the vintage Land Rover'e 1950 release will complete an exciting safari.
hot-air-balloon-ride
Head in the clouds
Play on the contrasts: after Deira visit the observation deck of the skyscraper Burj Khalifa - the tallest building in the world, whose spire is visible for 95 kilometers. Be sure to take photograph of the buttons in the elevator - you will never see such a quantity anywhere else!
One of the most fabulous impressions from Dubai is the kind of dancing musical fountain from a height of 828 m, at sunset. Experienced travelers can go up to the 148th floor, where the world's highest observation deck At the Top SKY has been opened since 2014.
848547
Al Maha
In honor of the beautiful inhabitants of the desert, one of the best spa resorts - Al Maha, A Luxury Collection Desert - is named, just 45 minutes from the city, about 8 km along the dunes. In the territory of the exclusive resort hotel, wild animals are walking freely.
Tents combine luxury with the traditions of the Bedouin Arabia. Each of the 42 individual suites overlooking the desert has a temperature-controlled swimming pool, sun terrace, a large bedroom with a seating area and a spacious bathroom with hydromassage.
The restaurant Al Diwaan has a wide selection of dishes. Breakfast is partly served on the menu and buffet style, lunch consists of three courses, and a dinner of five. You can settle down either indoors or on the terrace with a view of the golden desert spreading around.
In the Timeless Spa-center you will be offered the most suitable kind of massage. There is also a gym, a large swimming pool, a hot tub and a relaxation area.
al_maha_resort
La Perle
After the idyllic desert, you are not very willing to return to the industrial anthill! But you do not want to miss the new pride of the cultural and entertainment life of Dubai - an unprecedented show of La Perle by Dragone in the Al Habtoor City area? This show, which premiered on August 31, 2017, is fundamentally different from everything that circus and theatrical art knew. The creator of the 90-minute performance was Franco Dragoone, one of the most famous directors. 65 artists from 23 countries take part in the show, and each brings their own unique set of talents and skills: crazy bends on motorcycles, jumping into the water from a 25-meter height, dizzying aerial acrobatics, etc. In front of your eyes, artists challenge the laws of physics! All these miracles take place not only on stage and above it, but also under water, in a specially equipped pool.
dubai_la_perle_theatre_7
Dubai Parks & Resorts
My final impression of Dubai was a trip to the largest in the Middle East complex of theme parks Dubai Parks & Resorts. This is the place where any adult has the right to become a child, enjoying all sorts of attractions - from the theme park LEGOLAND® Dubai to the water park, Hollywood studios and even local Bollywood! By the way, about the latter: the special pride of Bollywood Parks ™ Dubai The Raj-Mahal Theater for 850 seats. On its stage will go musicals in Broadway style, but on the subjects of Indian cinema. Every day in the theme park you can see a total of up to twenty performances, played on five stages.