“Estetik ziyafət süfrəsi olmadan ruhən necə zənginləşmək olar?” - deyə düşündüm və oxucuma bu il 115 illiyini qeyd edən, mələk kimi zərif ANGELINA adına sahib olan Fransanın ən məşhur şirniyyat evlərindən biri haqqında məlumat verməyə qərar verdim.
Angelina şirniyyat evi 1903-cü ildə avstriyalı qənnadıçı Antuan Rumpelmayer tərəfindən yaradılmışdır. Lakin ölkənin həyatında xarici vətəndaşların fəal iştirakı Fransa üçün qeyri-adi deyildi və buna müxtəlif sahələr - istər incəsənət, memarlıq və ya kulinariya nümunə ola bilər. Əfsanələrə görə Antuana Avstriya-Macarıstan imperatriçəsi Yelizavetta himayədərlıq edirdi və onun yüngül əli ilə Fransanın cənubunda çay salonları açılmışdı. Salonlar elə bir səs-sədalı uğur qazandılar ki, dərhal La Belle Epoque qəhrəmanlarının qəlblərini və mədələrini fəth etmək üçün Parisə yayıldılar.
Paytaxt hadisələri ilə titrəyən Rivoli 226 küçəsində yerləşərək Angelina Parisin bomondunun ən çox sevilən məkanına çevrildi. İllər keçdi, nəsillər bir-birini əvəzlədi, "Maison de Thé" öz şöhrətini qorudu və Marcel Proust, Coco Chanel kimi qonaqları, eləcə də digər böyük Fransız xadimlərini tez-tez qəbul etməyə başladı.
2005-ci ildə Bertrand şirkəti (Groupe Bertrand) Fransız lüks dünyasına daxil edilmiş Şirniyyat Evinin dəyişilməz ənənəsini qorumaqla evolyusiya ilə müşayiət edilərək kult məkanını yenidən yaradır. Angelina Evi Fransadan kənar nəinki fransız kulinariyasını, həm də fransız sənətini əbədiləşdirdi. Onu Yaponiya, Çin, Sinqapur, Livan və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində tapmaq olar. Parisdə isə elə eyni Rivoli küçəsindəki ünvanını qoruyaraq həm Luvr muzeyinin, həm Lüksemburq Bağının, hətta Versal sarayının ziyarətçilərini sevindirir. Bu məkan əsl qurmanları, eləcə də Parisin şirin həyatı barəsində Ladurée makarunlarından bir az daha çox bilən turistləri qəbul edir.
*Belle Epoque - XIX əsrin son onillikləri və 1914-cü il arası Avropa tarixinin (ilk növbədə Fransız və Belçika) dövrünün şərti işarəsi. Sürətlənmiş texniki və iqtisadi uğurların, siyasi əlaqələrdəki sülhün və eləcə də mədəniyyətin yüksəliş dövrünü göstərir.

ЗЕЙНАБ ДЖАХАН: КОНДИТЕРСКИЙ ДОМ ANGELINA
"Духовное обогащение следует подпитывать эстетичными трапезами", -  подумала я и решила рассказать читателю об одном из самых известных кондитерских домов франции с нежным ангельским именем ANGELINA, который отмечает в этом году свое 115-летие.
angelina__3
Кондитерский дом Angelina был создан в 1903 году австрийским кондитером Антуаном Румпельмайером. Впрочем, активное участие иностранных граждан в жизни страны - не редкость для Франции, и примером этому могут служить различные сферы, будь то искусство, архитектура или кулинария. Антуана, как рассказывают легенды, опекала австро-венгерская императрица Елизавета, с чьей легкой руки были открыты чайные салоны на юге Франции. Салоны получили такой оглушительный успех, что незамедлительно перебрались в Париж - покорять сердца и желудки героев La Belle Epoque*.
angelina__5
Расположившись на улице Риволи 226, в вибрирующей событиями столице, дом Angelina стал излюбленным местом встреч парижского бомонда, и не только. Проходили годы, поколения сменяли друг друга, Maison de Thé сохранил свою славу и стал принимать таких частых гостей, как Марсель Пруст, Коко Шанель и других величайших французских деятелей.
В 2005 году компания Bertrand (Groupe Bertrand) возрождает культовое место с целью сохранить неизменную традицию кондитерского дома, вписанного в мир французской роскоши. Дом Angelina увековечил за пределами Франции не только французскую кулинарию, но и французское искусство жизни - его можно найти в Японии, Китае, Сингапуре, Ливане и Эмиратах. В Париже, сохранив все тот же адрес, он также радует посетителей Лувра, Люксембургского сада и даже Версаля и принимает у себя истинных гурманов и тех туристов, что знают о парижской сладкой жизни чуть больше, чем о макарунах Ladurée.
angelina__2
*Belle Epoque - условное обозначение периода европейской (в первую очередь, французской и бельгийской) истории между последними десятилетиями XIX века и 1914 годом. Указывает на период ускоренного технического и экономического успехов, мира в политических отношениях, а также расцвета культуры.