“Estetik ziyafət süfrəsi olmadan ruhən necə zənginləşmək olar?” - deyə düşündüm və oxucuma bu il 115 illiyini qeyd edən, mələk kimi zərif ANGELINA adına sahib olan Fransanın ən məşhur şirniyyat evlərindən biri haqqında məlumat verməyə qərar verdim.
Angelina şirniyyat evi 1903-cü ildə avstriyalı qənnadıçı Antuan Rumpelmayer tərəfindən yaradılmışdır. Lakin ölkənin həyatında xarici vətəndaşların fəal iştirakı Fransa üçün qeyri-adi deyildi və buna müxtəlif sahələr - istər incəsənət, memarlıq və ya kulinariya nümunə ola bilər. Əfsanələrə görə Antuana Avstriya-Macarıstan imperatriçəsi Yelizavetta himayədərlıq edirdi və onun yüngül əli ilə Fransanın cənubunda çay salonları açılmışdı. Salonlar elə bir səs-sədalı uğur qazandılar ki, dərhal La Belle Epoque qəhrəmanlarının qəlblərini və mədələrini fəth etmək üçün Parisə yayıldılar.
Paytaxt hadisələri ilə titrəyən Rivoli 226 küçəsində yerləşərək Angelina Parisin bomondunun ən çox sevilən məkanına çevrildi. İllər keçdi, nəsillər bir-birini əvəzlədi, "Maison de Thé" öz şöhrətini qorudu və Marcel Proust, Coco Chanel kimi qonaqları, eləcə də digər böyük Fransız xadimlərini tez-tez qəbul etməyə başladı.
2005-ci ildə Bertrand şirkəti (Groupe Bertrand) Fransız lüks dünyasına daxil edilmiş Şirniyyat Evinin dəyişilməz ənənəsini qorumaqla evolyusiya ilə müşayiət edilərək kult məkanını yenidən yaradır. Angelina Evi Fransadan kənar nəinki fransız kulinariyasını, həm də fransız sənətini əbədiləşdirdi. Onu Yaponiya, Çin, Sinqapur, Livan və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində tapmaq olar. Parisdə isə elə eyni Rivoli küçəsindəki ünvanını qoruyaraq həm Luvr muzeyinin, həm Lüksemburq Bağının, hətta Versal sarayının ziyarətçilərini sevindirir. Bu məkan əsl qurmanları, eləcə də Parisin şirin həyatı barəsində Ladurée makarunlarından bir az daha çox bilən turistləri qəbul edir.
*Belle Epoque - XIX əsrin son onillikləri və 1914-cü il arası Avropa tarixinin (ilk növbədə Fransız və Belçika) dövrünün şərti işarəsi. Sürətlənmiş texniki və iqtisadi uğurların, siyasi əlaqələrdəki sülhün və eləcə də mədəniyyətin yüksəliş dövrünü göstərir.

ZEYNAB JAHAN: ANGELINA CONFECTIONERY HOUSE
"Spiritual enrichment should be fueled with aesthetic meals," I thought, and decided to tell the reader about one of the most famous confectionery houses in France with the gentle angelic name ANGELINA, which celebrates its 115th anniversary this year.
angelina__3
The confectionery house Angelina was created in 1903 by the Austrian confectioner Antoine Rumpelmayer. However, the active participation of foreign citizens in the life of the country is not uncommon for France, and an example of this can serve different spheres, be it art, architecture or cooking. Antoine, as legends tell, was guarded by the Austro-Hungarian Empress Elizabeth, whose light hand opened tea shops in the south of France. Salons received such a deafening success that they immediately moved to Paris - to conquer the hearts and stomachs of La Belle Epoque * heroes .
angelina__5
Located on Rue de Rivoli 226, in the vibrant capital city, the Angelina house has become a favorite meeting place for the Parisian beau monde. Years passed, generations replaced one another, Maison de Thé retained its fame and began to receive such frequent guests as Marcel Proust, Coco Chanel and other great French figures.
In 2005, Bertrand (Groupe Bertrand) revived the cult place in order to preserve the unchanged tradition of the confectionery house, inscribed in the world of French luxury. House Angelina immortalized beyond France not only French cooking, but also the French art of life - it can be found in Japan, China, Singapore, Lebanon and the Emirates. In Paris, keeping the same address, it also pleases the visitors of the Louvre, the Luxembourg Garden and even Versailles and accepts the true gourmets and tourists who know about the Parisian sweet life a bit more than about the Ladurée macaroons.
angelina__2
* Belle Epoque - a symbol of the period of the European (primarily French and Belgian) history between the last decades of the XIX century and 1914. Indicates a period of accelerated technical and economic success, peace in political relations, as well as the flowering of culture.