ZEYNƏB CAHAN: PARİSİN İŞIQ EMALATXANASINI
Mənim oxucum Parisdə Gustav Klimtin rəsm əsərlərinə "səyahət" edə biləcəyini bilirmi? İrad tutmağa tələsməyin! "Səyahət" - yəni parislilərə İşıq emalatxanasının (L'Atelier des Lumières) bə etdiyi inanılmaz işıq instalyasiyasını nəzərdə tuturam Parisin 11-ci dairəsində yerləşən bu yeni rəqəmsal oazisə mən bütün arzu edənləri yüngül başgicəllənmə ehtimalı barədə xəbərdarlıq edərək dəvət edirəm!
"L'Atelier des Lumières" qapılarını bu ilin aprel ayında Bastille və Nation meydanları arasında açıbdır. Həftədə 7 gün fəaliyyət göstərərək artıq 300 000-dən çox qonaq qəbul edib! Bütün məsələ sərginin "triptixində" - Gustav Klimtin, Friedensreich Hundertwasser, eləcə də "OUCHHH" qrupunu işlərinin işıqlandırma qurğusundadır. İşıq emalatxanası qonaqların böyük müəlliflərin nəhəng əsərlərinə başdan-ayağa qərq olunduğu iki çox böyük məkandan ibarətdir. Beləliklə, 10 metr yüksəkliyində divarlarda soundtrack (əksər opera ariyaları) müşayiəti altında XXL formatda məşhur rəsmlər yerləşdirilib. Belə bir başgicəlləndirici kokteyl insan və sənət arasındakı sərhədləri tam dağılması üçün yaranıb. Söz yoxdur, sadəcə emosiyalar!
"Öpüş", "Danaya", "Qadının üç yaşı" əsərlərinin seçimi avstriyalı rəssamın ölümünün 100 illiyinə həsr olunub. Klimt, Vena imperiyasında müasir rəssamlıq üçün ilk yol açan olub, onun qızıl dekorativ motivləri əbədi olaraq bu bədii "inqilab" dövrünün simvolu olaraq qalacaq. Bu təəssüratlı sərgidə həmçinin Klimtdən təsirlənən Egon Schiele və Friedensreich Hundertwasser kimi Venanın digər aparıcı ustalarının əsərləri təqdim olunub. Schiele peyzaj və insan bədəni haqqında yeni bir təsəvvür yaradıb. Hundertwasserə gəldikdə isə - o, işıq emalatxanasının məkanını harmonik memarlıq ansamblı ilə doldurdu.
Lakin sərginin təşkilatçıları klassikanı bir qədər matriks avanqard ilə qarışdırmaq qərarına gəldilər. Bunu "OUCHHH" şirkəti - eyni vaxtda İstanbulda, Londonda və Los-Ancelesdə təsis edilmiş rəqəmsal səsyazma studiyası icra edir. "Sehrli səyahət" üslubunda hazırlanmış Poetic_Ai sərgisi vizual yaranma prosesində süni intellekt istifadə edir: işıq, forma və hərəkət unikal rəqəmsal işi birləşdirən alqoritmin köməyi generasiya edir.
Bir sözlə əziz oxucu, əgər bu ilin noyabr ayına qədər heç olmasa bir gün Parisdə ola bilsən bu sehrli işıqlandırma səyahətinə çıxmaq üçün əlindən gələni et!

ZEYNAB JAHAN: Light installations of Paris
My reader, please be informed, hence you may “take a walk” on Gustav Klimt's pictures in Paris? Please, don’t be hasty in criticizing! By words "take a walk", I mean light installations L'Atelier des Lumières, of the most striking beauty, which are represented to Parisians. With slight warning on possibility of light dizziness, I am just inviting all interested persons to this new digital oasis, hosted in the 11th canton of Paris!
"L'Atelier des Lumières" has thrown open the doors between place de la Bastille and place de la Nation in April, this year. By functioning for 7 days per a week, it has already managed to accept more than 300 000 visitors! This is because in "triptych" exhibition, which is presented in light execution of works by Gustav Klimt, Friedrich Stowasser and "OUCHHH" agency too. The atelier of light represents two vast areas, where a visitor immerses himself from head to foot in huge works of great creators. Thus, famous pictures, reflected in XXL format and accompanied by soundtracks (mostly, operatic arias), are distributed on walls with height up to 10 meters. Such overwhelming cocktail is formed for blurring of distinction between human and art. No words, just emotions!
Selection of "Kiss", "Danaë , "The three ages of woman" works is devoted to centenary anniversary of the Austrian artist’s death. Klimt was the first to pave the path to the modern painting in imperial Vienna, his golden decorative motives will remain, as a landmark for this artistic "revolution" forever. The works of other leading Viennese masters, influenced by Klimt such, as Egon Schiele and Friedrich Stowasser, are presented in the impressive exhibition too. Schiele opened new representation of landscape and human body. As for Stowasser, he filled atelier space with harmonic architectural ensemble.
However, exhibition organizers decided to dilute classics with a small amount of matrix avant-garde. The "OUCHHH" agency, which is a studio of digital recording, established simultaneously in Istanbul, London and Los Angeles, performs this. Developed in "magical mystery tour" style, the Poetic_Ai exhibition uses an artificial intellect in the process of visual creation: light, shapes and motions are generated by means of algorithm, amalgamating unique digital work.
In short, my reader, if you happen to be in Paris prior to November this year, then do everything to go to that magical mystery tour of light!