ON BEŞ YAŞINDA BAKIDAN OLAN SƏİDƏ MURADOVA AİLƏSİ İLƏ BİRLİKDƏ AVROPAYA KÖÇÜR. İRƏLİDƏ ONU İSVEÇDƏ BƏDİİ TƏHSİL, SONRA FRANSA VƏ ABŞ-DA DİZAYNER TƏHSİLİ, ƏN YAXŞI KOLLEKSİYAYA GÖRƏ CLAIRE MCCARDEL AWARD MÜKAFATI, DAHA SONRA İSƏ - MODA SAHƏSİNDƏ UZUN İLLƏR İŞ TƏCRÜBƏSİ VƏ ŞƏXSİ BİZNESİ GÖZLƏYİR. LAKİN SƏİDƏ ƏLDƏ ETDİKLƏRİ İLƏ KİFAYƏTLƏNƏNLƏRDƏN DEYİL. BU GÜN O, LOS-ANCELES VƏ NYU-YORK ARASINDA YAŞAYIBŞLƏYƏRƏK ÖZ BRENDİNİ YARADARAQ, DƏQİQ BİLİR Kİ: QADINLAR BU DÜNYANI DƏYİŞƏCƏK. AXI, ONLAR HƏR ŞEYİ BACARIRLAR!
Siz çox gözəl təhsil almısınız. Bəs Nyu-Yorkun moda aləmində yaşanan təcrübə əsas biliklərdən nə qədər fərqlənir?
Parsons bir çox moda məktəblərindən olduqca fərqlənir. İnanılmaz yüklənirdik, yatmağa vaxt olmurdu! Həftədə iki dəfə ardıcıl altı saat rəsm çəkirdik, sonra isə adi fənnlərə - ədəbiyyat və ya fotoşop proqramına qaçırdıq. Hər həftə bir kolleksiya təhvil verməliydik, 85 yaşlı yaponiyalı tikiş müəllimi miss Namiki isə bizi kuturye texnikaları və sirləri ilə tanış edirdi. Bu da o demək idi ki, biz pencəklərdən korsetlərə qədər əl ilə tikirdik! Mən orada ilk vaxtlarda lazımsız görünən inanılmaz sayda faydalı bilik əldə etmişəm. Belə bir ciddi təhsil aldığım üçün çox şadam, lakin bugünkü moda sənayesi təəssüf ki, satış rəqəmləri, böyük brendlərin dizaynlarını kopyalamaq və sürətli dövriyyə üzərində işləyir. İlk iki il ərzində köməkçi olaraq çalışırdım və mənim kuturye, digər yüksək mövzularla bağlı biliklərim ümumiyyətlə tələb olunmurdu: mən cədvəlləri doldururdum, fabrikalarla danışıqlar aparırdım, mikroskopla parçaların liflərini yoxlayırdım, parçaların rənglərini tutuşdururdum... Demək olar ki, hər şeyi yenidən öyrənməli oldum. Əlbəttə, mən məyus olmuşdum: kompüter arxasında oturmaq deyil, yaratmaq istəyirdim!
Öz brendinizi yaratmaq fikrinə necə gəldiniz?
Kollecdən sonra mən üç il Banana Republic brendində minimum on müxtəlif kateqoriya üzrə dizayner assistenti olaraq işləmişəm! Bu böyük təcrübə idi! Sonra Ralph Lauren brendində çalışdım. Lakin bu sahədə on il çalışdıqdan sonra anladım ki, korporativ nəhənglər üçün işləmək istəmirəm. Böyük şirkətlərdə çalışdığım illər ərzində o qədər çox şey görmüşdüm ki, buna görə də, hər şeyi yenidən qurmağa və sıfırdan başlamağa qərar verdim. Səkkiz il əvvəl, moda sənayesindən ayrıldıqdan dərhal sonra amerikan dizayner brendlərinin qlobal distribüsiyası üzrə ilk şirkətimi açaraq biznesə başladım. Bu, mənə yaxşı gəlir və tam azadlıq verdi, lakin yaradıcılıq deyil! Və keçən ilin iyul ayında, nəhayət "Оbject and Dawn" brendimi açmağa qərar verdim. Mən onu yaratmağa başladığımda mənim üçün əsas məsələlərdən biri etik istehsal platformasını qurmaq idi. Əlbəttə ki, bu daha çox vaxt aparır, amma fabrikalarda "on əldən keçərək" deyil, həqiqi insanlarla işləmək imkanını yaradır.
Bəs niyə əsas seçiminiz məhz baş aksesuarlarının dizaynı üzərinə yönəlib? Bu sizdə yaxşı alındığı üçündür, yoxsa buna tələbat var, ya da sadəcə Sizin daxili aləminizi əks edir?
Оbject and Dawn üçün gələcək planlarıma zinət əşyalarının, geyim və hətta heyvanlar üçün aksesuar xəttinin kolleksiyalarını yaratmaq daxildir. Amma brendimi ən cəsur addımla qurmağa başladım - gözə çarpan və onların çox sayda istifadəsini düşündürən bəzək əşyası ilə! Modanı təqib edənlər bilirlər ki, bizdə olan baş aksesuarları yavaş-yavaş, amma düzgün şəkildə dünyanı fəth edirlər. Məsələn Dolce & Gabbana artıq neçənci mövsümdür ki, nümayişlərdə qızıl və dəbdəbəli naxışlı tac və qulaqlıqlardan istifadə edir.
Musiqi sənayesinin bir çox ulduzları son vaxtlar müxtəlif dəbdəbəli və ölçülü baş geyimlərində çıxış edirlər: Beyonce, Jamiroquai, Grimes, Janelle Monáe... siyahını sonsuza qədər davam etdirmək olar.
Bir çox fashion-tənqidçisi son Met Gala gecəsini baş geyimlərinin apologiyası adlandırır. Bu sadəcə bir trend deyil, bu artıq dəbdə yeni bir istiqamətə çevrilib!
Məşhur Burning Man festivalı son on ildə 70 mindən çox insanın iştirakı ilə böyük bir tədbir halına gəlib. Burada məşhur artistlər çıxış edir, müasir incəsənət əsərləri sərgilənir, kostyum şouları keçirilir. Digər festivallarda olduğu kimi, insanlar bu festival üçün də, bir neçə min dollar dəyərində xüsusi qarderob və baş bəzəkləri sifariş edirlər. Bu olduqca böyük və sürətlə inkişaf edən bazardır, lakin burada heç bir müxtəliflik yoxdur. Məhz buna görə də, bu sahə mənim üçün çoxlu yeni imkanlar yaradır. Buna hər brend cəsarət etməz, amma mənim fikrimcə, bazarda meydan oxumaqdan daha yaxşı bir üsul yoxdur! Və hər şey mənim təxmin etdiyim kimi baş verdi. Bizim haqqımızda ilk dəfə Vogue jurnalında yazıldı, ardınca Racked online-mediada müsahibə oldu və musiqi sahəsindən, production şirkətlərdən bizə müraciət etməyə başladılar. Bu bir xəyaldır! Mən irəliləməyə davam edirəm. Düzdür, bəzən qorxmamaq üçün gözlərimi bərk sıxaraq addımlamaq məcburiyyətində qalıram!
Sizin bloqunuzdan və sosial şəbəkələrdəki səhifələrinizdən görünür ki, qadın azadlığı mövzusu sizə yaxın olmasından savayı, həm də yaradıcılığınızda öz əksini taparaq fundamental rol oynayır. Bir dizayner olaraq öz hüquqlarını müdafiə edən qadınlarla həmrəylik hərəkatı üçün nələr etmisiniz?
Qadınların artıq "həddi aşmaqdan", hətta cəsur geyinməkdən qorxmamaları sevindirici haldır. Qadınlar daha sıx birləşməyə başlayıblar - yeni hərəkatlar, birliklər, kurslar, dəstək qrupları yaranıb! Bununla onlar həm özlərinə, həm də bir-birinə kömək edə bilirlər. Bu il ABŞ-da 500-dən çox qadın dövlət vəzifələrinə namizədliyini irəli sürüb - bir neçə il əvvəl 75 namizədlə müqayisədə bu böyük bir addımdır! Bu tendensiya yaşadığımız qaydaları dəyişəcək, gec-tez bu geyimlərimizə də təsir edəcək. Moda həmişə dünyanın siyasi vəziyyətini əks etdirir. Mən şəxsən bunda qadınlar üçün yalnız müsbət dəyişiklikləri görürəm. Bloqumu isə hələ qadın hüquqlarından danışmaq trend olmamışdan əvvəl yazmağa başlamışam. Bəlkə də, bu mənim həyatımda ən yaxşı trend oldu. Ancaq indi düşünürəm ki, sözdən əmələ keçmək vaxtı gəlib.
Bəs qadınlar bir-birinə necə kömək edə bilərlər?
Mən qeyd etmişdim ki, mənim üçün əsas vəzifələrdən biri etik istehsal platforması yaratmaq idi: aşağı əmək haqqı və demək olar ki, işçilər üçün heç bir şəraitin olmadığı fabrikalarla işləmək yerinə iş qurmaq istədiyim bölgələrdə fərdi rəssamlar, sənətkarlardan ibarət cəmiyyətlər tapmaq. Biz birbaşa işləyirik, işçilərimizin əksəriyyəti - qadınlardır! Hazırda işimi Hindistanda bir qrup evdar qadınlarla inkişaf etdirirəm, bu da onlara həm uşaqlara baxmaq, həm də ümumiyyətlə ev işlərini görməyə imkan verir. Hindistan kimi ənənəvi bir cəmiyyətdə, bizimlə əməkdaşlıq edən qadın özünü inkişaf etdirməklə yanaşı, həm də ailəyə gəlir gətirir. Biz bu yolla qadınlara kömək edirik, amma əslində onlar özləri özlərinə kömək edirlər! Bu kampaniyanın məqsədi - Asiya, Latın Amerikası, Afrika və hətta ABŞ-da qadınlarla belə əlaqələrin inkişaf etdirilməsidir. Əlbəttə ki, mən Azərbaycanda əsas xətlərdən birini təşkil etməyi arzulayıram. Ancaq bu çox vaxt aparacaq. Mən həmişə bu şəkildə - cəmiyyətlərə, qruplara, öz istehsallarını trendlərə uyğun deyil, keyfiyyətə, köhnə texnikalara və emal etməyə üstünlük verən fərdi istedadlı şəxslərə kömək edərək işləmək istəmişəm.
Sizin fikrinizcə, qadının müasir fashion-sənaye bazarında rəqabət aparmaq üçün hansı keyfiyyətlərə ehtiyacı var?
Birincisi, sənayedən asılı olmayaraq özünüzə "biznes qadını" kimi baxmaq lazım deyil! Bu həmişə mane olacaq olan mənəvi maneədir. Bu, müasir cəmiyyətin ən ağrılı problemlərindən biridir. Bir çox ölkələrdə qadın hələ də özünü nədənsə "mütləq" yerinə yetirməli məhdud çərçivəli rollardakı kimi görür. Belə çərçivələr şəxsiyyətin inkişafına maneə törədir. Hər şeydə seçim imkanı olmalıdır! Fashion-sənayesinin bu gün üçün ən vacib xüsusiyyətləri olaraq özünü qorxusuz ifadə etməyi və marketinq biliklərini görürəm. Əgər əvvəllər hətta ən istedadlı dizayner mətbuata və əlaqələrə ehtiyac duyurdusa, bu gün öz kolleksiyamızı triumfal şəkildə ən minimal müddətdə işıq üzünə çıxarmaq üçün bütün platformalar və imkanlarımız mövcuddur. Cəsarət və biliyə ehtiyac ola bilər! İnternet və sosial şəbəkələr bizə self-branding imkanı verib və bu gün arzusu və doğru məlumatı olan hər kəs öz brendini yarada bilər. Əlbəttə, workshoplar, kurslar üçün vaxt tələb olunur, müvafiq sənayedə işləmək lazımdır. Amma hesab edirəm ki, əzmli əmək olmadan təkcə moda aləmində deyil, həm də müasir dünyada nəyəsə nail olmaq, ümumiyyətlə, çətindir.
Bəs moda dünyasında mümkün əsaslı dəyişiklikləri zərif cinsin nümayəndələrinin xeyrinə olacağını düşünürsünüz? Yoxsa buna hələ çox var?
«Zərif cinsin nümayəndələri» - şüurun genişlənməsinə mane olan köhnəlmiş ifadələrdən biridir! İnsanlar özləri çox vaxt öz inkişaflarını yavaşladırlar, çünki onları məhdudlaşdıran çərçivələrə bağlıdırlar, məsələn: "Qadın mütləq ciddi, zərif olmalıdır, ailə və ən əsası uşaq... istəməlidir" və s. düşüncələr var - hər şey yaşayış yerindən asılıdır. Bələkdən, çəhrayı paltarlar və Barbi kuklasından başlayaraq biz bu qaydalarla böyüyürük, onlar bizə miras qalır! Hesab edirəm ki, bu məcburi qaydalardan biridir, bunu qadınlar mütləq dəyişməlidir. Bu şablonlardan qurtulmaq lazımdır: özünə zəif deyil, güclü, sadəcə "gözəl" deyil, hər kəsə bərabər fərd kimi baxmalısan. Mən hələ indi, hamiləliyimin altıncı ayında, biz qadınların nə qədər fiziki güclü olduğunu başa düşmüşəm! Əgər biz doğuma qədər heç bir şey olmamış kimi bu vəziyyətdə işləyə biliriksə, necə "zəif cins" ola bilərik? Amma bu nə kişilərlə rəqabət aparmaq, nə də kişi keyfiyyətlərinə sahib olmaq mənasını vermir. Bu tamamilə başqa şey ifadə edir - özünü məhdudlaşdırmadan, məcburi şablonlarsız tapmalısan! Mən hər iki cinsi də gözəl hesab edirəm. Amma həm də hesab edirəm ki, biz qadınlar bu şablonlardan azad olaraq əsl mənada özümüzü tapa bilərik.
Ən son aksesuar kolleksiyanızın buraxılışı saytın buraxılışı ilə üst-üstə düşür. Zəhmət olmasa, bu barədə daha ətraflı məlumat verin.
Mənim brendimin ideyası və onun xüsusiyyəti ondan ibarətdir ki, bütün aksesuarlar blok-modul kimi istifadə olunur. Yəni, hər bir aksesuar - transformerdir! Aksessuarların ya da necə deyərlər sistemlərin detallarını həm birlikdə, həm də ayrı-ayrılıqda taxmaq olar. Hər bir sistemi əhval-ruhiyyə və vəziyyətdən asılı olaraq maksimum dərəcədə yığmaq və minimum dərəcədə sökmək mümkündür. Buna görə bir aksessuar bir neçə rol ifa edir, onun sahibi - öz-özünün dizayneridir! Bir aksessuarın bir neçə variantına sahib olaraq onları bir neçə konfiqurasiyada toplaya bilərsiniz.
Yeri gəlmişkən, mənim aksesuarlarım gender olaraq neytraldır, onları müəyyən bir cinsiyyət üçün yaratmıram: hər bir kəs, kim olursa olsun öz təkrarolunmaz zövqünə uyğun hər hansı bir model düzəldə bilər. Mən illərlə xidmət edəcək və mənim zövqümü deyil, sahibinin fərdiliyini aydın şəkildə əks etdirəcək keyfiyyətli zinətlər yaradıram - mənim üçün bu həmişə əsas vəzifələrdən biri olaraq qalır. Mənim aksesuarlarım hər kəsə öz unikallığını göstərməyə imkan verir. Axı həqiqətən, hamımızın çox vaxt unikallığa ehtiyacı olur!
Ümid edirəm ki, www.objectanddawn.com saytında yeni məhsulların hər birinin bütün imkanlarını aydın şəkildə nümayiş etdirə biləcəyik. Bu proses daha bir neçə ay çəkəcək, çünki bu ideya ilə heç yerdə rastlaşmamışam. Buna görə də təqdimatın müxtəlif versiyalarını düşünmək məcburiyyətindəyik, bu isə vaxt tələb edir. Səbirsizliklə yay üçün nəzərdə tutulmuş bədən zinət əşyalarının kolleksiyasının nümayişini gözləyirəm! Bu da artıq söylədiyimə gətirib çıxarır: qadınlar tərz baxımından daha cəsarətli olublar. İndi isə yalnız vaxt məsələsidir - bəşər tarixində olduğu kimi, parlayan zinət əşyalarını həm başa, həm də bədənə geyinəcəyik.

From Something In Mind To Something In Kind
At the age of fifteen, Saida Muradova, native of Baku, moved together with her family to Europe. The art education in Sweden was ahead, then designer education was in France and the USA, Claire Mccardel Award for the best collection, and afterwards- long years of activity in fashion industry and her own business. However, Saida is not from those, who is satisfied on what is achieved. Today, by residing and working between Los-Angeles and New-York, she has created her own brand and knows exactly: namely, women will change this world. After all, they are able to realize everything!
You received an excellent education. But how much does practice in the New York fashion world differ from basic knowledge?
Parsons is drastically distinguished from the majority of fashion schools. We had incredible loads, no time for a sleep! Twice a week for six hours in succession we drew and then ran to our common program -literature or Photoshop. Every week we were obliged to hand over one collection and 85-year-old Japanese Miss Namiki, our teacher on sewing, introduced techniques and couturier secrets to us. That meant, we sewed everything by hand, starting from jackets up to corsets! There I extracted a vast range of useful knowledge, which seemed unnecessary in the beginning. I am glad, that I received such serious education, however, unfortunately, modern fashion industry works for sales on figures, imitating designs of big brands and for quick turnover. The first two years I worked, as an assistant, my designer's knowledge and lofty matters were not required there at all: I was filling tables, conducting negotiations with factories, examining fabric fibers under a microscope, comparing the color of patches. I was literally forced to learn everything anew. Certainly, I got disappointed: instead of sitting at a computer I was eager to create!
And how did you arrive at the creation of your own brand?
Immediately after college completion, I worked for three years in Banana Republic brand, as a designer's assistant, at least, on ten different categories! That was a vast experience! Then I worked in Ralph Lauren. But after ten years of my activity in the industry I understood, I didn't wish to toil for corporate giants. I saw too much during my active years in large companies, thus I decided to establish everything myself and to start my business from scratch. Substantially immediately after leaving the fashion industry, eight years ago I entered the business market by establishing my first company in the global distribution of American lifestyle brands. Though it became a lucrative business for me and I got full freedom, nevertheless, creativity wasn't achieved! At last, I brought myself to open my own brand "Оbject and Dawn" in July, last year. When I started creating it, one of my priority tasks was to construct an ethics platform for production. Certainly, this is a long process, however, in contrary to cooperating with factories "from third parties of third parties", it allows working directly with people.
Why did you choose design of headwear accessories? Does it go better comparing with other things, or is this meantime in demand, or does it simply reflect your inner world?
My further plans on Оbject and Dawn include also jewellery collection, garments and even a line of accessories for animals. However, for creating my own brand, I started with the most daring challenge, from decorations, which catch the eye and give a person a thought on a number of applications to be found! The persons, following fashion, know that such head accessories we have, slowly but surely win the world, for example, Dolce and Gabbana, during several seasons use gold plated crowns and ear-phones with magnificent patterns in displays.
Currently, many celebrities of music scene act headwear of all levels of luxury and size: Beyonce, Jamiroquai, Grimes, Janelle Monáe... the list may go on endlessly.
Many fashion critics call the last Met Gala, as an apology of headwear. This isn't just a trend, this becomes completely a new direction in fashion!
For the last ten years, the famous festival Burning Man turned into a large event with the participation of more than 70 thousand persons, including the performance of popular actors, display of modern artworks, the arrangement of the fancy-dress parade. And for this measure, as well, as for other festivals, people order special clothes and headwear decorations with a value of several thousand dollars. This is rather big and fast-growing market, however, it lacks variety. Namely, due to this reason, the world of new possibilities is disclosed to me. Not every brand will dare to do this, however, I think, the best way to assert oneself in the market is to throw out a challenge! And it happened the way, I envisaged. The first publication, narrating about us, was displayed in Vogue, then an interview came in online media Racked and representatives of the music scene and large production companies started applying to us. That is simply a dream job! And I continue advancing. To tell the truth, with an aim not to be scared, it is necessary to walk sometimes with eyes shut tight!
One may descry from your blog and pages in social networks, that the topic of female emancipation is not just close to you, but it is considered, as fundamental, reflecting on your creativity. What is your designer's contribution to solidarity movement with women asserting their rights?
It is very pleasant, that women are not afraid of «stepping out of line» anymore, even to look extravagantly. Women began uniting more frequently and new movements, unions, courses, support groups appear! Thus, they can help themselves and each other. This year, 500 more women proposed their candidatures to state positions in the USA, this is a huge advancement against 75 candidatures just several years ago! This tendency will restructure our life imaginations and sooner or later it will impact on the way we get dressed. Fashion always reflects the political situation of the world. Personally, for women, I perceive only positive changes in this. I created my blog even prior to my statement on women's rights, it became a trend. And, I dare say, it became the best trend in my life. However, I consider, it is high time to move from something in mind to something in kind.
And how can women help each other in particular?
I have already mentioned, that one of the main tasks for me was to construct an ethics platform of manufacture: instead of work with factories with low salary and almost absence of any conditions for employees, it is necessary to seek societies, private artists, handicraft masters in those regions, where I would like to establish my own business. We work on a direct basis, the majority of our employees are women! Presently, I am developing my business in India with a group of women, home-workers, where for them possibilities are created to look after their children and, generally to do home-based business. By cooperating with us, in such traditional societies, like Indian one, a woman will be able not only to develop but also to bring income into a family. We help women in such a way, however, in reality, they help themselves! The purpose of this campaign is to develop such relations with women from Asia, Latin America, Africa and even with women from the USA. Certainly, I have a dream to establish one of the main lines in Azerbaijan. But it will be more time requiring. I always strive to work, namely, by assisting societies, groups, individual talented persons to set up their manufacture, based not on trends, but on quality and respect of old techniques and elaborations.
Which qualities, in your opinion, does a woman need to become competitive in the market of the modern fashion industry?
First of all, a woman shouldn't consider herself, as «a woman in business», independent of the industry! This is a spiritual tripping, constantly obstructing someone's advancement. This is one of the most painful problems of the modern society. In many countries a woman still feels confined within frames of roles, she "is obliged" to execute due to some reasons. Such frames prevent personality's development. The option should be available in everything! In my opinion, at the present stage, the most important qualities in the fashion industry are fearlessness of self-expression and knowledge of marketing. If earlier even the most talented designer had to beseech mass media and contact persons, presently, we have all platforms and all possibilities for triumphant bringing of the collection to the public in the shortest period. The main thing is to have fearlessness and knowledge. Internet and social networks allowed us self-branding and today every person can construct his/her own brand if he/she wishes and if he/she has the right information. Certainly, time will be required for workshops, courses, for activity in the corresponding industry, however, I presume, without hard work, it is quite difficult to achieve something not only in the fashion world but in the modern world.
And as for fashion world, do you think that cardinal changes are possible in favor of the fair sex? Or is this a distant prospect?
"Fair sex" is another out-of-date label, which only prevents augmented cognition! People frequently delay their own development, as they are attached to restricting labels such, as «a woman should be modest, gentle, should have a family and the main thing should have children...» and so on and so forth, everything depends on the place of residence. We grow up with these conceptions, we inherit them from our diapers, pink dresses, and Barbie dolls! I assume this is one of the most obsessed conceptions, to be changed by women. It is necessary to get rid of these patterns: the woman is to regard herself not, as the weaker, but the stronger sex, as equal to any other one, and not only as the "fair" one. Only now, five months of my pregnancy, I have understood, to what extent we, women are physically strong! If we are able working in such a state, just, as if nothing had happened, then why are we considered, as the "weaker sex"? This is not to say any competition with men, any acquiring of certain men's qualities. This means absolutely different- to look for her place in the world without restrictions, without imposed patterns! I consider both sexes, as fine sexes. However, I consider that we, women, are genuinely able finding ourselves, only if we get rid of labels.
Launching of your last collection of accessories coincides with the run of a new site. Tell me, please, about this more in detail.
My brand's idea and its peculiarity are that all accessories in it are of block-modular execution. It means each accessory is a transformer! Details of accessories or systems, as we call them, may be carried, as jointly, so individually. Depending on mood and situation each system may be assembled to full or dismantled to a minimum. Thus one accessory executes, kind of, several functions, its owner –is a designer himself! Having several versions of one accessory, you may assemble them in any configuration.
By the way, my accessories are neutral from gender viewpoint, I don't create them specifically for any certain sex: anyone, independent of sex, may construct for himself/herself any model according to his/her own unique taste. In contrary to my taste, I create qualitative decorations to serve for years and clearly reflect the individuality of his/her owner, for me this is permanent, one of the main tasks. My accessories allow everyone displaying unique features. After all, in reality, all of us frequently lack individuality!
I hope much, that we shall be able clearly demonstrating all the possibilities of each our product in a new site www.objectanddawn.com. This process will take additionally two months, as I have never come across this idea, so we have to think over different versions of the presentation and this is a time-consuming process. I can hardly wait to display of decoration collection for the body, developed for summer! This retrieves me to my above-mentioned statement: women have become more courageous in style. And now, it is just, a matter of time - when we start carrying bright decorations, as on our head, so on our body, similarly was repeated in the history of humanity.