FREDERİK BEQBEDER – ƏDƏBİYYAT ANARXİSTİNİN ETİRAFI
Həbsxana kamerasında keçirdiyi 36 saat, onun son kitablarından birinin başlanğıc nöqtəsi oldu. Bioqrafiyasında olan bu faktı o, öz fransız ədası ilə, sürgündə olan rus yazıçıların qisməti ilə tutuşdurmağı da yaddan çıxarmadı. Öz çarpayısını o, Oblomov kürsüsünün xələfi elan etdi. Onun portreti ziddiyyətlidir. Anarxist və romantik eqoistdir. İnsan xoşbəxtliyinə 99 frank qiymət qoyan və insan sevgisinin ömrünü 3 il həddində təyin edən marketoloq və fitnəçidir. Yazıçı, bestsellerlər müəllifi və rəqs meydançasında olanları canlandıran diceydir. Bir şəxsiyyətdə həm Tanrıya qarşı çıxan, həm də onu axtaran yazıçı Frederik Beqbeder – bizim həmsöhbətimiz və bu sayımızın qəhrəmanıdır.
Siz yazıçı kimi başlamışdız, indi isə kino çəkirsiz! Bu incəsənət istiqamətlərindən hansına daha çox üstünlük verirsiz?
Burada mən heç nəyə üstünlük vermirəm. Bu istiqamətlərin ikisi də bir-birindən çox fərqlidir. Amma əvvəldə həmişə söz var. Ona görə də, hətta ssenari üzərində işləyərkən belə, siz yazı prosesində müəyyən dərəcədə tənhasız. Kitabın finalına çataraq, siz onu kitab mağazasının rəfində yerləşdirirsiz, həyatı artıq orada davam edir. Başqa yandan, siz ssenarini bitirəndə, ̶ bu yalnız uzun bir prosesin başlanğıcı olur. Kino aləmi – sərsəm dünyadır. Mən bu yeni mühiti hələ özüm üçün açmaqdayam, amma bundan artıq xeyli zövq alıram.
Sevgidən yazmağa Sizi nə sövq etdi? Siz doğrudanmı, kitabınızda deyildiyi kimi, inanırsız ki, sevgi cəmi üç il sürür?
Ümid edirəm, o, necə də olsa, amma cəmi üç il sürmür! Hərçənd cəmiyyətin bugünkü həyat tərzi cütlüklərin həmişəlik bir yerdə qalmasına imkan yaratmır. Biz istehlakçıların cəmiyyətində, istəkləri, həzzi və gedonizmi təbliğ edən mühitdə yaşayırıq. Hərdən elə gəlir ki, müasir ictimaiyyət sevgiyə qarşı müharibəyə başlayıb. Amma insanların çoxu xoşuma gəlir və gümanım onadır ki, nə vaxtsa qarşıma bir adam çıxacaq və həyatımın qalan hissəsini onunla keçirə biləcəm. Sanıram ki, mənim kitabım – “sevgi – məhdud istifadə müddəti olan məhsuldur” ideyasının etiraz manifestidir. Ümid edirəm ki, sevgi belə bir məhsul olmayacaq, amma dünyanın inkişaf istiqaməti məni qorxudur. İnternet, sosial şəbəkələr, hətta mobil telefonlar – hamısı ərlərə kömək edir ki, arvadlarını aldatsınlar. Yoldan çıxaran şeylər hər yerdə var. Demək olar ki, kiminləsə həmişəlik qalmaq qərarı – inqilabi bir addım, yeni texnologiyalar dünyasının hakimiyyətinə qarşı müqavimətdir.
Siz reklamlar aləmində başlamışdız, amma yazıçılar aləminə qədər böyüyə bildiz. Bu necə baş verdi? Və yazıçılıq sənəti həmişəmi Sizin həyatınızın vacib hissəsi olub?
Mən balaca oğlan olanda, gündəlik yazmaq vərdişim var idi və yazıçılar məni həmişə valeh edirdilər. Yazıçı olmaq mənim arzum idi. Elə bu da məni jurnalistlik yoluna, ardınca da özümü kopirayter kimi sınamağa sövq elədi. Çox illər tələb olundu ki, köçürməyi saxlayım və yazmağa başlayım. Yazıçılıq – ağır xəstəlik kimidir, çünki sizinlə baş verən hər şeyi yazmalı olursunuz. Qələm adamları həyatın nəbzini hiss etmək, həyatın özündən birbaşa zövq almaq əvəzinə, onu elə dərk edirlər ki, elə bil öz ətraflarındakı həyatı tədqiq etmək niyyətilə müvəqqəti bədənlərini tərk ediblər. Mən də ətrafımda baş verən hər şeyi aramsız təhlil edirəm, amma bunu, əlbəttə, yetərincə istehza qatmaqla edirəm. Yazıçıların çoxu bundan əzab çəkir – hamısı azacıq dəlidir...
_c1a8450
Bir neçə il əvvəl Siz the Kooples reklam kampaniyasında görünürdüz…
Hə, bu da qəribə idi, çünki məktəbdə hamı deyirdi ki, mən eybəcərəm. Ona görə də the Kooples (qeyd.: fransız gənclərinin dəbli küçə geyimləri brendi) reklam kampaniyasında iştirakım – mənim şirin-şirin aldığım qisas məqamı idi.
Siz Parisdə oxumusuz və artıq uzun illərdir bu şəhərdə yaşayırsız. Paris həyatında Sizin üçün ən çox cəlbedici olan nədir?
Düşünürəm, Paris həyatı onunla cəlbedicidir ki, burada insanların fikri-zikri iş deyil. Dünyada cəmi bir-iki şəhər var ki, orada insanlar təkcə işləməyi deyil, yaşamağı üstün tuturlar. Onlardan biri – Parisdir. Onun əksi olan – Nyu-Yorkdur, bura elə bir yerdir ki, hamının başı işləməyə qarışıb, həmişə harayasa qaçırlar, mobil telefon qulaqlarından düşmür və heç vaxt vaxtları yoxdur. Parislilər də işləyirlər, amma həyatdan zövq almağı da bacarırlar.
Başqa hansı şəhərlər xoşunuza gəlir?
Mənim Roma, Barselona və Sankt-Peterburq kimi şəhərlər xoşuma gəlir, oralarda gərginlik hiss olunmur. Yaşa dolduqca aşkar edirəm ki, işləməyi sevmirəm, məhz ona görə ki, həddən artıq çox işləyirəm, daim hansısa qeydlər aparıram, müşahidə aparıram və qeyd edirəm. Ona görə öz həyatlarını işə qurban verən adamları başa düşmürəm.
Ağlınıza yeni kitabınızın ideyası gələndə, riayət etdiyiniz müəyyən bir sxem varmı?
Kitabın necə baş verdiyini izah etmək asan deyil. Birinci nə isə səndə maraq oyadır, sonra isə, bir gün bu maraqdan ideya ortaya çıxır, o ideyadan da kitab doğur. Mən intizamlı deyiləm və hər hansı bir proseduraya riayət eləmirəm. Mənim vəziyyətimdə, mən sadəcə gözləməli oluram – görək nə vaxt ağlıma ideya gələcək? Bu hərdən qorxudur, çünki, məsələn, indi mən növbəti kitabımın mövzusunu bilmirəm və ümumiyyətlə, bu növbəti kitab baş tutacaqmı? Mənim üçün dəqiq qaydalar yoxdur, odur ki, mən əsl – anarchiste de la literatur (frans. – ədəbiyyat anarxisti(yəm))!
_c1a8511
Nargis-in oxucuları da çox maraqlanandırlar! Onlar bilmək istəyirlər, Frederek Beqbederə xas gün nəyə oxşayır?
O baxır günə. Məsələn, bu səhər lap erkən qalxmışam, amma, adətən çox yatmaqdan xoşum gəlir. Ümumiyyətlə, mənim həyatım yetərincə darıxdırıcıdır. Oxuyuram, oxuyuram, yenə oxuyuram, insanlarla görüşürəm və kifayət qədər çox səyahət edirəm. Fikir vermişəm ki, ilham qığılcımları məni məhz yolda olanda haqlayırlar: təyyarə ilə uçanda, ya da qatarla gedəndə. Eyni şey mən maşının və ya motosikletin sükanı arxasında olarkən də baş verir. Hər hansı yeni başlayan yazıçıya mənim məsləhətim – sürməyə başlayın! Əlbəttə, eyni vaxtda həm maşın sürmək, həm də yazmaq lazım deyil, ̶ təcrübəmdən bilirəm ki, bu qətiyyən rahat deyil (Frederik öz cavabını əlindəki bokalı sağlığa qaldırmaqla müşayiət edir)!
Siz yazdığınız kitabları yenidən oxuyursuzmu?
Kitab nəşr olunmazdan qabaq onu mütləq yenidən oxuyuram. Amma o çıxandan sonra, daha heç vaxt bunu etmirəm.
Bir daha heç vaxt?
Heç vaxt, «Sevgi üç il yaşayır» kitabından başqa. Onu yenidən oxumalı oldum, ssenari yazmalı idim – ona görə. İstədim hər şeyi dəyişim, düzəlişlər edim və kinonu yeni bir şəkildə yaradım, tamaşaçıya kitabın yeni versiyasını təqdim edim.
Öz işinizdən məmnun qaldız? Elə bir şey var idimi ki, belə imkanınız olsaydı, onu dəyişmək istərdiz?
Mən hər şeyi dəyişmək istəyirdim! 15 il keçəndən sonra öz işini yenidən oxumaq olduqca maraqlı idi. Elə bil özünün köhnə fotoşəklinə baxırsan və gəncliyin, ağılsızlığın nostaljisi səni aparır. Gənc olduğundan, boşanmadan bir il sonra sevgi haqqında yazdığın o boş-boş sözlərin nostaljisi.
Kitablarınızdakı personajların çoxu Sizin öz xasiyyətiniz və təcrübəniz əsasında yaradılıb. Öz həyatınızdan ilhamlanmaq necə olur?
Bu, eyni vaxtda həm asandır, həm çətin. Üstəlik də təhlükəlidir, çünki kitabım insanların xoşuna gəlmirsə, deməli mən özüm də onların xoşuna gəlmirəm. Bu isə adamı ağrıdır. Amma seçimim yoxdur, axı mən öz təxəyyülümlə məhdudlanıram. Reallıq mənə elə qəribə gəlir ki. Sadəcə öz ətrafına baxmaq kifayətdir. Mənim üçün reallıq – uydurmadır. Misal üçün, bizim yan tərəfimizdəki masanın arxasında üç nəfər oturub (həmin stola tərəf dönür). Öz-özümə sual verirəm: «Onlar nə haqda danışırlar görəsən?». Ya da ki, mənə maraqlıdır, görəsən qonşu stoldakı xanımın çantasında nə var? Bu iki nəfər doğrudanmı bir-birilərinə aşiqdirlər? Həmişə özümə belə suallar verirəm.
_c1a8575
Sizcə, insanlar aşiq olanda öz hisslərini hansı üsulla bildirirlər? Hesab edirsizmi ki, sevgililər özlərini hansısa xüsusi bir tərzdə aparırlar?
Bunu hesablamaq mümkün deyil, həyatın gözəlliyi və qəribəliyi də elə bundadır. Heç vaxt bilməyəcəksiz ki, insanlar əslində nə haqda fikirləşirlər. Hamının başı, teatrdakı kimi, oyuna qarışıb və hərdən insanlar öz rollarını əsl hisslər kimi qəbul edirlər. Sevgidə həmişə sirlər var və siz başqasının hisslərinə sonacan əmin ola bilməzsiz. Bilirsiz, əgər insan fikirlərini oxuya bilən maşın icad etsəydilər, həyat dözülməz dərəcədə maraqsız olardı. Yəqin ki, hər kəs özünə belə bir maşın almaq istəyəcəkdi, amma biz hər kəsin fikrini bilsəydik, onda bizim məyusluğumuzun həddi olmazdı.
Madam ki, sevgidən söz saldıq, onda mister Beqbeder üçün ideal qadın nədir?
Əgər qarşıma ideal qadın çıxsaydı, qaçıb aradan çıxardım. Mənim xoşuma natamamlıq gəlir: gözəllik mükəmməl deyil, bu dünya qeyri-mükəmməldir. Ona görə də mənim üçün çatışmazlıqları olan qadın seksualdır. Bəlkə bir az ağrılıdır, həddən çox yüksək səslə danışır və ya həddən çox gülür. Mənim üçün ideal qadın – qüsurlu qadındır, təbii qadın. Mükəmməllik - cansıxıcıdır!
Bürclərə inanırsız?
Doğrusu, yox, sadəcə bilirəm ki, mən Qız bürcündənəm. Amma kimsə məni əmin etsə, mən inanmağa hazıram.
Ruhsallığın Sizin həyatınızda hansısa rolu varmı?
Mən katolik məzhəbində tərbiyə almışam, elə buna görədir ki, kitablarımdan biri demək olar keşişlə birgə müəlliflikdə yazılıb (qeyd.: söhbət «Mən inanıram – Mən də yox» kitabından gedir). Dinin mənə böyük təsiri var. Amma eyni zamanda mən – Allahsız nəslin oğluyam. Mənim bütün kitablarım bu paradoksdan danışır: o haqda ki, Yaradana inamla tərbiyələnmiş ola-ola, necə bu inancı itirirsən və daim Tanrının yoxluğuna təəssüf edirsən. Elə bu da yazdığım bütün hekayətlərin əsl səbəbidir ki var. Mən maddi dünyada azmış ruh haqqında yazıram və hesab edirəm ki, ümumi azadlıq şəraitində tamamilə xoşbəxt olmaq mümkün deyil. Zənn edirəm ki, Tanrıdan azad olmaq həyatın gözəlliyini qazanmağa mane olur.
Sizin fikrinizcə, insan nə etməlidir ki, müasir dünyada daha ruhsal olsun?
Düşünürəm, bizim ən azı gündəlik sakitliyə ehtiyacımız var. Bu imkanı da bizə məhz kilsə verir. Məbədi ziyarət etmək bizə düşünüb-daşınmaq və qulaq asmaq üçün vaxt verir. Həyatın bugünkü hay-küylü və dəli ritmində bizim artıq düşünmək qabiliyyətimiz yoxdur. Və mənə elə gəlir ki, bu cür sakitlik imkanını ədəbiyyat təklif edir, belə ki, oxuma və yazma prosesi – özlüyündə bir növ meditasiyadır.
Təbiidir ki, sakitlik Sizin üçün çox vacibdir...
Gündəlik nizam qaydalarımda susqun düşüncələrimdən və dalğınlığımdan zövq almaq üçün taym-aut götürməkdən xoşum gəlir.
_c1a8490
Bunu etmək üçün sevimli bir yer varmı?
Əlbəttə ki, mənim çarpayım! Çarpayımda yeməyi və mümkün olan hər şeyi eləməyi sevirəm.
Hansı növ kitabları oxumaqdan böyük zövq alırsız: ənənəvi olaraq kağızda çap olunmuş, yoxsa elektron kitabları – planşetdən və ya kompyuterdən?
Mən çevrilən səhifələrin xışıltısını, kağız iyini sevirəm və bir faktı anlamaqdan xoşum gəlir ki, siz kitabı açan kimi, o, sizin olur və sizin üçün bu unikaldır. Axı hətta kitabxanada da iki tamamilə eyni kitab olmur.
Siz gənc, istedadlı yazıçılar üçün mükafatlar təsis eləmisiz. Onları niyə «Flora mükafatı» və «De Sad mükafatı» adlandırmısız, bu barədə ətraflı danışın.
Flora – Sen-Jermen-de-Predəki «De Flore» kafesinin adıdır , orada oturmağı sevirəm. İkinci mükafat isə çox azad və qeyri-adi şəxsiyyət markiz de Sadın şərəfinədir. Mən bu mükafatları ona görə təsis etmək qərarına gəldim ki, bəyəndiyim yazıçılardan heç biri heç vaxt mükafat almamışdı. Yeni nəsil fransız yazıçılarını həvəsləndirmək elə yaxşıdır ki.
Gərək ki, Siz bununla xoşbəxtsiz...
Bu, öz meyllərini aşkar eləməyin və onlarla bölüşməyin əla bir üsuludur. Yazıçılıq – tənha adamın sənətidir, amma bu tənhalığı kiminləsə bölüşmək də olar.
Sevdiyiniz bir neçə yazıçının adlarını çəkin.
O, onlar çoxdur! Mən fransız yazıçılarını sevirəm, çünki fransız dili mənim doğma dilimdir. Amma mənim xoşuma həm də ingilis və amerikan müəllifləri gəlir. Onları həmişə orijinaldan oxumuram, amma Selincer və Fisceraldı ingilis dilində oxumuşam, çünki onların leksikonları olduqca universaldır və onlar öz mesajlarını çox asan dildə çatdırırlar. Yazının sadəliyi – yazıçının ən böyük keyfiyyətidir. Həmçinin, realistik roman dediyimizin mənbəyində duran XIX yüzilliyin rus yazıçılarından da xoşum gəlir.
_c1a8467
Bu cümləni tamamlayın: «Yazıçılar dedikdə...»
Hm... Yazıçılar sehrbaz kimidirlər – yaxşı yazıçıları deyirəm. Əgər onlar yaxşı deyillərsə, onda sadəcə, zəhlətökəndirlər! Elə yazıçılar var ki, çox da yaxşı yazmırlar, amma siz yenə də onun əsərlərini oxuyursuz, çünki bilirsiz: onların dedikləri – həqiqətdir. Hərdən mənə elə gəlir ki, kitablar ona görə mövcuddur ki, bizi oyatsınlar; bu, filmlərə də aiddir .
Madam ki, biz yenidən filmlərdən söz saldıq, ən çox sevdiyiniz hansı filmlərdir?
Mənim xoşuma Vudi Allen gəlir, çünki o, eyni vaxtda həm güldürməyi bacarır, həm də ağlamağa məcbur edir. Onun sonuncu “Parisdə gecəyarı” filmində, Fiscerald və Dali kimi böyük sənət ustaları ilə söhbət etmək üçün, zamanda geriyə qayıtmaq ideyası mənim ürəyimcədir.
Siz çox səyahət edirsiz və gərək ki, bütün dünyada çoxlu dostlarınız var …
Bugün insanların Facebook-da, olur ki, üç minə yaxın dostları olur, amma mənim üçün o qədər dostun olması, sadəcə, mümkün deyil! Mən insan məxluqu ilə üz-üzə danışmağı sevirəm – canlı, virtual yox.
_c1a8508
İndi Sizin Facebook-da səhifəniz və ya hesab qeydiniz varmı?
Facebook-a girmirəm, çünki bunu boş yerə vaxt itirmək sayıram. Bütün bu virtual sosial şəbəkələr kütlə üçün tiryəkdir.
Kişi ilə qadın arasındakı dostluğa inanırsız?
Yox, inanmıram. Düşünürəm, əsl dost olmaq üçün gərək səmimi olasız. Qadınla isə, mənə elə gəlir ki, bu, çətindir, çünki bədənin tamahları hər şeyi qəlizləşdirir.
Xoşbəxt həyata nail olmaq üçün həyatın hansı dəyərlərinə pərəstiş edirsiz və onlara riayət etməyi vacib sayırsız?
Bunun cavabını özüm də bilmək istərdim! Əlbəttə, həyatda sevgi ən vacib şeydir. Əgər sevginiz yoxdursa, demək heç nəyiniz yoxdur. Zaman da az vacib deyil. Əgər həyat tempinizi aşağı salırsızsa və onun hər bir saniyəsindən zövq alırsızsa, onda görünür siz müdrik adamsız. Məndə xoşbəxt həyatın resepti yoxdur, amma mən tələsməməyi və xoşbəxtlik haqqında bol-bol düşünməyi tövsiyə edərdim.
Aldığınız bütün məsləhətlər içində ən yaxşı saydığınız məsləhəti kimsə sizə veribmi?
Bir dəfə psixiatr mənə yaxşı məsləhət verdi: «yox» deməyi öyrən. O qədər adam sizdən nələrisə xahiş edir ki, çox vaxt nəzakət xətrinə rədd cavabı verməyə gücünüz çatmır. Amma «yox» deməyi öyrənsəz, onda yenidən öz həyatınız üzərində nəzarəti qazanarsız. Öz vaxtını və öz həyatını nəzarət etmək, asanlıqla yoldan çıxara bilən hər şeyə müqavimət göstərmək və başqalarından asılı olmamaq çox vacibdir. Siz «yox» deməyi öyrənməklə, öz həyatınızın keyfiyyətini yaxşılaşdıracaqsız. Sonra siz kiməsə «hə» deyəndə, o adam başa düşəcək ki, siz ona üstünlük vermisiz. Axı mən, məsələn, gündüz saatlarımı belə qəşəng xanımlarla masa arxasında keçirmək təklifinə «yox» da deyə bilərdim…

FREDERIC BEIGBEDER - CONFESSION OF LITERARY ANARCHIST
36 hours spent in a jail became the reference point for one of his latest books. He did not fail to compare this fact of his biography on the French coquetry manner with the fate of Russian writers who had been in hard labor. He declared his bed as the successor of the Oblomov’s lodge. His portrait is controversial. Anarchist and romantic egoist. Marketer and provocateur, who estimated human happiness at 99 francs and put the limit of human love in 3 years. Writer, best-selling author, and DJ, who leads the audience on the dance floor. The God-lover and the God-seeker in one person ̶ writer Frederic Beigbeder, our interlocutor and the hero of the issue.
You started as a writer, and now you make a movie! Which of these areas of art is preferable for you?
I have no preferences. Both of these areas are very different. But in the beginning there is always a word. Therefore, even working on a script, you are somehow alone during the writing process. Reaching the end of the book, you put it on the shelf, where it continues its life. On the other hand, when you finish the script, this is just the start of a long process. The world of cinema is a crazy world. I only discover this new environment for myself, but I get a lot of pleasure from it.
What prompted you to write about love? Do you really believe that love lasts only three years, as your book says?
I hope that it still does not last only three years! Although today's lifestyle of our society does not help couples stay together forever. We live in a society of consumers, in an environment that cultivates desires, pleasure and hedonism.
Sometimes it seems that modern society has entered on the warpath with love. But most people I like, and I hope that I will meet someone with whom I can spend the rest of my life. I believe that my book is a manifesto of protest of the idea that love is a product with a limited shelf life.
I hope that love will not become such a product, but the direction in which the world is developing frightens me. The Internet, social networks, even mobile phones ̶ everything helps husbands to deceive their wives. The temptation is everywhere. It can be said that the decision to stay with someone forever is a revolutionary step, resistance to the power of this new technological world.
You started in the world of advertising, but then you have grown to the world of writers. How did this happen? And has the writing craft always been an important part of your life?
When I was a little boy, I had a habit of keeping a diary, and writers always fascinated me. Becoming a writer was my dream. This pushed me to the journalistic path, and try myself later as a copywriter.
It took many years to stop copying and start writing. Writing is like a serious illness, because you have to write down everything that happens to you. Instead of feeling the pulse of life, directly enjoying life, writers perceive life as if they had left their mortal bodies with the intention of exploring life around them.
I also continuously analyze everything that happens around me, but I do it, of course, with a considerable amount of irony. Most writers suffer from this - they are all slightly insane…
_c1a8450
A few years ago you appeared in The Kooples advertising campaign …
Yes, and it was funny because at school everyone said that I was ugly. Therefore, participation in The Kooples advertising campaign (approx: French youth brand of fashionable street clothes) was the moment of my sweet revenge.
You studied in Paris and live in this city for many years. What is most attractive for you in Paris life?
I think Paris life is attractive because people here are not obsessed with work. There are only a couple of cities in the world where people prefer to live rather to just work. One of them is Paris. In contrast to it, New York is a place where everyone is simply seized by work, always rushing somewhere, always talking on cell phones, and they never have enough time. Parisians also work, but they also know how to enjoy life.
Which cities do you like?
I like cities such as Rome, Barcelona and St. Petersburg, they do not feel the tension. With age, I discover that I don’t like to work, precisely because I work too much, I constantly make some notes, observe and record. Therefore, I do not understand people who donate their lives to work.
Do you have a specific scheme that you follow when you have an idea for a new book?
It's not easy to explain how a book happens. At first, something excites your curiosity, and then one day out of this curiosity an idea emerges from which the book is born. I am not disciplined and do not follow any procedure. In my case, I just have to wait - when will the idea illuminate me? Sometimes it scares, because, for example, now I do not know the theme of my next book, and whether this next book will take place at all. There are no clear rules for me, so I’m a real anarchiste de la litterature (fr)!
_c1a8511
Nargis readers are also very curious! They want to know what Frederic Beigbeder’s typical day looks like?
It depends. For example, I got up early this morning, but usually I like to sleep a little longer. Actually, my life is pretty boring. I read, read and read again, meet people and travel a lot. I discovered that flashes of inspiration overtake me while I am on the road: when I am flying on an airplane or going on a train. The same thing happens when I drive a car or a motorcycle. My advice to any young novice writer is to start driving! Of course, one should not drive and write at the same time, I know from experience that this is terribly inconvenient (Frederic accompanies his answer with a toast with a glass in his hand)!
Do you re-read the books you wrote?
Before the publication of the book, I re-read it. But after its publication, I never do it again.
Never again?
Never, except for "Love lasts three years." I had to re-read it because I had to write a script. I wanted to change everything and correct it and decided to make a movie in a new way, by offering the viewer a new version of the book.
Were you satisfied with your work? Was there something that you would like to change if there was such an opportunity?
I wanted to change everything! Rereading my work after 15 years was very exciting. As if you are looking at an old photograph of yourself, and nostalgia of your youth and stupidity rolls on you. For the nonsense that you carry for years after a divorce about love.
Most of the characters in your books are based on your character and your experience. How does it feel to be inspired by your own life?
It is both easy and difficult. And in addition it is dangerous, because if people don’t like my book, it means they don’t like me either. And it hurts. But I have no choice, because I am limited by my imagination. The reality seems so strange to me. Just look around you. For me, reality is a fiction. For example, at the table on our left there are three guests (turns in the direction of that table). I ask myself the question: “What are they talking about?”. Or I wonder what's in the lady's purse at the next table? Are these two really in love? I always ask myself such kind of questions.
_c1a8575
In your opinion, how do people show their feelings when they are in love? Do you think that lovers behave in a special way?
It is impossible to calculate, and this is all the charm and irony of life. You will never know what people really think. Everyone is involved in the game, as in the theater, and sometimes people take their own role as real feelings. There is always a secret in love, and you cannot be completely sure of another’s feelings. You know, if they had invented a machine capable of reading human thoughts, life would have become unbearably boring. Everyone probably would like to buy such a car, but if we knew everyone’s thoughts, then our disappointment would have no limits.
Since we are talking about love, what is the ideal woman for Mr. Beigbeder?
If I had met the perfect woman, I would have run away from her. I like imperfection: beauty is not perfect, this world is imperfect. Therefore, for me, sexier is the woman who has flaws. Maybe a little painful, talking too loud or laughing too much. For me, the ideal woman is a woman with a flaw, a natural woman. Perfection is boring!
Do you believe in zodiac signs?
Honestly, no, I just know my sign is Virgo. But I’m willing to believe if someone convinces me.
Does spirituality play any role in your life?
I was brought up in the Catholic faith, which is why one of my books was written as if co-authored with a priest (note: this refers to the book “Je crois, moi non-plus”). Religion has a big influence on me. But at the same time I am the son of a generation without God. All my books speak about this paradox: about how, being educated with faith in the Creator, you lose this faith and forever regret the absence of God. This is the true background of all the stories I am writing about. I write about a lost soul in the materialistic world and I think that it is impossible to be absolutely happy with total freedom. I believe that freedom from God impedes the attainment of the beauty of life.
How do you think what a person should do in order to become more spiritual in the modern world?
I think we need silence at least daily. This is the opportunity given by the Church. A visit to the temple gives us time to think and listen. With today's noisy and frantic pace of life, we are no longer able to think. And it seems to me that literature offers such a possibility of silence, since the reading and writing process is a kind of meditation.
Obviously, silence is very important to you ...
I like to take time out in my daily routine to enjoy silent reflections and contemplation.
_c1a8490
And do you have a favorite place where you like to do it?
My bed, of course! In bed I like to eat and do everything that is possible.
From which books do you get more pleasure: traditionally printed on paper or electronic from tablet computers?
I love the rustling of the pages being turned, the smell of paper, and I like to be aware of the fact that as soon as you opened the book, it became yours, and for you it is unique. After all, even in the library there are no two completely identical books.
You have established an award for talented young writers. Tell us in more why you called them the Flore Prize (The Prix de Flore) and the Prize de Sade?
Flore is the name of the cafe "De Flore" in Saint-Germain-des-Prés, where I like to go. And the second prize is in honor of the Marquis de Sade, a very free and wonderful personality. I decided to establish these awards, as none of the writers I like have ever been awarded. So great to encourage a new generation of French authors.
You must be happy with this ...
This is a great way to discover and share your addictions. Writing is a lonely craft, but this loneliness can also be shared with someone.
Who are some of your favorite writers?
Oh, they are a lot! I love French writers, because French is my native language. But I also like English and American authors. I do not always read them in the original, but I read Salinger and Fitzgerald in English, because their vocabulary is very universal, and they communicate their messages very intelligibly. The simplicity of writing is the greatest quality of a writer. I also like the nineteenth-century Russian writers who stood at the origins of the so-called realistic novel.
_c1a8467
Complete the sentence: "Writers are ..."
Hmm... Writers are like wizards when they are good writers. If they are not good, then they are just boring! There are some writers who do not write very well, but you still read their works, because you know that what they say is true. Sometimes it seems to me that books exist to awaken us, the same goes for movies.
Since we're talking about movies again, what's your favorite one?
I like Woody Allen because he can make you laugh and make you cry at the same time. I like the idea of going back in time to talk with such great artists as Fitzgerald and Dali in his latest movie, Midnight in Paris.
You travel a lot and you should have a lot of friends around the world ...
Today on Facebook, people sometimes have three thousand friends, but for me it is simply impossible to have so many friends! I love talking to a human being face to face - live, not virtual.
_c1a8508
So do you have a Facebook account?
I do not log in to Facebook because I consider it a waste of time. All of these virtual social networks are opium for the masses.
Do you believe in friendship between a man and a woman?
I do not. I think in order to be true friends you must be sincere. And with a woman, it seems to be difficult, because the carnal temptation complicates everything.
What life values do you profess and consider it important to follow in order to achieve a happy existence?
I wish I knew the answer! Of course, love is the most important thing in life. If you have no love, then you have nothing. Time is also important. If you are slowing down your life and enjoying every second of it, then you are probably a wise person. I have no recipe for a happy life, but I would advise not to rush and reflect on happiness.
Has anyone given you advice that you think is the best of all the advice received?
Once a psychologist gave me the good advice: learn to say no. So many people ask for something, and often out of politeness you cannot refuse them. But if you learn to say no, then you will regain control of your life. It is very important to control your time and your life, to resist every easily accessible temptation and not to depend on others. By learning to say no, you will improve the quality of your life. And when you say “yes” to someone, this person will understand that you have granted him a privilege. After all, I, for example, could say "no" to the proposal to spend the afternoon hours at a table with such lovely ladies…