Ramiz Abutalıbov: yadlar arasına özümüzünkü
Tamamilə ideologiyaya əsaslanan cəmiyyətdə hərtərəfli düşünmə qabliyyəti, həyatdakı istənilən vəziyyətdə haqqı qəbul etmək və ötürmək bacarığı, zaman aynasında az qala xrestomatikə çevrilməyə macal tapan qəhrəmanların sifət cizgilərini təhrif olunmamış halda görmək və bununla da siyasi və sosial transformasiyaları qabaqcadan sezmək, - məgər bu öncədəngörmə vergisi deyil? Yalnız radikal dəyişikliklər dövründə əfsanəvi həmyerlimiz, diplomat, tarixçi, Fəxri Legion ordeni kavaleri Ramiz Abutalıbovun bütün ömrünü həsr etdiyi əməyinə layiqli qiymət vermək mümkün oldu. O, uzun müddət doğma torpaqdan uzaqda yaşasa da, bir anlıq belə onunla bağları qırmadı, onun tarixinin itən səhifələrini həssaslıqla toplayaraq, məcburi köçkünlərə çoxdan itirdikləri vətənin istisini və xatirələrini bəxş etdi...
Ramiz müəllim, Siz Azərbaycanın ən məşhur diplomatlarındansınız, UNESCO-ya xidmətə qəbul olunan ilk azərbaycanlısınız. Bəs sovet uşağı Ramizin uşaqlığı və geoloq olmağa hazırlaşan Abutalıbovun gəncliyi necə keçmişdi? O zamanlar nə haqqında düşünürdünüz?
Mən həyətdə səs-küylə o tərəf bu tərəfə qaçan bakılı oğlan uşaqlarından biri idim. Müharibə oyunları, davalar, futbola maraq, məşhur Bakı hovuzunda çimmək – budur, mənim uşaqlığım... Hamımız təyyarəçi və kəşfiyyatçı olmaq arzusundaydıq, baş rolda Kadoçnikov çəkilən “Kəşfiyyatçının qəhrəmanlığı” filminə isə bəlkə də 20 dəfə baxmışdıq. Bir qədər sonra mən marka kolleksiyaçılığı ilə maraqlanmağa başladım, böyük məmnuniyyətlə qənimət kimi əldə edilən filmlərə baxmağa gedirdim. Səkkizinci sinifdə ilk məhəbbətimə rast gəldim: elə o zamanlarda da “Torqovı”da və bulvarda gəzintilərin təməli qoyuldu... Bir sözlə, lazım olduğu kimi. 1954-cü ildə orta məktəbi bitirdim və hara qəbul olunmaq haqqında sual gündəmə gəldi. Valideynlərim məni həkim kimi görmək istəyirdilər, mən isə Azərbaycan Dövlət universitetinin tarix fakültəsinə can atırdım. Lakin onlar etiraz edirdilər, nəticədə də mən güzəştə getdim: o zaman dəbdə olan geologiya-coğrafiya fakültəsinə qəbul olundum. Birinci kursdan cib xərcliyimi özüm qazanırdım: sonralar Azərbaycanın ən yaxşı jurnalistlərindən olacaq dostum Aqşin Kazımzadənin təklifi ilə “Azərbaycan gəncləri” qəzetində ştatdankənar müxbir kimi çalışırdım. 1961-ci ildə bir kursda təhsil aldığım Tamilla Tahirova ilə evləndim, 3 il sonra isə artıq iki qızımız var idi – Nigar və Sevil, o zaman artıq çalışdığım Elmi tədqiqat işlərinin koordinasiyası üzrə Dövlət Komitəsindən iki otaqlı mənzil aldıq. Dövlət Komitəsindən sonra məni Azərbaycan Nazirlər Sovetinin elm və texnika şöbəsinə köçürdülər. Burada, 1968-ci ildə, mənim daha bir arzum həyata keçdi: Ümumittifaq Xarici Ticarət Akademiyasının beynəlxalq təşkilatlar fakültəsinə qəbul oldum.  Üçüncü kurs dinləyicisi olaraq, Parisdə UNESCO Katibliyindəki vakansiya üçün müsabiqədə iştirak etdim. 27 namizəd var idi, ancaq mən qalib gəldim və 1971-ci il dekabrın 15-də ailəmlə birlikdə Parisə uçdum. İlk ezamiyyətimi 31 dekabr 1979-cu ildə başa vurdum, UNECSO-ya ikinci ezamiyyət isə 1985-ci ilin avqustundan 1993-cü ilin fevralına qədər davam etdi.
Beləliklə də, 1970-ci ilin əvvəllərində Siz xidməti vəzifə olaraq əksər sovet insanlarına əlçatmaz olan Qərbi Avropaya üz tutdunuz. Necə adaptasiya oldunuz? Ən çətin nə idi? Romantik Paris nə dərəcədə qonaqpərvər idi?
Ən çətin il birinci il idi: qohumsuz və dostsuz, ölkənin qanunlarına və ənənələrinə nabələd. Məsələn, gəlişimizin səhəri günü çörək dükanına daxil olub ilk baxışdan çox məntiqli sual verdim: “Çörək təzədir?”. Satıcılıq edən çörəkçi qəzəblənmişdi, ətrafdakılar mənə təəccüblə baxırdılar: Fransanın çörək dükanında köhnə çörək necə ola bilər?! Belə səhvlər çox idi. Adət olunan mühitin, doğma üzlərin olmaması sıxıcı idi. Yadımdadır, 1972-ci ilin dekabrında Parisdə SSRİ-nin yaradılmasının 50 illiyinə həsr edilən sovet aktyorlarının konserti baş tutdu. Azərbaycandan trio gəlmişdi: İslam Rzayev, Hacı Məmmədov və Habil Əliyev. Onlar ifaya başlayan kimi hamımızı göz yaşı boğdu... Əlbəttə, tədricən hər şey qaydasına düşdü: biz və uşaqlar dostlar tapdıq, işdə müxtəlif ölkələrdən olan həmkarlarla “isinişmə” uğurla keçdi. Paris isə həmişə Parisdir. Biz bu şəhəri sevdik, o da bizə qarşılıq verdi. Ernest Heminqueydən daha yaxşı söyləmək olmaz: “Paris – həmişə səninlə olan bayramdır”.
Parisdə siz mühacirlərlə dostlaşdınız. Sovet diplomatik xidmətinin əməkdaşı ilə əlaqəyə asan gedirdilər?
Onlar da, mən də əvvəlcə çox ehtiyatlı idik. Biz, sovet vətəndaşları, mətbuatda xarici xüsusi xidmətlərin fəaliyyəti barədə çox oxumuşduq. 1961-ci ildə Parisdə Rudolf Nuriyevin məşhur “azadlıq sıçrayışı” və yaxud Boris Pasternakın “Doktor Jivaqo” əsərinin nəşrini xatırlamaq kifayətdir. Bizim həmyerlilərimiz olan mühacirlər isə sovet xüsusi xidmətlərinin əməliyyatlarına şahidlik etmişdilər: məsələn, elə Parisdə, gündüz vaxtı çar generalları Kutepovla Millerin oğurlanması, Münhendə “Azadlıq” radiosunun Azərbaycan bölməsinin rəhbəri Əbdürrəhman Fətəlibəyli-Düdənginskinin qətli... Azərbaycanı siyası mühacirlərlə ilk görüşüm artıq xatırladığım konsertdən sonra baş tutdu. Pərdə arxasında mühacirlərin ikinci dalğasının nümayəndələri ilə, 1945-ci ildə, İkinci dünya müharibəsindən sonra vətənə dönməyən Qadir Süleymanoğlu və Tofiq Tağıyevlə tanış oldum. Daha sonra isə onlar məni birinci dalğanın mühacirləri və onların övladları ilə tanış etdilər. Məsələn, 1919-1920-ci illərdə Paris sülh konfransında Azərbaycan Demokratik Respublikasının nümayəndə heyətinin üzvü olan Məmməd bəy Məhərrəmovla. Azərbaycan nümayəndə heyətinin başçısı Əli Mərdan bəy Topçubaşının oğlu Ələkbərlə ünsiyyət məni çox zənginləşdirdi. Nümayəndə heyətinin fəaliyyətini əks etdirən sənədlərin günümüzə qədər gəlib çatmasına görə biz məhz Ələkbərə borcluyuq. Mənə Üzeyir bəyin qardaşı Ceyhun bəy Hacıbəylinin oğlu Timuçinlə, məşhur türkoloq İren xanım Məlikoff, Əlibəy Hüseynzadənin oğlu rəssam Səlim Turanla, Şəmsi Abdullayeva ilə Musa Nağıyevin nəvəsi yazıçı Banin, məşhur Zülqədərov və Çamxorskilər nəslindən olan İlhan Zilli  və digərləri ilə dostluq etmək xoşbəxtliyi nəsib olub. Bu görüşlər mənə Azərbaycanın başqa tarixini öyrənməyə imkan yaratdı. Paris olmasaydı, mən çətin ki, İrandan olan azərbaycanlılarla dostlaşa bilərdim:  Fransada “Azərbaycan evi” assosiasiyasının və “Fransa-Azərbaycan ticarət palatası”nın təsisçilərindən biri Hüseyn Azərməhdlə, ilk “Azərbaycan dilinin izahlı lüğəti”nin (ərəb qrafikasından istifadə olmaqla) tərtibatçısı Məmmədəli Tacəhmədi, dünya şöhrətli fotorəssam Rza Deqati və başqaları ilə.
Рамиз Абуталыбович, Вы один из самых известных азербайджанских дипломатов, первый азербайджанец, принятый на службу в UNESCO. А какими были детство советского мальчика Рамиза и юность студента Абуталыбова, готовившегося стать геологом? О чем Вы мечтали тогда?
Я был одним из бакинских мальчишек, шумной ватагой носившихся по двору. Мое детство – это игры в войну, драки, увлечение футболом, купания в знаменитой бакинской купальне... Все мы мечтали быть летчиками и разведчиками, а фильм «Подвиг разведчика», с Кадочниковым в главной роли, смотрели раз двадцать. Чуть позже я увлекся коллекционированием марок, с удовольствием ходил на просмотры трофейных фильмов. В восьмом классе случилась первая любовь; тогда же было положено начало фланированию по Торговой и по бульвару... Словом, все как полагается. В 1954 году я окончил школу и остро встал вопрос: куда поступать? Родители желали видеть меня врачом, а я стремился на исторический факультет Азербайджанского Государственного университета. Но они были против, и в итоге я пошел на компромисс: поступил на модный тогда геолого-географический факультет. С первого курса я сам зарабатывал на карманные расходы – работал внештатным корреспондентом газеты «Молодежь Азербайджана», куда меня пристроил мой друг Акшин Кязимзаде, впоследствии один из лучших журналистов Азербайджана. В 1961 году женился на своей сокурснице Тамилле Таировой, а спустя три года мы, уже родители двух дочек, Нигяр и Севиль, получили двухкомнатную квартиру от Госкомитета по координации научноисследовательских работ, где я к тому времени работал. После Госкомитета меня перевели в отдел науки и техники Совета министров Азербайджана. И здесь в 1968 году исполнилось еще одно мое желание: я поступил на факультет международных организаций Всесоюзной академии внешней торговли. Будучи слушателем третьего курса, принял участие в конкурсе на замещение вакансии в Секретариате UNESCO в Париже. Соискателей было 27, но я оказался победителем и 15 декабря 1971 года с семьей вылетел в Париж. Первую командировку завершил 31 декабря 1979 года, а вторая командировка в UNESCO продлилась с августа 1985 по февраль 1993 года.
Итак, в начале 1970-х годов Вы по долгу службы очутились в недоступной большинству советских людей Западной Европе. Как Вы адаптировались? Что было самым трудным? Насколько гостеприимным оказался романтичный Париж?
Самый тяжелый год – первый: без родственников и друзей, со слабым знанием законов и обычаев страны. Например, наутро после приезда зашел в булочную и задал вполне, казалось бы, логичный вопрос: «Хлеб свежий?». Продавец, он же пекарь, был возмущен, окружающие взирали на меня с изумлением: откуда взяться несвежему хлебу во французской булочной?! Таких ляпов было много. Отсутствие привычной среды, родных лиц давило... Помню, в декабре 1972 года в Париже прошел концерт советских артистов, посвященный 50-летию образования СССР. Из Азербайджана приехало трио: Ислам Рзаев, Гаджи Мамедов и Габиль Алиев. Как только они начали выступать, мы все прослезились... Конечно, постепенно все вошло в норму: у нас и у детей появились друзья, на работе благополучно прошла «притирка» с коллегами из разных стран. Ну, а Париж – всегда Париж. Мы полюбили этот город, и он ответил нам взаимностью. Лучше Эрнеста Хемингуэя и не скажешь: «Париж – это праздник, который всегда с тобой».
В Париже Вы подружились с эмигрантами. Легко ли они шли на контакт с сотрудником советской дипломатической службы?
И они, и я поначалу были осторожны. Мы, советские граждане, много читали в прессе о действиях зарубежных спецслужб. Достаточно вспомнить знаменитый «прыжок в свободу» Рудольфа Нуреева в 1961 году, в Париже, или издание «Доктора Живаго» Бориса Пастернака. А наши земляки-эмигранты были свидетелями операций советских спецслужб: например, похищение в том же Париже, средь бела дня, царских генералов Кутепова и Миллера, убийство в Мюнхене руководителя азербайджанской секции Радио «Свобода» Абдурахмана Фаталибейли-Дудангинского... Первая моя встреча с азербайджанскими политэмигрантами состоялась после уже упомянутого концерта. За кулисами я познакомился с представителями второй волны эмиграции – не вернувшимися на родину в 1945 году, после II мировой войны, Гадиром Сулейманоглу и Тофиком Тагиевым. А уж затем они меня познакомили с эмигрантами первой волны и их потомками – например, с Мамедбеком Магеррамовым, членом делегации Азербайджанской Демократической Республики на Парижской мирной конференции 1919 – 1920 гг. Очень меня обогатило общение с Алекпером – сыном Али Мардан бека Топчибаши, руководителя азербайджанской делегации. Сегодня именно Алекпер беку мы обязаны сохранением для истории документов о деятельности делегации. Мне посчастливилось дружить с племянником Узеир бека, сыном его брата Джейхун бека Гаджибейли Тимучином, известным тюркологом Ирен ханум Меликофф, художником Селимом Тураном – сыном Алибека Гусейнзаде, писательницей Банин – внучкой Шамси Асадуллаева и Мусы Нагиева, Ильханом Зилли – представителем известных родов Зюльгадаровых и Шамхорских и другими. Эти встречи позволили мне узнать другую историю Азербайджана. Если бы не Париж, я бы вряд ли смог подружиться с азербайджанцами из Ирана: Гусейном Азармахдом – одним из учредителей во Франции ассоциации «Азербайджанский дом» и «Франко-азербайджанской торговой палаты», составителем первого «Толкового словаря азербайджанского языка» (с использованием арабской графики) Мамедали Таджахмади, всемирно известным фотохудожником Резой Дегати и другими.
Sizin sayənizdə Azərbaycan ictimaiyyəti təsadüf nəticəsində yad diyarlara üz tutan həmvətənlərinin taleyindən xəbər tutdu. Siz vətənə unikal, çox qiymətli raritetlər gətirdiniz: məktublar, sənədlər, məqalələr, rəsmlər... Bu yolda nə kimi çətinliklərlə üzləşdiniz?
Mən dəqiq qanuna riayət edirdim: heç zaman heç kimdən heç nə istəməmək. Amma mühacirlərdən hansısa mənim vasitəmlə hər hansı sənədi və ya əşyanı hədiyyə edirdisə, bunu maksimal şəkildə aşkar ötürürdüm: akt tərtib olunurdu, sonra KİV-də müsahibə verirdim və mühacirlər qohumları vasitəsi ilə müvafiq informasiyanı alırdılar. Çox zaman keçib və çətinliklər yaddaşımdan silinib. Amma arzum var: bütün gətirilənləri – Ceyhun bəy Hacıbəylinin arxivi, Əli Mərdan bəy Topçubaşının arxivinin bir hissəsi, Azərbaycan rəssamlarının əsərləri, Məmməd bəy Məhərrəmovun kolleksiyasından olan qədim Azərbaycan xalçası, Baninin Buninlə yazışmasının surətləri, Ayvazovskinin 3 portreti, Filip Malyavinin çəkdiyi Leninin portreti və sairələrini  sərgi formatında görmək.
Yazıçı Banin (Ümm əl-Banu) yaddaşınızda necə qalıb?
O, əsl parisli qadın idi – zərif, işvəli, coşqun, bu da ona çox yaraşırdı və yaşadığı şəhər kimi sezilməz dərəcədə dəyişkən: gah zabitəli, gah ciddi, gah sadəlövcəsinə düşüncəsiz, gah qürurlu və əlçatmaz, gah ünsiyyətcil, danışqan... O, bizim evdə, Suffren küçəsi 56-da olurdu. Həyat yoldaşım Tamillaya və qızlarıma şəfqətlə yanaşırdı. Biz də onun Loriston küçəsi 40-da yerləşən, Baninin  yaradıcılığında iz qoymuş XX əsrin iki görkəmli istedadının - alman yazıçısı, filosofu və entomoloqu Ernst Yungerin və görkəmli rus yazıçısı, Nobel mükafatı laureatı İvan Alekseyeviç Buninin bir zamanlar qonaq olduqları təvazökar mənzilinə baş çəkirdik. Son görüşümüz onun ölümündən (23 oktyabr 1992-ci il) bir qədər əvvəl Şardon-Laqaş küçəsindəki xəstəxanada, bir zamanlar gənc Ümm əl-Banunun Parisi fəth etməyə başladığı həmin 16-cı dairədə baş tutdu.
Qarabağ münaqişəsinin qızğın çağlarında Siz əcnəbi oxucuları həqiqətlərlə tanış etməyə yönələn 4 kitab nəşr etdirdiniz. Onlar rəğbət qazandımı?
Əlbəttə. Biz müəyyən mənada Qarabağ hadisələrinə dair Qərbdə mövcud obyektivlik defisitini aradan qaldırdıq və xaricdə yaşayan həmvətənlərimizi dəqiq məlumatla təchiz etməyə, Qarabağ probleminin müxtəlif aspektləri ilə tanış etməyə çalışdıq.
Bu kitablar həm geniş oxucu auditoriyasını, həm də münaqişəşünas mütəxəssislərin diqqətini cəlb etdilər. Fransanın “Herodot” və “Aktüel” jurnalları, Britaniyanın “Mərkəzi Asiya və Qafqaz üzrə xronika”sı, “Mərkəzi Asiya icmalı” və başqaları bu nəşrlərə ciddi diqqət yetirdi.
Siz həmçinin Müqavimət hərəkatında iştirak etmiş, ADR nümayəndələrindən olan mühacir azərbaycanlılar haqqında kitabın müəllifisiniz. Onun yazılması zamanı hər hansı faktlar haqqında susmaq və ya onları gizlətmək məcburiyyətində qaldınızmı?
Yenidənqurma və aşkarlığa qədər sovet tədqiqatçıları bir qayda olaraq siyasi mühacirlərin neqativ obrazını yaratmağa çalışırdılar. Lakin 1980-ci illərin sonlarında, “dəmir pərdə” qaldırılmağa başlayandan sonra, vəziyyət dəyişdi: Moskvanın “Oqonyok” jurnalı, “Moskovskiye novosti” qəzeti, “Literaturnaya qazeta” və başqaları siyasi mühacirlərin fəaliyyətinə müsbət qiymət verən məqalələr dərc etməyə başladılar. Lakin qorxu hələ də qalmaqda idi, buna görə də Azərbaycan mühacirliyi haqqında ilk kiçik məqaləmi “Ədəbiyyat və İncəsənət” qəzetində başqa soyadla dərc etdirdim. Daha sonra, lakin hələ SSRİ dağılmamış, elə həmin qəzetdə İosif Brodskinin şair Aydın Uluxanlının tərcüməsi ilə iki şeirini dərc etdirməyə müvəffəq oldum – bu, Azərbaycan dilində Brodskinin ilk nəşri idi. “Vətən” cəmiyyətinin “Odlar yurdu” qəzetində “Bu barədə ilk dəfə” rubrikası yaradıldı, onun ən fəal müəllifi mərhum Mövsüm Əliyev idi. Haradasa 1990-cı ildən etibarən həm Rusiyada, həm də Azərbaycanda artan xətlə siyasi mühacirlik haqqında materialların dərcinə başlandı. Hərçənd, bir mövzu tam işıqlandırılmayıb: sovet insanlarının Fransa və İtaliyada partizan hərəkatında iştirakı. Məlumdur ki, onlar Avropada hərbi əsirlər, qastarbayter və ya vermaxtın şərq legionlarının döyüşçüləri kimi peyda olurdular. Onların sırasında kimin kim olduğunu yalnız SSRİ Müdafiə Nazirliyinin, DTK-nın və keçmiş sovet respublikalarının müvafiq arxivlərinin açılmasından sonra müəyyənləşdirmək olacaq.
Ramiz müəllim, Alim Qasımovun dünyanın ən yaxşı ifaçısı adına layiq görülməsi üçün namizədliyinin irəli sürülməsini istəyən, muğamın qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilməsində iştirak edən, çox sayda konsertlərin və sərgilərin (uzun-uzadı sadalamaq olar) təşkilatçısı, yəqin ki, incəsənət vurğunudur. Musiqi və ədəbiyyatda nəyə üstünlük verirsiniz?
Bütün sadalanan aksiyalarda mən prodüser və promoutor qismində çıxış etmişəm. Azərbaycan muğamı üzrə sənədlərin hazırlanması üçün biz 2001-ci ildə UNESCO ekspertini, fransalı musiqişünas doktor Jan Dürinqi dəvət etdik. Ona bizim mütəxəssislər yardım edirdilər: Sənubər Bağırova, Eldar Mansurov, Cahangir Səlimxanov və başqaları. “İçəri Şəhər” layihəsi üçün 1999-cu ildə İstanbul universitetinin professoru Nevzat İlhanı dəvət etdik, layihədə həmçinin Cəfər Qiyasi, Ədalət Məmmədov, Rizvan Bayramov və başqaları iştirak ediblər. İndi Bakıda xarici dillərdə dünya irsinin Siyahısı üçün sənədləri hazırlayan çox sayda mütəxəssis var, 90-cı illərin sonlarında isə biz əcnəbi ekspertləri dəvət etmək məcburiyyətində idik. Üstünlük verdiklərimə gəldikdə isə, məni uşaqlıqda valideynlərim musiqi məktəbinə, milli alətlər şöbəsinə verdilər. Muğam dərslərini məşhur pedaqoq Mirzə Mansur Mansurov keçirdi. Yaşına görə artıq məktəbə gələ bilmirdi, biz də onun evinə qaçırdıq, Böyük Qala küçəsinə. Bu məktəbdə 4 il oxudum, amma muğama məhəbbətim ömürlük oldu. Ötən əsrin ortalarında isə, bütün Bakı gəncləri kimi, cazla maraqlandım, hər gün “düşmən səsini” dinləyirdim... Ədəbiyyatda hazırda memuarlara və tarixi səlnaməyə üstünlük verirəm. Son zamanlar oxuduqlarım: Boris Messererin “Bellanın parlaması” xatirələri, Görkəmli İnsanların Həyatı seriyasından – Dmitri Bıkovun “Boris Pasternak”ı, Anna Axmatovanın “Həyat yoldaşım Qumilyov, Qumilyovun atası” gündəlikləri. Hazırda Sabir Rüstəmxanlının Moskvada dərc edilən “Ölüm zirvəsi” romanını oxuyuram.
Bir zamanlar Sizin təşəbbüsünüzlə Bakıda o vaxt hələ az tanınan rəssam Əşrəf Muradın şəxsi sərgisi keçirildi. Müasir Azərbaycan rəssamlarının yaradıcılıqlarını izləyirsinizmi?
Təəssüf ki, yox. Lakin Azərbaycan rəssamlarının Moskvadakı sərgilərini mütəmadi olaraq ziyarət edirəm. Abşeron məktəbi rəssamlarının (onların sırasında Əşrəf Muradın da rəsmləri var idi) gözəl sərgisində, Tahir Salahovun, Rasim Babayevin, Fərhad Xəlilovun və başqalarının fərdi sərgilərində olmuşam. Yeri gəlmişkən, Əşrəf Muradın əsərlərinin ilk tam kataloqu Moskvada dərc olunub, təqdimetmə mərasimi isə “Aydan” qalereyasında təşkil olunub.
Sizin nəhəng tədqiqatçılıq fəaliyyətiniz bir gün belə dayanmır. Hazırda öyrənilməsinə üstünlük verdiyiniz sahə varmı?
Üstünlük verdiyim sahə - Azərbaycan mühacirliyinin tarixidir. Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin dəstəyi ilə Qafqaz tarixinin bilicisi, dostum, doktor Georgi Mamulia ilə birlikdə 4 tomdan ibarət “A.M.Topçubaşı. Paris arxivi. 1919-1940-cı illər” kitabını nəşr etdirdik, indi isə “Azərvbaycanın siyasi mühacirliyi soyuq müharibənin ilk mərhələsində (1945 - 1953)” məcmüəsini nəşrə hazırlayırıq, o, artıq bu il işıq üzü görəcək.
“Parisdə illər və görüşlər” kitabınızın son bölməsində Sizə “bütün çətin çarpışmaların izahı üçün intellektual açar” bəxş edən  Fransa paytaxtına məhəbbətinizi etiraf edirsiniz. Parisə, bir zamanlar Sizə bu qədər sirr açan şəhərə indi tez-tezmi qayıdırsınız?
Heminqueyin sözlərini xatırlatmaq istərdim: “Paris heç zaman bitmir və orada yaşamış hər kəs onu fərqli xatırlayır”. Hər il sentyabrda həyat yoldaşımla Parisə qayıdırıq. Bu ənənəni 2019-cu ildə də təkrarlamaq istəyirik.

Ramiz Abutalibov: Among Strangers
The ability to think unobstructed in society, which is ideologically thoroughly, the ability to perceive and translate the truth in any life situation, see in the mirror of time undistorted by the falsifications faces of those, who had become almost typical, and thus anticipate the political and social transformations – is this not a prophetic gift? Only in the era of radical change, we had the opportunity to appreciate the work of the whole life of our legendary compatriot Ramiz Abutalibov – a diplomat, historian, holder of the Order of the Legion of Honor. For many years he lived far from his native land, without breaking the umbilical cord with her for a moment, carefully collecting the lost pages of her history, giving the warmth and memory of their long lost homeland to the forced "defectors"...
Ramiz Abutalibovich, you are one of the most famous Azerbaijani diplomats, the first Azerbaijani to be employed at UNESCO. And what were the childhood of the Soviet boy Ramiz and the youth of student Abutalibov, who was preparing to become a geologist? What were you dreaming about then?
I was one of those Baku boys, who were rushing around the yard as a noisy crowd. My childhood is a game of war, fights, hobby for football, swimming in the famous Baku bathhouse... We all dreamed of being pilots and scouts, and the movie “Feat of Scout”, with Kadochnikov in the lead role, was watched twenty times. A little later, I became interested in collecting stamps, and enjoyed going to trophy movies. In the eighth grade, first love happened; at the same time, the beginning of the winding along Torgovaya and the boulevard... In short, everything was as it should be. In 1954 I graduated from high school and the acute question arose: where to go? My parents wanted to see me as a doctor, and I was striving for the history department of Azerbaijan State University. But they were against it, and in the end I made a compromise: I entered the then fashionable geological-geographical faculty. From the first year, I myself earned my own pocket expenses – I worked as a freelance correspondent for the newspaper “Youth of Azerbaijan”, where my friend Akshin Kazimzade, later one of the best journalists of Azerbaijan, attached me. In 1961, I married my fellow student Tamilla Tairova, and three years later we, the parents of two daughters, Nigar and Sevil, received a two-room apartment from the State Committee for the Coordination of Research and Development, where I worked by that time. After I was transferred to the State Committee in the Department of Science and Technology Ministers Council. And here in 1968 my one more wish came true: I entered the department of international organizations of the All-Union Academy of Foreign Trade. Being a third year student, I took part in a competition for filling a vacancy in the UNESCO Secretariat in Paris. There were 27 job seekers, but I turned out to be a winner, and on December 15, 1971, I flew with my family to Paris. The first trip was completed on December 31, 1979, and the second trip to UNESCO lasted from August 1985 to February 1993.
So, in the early 1970s, you were on duty in the Western Europe inaccessible to most Soviet people. How did you adapt? What was the most difficult? How hospitable was romantic Paris?
The most difficult year is the first: without relatives and friends, with poor knowledge of the laws and customs of the country. For example, the next morning after arriving I went to the bakery and asked quite a seemingly logical question: “Is the bread fresh?” The seller, who was also a baker, was outraged, the people around looked at me with amazement: where could the stale bread in French bakery come from?! There were many such blunders. The absence of the familiar environment and native people crushed... I remember that in December 1972 a concert of Soviet artists, dedicated to the 50th anniversary of the founding of the USSR, was held in Paris. A trio came from Azerbaijan: Islam Rzayev, Haji Mammadov and Gabil Aliyev. As soon as they began to perform, we all shed tears... Of course, everything gradually returned to normal: we and the children had friends, and a lapping with colleagues from different countries was successfully done at work. Well, Paris is always Paris. We loved this city, and it reciprocated. You can’t say better than Ernest Hemingway: “Paris is a holiday that is always with you”.
In Paris, you made friends with immigrants. Was it easy for them to contact a member of the Soviet diplomatic service?
Both they and I were cautious at first. We, Soviet citizens, read a lot in the press about the actions of foreign special services. Suffice it to recall the famous “leap into freedom” by Rudolf Nureyev in 1961, in Paris, or the publication of “Doctor Zhivago” by Boris Pasternak. And our fellow emigres witnessed the operations of the Soviet special services: for example, the abduction in the same Paris, in broad daylight, of the royal generals Kutepov and Miller, the murder of Abdurahman Fatalibeyli-Dudanski, the head of the Azerbaijani section of Radio “Svoboda” (“Liberty”), in Munich. My first meeting with Azerbaijani political emigres took place after the aforementioned concert. Behind the scenes, I met representatives of the second wave of emigration – those who did not return to their homeland in 1945, after World War II, Gadir Suleymanoglu and Tofig Tagiyev. And then they introduced me to the first wave of emigrants and their descendants – for example, Mamedbek Magerramov, a member of the delegation of the Azerbaijan Democratic Republic at the Paris Peace Conference of 1919-1920. I was greatly enriched by communication with Alekper, the son of Ali Mardan Bey Topchibashi, the head of the Azerbaijani delegation. Today, it is Alekper Bey that we owe to, for preserving the history of documents on the activities of the delegation. I was fortunate enough to be friends with Uzeir Bey's nephew, the son of his brother Jeyhun Bey Hajibeyli Timuchin, the famous turkologist Irene Hanum Melikoff, artist Selim Turan – son of Alibek Huseynzade, writer Banin – granddaughter of Shamsi Asadullayev and Musa Nagiyev, Ilkhan Zilly – a representative of the famous Zylgadarov and Shamkhor families and others. These meetings have allowed me to learn a different history of Azerbaijan. If it were not for Paris, I would hardly have been able to make friends with Iranians from Azerbaijan: Huseyn Azarmakhd, one of the founders of the “Azerbaijan House” Association in France and the “Franco-Azerbaijan Chamber of Commerce”, the compiler of the first “Explanatory Dictionary of the Azerbaijani language” (using Arabic graphics) Mammadali Tajahmadi, the world-famous photo artist Reza Deghati and others.
Thanks to you, the Azerbaijani public learned about the fate of their compatriots who happened to be in exile by chance. You brought home unique, priceless rarities: letters, documents, articles, pictures... What difficulties did you encounter along the way?
I was guided by a clear rule: never ask anyone for anything. But if someone from the emigrants passed through me a gift of any document or thing, then I made the transfer in the most transparent manner: we made the act, then I was interviewed by the media, and the emigrants through their relatives received appropriate information. Many years have passed, and the difficulties have been erased from memory. But there is a wish: I would very much like to see everything that was brought once in exhibition format – the Jeyhun Bey Hajibeyli’s archive, part of the Ali Mardan Bek Topchibashi’s archive, paintings by Azerbaijani artists, the ancient Azerbaijani carpet from the Mamed beg Magerramov’s collection, copies of Banin's correspondence with Bunin, three paintings by Aivazovsky, a portrait of Lenin by Philip Malyavin and others.
How do you remember the writer Banin (Umm El-Banu)?
She was a real Parisian – elegant, flirty, playful, which was very good for her, and the same as the city in which she lived, she was elusively changeable: now strict, serious, simply reckless, now proudly inaccessible, sociable, talkative... She visited us in our house, on Suffren Street, 56. She gently treated my wife Tamilla and daughters. And we visited her modest apartment on Loriston Street, 40, where Banin was once visited by two outstanding talents of the 20th century who left a special mark on her life and work: German writer, philosopher and entomologist Ernst Jünger and great Russian writer, Nobel laureate Ivan Alekseyevich Bunin. Our last meeting took place shortly before her death (October 23, 1992) in a hospital on Chardon Lagache Street, in the same 16th arrondissement, where young Umm el-Banu had once begun to conquer Paris.
When the Karabakh conflict was in full swing, you released four books to acquaint the foreign reader with the real state of things. Did they find a response?
Of course. To some extent, we compensated for the lack of objectivity that existed in the West regarding the events in Karabakh, and tried to provide our foreign compatriots with reliable information and familiarize them with various aspects of the Karabakh problem. These books attracted both a broad reader and conflict resolution specialists. French magazines "Herodotus" and "Actuelle", British "Chronicle of Central Asia and the Caucasus", "The Central review" and other publications devoted their attention to these books.
You also became the author of books about Azerbaijanis who are members of the Resistance movement, immigrants from among the representatives of ADRs. Did you have to conceal or veil some facts in the process of writing these books?
Before the adjustment, publicity Soviet researchers tried to create a negative image of a political emigrant. But in the late 1980s, when the iron curtain began to lift, the situation changed – Magazines like “Ogonek”, “Moscow News”, “Literary Gazette” and others began to publish articles with a positive assessment of the activity of political emigrants. But concerns still remained, therefore, I published my first short article about the Azerbaijani emigration in the newspaper “Ədəbiyyat və İncəsənət” under another name. Later, but before the collapse of the USSR, in the same newspaper I managed to publish a couple of poems of Joseph Brodsky in the translation of the poet Aydin Ulukhanli. This was the first publication of Brodsky in Azerbaijani. In the “Odlar yurdu” newspaper of the “Vətən” Society, the “This is the first time” section appeared, the most active author of which was the late Movsum Aliyev. Somewhere in 1990, in both Russia and Azerbaijan, publications on political emigration began to grow. However, one topic has not yet received a piece of lighting: participation of Soviet people in the partisan movement of France and Italy. It is known that they appeared in Europe as prisoners of war, migrant workers or soldiers of the eastern legions of the Wehrmacht. To determine who is who among them, it will be possible only after the opening of the archives of the Ministry of Defense and the KGB of the USSR and relevant departments of the former Soviet republics.
Ramiz Muallim, a man who advocated the nomination of Alim Gasimov for the title of the best performer of the world, who participated in the inclusion of mugham in the List of Intangible Cultural Heritage, organizer of a huge number of concerts and exhibitions (the list can be long), is surely in love with art. Tell us about your musical and literary preferences.
In all these promotions, I acted as a producer and promoter. To prepare documents on Azerbaijani mugham in 2001, we invited a UNESCO expert, French musicologist, Dr. Jean Dühring. He was assisted by our specialists: Sanubar Bagirova, Eldar Mansurov, Jahangir Selimkhanov and others. For the project “Icheri Sheher”, professors of Istanbul University Nevzat Ilhan, Jafar Giyasi were invited in 1999; Adalat Mamedov, Rizvan Bayramov and others also participated in the project. Now there are many specialists in Baku who prepare documents for the World Heritage List in foreign languages, and in the late 1990s we had to invite foreign experts. As for preferences, in childhood my parents sent me to a music school, to the department of folk instruments. Mugham lessons were taught by the famous teacher Mirza Mansur Mansurov. Because of his age, he could no longer attend school, and we ran to his home, to the Boyuk Gala. I studied at this school for four years, but I kept my love for mugham for life. And in the middle of the last century all Baku youth was fond of jazz, every day I listened to "hostile radio voices"... In the literature now I give preference to memoirs and historical chronicles. From a recent reading: Boris Messerer’s memoirs “The Flash of Bella”, from the WFL series – “Boris Pasternak” by Dmitry Bykov, Anna Akhmatova’s diaries “My husband Gumilyov, Gumilyov's father”. Now I am reading Sabir Rustamkhanly's novel “Ascent to the block” published in Moscow.
Once, on your initiative, a personal exhibition of the then little-known artist Ashraf Murad was held in Baku. Do you follow the works of modern Azerbaijani artists?
Unfortunately not. But I regularly visit exhibitions of Azerbaijani artists in Moscow. I was at the beautiful exhibition of artists of the Absheron school (among them Ashraf Murad’s canvases), personal exhibitions of Tahir Salahov, Rasim Babayev, Farhad Khalilov and others. By the way, the first complete catalog of works by Ashraf Murad was published in Moscow, and the presentation was held in the Aidan Gallery.
Your colossal research activity does not stop even for a day. Do you currently have a priority area to study?
The priority area is the history of the Azerbaijani emigration. One of my friends, expert on the history of the Caucasus, Dr. Georgy Mamulia, with the support of the Russian representative office of the Heydar Aliyev Foundation, published the four-volume “AM Topchibashi. The Paris Archive, 1919-1940”, and now we are preparing for publication of collection of documents “Azerbaijani political emigration at the initial stage of the Cold War (1945-1953)”, it is going to be released later this year.
In the final part of your book “Years and Meetings in Paris”, you confess your love for the French capital, which presented you with “the intellectual key to explain complex conflicts”. Do you often return to Paris now - the city that once revealed to you so many secrets?
I want to quote the words of Hemingway again: "Paris is never ending, and everyone who lived there, remembers it differently." Every year, in September, my wife and I return to Paris. We want to continue this tradition in 2019 too.