Əfsanəvi Ayşvariya Ray növbəti filminin premyerasında görünəndə və ya qırmızı xalı ilə addımlayanda, Hindistandan olan məşhur gözələ heç olmasa uzaqdan da olsa nəzər salmaq arzusu ilə onu hər zaman hind kinosu pərəstişkarları izdihamı müşayiət edir. Beynəlxalq Kann kinofestivalında bizə nəinki Ayşvariya Rayı yaxından görmək, həm də səmimi söhbət etmək xoşbəxtliyi nəsib oldu...
“Yalvarış” filmində baş rolu ifa etdikdən sonra Siz gözlənilmədən bütün dünyaya elan etdiniz ki, kino və şou-biznesi tərk etməyə hazırlaşırsınız. Belə bir qərar nədən irəli gəlirdi?
Qızım dünyaya gəldi və mən özümü ailəyə həsr etmək istədim. Bu mənim şəxsi qərarım idi, bu məsələdə həyat yoldaşım və qayınanam mənə tam seçim azadlığı verdilər. Lakin mən cəmiyyətdən uzaqlaşmadım: reklam kampaniyalarında çəkilməyə davam edirdim, doğuşdan bir ay sonra isə Kann kinofestivalının qırmızı xalısı ilə addımladım... Beş il ötdü, qızım böyüdü və Sancay Qupta mənə “Qarşılıqlı cəzb”də oğurlanmış uşağın anası rolunda çəkilməyi təklif etdi. Əlbəttə ki, qadın və ana olaraq, bu hadisə məni qəlbimin dərinliyinə qədər həyəcanlandırdı. Elə süjet də kinomuz üçün ənənəyə uyğun qurulmamışdı: axı hind kinolarında adətən diqqət mərkəzində kişilər olur ya da sevən cütlük. Sancayda isə fokusda bütün problemləri və emosiyaları ilə birlikdə qadın idi. Mənə bu rolu təklif etdiyinə görə ona çox minnətdaram. Hadisə sərt triller formatında nəql olunub, amma əslində bu film çox həssas və qadınlar üçündür.
Quptanın bu filmindən sonra Siz cəmi 3 filmdə çəkilmisiniz – Bollivud üçün elə də çox deyil...
Düşünürəm ki, buna səbəb işin mənim üçün artıq maliyyə zərurəti olmamasındadır. Lakin kino əvvəli kimi əsas ehtirasım olaraq qalır. Bu gün mənim üçün maddi gəlir artıq əhəmiyyətli deyil, populyarlıq qazanmaq da lazım deyil – sadəcə istəyirəm ki, tamaşaçı mənim filmimə tamaşa etsin və o, onun qəlbində məskən salsın.
İki il öncə, “Sarabcit” filmində, Siz bədbəxt hadisə nəticəsində Pakistan həbsxanasında 23 il keçirən və edama məhkum edilən şəxsin həyat yoldaşını canlandırdınız. Siz orada makiyajsız, dərin qırışlarla göründünüz. Bu cür, heç də qlamur olmayan rola necə razılıq verdiniz?
Həqiqətən də, qəhrəmanımın çox dərin qırışları var idi, amma xoşbəxtlikdən onların hamısı mənə məxsus deyildi, buna görə də bizim gözəl qrim ustasına təşəkkür edirəm. Mən sadəcə razı olmadım, mən bu rolu ifa etməyi çox istəyirdim, axı aktyorun peşəkarlığı onun yerinə yetirə biləcəyi vəzifələrin mürəkkəbliyi ilə, onun öz təbiətinə tamamilə zidd olan personajı nə dərəcədə uğurla canlandıra bilməsi ilə müəyyənləşir.
Demək olar ki, “Sarabcit” Sizin istedadınızın daha bir şaxəsini – başqalaşma bacarığını üzə çıxardı...
Mən bilirdim ki, bu rolu qəbul etməklə hind kinosunun bütün ənənəvi şərtiliklərini pozacam. Birincisi, bu filmdə heç nə Bollivudu xatırlatmır – nə mahnı var, nə rəqs, yalnız gərgin dramatiklik və emosiyalar. Səmimi etiraf edim: yaşlılıq və zahiri cazibədarlıq artıq məni qorxutmur, bu rolda əsl sınaq isə mənim üçün tam başqa şey oldu – məsələ burasındadır ki, qəhrəmanım məndən çox fərqlidir. Həyatımda heç zaman belə ucadan qışqırmamışdım, məndə onda olduğu qədər emosional enerji yoxdur. Zaman ötdükcə anladım ki, çətin dramatik rollar yetkinlik yaşında daha yaxşı alınır. Çünki artıq emosiyaları “azad” etmək daha asandır, kadrda necə görünməyinə dair narahat olmursan. Cavanlıqda zahiri gözəlliyə və qlamura böyük əhəmiyyət verirdim. Amma mən başlayanda Hindistan kinematoqrafının qaydaları belə idi. O zaman kino aktrisalarını adətən peşəkar modellərdən seçirdilər.
Karan Coharın “Qəlb işləri” filmində Siz bir gəncin yaşa dolmuş sevgilisini canlandırdınız – səmimi deyək ki, hind kinosunda heç də populyar ampula deyil... Bu yenə şərtiliklərə çağırışdır?
Karanla onun ilk layihəsindən çalışmışam və məni “Qəlb işləri” filmində çəkmək istədiyi barədə ağzını açan kimi reaksiyam belə oldu: “Ciddisən?! Sənin xətrinə hər şeyə gedərəm!”. Zənnimcə, Karanın müasir dünyaya və münasibətlərə kifayət qədər yeni nəzəri var. Xoşbəxtlikdən, Hindistan kinosu da tədricən dəyişir! Amma burada nə var ki? Məgər insanlar plan üzrə aşiq olurlar, məgər həqiqətən sevən eşqini yaşa və ya var-dövlətə görə qiymətləndirir?.. Bu rolum Bollivudda müxtəlif söz-söhbətlərə səbəb oldu. Hətta belə deyirdilər ki, yaşı 40-ı ötən aktrisa üçün 10-15 yaş kiçik sevgili axtarırlar... Və əlbəttə ki, bütün şayiələr bu oğlanın Ranbir Kapur olduğu aydınlaşandan sonra daha da artdı. O, həqiqətən çox istedadlı, gözəl aktyordur, əbəs yerə favorit deyil. Bütün bunlarda ən acınacaqlısı odur ki, Hindistanda heç kim həqiqətən güclü rolları müəyyən yaşdan sonra qadınlara vermək istəmir, hətta onlar ulduz statusuna malik olsalar belə. Xoşbəxtlikdən, bu Karan Cohara aid deyil. Ona görə də filmin buraxılmasından bir il sonra da o, mənim roluma dair sualları cavablandırmaq məcburiyyətində qaldı.
Düşünürəm ki, bu sualları Sizə daha az verirdilər. Axı tamaşaçı istənilən halda kinoya gələcək – sadəcə, Sizi seyr etmək, zövq almaq üçün. Əbəs yerə Sizə “Əbədi gözəllik” titulu verilməyib...
Mübahisə etmirəm, şou-biznesdə həm estetika, həm gözəllik çox vacibdir. Lakin Hindistan kinosunda aktrisaların gözəlliyi dramatik bacarıqdan daha yüksək qiymətləndirilib.
Həyatınızda hansı kredoya sadiqsiniz?
Mənim həyat kredom çox sadədir: heç zaman heç nə planlaşdırmamaq, bu gün və indi yaşamaq! İnsan hər hansı plan qurduqda onu əhatə edən dünyaya uzaq olur, deməli Taleyin şans və sürprizlərinə qapalıdır. Bizim planlarımız çox zaman reallığı bloklayır. Ona görə də mən həmişə müstəsna olaraq intuisiyama əsaslanıram. O da məni bir dəfə də olsa məyus etməyib!
Adi günlərinizi necə keçirirsiniz?
Əgər çəkilişdəyəmsə, o zaman tamamilə özümü işə həsr edirəm, evdə isə mənim üçün ancaq ailəm mövcuddur. Düşünürəm ki, bir məşğuliyyətdən digərinə köklənmək və prioritetləri düzgün qoymaq – istənilən stressdən qurtulmaq üçün ən doğru vasitədir.
Zənnimcə, bu yorğunluğu aradan qaldırmaq, yeni təəssüratlar əldə etmək və ailə ilə birgə vaxt keçirmək üçün ən yaxşı vasitədir. Zəngin tarixə malik ölkələri – İngiltərə, Fransa, İtaliya, yüksək göydələnləri və dükanları ilə dinamik və kreativ Dubayı - sevirəm... Hərçənd, ailəmlə birgə evdə də gözəl istirahət edirəm.
Ayşvariya Ray Longines saatlarında
Siz beynəlxalq səviyyədə nüfuz qazanmış yeganə hind aktrisasınız. Bəlkə bu, 18 ildən artıq ardıcıl olaraq Kann kinofestivalına gəlməyinizlə əlaqəlidir?
Dəqiq desək, mən bura 19 ildir ki, gəlirəm. Siz yəqin mənim burada beynəlxalq jürinin tərkibində olmağımı xatırlamırsınız.
Sizcə, bu illər ərzində Mavi sahil nə dərəcədə dəyişib?
Bu illər ərzində yalnız Mavi sahil deyil, hər şey dəyişib! Dünya dinamikləşib, kompaktlaşıb, insanlar – mobil, özlərinə daha çox inamlı olublar, daha çox hərəkət, səyahət edirlər. Daha çox əlaqə və mübadilə baş verir, xüsusən də mədəniyyət sahəsində. Mavi sahildə əvvəlki kimi qalan isə - ən məşhur kino festivalında hökm sürən xaos və vurnuxmadır! Lakin bu xüsusi bayram atmosferi xoşuma gəlir, zənnimcə, onsuz dünya kinematoqrafını artıq təsəvvür etmək mümkün deyil. Kinoaktrisa isə hadisələrin mərkəzində olmalıdır – yalnız özü çəkilməməli, həm də premyeralarda iştirak etməli, müsahibələr verməlidir... Bu o deməkdir ki, o hələ də fəaldır. Bu hissdən daha xoş nə ola bilər ki?
Qızınız Sizinlə səyahət edir?
Aaradhiya yeddinci dəfədir ki, Kanna gəlir və o, hər şeyi bəyənir. O, Burada tanışları ilə rastlaşır, çoxu artıq onu tanıyır. Aaradhiya uşaq deyil, o, kiçik insandır. O, festivalda hər gün libasını dəyişdiyinə və dondurma yediyinə görə xoşbəxtdir. O, hətta mənə hansı libası seçməyimə dair məsləhət verəcək qədər böyüyüb! Hərçənd, onun üstünlük verdikləri paltarın forma və ya üslubu ilə deyil, daha çox rəngi ilə əlaqəlidir. Kann kinofestivalında qrafikim çox sıx planlaşdırılıb, ona görə də qızımla çox vaxt keçirə bilmirəm, lakin mənim üçün onun yanımda olduğunu bilmək həmişə vacibdir. Məsələn, indi bizim söhbətimiz əsnasında Aaradhiya qonşu otaqda anamla birlikdədir.
Aaradhiya Sizin kinodakı işinizə necə münasibət bəsləyir?
O, mənim iştirakımla filmə ilk dəfə bir il əvvəl tamaşa etdi – bu, “Fanni Xan” idi. Orada mən çox da gözəl olmayan müğənni rolunu ifa edirəm. Amma qızım işimi yenə də bəyəndi.
Festivalda boş vaxtınız olanda nə ilə məşğul olmağı sevirsiniz?
Burada filmləri seyr etməyi sevirəm, hərçənd bunu tez-tez edə bilmirəm. Həmçinin mehmanxanadakı otağımdan dənizə açılan mənzərəni xoşlayıram, - təəssüf ki, çimərliyə baş çəkməyə macal tapmıram. Yerli mətbəxi sevirəm, xüsusən də fransız çörəyini. Səhər yeməyində kruassanlar – bu nə isə çox haram bir şeydir, amma eyni zamanda ləzzətlidir! Amma mən qurmanam, bütün dadlı şeylərdən dadmağı sevirəm və pəhriz haqqında düşünmürəm.
Qırmızı xalıda Siz təhrik edirsiniz, heyrətləndirirsiniz və valeh edirsiniz, hər dəfə publika nəfəsini qısaraq Sizin gəlməyinizi gözləyir. Məsələn, 2016-cı ildə Siz tutqun tünd göy rəngli dodaq boyasından istifadə etdiniz, bununla da hamının diqqətini çəkdiniz, bu dəfə isə xalıda Maykl Sinkodan olan bu fantastik, gözəl, uzun ətəkli bənövşəyi rəngli paltarda görünərək emosiyalar fırtınası yaratdınız...
Zənnimcə, daxilimdə hələ də bəzənməyi və müxtəlif oyunlar oynamağı həddindən artıq sevən kiçik qız yaşamaqdadır. Qırmızı xalıya çıxış müəyyən mənada teatr tamaşasıdır. Və bəzən, - düzü, nadir hallarda, - mən hələ də bu oyunda iştirak etmək istəyirəm...
Azərbaycanda hind filmlərinin sevildiyini və ölkəmizdə Sizin çox sayda pərəstişkarınız olduğunu bilirsinizmi?
Mən buna çox şadam və fürsətdən istifadə edib bütün bu zaman ərzində mənə inanan, mənə dəstək verən və bununla da bu gün sevimli işimlə məşğul olmağa və həqiqətən də iştirak etmək istədiyim layihələr seçməyə imkan yaradan populyar aktrisa mövqeyimi möhkəmləndirən tamaşaçılara minnətdarlığımı bildirirəm.
Müsahibə : Tatyana Rozenştayn
Foto Jean-Claude Capt və b.
VMF şirkəti – Azərbaycanda Longines İsveçrə saat markasının rəsmi distribütorudur və bu saatlarla Bakı Longines butikində tanış olmağı təklif edir.

THE TULIP OF BOLLYWOOD
When legendary Aishwarya Rai appears in another film premieres or walks down the red carpet, she always stretches the crowd of fans of Indian cinema, eager to admire the legendary beauty of India even from afar. At the International Cannes Film Festival, we were lucky not only to see Aishwarya Rai in close proximity but also to have a heart-to-heart talk with her...
Having played the main role in the film “Plea”, you unexpectedly announced to the whole world that you were going to leave the cinema and show business. What caused this decision?
I had a daughter, and I wanted to devote myself to my family. It was my personal decision – my husband and mother-in-law in this regard gave me complete freedom of choice. However, I was not hiding from the public: I continued to appear in advertising campaigns, and a month after giving birth I walked along the red carpet of the Cannes Film Festival... Five years later, my daughter grew up, and Sanjay Gupta suggested me to act in his “Mutual Attraction” movie as the mother of the kidnapped child. Of course, as a woman and a mother, this story excited me to the depths of my soul. And the plot was not quite usual for our cinema: in Indian movies, as a rule, the center of attention is a man, well, or a loving couple. And Sanjay focused on a woman, with all her problems and emotions. I am very grateful to him for offering me this role. The story is told in the format of a stern thriller, but in essence, it is very touching and very female.
After this, you starred in only three films – very few by Bollywood standards...
I think the reason is that work has ceased to be a financial necessity for me. But the movie is still my main passion. Today the box office is no longer important for me, I don’t need to achieve popularity – I just want a viewer to see my movie and I want the movie to sink into his soul.
Two years ago, in the film “Sarbjit”, you played the spouse of the man, who by unhappy coincidence spent 23 years in a Pakistani prison and was sentenced to death. There you appeared on the screen without makeup, with deep wrinkles. How did you agree to such a far from glamour role?
My heroine really had very deep wrinkles, but, fortunately, not all of them were mine, special thanks to our wonderful makeup artist. I did not just agree, but I really wanted to play this role, because the professionalism of an actor is determined by the complexity of the tasks he is able to perform, by how well he can play a character, directly opposite to his own nature.
We can say that “Sarbjit” opened another facet of your talent – the ability to transform...
I knew that by taking on this role I would break all the usual conventions of Indian cinema. First of all, nothing in this film indicates Bollywood – there are neither songs nor dances in it, only intense drama and emotions. I admit to you honestly: age and outward unattractiveness no longer scare me, but the real test was completely different for me – the fact was that my heroine was too different from me. Never in my life have I had to shout so loudly, I have not so much emotional energy as hers. Over time, I realized that complex dramatic roles are better at a mature age. Because it is already easier to “let go” of emotions, not to worry about how you look in the frame. In my youth, I attached too much importance to external beauty and glamour. But such were the rules of Indian cinema when I started. Then film actresses, as a rule, were recruited from professional models.
In “Heart Affairs” by Karan Johar, you played a mature lover of a young man – to be honest, not a very popular role in Indian cinema... Was that also a challenge to the conventions?
I worked with Karan from his very first project, and when he just gave a hint that he wanted to film me in “Heart Affairs”, my reaction was: “Seriously?! For your sake, I will go for everything!” I think that Karan has a rather fresh look at the modern world and relations. Fortunately, Indian cinema is also gradually changing! But what's the big deal? Do people fall in love according to plan, does the one who truly loves appreciate his love by age or the wealth?.. In Bollywood, this role caused a variety of rumours. People even began to gossip about the fact that to play the lover of an actress in her early forties they were looking for a guy 10-15 years younger... And of course these talkies intensified when it became clear that this guy would be Ranbir Kapoor. He is really a very talented, wonderful actor, it’s not for nothing that he is now in favour. The sad thing is that no one in India wants to give really strong roles to women after a certain age, even if they have star status. Fortunately, this does not apply to Karan Johar. Therefore, a whole year after the launch of the film, he had to answer questions about my role.
I think you were asked these questions less often. After all, the viewer, in any case, will come to the cinema – just to look at you, to admire. No wonder the title “Eternal Beauty” has stuck...
I do not argue that aesthetics and beauty are very important in show business. However, in Indian cinema, the beauty of actresses has always been valued more than dramatic abilities.
What credo do you follow in life?
My credo is very simple: never plan anything, live today and now! When a person makes some plans, he becomes deaf to the world around him, which means that he is closed to the chances and surprises of Destiny. Our plans often block reality. Therefore, I always rely solely on my intuition. And it has never let me down yet!
What is your everyday life filled with?
If I am on the set, I completely surrender to work, and at home only my family exists for me. I think the ability to easily switch from one activity to another and set priorities correctly is the surest remedy for any stress.
In my opinion, this is the best way to relax, gain new impressions and spend time with your family. I love countries with a rich history – England, France, Italy, dynamic and creative Dubai with its skyscrapers and shops... Although I have a great rest at home with my family.
Aishwarya Rai wears a Longines watch
You are the only Indian film actress who has achieved international recognition. Maybe this is due to the fact that more than 18 years in a row you come to the Cannes Film Festival?
If accurate, I come here for 19 years. You probably do not remember that I visited the festival as part of an international jury.
How much do you think has changed the Cote d'Azur over the years?
Over the years, everything has changed, not only the Cote d'Azur! The world has become more dynamic and more compact, people are more mobile, more confident in themselves, they began to move a lot, to travel. There are much more contacts and exchanges, especially in the field of culture. What remained the same on the Cote d'Azur is chaos and bustle, forever reigning at the most famous film festival! But I like this special holiday atmosphere, without which world cinema, to my opinion, is unthinkable. Well, the film actress should be in the centre of events – not only to act out herself but also to participate in the premieres, to give interviews... This means that she is still active. And what could be more pleasant than this feeling?
Does your daughter travel with you?
Aaradhia comes to Cannes for the seventh time, and she likes everything very much. She meets her acquaintances here, many already recognize her. Aaradhia is not a child, it is a little woman. She is happy that at the festival she can change clothes every day and eat ice cream. She has even grown up to advise me which outfit to choose! However, while her preferences are more concerned with color than with the form or style of clothing. At the Cannes Film Festival, my schedule is very tightly planned, so I cannot spend much time with my daughter, but for me, it is important to always know that she is near. For example, now, while we are talking, Aaradhia is in the next room with my mother.
How does Aaradhia feel about your film work?
She first watched a film with my participation just a year ago – it was “Fanny Khan”. In it, I'm a singer, not very nice. But still, my daughter liked my job.
What do you like to do if you have free time at the festival?
I like to watch movies here, although this is rarely possible. I also like the view of the sea from my hotel room – unfortunately, I don’t have time to look at the beach. I love local cuisine, especially French bread. Croissants for breakfast – this is something very sinful and at the same time pleasant! But I am a gourmet, I like to try everything delicious and do not care about diets.
On the red carpet you provoke, amaze and fascinate, each time the audience is holding its breath waiting for your appearance. For example, in 2016 you used lavender-coloured matte lipstick, which riveted everyone’s attention, and this time you caused a storm of emotions, appearing on the track in this fantastically beautiful purple dress with a train from Michael Cinco…
I think that a little girl who adores dressing up and playing different roles still lives in me. Entering the red carpet is also a kind of theatrical performance. And sometimes – though not very often – I still want to participate in this game myself...
Do you know that Indian films are loved in Azerbaijan and you have a lot of fans in our country?
I am very happy about this and want to take the opportunity to thank all the viewers who have believed in me all this time, supported me and thus consolidated my position as a popular actress, which allows me to do what I like today and choose projects that I really want to participate in.
Interview: Tatiana Rosenstein
Photo: Jean-Claude Capt et al.
VMF company is an official distributor of the Swiss made watch brand Longines in Azerbaijan, VMF invites you to see them at the Longines boutique.