Nargis x UNICEF xeyriyyə layihəsi çərçivəsində Samsung və Unilever şirkətlərinin sponsorluğu ilə yeddi qadın-fotoqraf yalnız Samsung S10+ smartfonundan istifadə edərək gənc anaların autentik gündəlik həyatlarını həkk etmək üçün Azərbaycanın yeddi regionuna yollandılar. Sərgidə Leyli Ələkbərovanın, Mələk Bayramlının, Mehparə Vaqifin, Natavan Bahabovanın, Səadət Qurbanovanın, Sitarə İbrahimbəylinin və Ülviyyə Mahmudovanın fotolarını görmək mümkündür. Nəinki görmək – hətta əldə etmək! Hər bir foto yeganə nüsxədədir və heç bir rəqəmsal surəti yoxdur. Toplanan vəsait uşaqların müalicəsi üçün Nargis xeyriyyə fondunun hesabına yatırılacaq.
HaradaMüasir İncəsənət Muzeyi
Nə zaman27 iyun - 3 iyul
Böyük italyan bəstəkarı "Rossini üçün messa" kimi düşünülmüş Verdinin ölümsüz "Rekviyem" əsəri 1869-cu ildə, tam 150 il əvvəl yazılmışdı. Bu cümə günü əsəri Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri, Azərbaycan Dövlət Xor Kapellası, Vano Saracişvili adına Tbilisi Dövlət Konservatoriyasının Xoru və Batumi Dövlət Musiqi Mərkəzi Kapellası ifa edəcək. Dirijor - Yalçın Adıgözəlov. Solistlər – Rusiyanın aparıcı dramatik sopranolarından biri Elena Mixailenko, Avropada mezzo-soprano olaraq tanınmış almaniyalı Mareyke Yankovski, Avropanı fəth edən gənc tenor Azər Zadə və İtaliyanın "yeni ulduzu" bas Antonio Di Matteodur. Başgicəlləndirici miqyas: 200-dən çox musiqiçi bir səhnədə çıxış edək!
HaradaHeydər Əliyev Mərkəzi
Nə zaman28 iyun, 20:00
Əgər hələ də "Azərbaycanın mədəni müxtəlifliyi" adlı sərgidə olmamısınızsa, cümə günü son gündür. Layihə Azərbaycanın Niderland Krallığının səfirliyi ilə birlikdə Bakıda keçirilən mədəni əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilib. Fotoqraflar Arien Zvart, Ramina Boçarova, Rüstəm Hüseynov, Vaqif Muğallı, Arif Quluzadə, Cordano Sotiriou, Onno Kerverd və kinematoqraf Ülvi Mehdi Astara rayonunun Sım kəndində yaşayan sakinlərin mədəniyyətini və adətlərini fotolarda əks etdiriblər.
Yalnız bir gün, bu şənbə, Bakıda unikal toy sərgisi keçiriləcək. Sərgidə təkcə toy libasları, tortlar və güllər deyil, həm də evlənmək istəyən gənc insanların ağlına gələn hər bir şey – bal ayı səyahətindən tutmuş mənzil və hamiləliyin planlaşdırılmasına qədər təqdim olunacaq. Həmçinin burada şəhərin ən yaxşı toy fotoqraflarının işləri sərgilənəcək. Sosial şəbəkələrdə bizi izləyin, hər şeyi göstərəcəyik!
HaradaBoulevard Hotel Baku
Nə zaman:29 iyun, 9:00 – 21:00
"Macar fank" musiqi janrının ixtiraçıları, 2008-ci ildə "Macar Mədəniyyətinin Səfirləri" olan Kerekes Band qrupu bu şənbə günü konsert verəcək! Giriş pulsuzdur.
HaradaLandmark III Rotunda Hall
Nə zaman29 iyun, 19:00
Bu şənbə günü "Günay" uşaq teatrı hər kəsin sevdiyi Buratinonun sərgüzəştləri nağılının motivləri əsasında "Qızıl Açar" adlı şən, rəngarəng və musiqili tamaşanı təqdim edir.
HaradaRəşid Behbudov adına mahnı teatrı
Nə zaman29 iyun, 12:00–13:30
Motun qastrol proqramı Bakıda yay anşlaqı olmadan ötüşməyəcək. İyun ayının sonlarında məşhur Black Star leybllı artisti qarşılayırıq.
Harada: Elektra Events Hall
Nə zaman: 29 iyun, 20:00
Gürcüstanlı müğənni, multi-instrumentalist və bəstəkar, çoxsaylı mükafatların və festivalların qalibi David "Dato" Xudcadze Bakıda "Özlüyorum" adlı solo konserti ilə çıxış edəcək.
Harada: Heydər Əliyev adına Saray
Nə zaman: 30 iyun, 20:00
Mifologiyaya görə tanrılardan odu oğurlayıb insanlara bəxş edən Prometey bu əməlinə görə Qafqaz dağlarına zəncirlənibmiş. Əsrlərdən sonra Qafqazda, yəni məhz Bakıda dünya miqyasında neft sənaye yolu ilə hasil edilir. İyun ayı ərzində Bakıda bəşəriyyətin texniki inkişafı yoluna həsr olunmuş “Odun oğurlanması. Prometeydən neftə” adlı sərgi keçiriləcək.
Harada: Kappelhaus
Nə zaman: 30 iyuna qədər 13:00-19:00
Onu bütün zamanların ən möhtəşəm ustalarından biri adlandırırlar. Onun şəxsiyyəti və yaradıcılığı haqqında çoxlu sirlər var. İntibah dövrünün ən əhəmiyyətli rəssamlarından biri haqqında yeni film sirr pərdəsini qaldırır, onun yaradıcılığının köklərini araşdırır və maksimal dərəcədə əsl portretini yaradır.

В рамках благотворительного проекта Nargis x UNICEF, при спонсорской поддержке Samsungи Unilever, семь женщин-фотографов объездили семь регионов Азербайджана, чтобы запечатлеть аутентичный быт молодых азербайджанских матерей, используя только смартфон SamsungS10+. Можно успеть увидеть фотографии Лейли Алекберовой, Мяляк Байрамлы, Мехпары Вагиф, Натаван Вахабовой, Саадат Гурбановой, Ситары Ибрагимбейли и Ульвии Махмудовой в течение недели. И не только увидеть – а приобрести! Каждая фотография существует в единственном экземпляре и не имеет цифровых копий. Собранные средства будут направлены в благотворительный фонд Nargisна лечение ребенка.
Где: Музей современного искусства
Когда: 27 июня – 3 июля
В эту субботу детский театр «Гюнай» показывает веселый, красочный и очень музыкальный спектакль «Золотой ключик» по мотивам всеми любимой сказки о приключениях Буратино.
Где: Театр песни имени Рашида Бейбутова
Когда: 29 июня, 12:00 – 13:30
Бессмертный «Реквием» Верди, задуманный как «месса по Россини», великому итальянскому композитору, был написан в 1869 году, ровно 150 лет назад. В эту пятницу его исполняют Азербайджанский государственный симфонический оркестр имени Узеира Гаджибейли, Азербайджанская государственная хоровая капелла, хор Тбилисской государственной консерватории имени Вано Сараджишвили, капелла Батумского государственного музыкального центра. Дирижер – Ялчин Адыгёзалов. Солисты – одна из ведущих драматических сопрано России Елена Михайленко, широко известная в Европе меццо-сопрано Марейке Янковски из Германии, молодой и уже покоривший Европу тенор Азер Заде и «восходящая звезда» Италии, бас Антонио ди Маттео. Головокружительный масштаб: более 200 музыкантов на одной сцене!
Когда: 28 июня, 20:00
Если вы еще не были на выставке «Культурное разнообразие Азербайджана», пятница – последний день ее работы. Проект осуществлен в рамках культурного сотрудничества Азербайджана с посольством Королевства Нидерландов в Баку. Фотографы Ариен Зварт, Рамина Бочарова, Рустам Гусейнов, Вагиф Мугаллы, Ариф Гулузаде, Джордано Сотириоу, Онно Керверс и кинематографист Ульви Мехти запечатлели культуру и обычаи жителей села Сим Астаринского района Азербайджана.
Когда: 28 июня, до 20:00
Изобретатели музыкального жанра «венгерский фанк», «Послы венгерской культуры» 2008 года, группа Kerekes Band даст концерт в Баку в эту субботу! Вход свободный.
Где: Landmark III Rotunda Hall
Когда: 29 июня, 19:00
Только один день, в эту субботу, в Баку будет проходить уникальная свадебная ярмарка. На ней будут представлены не только свадебные платья, торты и цветы, но и все, что приходит на ум молодым людям, которые собираются пожениться – от путешествия в медовый месяц до квартиры и планирования беременности. Здесь же будут представлены работы лучших свадебных фотографов города. Следите за нами в социальных сетях, мы все покажем!
ГдеBoulevard Hotel Baku
Когда29 июня, 9:00 – 21:00
Гастрольное расписание Мота не обошлось без летних бакинских аншлагов. Встречаем популярного артиста лейбла Black Star в конце июня.
Когда: 29 июня, 20:00
Грузинский певец, мультиинструменталист и композитор, лауреат многочисленных премий и фестивалей Давид «Дато» Худжадзе даст в Баку сольный концерт Özlüyorum.
Когда: 30 июня, 20:00
Миф гласит, что Прометей, похитивший огонь у богов и даровавший его людям, был прикован за это к горе на Кавказе. Тысячелетия спустя на Кавказе, а именно в Баку, добыча нефти достигла промышленных масштабов. В течение всего июня в Баку можно будет увидеть выставку «Похищение огня. От Прометея к нефти», посвящённую пути технического прогресса человечества.
Где: Kappelhaus
Когда: до 30 июня, 13:00-19:00
Его величают одним из самых гениальных мастеров всех времён, бытуют много тайн о его личности и творчестве. Новый фильм об одном из важнейших художников эпохи Возрождения приоткроет завесу тайны, исследует корни его творчества и создаст максимально полный истинный портрет.