Aprelin 12-də Vatikanda Avropa Gənclərinin XV Yay Olimpiya Festivalının yanan məşəli və onun simvolu olan "zeytun ağacı" Azərbaycana təhvil verilmişdir. Bu yay paytaxtımızda 10 idman növü üzrə yarışların keçirilməsi, Cırtdan və Qafqaz bəbiri maskotlarının çıxışı, minlərlə könüllünün iştirakı, Baku Crystal Hall-da təntənəli açılış və qapanış mərasimləri gözlənilir. Bu həftə sonu bədii gimnastlar, atletlər, basketbol, voleybol, həndbol və cüdo komandaları, üzgüçülər, tennisçilər çıxış edəcəklər.
Nə zaman: 21 – 27 iyul
Rusiya şou-biznes ulduzları dördüncü dəfə Xəzər sahillərində parlayacaqlar. Onların arasında sevdiyimiz müğənnilər - Qriqoriy Leps, Valeriya, Ani Lorak, Timati, Nastya Kamenskix, Lolita, Filipp Kirkorov və başqaları yer alacaq. Cümə günü səhəri ulduzların məşqçiləri Anna Kanyuk və Fidan Fervidus hər kəs üçün stretçinq təlimləri keçirəcək.
Harada: Sea Breeze Resort
Nə zaman: 25 – 28 iyul, 19:00
Bakı Gənclər Mərkəzi və Hindistanın Azərbaycandakı səfirliyi birlikdə Hind Film Festivalı keçirir: hər gün köhnə və yeni filmlər nümayiş olunacaq. Giriş sərbəstdir. Filmlər orijinal hind dilində və ingilis dili altyazısı ilə təqdim olunacaq.
Harada: Bakı Gənclər Mərkəzi, Muxtar Fətəliyev küç. 40/89
Nə zaman: 25 – 29 iyul, 15:00 – 17:00
Qubada keçirilən iki günlük regional mətbəx Festivalı evdə oturmamaq üçün çox dadlı səbəbdir. Qonaqları musiqi, zəngin yerli mətbəx, kənd məhsulları, uşaqlar üçün oyun zonası və daha maraqlı tədbirlər gözləyir. Çətir götürməyi unutmayın! Sinoptiklər çiskin yağış vəd edir.
Harada: Quba şəhəri, Nizami Parkı
Nə zaman: 27 iyul, 10:00 – 18:00
London Milli Qalereyası və Amsterdam Dövlət Muzeyinin birgə layihəsi – bütün Avropa sənətini təcəssüm etdirən dahi holland rəssamının misilsiz əsərlər toplusudur. Doxsan dəqiqəlik "Rembrandt" filmində rəssamın geniş miqyaslı sərgisinə hazırlıqların necə keçdiyini görəcəksiniz və onun şah əsərləri ilə tanış olacaqsınız.
Nə zaman: 28 iyul, 13:00
Bazar günü ulduzlarla birlikdə Muz-TV diskotekası keçiriləcək. Proqrama Djiqan, Emin, Mot, NATAN, Loboda və başqalarının çıxışları daxildir. Giriş pulsuzdur.

12 апреля в Ватикане был передан Азербайджану горящий факел XV Летнего европейского юношеского олимпийского фестиваля и его символ – «оливковое дерево». Этим летом в столице ожидаются соревнования в 10 видах спорта, Джыртдан и кавказский леопард в качестве маскотов, тысячи волонтеров и великолепные церемонии открытия и закрытия в Baku Crystal Hall. В эти выходные выступают художественные гимнасты, атлеты, команды по баскетболу, волейболу и гандболу, дзюдо, пловцы, теннисисты.
Когда: 21 – 27 июля
В четвертый раз на Каспийском побережье будут зажигать звезды российского шоу-бизнеса, и среди них – наши любимые Григорий Лепс, Валерия, Ани Лорак, Тимати, Настя Каменских, Лолита, Филипп Киркоров и многие другие. А в пятницу утром звездные тренеры Анна Канюк и Фидан Фервидус проведут тренировку по стретчингу для всех желающих.
Где: Sea Breeze Resort
Когда: 25 – 28 июля, начало в 19:00
Бакинский молодежный центр и посольтство Индии в Азербайджане проводят Фестиваль индийского кино: старые и новые фильмы показывают каждый день, вход совершенно бесплатный. Оригинальному индийскому дубляжу сопутствуют субтитры на английском.
Где: Бакинский центр молодежи, ул. Мухтара Фаталиева 40/89
Когда: 25 – 29 июля, 15:00 – 17:00
Двухдневный Фестиваль региональной кухни в Губе – ну очень вкусный повод не сидеть дома. Гостей ждут музыка, богатая местная кухня, фермерская продукция, игровая зона для детей и многое другое. Не забудьте зонт! Синоптики обещают легкий дождь.
Где: парк Низами, г. Губа
Когда: 27 июля, 10:00 – 18:00
Совместный проект Национальной галереи Лондона и Государственного музея Амстердама – это беспрецедентное собрание работ великого голландского художника, который для многих стал олицетворением всего европейского искусства. В полуторачасовом фильме «Рембрандт» вы увидите, как шла подготовка к масштабной выставке художника, и познакомитесь с его поздними шедеврами.
Когда: 28 июля, 13:00
В воскресенье состоится дискотека Муз-ТВ со звездами. В программе – выступления Джигана, Эмина, Мота, NATAN, Loboda и других. Вход свободный!