"Muğam axşamları" layihəsi çərçivəsində məşhur "Şur" muğamını dinləyirik.
Bu şənbə günü dünyanın ən böyük rəqs şoularından birini – Spirit of the Dance-ni canlı görə bilərsiniz. Bu İrlandiya rəqs şousu 20-dən çox ölkədə kassa rekordlarını qırıb və istənilən rəqs nümayişlərindən çox mükafat qazanıb. Rəqqasələrin qüsursuz dəqiq, sürətli və sinxron hərəkətləri hətta ən kəskin perfeksionistləri belə təəccübləndirəcək.
Harada: Opera və Balet Teatrı
Nə zaman: 26 oktyabr, 19:00 – 22:00
Uşaqlar və böyüklər üçün populyar elmi tədbirlər keçirən "Ağıllı Moskva" layihəsi Bakı tamaşaçıları üçün "Mendeleyev Cədvəli" elmi proqramını hazırlayıb. Bu proqramı M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin gənc alimləri və populizatorları tərtib ediblər. İki həftə boyunca yeddi yaşdan 14 yaşa qədər olan uşaqlar laboratoriyalarda kimyəvi təcrübələr keçəcəklər, müxtəlif elementlərin kimyəvi xüsusiyyətləri ilə tanış olacaqlar, heyrətamiz əraf mühiti öyrənəcəklər. Premyera bu bazar günü keçiriləcək! Həmin vaxt isə valideynləri məşhur kimyaçı-alimlər, böyük kimya kəşfləri və ən hiyləgər miflər haqqında maraqlı mühazirə-viktorina gözləyir.
Harada: XXI Əsr Beynəlxalq Təhsil və İnnovasiya Mərkəzi
Nə zaman: 26 oktyabr, 10:00 – 18:00
Gərəkli kəndinə ekskursiya, bağda gəzinti və konsert proqramı ilə şirin xurma mövsümünü qeyd etməyin vaxtıdır. Bazar günü Balakəndə III Xurma festivalı keçiriləcəkdir.
Harada: Balakən, Heydər Əliyev adına park
Nə zaman: 26 oktyabr, 9:00 – 20:00
Kids Festival uşaqları və onların valideynlərini maarifləndirici ustad dərsləri, geyim və oyuncaqlar, hər yaşda körpələr üçün müxtəlif məhsullar və uşaq inkişaf mərkəzlərindən cəlbedici təklifləri ilə sevindirəcək.
Harada: Passage 1901
Nə zaman: 26 və 27 oktyabr, 10:00 – 19:00
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialında “Coğrafi imla 2019" keçiriləcək. Coğrafi imla iki hissədən ibarət olacaq – dünya coğrafiyasında ümumi biliklərə dair 10 əsas sual və məntiq üzrə 30 xüsusi sual. İştirak etmək üçün [email protected] elektron poçtuna yazın və məktubun mövzu hissəsində "İmla" qeyd edin. Tədbir Xocəsən qəsəbəsində yerləşən universitetin filialının kampusunda keçiriləcək. Tədbirə universitetin xidməti avtobusunda getmək mümkündür. İştirak pulsuzdur!
Harada: Elmlər Akademiyası Parkı
Nə zaman: 10:30
Bakı Caz Festivalı davam edir. Bu il festivalı Euronews xüsusi çəkiliş qrupu müşahidə edir, həftə sonlarını Bakıda keçirənlərin isə Azərbaycan və Avropa caz qruplarının canlı ifalarını dinləmək, tematik filmi seyr edib müzakirə etmək və ənənəvi jam-session axşamlarından zövq almaq şansı olacaq.

Within "Mugham Evenings" project we are going to listen to the famous "Shur" mugham.
This Saturday it will be possible to watch live one of the biggest dance shows in the world – Spirit of the Dance. This Irish dance show broke box office records in more than 20 countries around the world and won more awards than any other dance performance. The impeccably accurate, fast and synchronous movements of dancers will surprise even the most incendiary perfectionists.
Venue: State Opera and Ballet Theater
Time: October 26, 19:00 - 22:00
The "Smart Moscow" project which holds science oriented events for children and adults, prepared for Baku audience a scientific program "Mendeleev's table". It was created by young scholars and science-popularizers from M.V. Lomonosov Moscow State University. Within two weeks curious children from 7 to 14 years will run chemical experiments in laboratories, learn about chemical properties of various elements, explore the amazing world around, and the premiere will take place already this Sunday! And the parents will have an opportunity to listen fascinating quiz-lecture about famous chemical scientists, great chemical discoveries and the most devious myths.
Venue: International Education and Innovation Center "21st Century"
Time: October 26, 10:00 - 18:00
It is time to celebrate the season of sweet persimmon with a tour to the Gerekli village, trips around the garden and a concert. The third International Persimmon Festival will be held this Sunday.
Venue: Balakan, Heydar Aliyev Park
Time: October 26, 9:00 - 20:00
Kids Festival will please children and their parents with educative master classes, clothes and toys, various goods for babies of all ages and tempting offers from children's development centers.
Venue: Passage 1901
Time: October 26 and 27, 10:00 - 19:00
The Baku Branch of Lomonosov Moscow State University will host the Geographical Dictation-2019. It will consist of two parts – 10 basic questions on general knowledge in world geography and 30 specific questions on logic. In order to take part, write to the adress [email protected] and indicate the subject as "Dictation". The event will take place at university campus in Khojasan village, and it will be possible to get there on the university's service bus. Participation is free!
Venue: Academy of Sciences Park
Time: 10:30
Baku Jazz Festival goes on. This year it is surveyed by a special film crew of Euronews, and those who spend the weekend in Baku will be lucky to hear live performances of Azerbaijani and European jazz bands, watch and then discuss a themed film and enjoy traditional evening jam sessions.