HER STORY: KLARA ZETKIN VƏ AZƏRBAYCANIN QABAQÇIL QADINLARI
Klara Setkin - dünya tarixində çox uzağa getmədən, demək olar ki, bütün dünyada qeyd edilən, okeanın o tayında və Avropada son hadisələrlə əlaqəli olaraq daha da böyük gedişatlara səbəb olan 8 mart tarixi ilə bağlı olan bu adı qeyd etmək vacibdir.
Bəs Azərbaycanda işlər nə vəziyyətdə idi?
Beləliklə, ADR sovet maşınlarının içində tamamilə qərq olmuşdu, qadınlar heç bir zaman səs verməyə haqq qazanmamışdı, baxmayaraq ki, bu hüquq dünyada ilk olaraq onlara verilmişdi.
30 may 1920-ci ildə Bakıda Əli Bayramov adına Qadın Klubu yaradıldı. Bu klub dərhal özünü əsas qadın mərkəzi olaraq tanıtdı və növbəti yaradılan klublara nümunə oldu.
İki ildən sonra klub o zaman Fars küçəsində yerləşən Səadət sarayına köçürüləcək. Daha iki ildən sonra Klara Setkin bu klubu ziyarət edəcək. Amma gəlin sıra ilə.
Çətin iqtisadi vəziyyət hazırki müsəlman qadınını qapalı ailə mühitindən çıxıb özünü və uşaqlarını təmin etmək üçün qazanc axtarışına getməyə məcbur edir - 1923-cü ildə təlimatçı Sultanova belə yazır.
Ceyran Bayramova başda olmaqla bir neçə fəallar qərara alırlar ki, emalatxana vasitəsilə qadınları peşə sahibi etməklə kluba cəlb etsinlər. Belə də oldu! Başlanğıcda qadınlar öz tikiş maşınlarını kluba gizlicə gətirirdilərsə, sonradan emalatxana gündən-günə daha da genişlənirdi. Burada həm işləmək mümkün idi, həm də peşə öyrənmək. Qadınların uşaqları üçün körpələr evi təşkil edilirdi, tibbi yardım xidməti göstərilirdi. Amma ən başlıcası, klubda mədəni-maarifçilik işləri aparılırdı - savadsızlığın ləğv edilməsi kurslarında tamamilə istisnasız olaraq hər kəs iştirak etməli idi.
Kursun sonunda, qadınlar imtahan verməli idilər, sonradan isə savadsızlıqla mübarizə aparmaq üçün Azərbaycanın regionlarına göndəriləcəkdilər. İlk başda qadınlar bundan bir qədər çəkinsələr də, sonradan cəsarətlə işə başladılar. Məmmədova Hökumə - Şuşa qəzasına, Məmmədova Məsmə - Xızıya, Ələkbərova Tahirə - Göyçay qəzasına, Ağayeva Xanım - Lənkəran qəzasına, Əsgərli Bilqeyis - Quba qəzasına, Əliyeva Xanım - Naxçıvan diyarına göndərildi. Bu və bir çox digər qadınlar bu ağır yükü çiyinlərində daşıyırdılar və hər yeni tələbəyə son dərəcə sevinərək digərlərini də maarifləndirirdilər.
Beləliklə, 1924-cü ildə Klara Setkin klubun qapılarını açır. Daha sonra o, bu haqda “Qafqaz od içində» kitabında yazırdı: "Müsəlman qadınlarında, yüzilliklər ərzində həyatın kütləşdirici şəraitinə baxmayaraq, insanlıq ləyaqəti və insan hüquqlarını əldə etmək səyi oyanır. Müsəlman qadınlarının klubu bu cəhətdən Avropa qadın klublarına nisbətən güclü və inandırıcı sübut kimi çıxış edir”.
Qızlar Klaranı Bakını tərk etməməsi üçün dilə tuturdular, hətta həmişəlik Bakıya yerləşməsinə razı salmaq istəyirdilər. Əlbəttə ki, o razılaşmır, lakin Hitler hakimiyyətə gəldiyində Almaniyadan qaçmaq məcburiyyətində qalır və SSSR-yə yerləşir, elə burada da vəfat edir.

Клара Цеткин… Не вдаваясь в тонкости мировой истории, необходимо упомянуть это имя, с которым связана дата 8 марта, отмечаемая чуть ли не во всех странах мира. А в связи с последними событиями за океаном и в Европе актуальность праздника набирает еще большие обороты.
Но как обстояли дела в Азербайджане?
Итак, АДР была поглощена советской машиной, женщинам так и не удалось проголосовать, хотя это право было им дано одним из первых в мире.
30 мая 1920 года в Баку создан Женский клуб им. Али Байрамова, который заявил о себе как главный женский центр; именно с него все последующие организации подобного рода брали пример.
Через два года клуб переедет во Дворец счастья, который находился тогда на Персидской улице. Еще через два года Баку и, в частности, клуб посетит Клара Цеткин. Но давайте по порядку.
«Тяжелое экономическое положение заставляет в настоящее время мусульманку выйти из замкнутого круга семьи в поисках заработка для прокормления себя и детей», – пишет инструктор Султанова в 1923 году.
Несколько активисток во главе с Джейран Байрамовой решают, что легче всего привлечь женщин к работе в мастерской, обучив специальности. Так и получилось! Если в начале женщины тайком переносили свои швейные машинки в клуб, то в дальнейшем мастерская расширялась с каждым днем. В ней можно было и работать, и учиться ремеслу. Для детей женщин были организованы ясли, предоставлялась медицинская помощь. Но главное - в клубе шла культурно-просветительная работа – курсы грамоты обязаны были посещать абсолютно все без исключения.
В конце курса женщины должны были сдавать экзамен, после которого могли отправиться в регионы Азербайджана, дабы бороться с неграмотностью и там. И если вначале они были немного напуганы, то в дальнейшем брались за дело со всей смелостью. Хокума Мамедова была направлена в Шушинский уезд, Мясмя Мамедова - в Хызы, Таира Алекперова - в Геокчайский уезд, Ханым Агаева - в Ленкоранский уезд, Бильгейис Аскерли - в Губинский уезд, Ханым Алиева - в Нахичеванский край. Эти и многие другие женщины взвалили на себя тяжкую ношу по просвещению остальных женщин, безумно радуясь каждой новой ученице.
Итак, в 1924 году Клара Цеткин открывает двери клуба, о котором в дальнейшем напишет в книге «Кавказ в огне». «В восточных женщинах, несмотря на отупляющие условия жизни в течение многих столетий, начинает пробуждаться сознание человеческого достоинства и стремление к приобретению человеческих прав. Клуб магометанских женщин служит в этом отношении сильным и убедительным доказательством, гораздо более сильным, чем европейский».
Девушки уговаривали Клару не покидать Баку, а вовсе перебраться сюда навсегда. Конечно, она не согласилась, но когда ей пришлось бежать из Германии, где к власти пришел Гитлер, она вернулась обратно в СССР, где и скончалась в 1933 году.