Son bir neçə onillikdə Hindistanda min illər boyu görünməmiş, əhəmiyyətli sosial, iqtisadi və siyasi dəyişikliklər baş verib. Urbanizasiya demək olar ki, bütün ölkəni zəbt edib, patriarxal düşüncə tərzinə əsaslanan köhnə tənzimləmələrdən və tabulardan bir çoxları tədricən yeniləri ilə əvəzlənir. Dəyişikliklər hətta Şimali Hindistanda yerləşən Vrindavan kimi müqəddəs yerə - Krişna kult mərkəzinə də təsir göstərmişdir. Əsrlər boyu bu qədim şəhər milyonlarla Hind dul qadınları üçün sığınacaq olmuşdur. Xoşbəxtlikdən məhrum, ailələri tərəfindən tərk edilmiş, sədəqə ilə yaşayan bu qadınlar burada, müqəddəs şəhərdə özlərinə bənzər olanlar arasında tamamilə rəngsiz, sevincsiz bir həyat yaşamağa, daima bəyaz dul libaslarda həyatlarını sürdürməyə davam edirlər.
Bu yaxınlarda bəzi qabaqcıl və ən əsası biganə olmayan yerli sakinlər humanist sosial layihəyə start verdilər: Holli bayramı ərəfəsində, ildə iki-üç dəfə bu bədbəxt qadınlara müvəqqəti də olsa rəngarəng dünyaya daxil olmaq üçün rəngli libaslar geyinməyə icazə verilir. Nəticə həqiqətən təəccübləndirdi.
Fevral ayında bu qısa müddətli rəngli festivalda mənə çəkiliş etmək nəsib oldu: Holi bayramını əsl məqsədləri yoxsulluqda və ümidsizlikdə sürünmək olmayan, yaşamaq və həyatdan zövq almaq istəyən bu gözəl xanımların mühitində keçirdim. Buradakı sakinlər üçün bu, yalnız bahar bayramı deyil - bir qurtum ümid və azadlıqdır. Bayram zamanı bu ciddi qadınların ruhunda öz kədərli talelərini qısa müddətlik də olsa unutduran əvvəlki yaramaz qızların oyandığının şahidi oldum: onlar bütün dünyadakı xoşbəxt qadınlar kimi səmimi qəlbdən sevinirdilər, zarafat edirdilər və gülümsəyirdilər.

Белое покрывало в цветах
За последние несколько десятилетий Индия претерпела такие значительные социальные, экономические и политические преобразования, каких она не видела за тысячи лет. Урбанизация охватила почти всю страну, многие из старых предписаний и табу, основанные на патриархальном образе мышления, постепенно уступают место новому. Перемены затронули даже такое заповедное место, как Вриндаван – центр культа Кришны на севере Индии. Веками этот древний город служил пристанищем миллионам индианок-вдов. Лишившись счастья, оставленные своими семьями, живущие за счет милостыни, эти женщины съезжаются сюда, в священный город, чтобы доживать свой век среди себе подобных, совершенно бесцветной, безрадостной жизнью, постоянно во вдовьих белых одеждах.
Не так давно некоторые продвинутые и, главное, неравнодушные местные жители дали старт гуманному социальному проекту: во время праздника Холи, два-три дня в году, этим несчастным женщинам разрешается надевать цветные наряды, чтобы и они могли хоть на время ощутить себя причастными к окружающему яркому миру. Результат поистине ошеломил.
В феврале мне посчастливилось заснять этот кратковременный фестиваль красок: я встретил Холи в обществе этих прекрасных дам, чье истинное предназначение, уж поверьте, не прозябать в нищете и унынии, а жить и наслаждаться жизнью. Для здешних обитательниц это не просто праздник весны ‒ это глоток воздуха надежды и свободы. Я стал свидетелем того, как на время праздника в этих степенных женщинах вдруг проснулись прежние озорные девочки, заставив их ненадолго позабыть о своей печальной судьбе: они искренне радовались, шутили и смеялись, как все счастливые женщины всего мира.