Son bir neçə onillikdə Hindistanda min illər boyu görünməmiş, əhəmiyyətli sosial, iqtisadi və siyasi dəyişikliklər baş verib. Urbanizasiya demək olar ki, bütün ölkəni zəbt edib, patriarxal düşüncə tərzinə əsaslanan köhnə tənzimləmələrdən və tabulardan bir çoxları tədricən yeniləri ilə əvəzlənir. Dəyişikliklər hətta Şimali Hindistanda yerləşən Vrindavan kimi müqəddəs yerə - Krişna kult mərkəzinə də təsir göstərmişdir. Əsrlər boyu bu qədim şəhər milyonlarla Hind dul qadınları üçün sığınacaq olmuşdur. Xoşbəxtlikdən məhrum, ailələri tərəfindən tərk edilmiş, sədəqə ilə yaşayan bu qadınlar burada, müqəddəs şəhərdə özlərinə bənzər olanlar arasında tamamilə rəngsiz, sevincsiz bir həyat yaşamağa, daima bəyaz dul libaslarda həyatlarını sürdürməyə davam edirlər.
Bu yaxınlarda bəzi qabaqcıl və ən əsası biganə olmayan yerli sakinlər humanist sosial layihəyə start verdilər: Holli bayramı ərəfəsində, ildə iki-üç dəfə bu bədbəxt qadınlara müvəqqəti də olsa rəngarəng dünyaya daxil olmaq üçün rəngli libaslar geyinməyə icazə verilir. Nəticə həqiqətən təəccübləndirdi.
Fevral ayında bu qısa müddətli rəngli festivalda mənə çəkiliş etmək nəsib oldu: Holi bayramını əsl məqsədləri yoxsulluqda və ümidsizlikdə sürünmək olmayan, yaşamaq və həyatdan zövq almaq istəyən bu gözəl xanımların mühitində keçirdim. Buradakı sakinlər üçün bu, yalnız bahar bayramı deyil - bir qurtum ümid və azadlıqdır. Bayram zamanı bu ciddi qadınların ruhunda öz kədərli talelərini qısa müddətlik də olsa unutduran əvvəlki yaramaz qızların oyandığının şahidi oldum: onlar bütün dünyadakı xoşbəxt qadınlar kimi səmimi qəlbdən sevinirdilər, zarafat edirdilər və gülümsəyirdilər.

White bedspread in flowers
For the last few decades, India has been a member of countless social, economic, and political transformations that could not be seen for a long time. Urbanization has covered almost the entire country, many of the old regulations and taboos, based on the patriarchal way of thinking, are gradually giving way to the new. Changes have even affected many reserved places as Vrindavan – the center of Krishna worship in northern India. For centuries, this ancient city served as a haven for millions of Indian widows. Having lost their happiness, left behind by their families, living off charities, these women come here to the holy city to live out their lives among their own kind, a completely colorless, joyless life, constantly in widow's white robes.
Not so long ago, some unconventional and most importantly, caring local residents launched a humane social project: during the Holi festival, two or three days a year, these unfortunate women are allowed to wear colored outfits so that they can at least temporarily feel involved in the bright world around them. The result is truly stunning.
In February, I was lucky to shoot this short-term festival of colors: I observed Holi in the company of these beautiful ladies, whose true purpose, believe me, is not to live in poverty and despair, but to live and enjoy life. For the local inhabitants, this is not just a holiday of spring – it is a breath of air of hope and freedom. I witnessed how, at the time of the holiday, these strong women suddenly woke up to the former naughty girls, forcing them to forget their sad fate for a while: they sincerely rejoiced, joked and laughed like all the happy women of the whole world.