Abşeron – günəşin sevdiyi, torpağında izini buraxdığı, bütün rəngləri ilə təbiətinə nüfuz etdiyi, dözülməz istisini bürkülü yay günündə yalın ayaq altında kimi hiss etdirdiyi bir yerdir. Abşeron – şairlərin doğma diyarıdır, bu şairlərin arasında öz rəngkar salnaməçisi var. Onun adı Tahir Salahovdur. Görkəmli ustad, Azərbaycan və Rusiyanın xalq artisti, dövlət mükafatları laureatı, Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının vitse-prezidenti, Avropa Rəssamlıq və Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü – bütün nailiyyətləri sadalamaq mümkün deyil. Lakin maestro bütün bu ad-sanla kifayətlənmədi və 85 illik yubileyi ərəfəsində yeni mövzular və yeni formalar yaradaraq əvvəllər olduğu kimi yaradıcılıq axtarışındadır.
Salahovun rəssamlığına xüsusi cazibə qüvvəsi ilk baxışdan yarıb keçir. Rəssamın gənc ikən soyuq və tozlu Bakı asfaltı üzərində afişalar çəkərək qazanc əldə etdiyi faktı çox əhəmiyyətlidir. "44-cü il idi, 16 yaşında artıq Kirov parkında rəssam kimi işləyirdim – asfaltda keçiriləcək tədbirlərin afişalarını çəkirdim. Müharibə zamanı idi və gecələr gəzmək qadağan idi. Ancaq buraxılış vərəqəsi və əlimdə bir vedrə boya ilə mənə parka girməyə icazə verilirdi. Hərdən patrul dayanıb bu hərfləri necə çəkdiyimi seyr edirdi. Bəzən də süfrə açıb məni də yeməyə dəvət edirdilər. O zamanlar gecələr qısa olurdu..." Beləliklə deyə bilərik ki, zəmin, sonradan onun yaradıcılığının əsas mövzularından biri olaraq ilk kətanına çevrildi. Gündəlik əmək qəhrəmanları isə onun fırçası ilə əbədi olaraq həkk olundu.
Bir zamanlar modernizmin əsas cərəyanında gördüyü işlər yenilik kimi qəbul olunan akademizm devrimçisi Salahov indi şübhəsiz ki, klassikdir. Rəng qammasının azlığı, yəni tək – "açıq rəngin" hakimliyi rəssamın monumental rəngkarlığının atributu, ifadəli vasitələrin lakonikliyi və dərinliyi isə "sərt üslubunun" xüsusiyyəti oldu. Tahir Salahov – rənglərin onun əllərində "səs saldığı" bir ustadır, buna görə də onların ritmindən, leytmotivindən, polifoniyasından bəhs etmək olar. Təsadüfi deyildi ki, rəssama XX əsrin əfsanəvi musiqiçilərinin portretlərini yaratmaq nəsib olub.
Hazırda Tretyakov qalereyasında yerləşən Şostakoviçin portreti bəstəkarın Puşkin Muzeyində keçirilən 90 illik yubileyinə həsr olunmuş sərgidə nümayiş olunmuşdu. Mən onu 10 ildir ki, görməmişdim – Salahov etiraf edir. Orada bir çox eksponat var idi: onun topladığı və ya ona hədiyyə olunan əsərlər, digər rəssamların işləri və birdən bütün bunların arasında öz portretimi gördüm. Gördüm və tanımadım. Təəccüblü o idi ki, çoxları yaxınlaşırdı və soruşurdu: bu həmən işdir? Nədənsə tamamilə fərqli görünürdü. O anda başa düşürsən ki, 10 il keçib və əşya öz həyatını yaşayıb. Bu təsadüfi deyil. Rəssam bir insanın obrazını, onun əməllərini, yaradıcılığını, daxili vəziyyətini, keçmişini, bu gününü və hətta gələcəyini hiss edirsə o zaman bu, təkcə foto-portret deyil, həm də təsvir olunan insanın mahiyyətini dərk etmək olacaq. Hətta kataloqda da Tahir Salahovun portretində Şostakoviç XX əsrin yükünü daşıyan biri kimi göstərildiyi qeyd olunmuşdur.
Bu portretin hekayəsi isə belədir: bir dəfə şəhərin baş poçtamtı yolu ilə gedirdim və "Pravda" qəzetinin əməkdaşı, bakılı Mixail Kapustinlə rastlaşdım. Musiqini yaxşı bilən Kapustin bəstəkardan müsahibə almağa gedirdi: "Tahir, mən Şostakoviçgilə gedirəm, bəlkə mənimlə birlikdə gedəsən və mənə kömək edəsən?" Və biz bəstəkarlar evinə Şostakoviçlə görüşməyə yollandıq. O, bizi gülərüzlə qarşıladı: "Qara Qarayev mənə sizin haqqınızda danışmışdı, siz onun portretini çəkmisiniz. Biz çalışarkən siz burada oturun". Mişa onunla müsahibəyə başladı. Mən də öz qeyd kitabçamı çıxardım və cızmaqara etməyə başladım. İlk cızmaqaramda – Dmitriy Dmitriyeviç profildən Mixailin suallarını cavablandırırdı. Hətta suallardan birinə verdiyi cavabı dəqiq xatırlayıram: sizin üçün ən yaxşı bəstəkar kimdir? “Niyə məni məhdudlaşdırmaq istəyirsiniz? – müxtəlif istiqamətli bir çox bəstəkarlardan xoşum gəlir, həm gənc, həm dünyadan köçmüş və sair. Hamısı daxili vəziyyətdən asılıdır, buna görə birini seçməklə özümü məhdudlaşdırmaq istəmirəm - deyərək cavab verdi.” Sonra çəkdiyim cızmaqaraya baxdı və məndən imzalamağımı istədi, mən isə onun mənim üçün imzalayacağını ümid edirdim. Mişa təklif etdi: bəlkə birlikdə işləyəsiniz? Bəli, – o, cavab verdi, – Qara Əbülfəzoviç mənə bunu tövsiyə edib. İlk görüşümüz belə keçdi. Çəkdiyim cızmaqaranı özündə saxladı.
Mən bu işi səbirsizliklə gözləsəm də, bizim sonrakı görüşümüz təxminən 2-3 ay sonra baş tutdu. Bəstəkarın həyat yoldaşı İrina Antonovna zəng edən kimi mən onların bağına getdim. Qış vaxtı idi, qar yağırdı. Dmitriy Dmitriyeviç və mən oturub çay içirdik. Yanımda albom, akvarel vardı və mən cızmaqaramın ilk variantını çəkdim. O, işə o qədər ciddi yanaşmışdı ki, səhəri gün ağ köynək və üstündən yaşıl jilet geyinmişdi. Dedi ki, ən sevdiyidir. Mən onun oturduğu kreslonu stul ilə dəyişdim. Otaqda başqa stul olmadığına görə dəhlizdə telefonun altından kvadrat stulu götürdüm və üstünə iki düz yastıq qoydum. Oturdu və fikrə daldı. Barmaqları sanki eşidilməyən bir musiqiyə qərq olaraq hərəkət etməyə başladı, mən işə çəkməyə başladım. İrina Antonovna içəri girib onun çətinliklə oturduğunu görəndə Dmitriy Dmitriyeviç etiraz etdi: "İrinoçka, biz artıq işə başlamışıq"…
Bəstəkarın portretinin üç variantını çəkdim. Ancaq 74-cü ildə, Şostakoviç vəfat etdi, onun dəfnindən sonra haradasa üç ay molbertə yaxınlaşmadım. Ancaq bir gün emalatxanaya gəldim və işimə baxdım: kətan üzərində ağ köynəyin üstündən yaşıl jilet geyinmiş bəstəkar təsvir olunmuşdu. O, əlini puf üzərinə qoyaraq royalın yanında oturmuşdu. Mən də bu qara pufu qırmızı çəkmişdim. Əşya güclü və faciəli görünürdü.
Şostakoviçin portreti Salahovun bir sıra “musiqi” portretlərindən biridir. Mədəniyyət xadimlərinin parlaq obrazları onun yaradıcılıq enerjisini, kövrəkliyini və incə mənəviyyatını ahəngdar şəkildə ortaya qoyur.
Paralel olaraq rəssamın irsi – əməyin, onun lirikası və romantizmin təsiri ilə əlaqələndirilir («Şumlanmış tarla», 1954; «Torpaq», 1954; «Vaxtada», 1957; «Təmirçilər», 1960; «Abşeron qadınları», 1967; «Yeni dəniz», 1970 və başqaları). Bu, səssiz və eyni zamanda hər bir cizgi ilə danışan obrazlar haradan yaranıb? Hamısı həyatdan, – rəssam cavab verir. Bunlar Abşeron torpağında yaşayan, uydurulmamış taleləri olan, saxta olmayan jestləri ilə, torpaqla əlaqələrini itirməyən, onun sadə təbiətinin izlərini özlərində daşıyan insanlardır. 40 ildir Tahir Salahov istirahətini Abşeronun Nardaran kəndindəki bağ evində keçirir. Bir vaxtlar qoyulmuş qaydalara yerli sakinlərin sadiq qaldıqları həyatın necə axdığını izləyir. Buna görə Abşeron qadını mənim gözümdə dəyişməzdir, – Salahov qeyd edir, – o, daxili qəlibini qoruyub saxlayıb, təbiətin qanunları kimi sarsılmazlığı ilə heyran edir. Bir vaxtlar qoyulmuş həyat tərzi dəyişmir və yeni meyllər sanki qayaya dəyib qırılır. Kimsə dənizdə boğuldu, hansısa balıqçı dənizdən qayıtmadı – bu sadə qadınlar isə faciəvi xəbəri səssizcə qarşılayır və onlar gözümüzdə monument, heykəl obrazları ilə ucalırlar.
Bu gün Tahir Salahovun sənəti xalçaçılıqla, qədim azərbaycan əl sənəti ilə sintez ideyası sayəsində yenidən doğulub. Hər zaman iş günlərini və əməkçiləri şairanə şəkildə təsvir edən Salahovun yaradıcılığının məntiqinin təbii nəticəsidir. Xalçalar Fazil Abbasquluzadənin Sumqayıt emalatxanasında yaradılır. Yüksək intellektual yaradıcılığını sadə toxucuların əl bacarığı ilə bölüşən rəssam yüksək vətənpərvərlik, humanizm və yaradıcı ixtiraçılıq nümayiş etdirir.

Апшерон – возлюбленная солнцем земля, на которой оно оставило свою отметину, в которую прониклось всеми своими красками, чей нестерпимый жар ощущаешь голой подошвой в знойный летний день. Апшерон – заповедный край поэтов, у которого есть и свой летописец в красках. И зовут его Таир Салахов. Выдающийся мастер, народный художник Азербайджана и России, лауреат государственных премий, вице-президент Российской Академии художеств, действительный член Европейской академии наук и искусств – всех регалий не перечислить. Но маэстро не закостенел на постаменте всемирного признания и в преддверии своего 85-летнего юбилея, как и прежде, в творческом поиске, порождая новое содержание и новые формы.
Особая земная притягательность живописи Салахова пронзает с первого взгляда. И весьма знаменателен тот факт, что художник в юношестве подрабатывал рисовальщиком афиш на асфальте – не горячем, плавящемся от жары, а холодном и пыльном ночном бакинском асфальте. 44-ый год, в 16 лет я уже работал художником в парке Кирова, – вспоминает художник, – писал афиши о предстоящих мероприятиях прямо на асфальте. Было военное время, и ночью ходить было запрещено. Но с пропуском мне разрешалось проходить с ведром краски. Иногда патруль останавливался и смотрел, как я вывожу эти буквы. И, бывало, они раскрывали свою еду и приглашали меня разделить с ними скудную трапезу. Тогда ночи становились короче…. Так что можно сказать, первым холстом мастера стала земля, сделавшаяся впоследствии одной из основных тем его творчества. А герои повседневного труда навсегда будут поэтизированы его кистью.
Некогда ниспровергатель академизма, чье творчество в русле модернизма воспринималось как новаторство, ныне Салахов – бесспорный классик. Скупость цветовой гаммы, так называемое доминирование одного цвета – «открытый цвет» – стало атрибутом его монументальной живописи, а лаконичность и глубина выразительных средств – особенность «сурового стиля» художника. Таир Салахов – мастер, в чьих руках краски «зазвучали», так что возможно говорить об их ритме, лейтмотиве, полифонии. И не случайно художнику было суждено создать портреты легендарных музыкантов ХХ века.
Портрет Шостаковича, который сейчас находится в Третьяковской галерее, висел на выставке, посвященной 90-летию композитора, в Пушкинском музее. Я не видел его 10 лет, – признается Салахов. Там было множество экспонатов: произведения, которые он коллекционировал или ему дарили, работы других художников, и вдруг среди всего этого я увидел свой портрет. Увидел и не узнал его. Удивительно то, что многие подходили и спрашивали: это та же самая работа? Почему-то она совершенно по-другому смотрится. В этот момент понимаешь, что прошло 10 лет, и вещь зажила своей жизнью. Это не случайно. Если художник прочувствует образ человека, его дела, творчество, душевное состояние, его прошлое, настоящее и даже будущее, то это получится не просто фотографический портрет, а проникновение в суть изображаемого. Даже в каталоге было указано, что на портрете Таира Салахова показан Шостакович, как человек, несущий на себе груз ХХ века.
А история этого портрета такова: как-то я шел в районе главпочтамта и встретил Михаила Капустина, бакинца, сотрудника газеты «Правда». Он, прекрасно разбирающийся в музыке, шел на интервью с композитором: «Таир, я иду к Шостаковичу, может, ты тоже пойдешь со мной и поможешь мне?» И мы направились к Шостаковичу в дом композиторов. Встретил он нас радушно: «Мне о вас говорил Кара Караев, портрет которого вы написали. Посидите здесь, пока мы будем работать». И Миша начал интервью с ним. Я тоже вытащил свой блокнот и начал делать наброски. Первый набросок ̶ Дмитрий Дмитриевич в профиль, отвечает на вопросы Михаила. Я даже отчетливо помню его ответ на один из них: кто для вас самый лучший композитор? Почему вы хотите меня ограничить? ̶ сказал он, ̶ мне нравятся многие композиторы разного направления, и молодые, и ушедшие из жизни, разные нравятся. Все зависит от внутреннего состояния, поэтому мне не хочется обеднять себя выбором кого-то одного. Затем он взглянул на мой набросок и попросил подписать, а ведь я надеялся, что это он подпишет мне. Миша предложил: может, вы поработаете вместе? Да, ̶ ответил он, ̶ мне Кара Абульфазович рекомендовал. Такова была наша первая встреча. Набросок он оставил себе.
И хотя я уже жил этой работой, прошло довольно много времени, около 2-3 месяцев прежде, чем встреча, наконец, состоялась. По звонку Ирины Антоновны, жены композитора, я прибыл на дачу. Было зимнее время, шел снег. Мы с Дмитрием Дмитриевичем посидели, выпили чаю. У меня с собой был альбом, акварель, и я сделал свой первый вариант наброска. Он настолько серьезно отнесся к работе, что в то утро надел белую рубашку. И зеленую жилетку. Сказал, что это самая любимая. Я решил заменить его кресло, в которое он сел, на стул. И поскольку в комнате других стульев не было, я взял из коридора квадратный столик из-под телефона, положив на него две плоские подушечки. Он сел и ушел в себя. Его пальцы начали двигаться будто бы в такт неслышной музыке, а я приступил к работе. А когда вошла Ирина Антоновна и заметила, что ему так сложно сидеть, Дмитрий Дмитриевич возразил: «Ириночка, мы уже начали работать»…
Я написал три варианта портрета композитора. Но в 74-ом году, когда Шостакович ушел из жизни, после его похорон я, наверное, месяца три вообще не подходил к мольберту. Но однажды я пришел в мастерскую и взглянул на свою работу: на холсте был изображен композитор в зеленой жилетке поверх белой рубашки. Он сидел около рояля, положив руку на пуфик. И вот этот пуфик я из черного сделал красным. И вещь зазвучала сильно и трагично.
Портрет Шостаковича – один из серии «музыкальных» портретов Салахова. Блистательные образы деятелей культуры пластично раскрывают созидательную энергию творчества, ее уязвимость и тонкую духовность.
Параллельно наследие художника сопряжено с экспрессией повседневного труда, его лирикой и романтизмом («Вспаханное поле», 1954, «Целина», 1954, «С вахты», 1957, «Ремонтники», 1960, «Женщины Апшерона», 1967, «Новое море», 1970 и др.). Откуда эти образы, немые и в то же время говорящие о цельности каждой своей черточкой? Они все из жизни, ̶ отвечает художник. Это люди, населяющие землю Апшерона, с невыдуманными судьбами, без наигранности в жестах, не теряющие связи со своей землей, несущие в себе отпечаток ее скудной природы. Вот уже 40 лет Таир Салахов проводит свой отдых на даче в поселке Нардаран на Апшероне. Наблюдает, как жизнь здесь течет по некогда установленным канонам, которым остаются верны местные жители. Вот почему женщина Апшерона неизменна в моих глазах, ̶ замечает Салахов, ̶ она сохранила свой внутренний стержень, она, как явление природы, поражает своей непоколебимостью. Некогда заведенный порядок жизни здесь не меняется, и новые веяния разбиваются о них как об скалу. Кто-то утонул, или какой-то рыбак не возвратился с моря, а эти простые женщины молча встречают страшную весть, и они на глазах становятся монументальными, скульптурно осязаемыми образами.
Сегодня живопись Таира Салахова реинкарнировалась благодаря идее синтеза с ковроткачеством, древним исконным азербайджанским рукоделием. И в этом закономерный исход логики творчества Салахова, всегда поэтизировавшего трудовые будни и тружеников. Ковры создаются в сумгаитской мастерской Фазиля Аббасгулузаде. Художник, разделивший свое высокое интеллектуальное творчество с умением рук простых ткачих выказал высокую степень патриотизма, гуманизма и творческой находчивости.