Hindistanın Qudcarat ştatında Hindistanın müstəqilliyi uğrunda savaşan qəhrəman Sardar Patelin heykəli yenidən ucaldılıb. Bu nəinki Hindistanda, həm də bütün dünyada ən hündür monumentdir.
Amma 182 metrlik qəhrəmana 22,9 milyarda yaxın rupi xərclənib, bu da təxminən 330 milyon dollar edir. İnşaat üçün 2500 fəhlə və Patelin fiqurunun 5000 bürünc hissəsi lazım olub.
Sardar sadəcə Qudcarat ştatını bəzəməyəcək, həm də əsas məqsəd – turistləri cəlb etməkdir. 153 metr yüksəklikdə, təxminən fiqurun sinəsinin səviyyəsində baxış meydançası inşa etmək planlaşdırılıb.
Monumentin ilk təməl daşı 2013-ci ilin noyabr ayında qoyulub, açılış isə 31 oktyabr ayında keçirilib – baş nazir Narenda Modinin andiçmə mərasimi günü.

The tallest statue in the world will be in India
Construction of a statue to the hero, fighting for independence of India, Sardar Patel is completed in the Indian State of Gujarat. This monument is considered to be the highest one not only in India, but all over the world.
f888c7dd7f0001012a1191a4bd0250f5
Approximately, 22,9 bln rupees was spent on construction of the 182-meter statue, which is about 330 mln USD. 2500 workers and 5000 parts of Patel’s bronze figure were needed for construction.
img_3198
However, Sardar won’t only just decorate Gujarat, its main purpose is to attract tourists. A sightseeing platform is installed at altitude of 153 meters, at figure’s breast height.
The monument’s first foundation stone was laid in November, 2013, and its opening was held on the 31st of October, on the prime-minister, Narendra Modi’s inauguration date.