Dünən, oktyabrın 25-də Heydər Əliyev Mərkəzində "The Silk Road Odyssey by Hennessy X.O" layihəsi çərçivəsində yaradılmış Rəşad Ələkbərovun əsərlərinin nümayiş olunduğu "Hennessy Х.О İpək Yolu Odisseyası" sərgisinin açılışı baş tutdu.
Mərkəzdə eyni zamanda dünya şöhrətli National Geographic elmi coğrafiya jurnalı tərəfindən təşkil olunmuş foto əsərlərin sərgisi keçirildi. National Geographic jurnalının fotoqrafları və kinomotoqrafları sayəsində "The Silk Road Odyssey by Hennessy X.O" turu çərçivəsində səyahətin nəticələri çəkilib və media platformalarında, həmçinin lokal tədbirlər zamanı sərgi şəklində beynəlxalq auditoriyaya təqdim olunmuşdur.
Yerli elita, siyasət, biznes, mədəniyyət və sənət nümayəndələri də daxil olmaqla təxminən 500 nəfər qonaq bu layihə çərçivəsində yaradılan əsərlərlə tanış olub. Qeyri-rəsmi söhbətdə nəfis Hennessy Х.О-un iki növündən ləzzət alaraq qonaqların təqdim olunmuş əsərləri və konyak evinin içkilərini müzakirə etmək imkanı olub. Şəhriyar İmanov və onun instrumental qrupunun ifası ilə müşayiət olunan tədbir gecəyə xüsusi bir kolorit və gözəllik qatıb.
Sərginin kuratoru, incəsənət sahəsində beynəlxalq ekspert Herve Mikaeloff çıxış edərək, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya görülən işlərə görə minnətdarlığını bildirdi.
Təqdim olunmuş işin müəllifi Rəşad Ələkbərovun sözlərinə görə, layihə maraqlı anlar və təcrübə ilə yadda qalıb. "Bölgəyə uyğun təbii materiallarla işləmək bizə maraqlı idi" - deyərək bildirib.
Qeyd edək ki, Hennessy X. və "National Geographic" jurnalını təqdim etdiyi "İpək Yolu Odisseyası" Fransanın Konyak vilayəti ilə başlayıb.
"Hennessy" şirkətinin doğma şəhərlərinə dəvət etdiyi "İpək Yolu Odisseyasının" yeddi rəssam-iştirakçıları yeddi sənət əsəri yaradıblar.

Вчера, 25 октября в Центре Гейдара Алиева состоялось открытие выставки " Одиссея Шелкового пути Hennessy Х.О. ", на которой было представлено произведение Рашада Алекберова, созданное в рамках проекта The Silk Road Odyssey by Hennessy X.O.
Одновременно в Центре прошла выставка фоторабот, организованная всемирно известным научно-популярным географическим журналом National Geographic. Благодаря фотографам и кинематографистам National Geographic результаты путешествия в рамках тура The Silk Road Odyssey by Hennessy X.O оказались запечатлены и представлены широкой международной аудитории на медиа-платформах, а также в виде выставок во время локальных мероприятий.
С работами, созданными в рамках данного проекта, ознакомилось около 500 гостей, включая представителей местной элиты, политики, бизнеса, культуры и искусства. В приватной беседе, наслаждаясь двумя видами изысканного Hennessy Х.О, присутствующие могли обсудить представленные работы и напиток коньячного дома. Национальная музыка, сопровождавшая мероприятие, в исполнении Шахрияра Иманова и его инструментальной группы придала вечеру особый колорит и шарм.
С речью выступил куратор выставки, международный эксперт в области искусства Эрве Микаэлофф, который выразил благодарность за проделанную работу президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой и вице-президенту Фонда Лейле Алиевой и ознакомил присутствующих с концептом своего оригинального проекта.
Автор представленной работы — Рашад Алекберов — отметил, что проект, в процессе которого он приобрел очередной ценный творческий опыт, запомнился ему интересными моментами. "Также интересно было работать с натуральными материалами, характерными для нашего региона", — сказал он.
Отметим, что "Одиссея Шелкового пути Hennessy X.O", представляемая коньячным домом Hennessy и журналом National Geographic, началась с французской провинции Коньяк.
Приглашенные в родной город компании семь художников из семи стран, через которые пролегает древний Великий Шелковый путь, создали впоследствии семь произведений искусств.