Zeynəb Cahan: Vertigo in details
Söz verdiyim kimi, Şirvanşahlar Sarayında yeni quraşdırılmış səs qurğusu barədə ətraflı məlumatla geri dönürəm. Bu gün bu haqda şair Leyli Salayeva, layihənin musiqi prodüseri Cahangir Səlimxanov, eləcə də iş prosesindən bir-iki dəqiqəlik ayırıb bir neçə söz ala bildiyim rəssam Fərhad Fərzəliyev danışacaqlar.
img_0681
Leyli Salayeva
"Çox maraqlı təsadüfdür ki, biz səninlə çərşənbə axşamı görüşdük. Məhz bu gün, məhz dekabr ayında Nizami Gəncəvinin məşhur "Yeddi gözəl" poemasından olan Bəhram şah qırmızı rəngin əhəmiyyəti haqqında nağıl dinləmək üçün Slavyan gözəlinin çadırına yollanır. Budur, biz səninlə burada oturub kökləri bu hekayəyə bağlı olan layihəni müzakirə edirik. Görünür təsadüfi olmayan bir təsadüfdür. Eynilə, VERTIGO layihəsinin kuratoru Əsli Səmədova ilə tanışlığım kimi. Bizim ilk görüşümüzdə o, mənə həvəslə Turandot operasının hekayəsi, Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin əsərinin süjetinin avropa mədəniyyətinə köç etdiyi və yeni mühitdə assimilyasiya olunduğu barədə bəhs etdi, həmçinin bu təhlili əks etdirən səs qurğusu yaratmaq fikrini paylaşdı. Mən isə öz növbəmdə onunla öz poeziyamı bölüşdüm. Hələ o zaman o, məni bu layihədə iştirak etmək üçün dəvət etdi, mən də dərhal razılaşdım, baxmayaraq ki, bu cür layihə mənim üçün ilk dəfə idi.
Ssenarinin yazıldığı zaman mən özümə həmişə bir sual verirdim - şahzadə Turandot kimdir? Onun ağlında nə fikirlər var? O nə arzulayır? Axı hər bir halda tariximizin müxtəlif mədəni dövrlərinə baxmayaraq, həmişə cəmiyyətimizdə mövcud olan güclü bir qadın prototipi olub. Süjet xəttinə görə, çoxsaylı pərəstişkarlarından yorulan ağıllı və bilikli şahzadə qalada hər şeydən təcrid olunur. Müasir dünyada o, öz düşüncələrini, qorxularını və arzularını sosial şəbəkələr vasitəsilə paylaşa bilərdi. O, insanlarla fiziki təmasda olmadan dialoqa girə bilərdi. Lakin on ikinci əsrdə əlbəttə ki, bu mümkün deyildi. Beləliklə, biz qərara gəldik ki, ssenariyə Turandotun daxili dünyasını yayımlana biləcəyi beş radio stansiyasının təqlidi daxil olmalıdır. Beş sayı da həmçinin simvolik bir məna daşıyır, çünki bu rəqəm nağılda şahzadə tərəfindən şahlara ifa etməyə hazır olduğu beş mahnı kimi qeyd olunur.
Qeyd etmək istərdim ki, mətndə Nizaminin tapmaca vermək ənənəsini davam etdirdim. Sərginin ziyarətçiləri bu tapmacaları yalnız azərbaycan dilində deyil, həm də alman, italyan və ingilis dillərində eşidəcəklər. Şahzadə xanımın gənc şahzadəyə verdiyi tapmacalar ərə getmək üçün xəmirin hazırlanma reseptinə çevrildi. Mətnin oxunması üçün biz İtaliya, Almaniya, İngiltərə və ABŞ-dan qiraətçiləri dəvət etdik. Mənim şeirlərimlə yanaşı Friedrich von Schiller tərəfindən tərcümə olunmuş Turandot pyesindən bir parçanı dinləmək mümkün olacaq. Bir sözlə layihəmizin hər bir elementi Cahangir müəllimin və Fərhadın daha ətraflı məlumat verəcəyi pozulmuş telefon («Chinese Whisper”) prinsipini qoruyaraq mədəni metamorfozlarla əhatə olunub.
Mənim üçün bu layihə - sərgini ziyarət edənlərə mədəni və coğrafi sərhədlərin şərti olduğunu və əslində bunun yalnız şüurumuzda mövcud olduğunu göstərmək üsuludur. Yayımlanan radio dalğalar layihənin adı kimi həqiqətən baş "döndürməlidir", bəzi yerlərdə isə dinləyicini çaşdırmalıdır. Bir yazıçı olaraq ümid edirəm ki, Nizami Gəncəvinin yaradıcılığı ilə tanış olmayan insanlar sərgidən sonra evə gəlib və onun "Yeddi Gözəl" əsərini google'də araşdıracaqlar”.
Cahangir Səlimxanov
Layihə haqqında mən çoxdan eşitmişdim, Turandotun hekayəsini kənardan maraqla müşahidə edirdim və Əsli məni VERTIGO layihəsinə iştirak etməyə dəvət etdiyində çox xoş təəccübləndim. Mən onların hər biri ilə ayrı-ayrılıqda dostluq edirdim və onların yaradıcılığına hörmətim var idi. Bu sizə qəribə gələ bilər, axı onlar məndən yaş olaraq tam bir nəsil kiçikdirlər. Lakin mən heç vaxt çox yaşayanın daha çox bildiyini hesab etməmişəm. Fərhad, Leyli və Əsli ilə olduğu kimi. Onlar tam da çox şey öyrənə biləcəyiniz gənclərdir. Üstəlik, onlarla birlikdə işləməyi özümə şərəf bilirəm və bu geri qalmadığımın, zamanla ayaqlaşdığım faktının göstəricisidir.
Layihə, müxtəlif amillərə görə maraqlı və qeyri-adidir. Dünən, dostlarım və tanışlarım məndən "açılışa" saat neçədə gəlmələri barədə soruşduqda, mən cavab verdim ki, onların alışdığı, bir-iki saat vaxt keçirdiyi sərgi və ya konsert kimi başqa tədbirlərdən fəqrli olaraq VERTIGO - öz-özünüzlə keçirəcəyiniz zamandır. Bu layihə ilə kütləvi tanışlıq ola bilməz, gəlib otaqları gəzməlisiniz, atmosferi hiss etməlisiniz və ən əsası vaxtı və hərəkət trayektoriyasını özünüz müəyyənləşdirməlisiniz.
Ziyarətçi, VERTIGO'ya "səyahəti" boyunca tapmacalar tapmağa hazır olmalıdır. Faktiki olaraq o, özünü Turandotun coşqu ilə tapmacalarını tapmaq istəyən cəngavər Kalafın yerində təsəvvür etməlidir. Sirli və çalarlarla vibrasiya edən qadının qəlbini anlamaq isə asan deyil - yaranan çoxsaylı suallara təəccüblənməyin, bu sərgi emosional və intellektual başlıqlarla doludur. Bizim bu düşüncəmiz haqqında yəqin ki, bir kitab yazmaq olar, lakin şəxsən mənə hər bir ziyarətçinin ayrı-ayrılıqda nə anladığı maraqlıdır, çünki bir çox şey üzdə yatır, bir çoxunu isə düşünmək lazımdır. Bir çox insanlar artıq Nessun Dorma ariyasını niyə kontratenorun ifa etdiyini soruşurlar. Mən bunun əslində şərti olaraq Сhinese Whisper adlandırdığımız pozulmuş telefonun əsas məzmunu olduğunu başa salıram. Axı mədəniyyətin hərəkət prosesi məhz budur: kimsə düz eşitməyib, yaxud eşitdiklərini şüurlu şəkildə başqa cür şərh edib və başqasına istədiyi kimi ötürüb. Beləliklə, yeni mənaların, transformasiyanın, mutasiyanın və s. uzadılması baş verir. Mədəniyyətin canlı prosesi elə budur və biz məhz bunu göstərmək istəyirik.
Bir də qeyd etmək istərdim ki, yaradıcılıq müxtəlif mənbələrin gözlənilməz qarşıdurması zamanı yaranır. VERTIGO'nun ziyarətçisi, daha doğru desək dinləyicisi öz emosiyalarında, biliklərində qurdalanmalıdır.
Fərhad Fərzəliyev
Bu ideya məni dərhal cəlb etdi, həmişə əlimdən gələni maksimal dərəcə etməyə çalışıram. "Emalatxana həmkarlarım" kimi, mənim üçün də bu layihə ilk dəfədir, sadəcə səslə işlədiyim birinci bu cür qurğudur. Baxmayaraq ki, uzaqdan da olsa, bu işdə debütant deyiləm. Bundan əvvəl mənim iki mədəniyyətin birləşdirilməsində təcrübəm var, yenə də format tamamilə yenidir! Həmkarlara gəldikdə isə - onlarla işləməyi son dərəcə valehedici adlandıra bilərəm. Daha öncə ən çox Cahangir Səlimxanovla işləmişəm, bu musiqi ilə bağlı 3-cü birgə layihədir. Qeyd edim ki, onunla belə bir tandemdə işləmək hər kəsə nəsib olmur. Həmçinin Leyli ilə - o, bir sözdən başa düşür. Əsli ümumiyyətlə məni heyran edir, onunla ilk dəfə işləyirəm və "yuxu"nun onun üçün alternativ olduğu təəssüratı yaranır - bu qədər özünü işə həsr edən biridir.
VERTIGO'da ən çətin iş – yəqin ki, vaxtın olmamasıdır. İdeyanın hazırlanması yox, implementasiyası, icrasıdır. Əslində, bu, bütün rəssamların və sərgilərlə necəsə bağlı olan hər bir kəsin daimi hekayəsidir.
Şirvanşahlar Sarayında mədəni tədbirlərin keçirilməsi kimi gözəl ənənənin qayıtması mənə çox xoşdur. Xatırlayıram ki, Aluminum (Bakı Bədii İncəsənət Biennalesi) dövründə Divanxanada Holland rəssamın işləri təqdim olunmuşdu. Əvvəllər Saray daha çox sənət sərgiləri üçün istifadə edilirdi və ənənənin qayıtması sevindirməyə bilməz.
Sərgidən nə gözləyirəm? Səmimi və qısaca - konstruktiv Feedback. Ziyarətçilərə isə gəlib bizim yaratmağa çalışdığımız audio vasitəsi ilə xəyali dünyaya qərq olunmalarını məsləhət görürəm!
img_0680_copy
Oxuculara xatırladım ki, VERTIGO sərgisini 31 mart 2018-ci il tarixinədək Şirvanşahlar Muzey-Sarayına bilet alaraq ziyarət etmək olar!

Как и было обещано, возвращаюсь с подробностями по поводу только что открывшейся во Дворце Ширваншахов звуковой инсталляции. Сегодня о ней подробно расскажут поэт Лейли Салаева, музыкальный продюсер проекта Джахангир Селимханов, а также пару слов скажет Фархад Фарзалиев, которого мне удалось оторвать от рабочего процесса всего на пару минут.
Лейли Салаева
“Интересная случайность, что мы с тобой увиделись во вторник. Именно в этот день и именно в декабре Бахрам-шах из известной поэмы Низами Гянджеви «Семь красавиц» направился в красный шатер славянской красавицы, чтобы послушать сказку о важности красного цвета. И вот мы сидим с тобой и обсуждаем проект, который корнями уходит в эту историю. Видимо, все случайное неслучайно. Так же, как и мое знакомство с Асли Самедовой, куратором проекта VERTIGO. В нашу первую встречу она увлеченно рассказывала мне об истории оперы Турандот и о том, как сюжет из произведения азербайджанского поэта Низами Гянджеви мигрировал в европейскую культуру и ассимилировался в новой среде, а также поделилась своей идеей создать звуковую инсталляцию, которая бы отражала этот анализ. Я в свою очередь поделилась с ней своей поэзией. Тогда же она предложила мне участвовать в этом проекте, и я сразу согласилась, несмотря на то, что для меня это был первый проект такого рода.
Во время написания сценария я всегда задавала себе один вопрос: кто такая принцесса Турандот? Какие у нее мысли в голове? О чем она мечтает? Ведь она, так или иначе, была прототипом сильной женщины, которая, несмотря на различные культурные периоды нашей истории, всегда существовала в нашем обществе. По сюжету умная и начитанная принцесса, устав от многочисленных поклонников, уединяется в башне. В современном мире она могла бы делиться своими мыслями, страхами и желаниями посредством социальных сетей. Она могла бы поддерживать диалог, не вступая в физический контакт с людьми. Но в двенадцатом веке это, конечно, было невозможно. Таким образом мы решили, что сценарий должен включать в себя имитацию пяти радиостанций, по которым транслировался бы внутренний мир Турандот. Число пять также имеет символическое значение, так как это число упоминается принцессой в сказке, как пять песен, которые она готова спеть царям.
Хотелось бы отметить, что в тексте я продолжила традицию Низами задавать загадки. Посетители выставки услышат эти загадки не только на азербайджанском, но и немецком, итальянском и английском языках. Загадки же, которые принцесса задавала принцу, превратились в рецепт приготовления теста для замужества. Для озвучивания текста мы привлекли чтецов из Италии, Германии, Англии и США. Наряду с моими стихами можно будет услышать отрывок из пьесы Турандот в переводе Фридриха фон Шиллера. Одним словом, каждый элемент нашего проекта обвит культурными метаморфозами, сохраняя принцип испорченного телефона («Chinese Whisper”), о котором более детально расскажут Джахангир муаллим и Фархад.
Для меня этот проект - способ показать тем, кто посетит выставку, что культурные и географические границы условны и на самом деле существуют лишь в нашем сознании. Транслируемые радиоволны, как и само название проекта, должны поистине «вскружить» голову, а местами и запутать слушателя. Как писатель, я надеюсь, что люди, которые до сих пор не знакомы с творчеством Низами Гянджеви, после посещения выставки придут домой и «загуглят» его произведение «Семь красавиц».
Джахангир Селимханов
О проекте я слышал давно, с интересом наблюдал за историей Турандот со стороны и был приятно удивлен, когда Асли пригласила меня стать участником проекта VERTIGO. С каждым из них я по отдельности дружил и уважал их творчество. Вам может показаться это странным, ведь они на целое поколение младше меня, но я никогда не считал, что тот, кто прожил больше, знает больше. В случае Фархада, Лейли и Асли - это как раз та молодежь, у которых еще можно научиться. Более того, работу с ними считаю честью для себя и показателем того факта, что я не отстал и иду в ногу со временем.
Проект интересен и необычен. Вчера, когда друзья и знакомые спрашивали, во сколько им подойти на “открытие”, я отвечал, что в отличие от других мероприятий, которые они привыкли посещать, будь то выставка или концерт, где вы проводите от часа до двух, в случае с VERTIGO - это время, которое вам нужно провести самим с собой. Массового знакомства с этим проектом быть не может, нужно прийти, побродить по комнатам, проникнуться атмосферой и, более того, самому определить время и траекторию передвижения.
Посетитель должен быть готов, что на протяжении всего своего “путешествия” по VERTIGO ему придется отгадывать загадки. Фактически ему следует представить себя тем самым рыцарем Калафом, который жаждет отгадать загадки Турандот. А понять загадочную, вибрирующую оттенками душу женщины нелегко - не удивляйтесь огромному количеству вопросов, что у вас возникнет. Эта выставка полна эмоциональными и интеллектуальными заголовками. О том, что мы задумали, можно написать отдельную книгу, но мне лично интересно, что поймет каждый посетитель в отдельности, так как многое лежит на поверхности, а что-то нужно додумать. Многие уже задаются вопросом, почему арию Nessun Dorma исполняет контратенор. Я объясняю это тем, что именно в этом лежит суть испорченного телефона, что мы условно называем Сhinese Whisper. Это ведь и есть движущий процесс культуры: кто-то неправильно расслышал или же сознательно интерпретировал услышанное и передал дальше по-своему. Таким образом, происходит наращивание новых смыслов, трансформация, мутация и т.д. Это и есть живой процесс культуры, и это именно то, что мы хотим показать.
Еще бы мне хотелось отметить, что творчество возникает при неожиданном столкновении разнородных источников. Посетитель VERTIGO, а вернее будет сказать, слушатель, должен будет покопаться в своих эмоциях, в своем багаже знаний.
Фархад Фарзалиев
Идея привлекла меня сразу же, я всегда стараюсь выжать максимальные возможности из любого проекта. Для меня это первый проект, как и для моих “коллег по цеху”, первая инсталляция такого рода, где я работаю только со звуком. До этого я имел опыт по объединению двух культур, но данный формат для меня абсолютно новый! Возвращаясь к коллегам - работу с ними могу назвать изумительной. Больше всего до этого я работал с Джахангиром Селимхановым, это уже наш 3-ий совместный проект, связанный с музыкой. Отмечу, что не всегда везет работать в таком тандеме. Также и с Лейли - понимает с полуслова. Асли вообще меня поражает, с ней я работаю впервые, и складывается впечатление, что “сон” для нее альтернативен - настолько посвящена делу.
Самое сложное в работе с VERTIGO - нехватка времени, наверное. Не подготовка идеи, а имплементация, воспроизведение. На самом деле - это вечная история всех художников и кого-бы то ни было, кто хоть как-то связан с выставками.
Мне приятно, что возвращается хорошая традиция проводить культурные мероприятия во Дворце Ширваншахов. Помню, во время Бакинской биеннале по современному искусству «Алюминиум» в Диванхане была представлена работа голландского художника. Раньше Дворец чаще использовали для выставок по искусству, и тот факт, что традиция возвращается, не может не радовать.
Чего я жду от выставки? Честно и коротко - конструктивного feedback-а. А пришедшим я советую зайти и погрузиться в утопический мир посредством аудио, который мы постарались создать!
Напоминаю читателю, что выставку VERTIGO можно посетить до 31 марта 2018 года, купив билет во Дворец Ширваншахов!