“Nargis” Nəşriyyat evi Türkiyədəki Azərbaycanlı İş Adamları Birliyi ilə birgə təşkilatçılığı ilə mədəniyyətin mərkəzi İstanbulda Əsma Sultan Sarayında “Nargis” jurnalının ilk sayından bəri çəkilən ən yaxşı arxiv fotoları və videolarının nümayiş olunduğu böyük bir sərgi keçirildi.
"Nargis" jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudovanın təşkil etdiyi sərgidə Azərbaycan və Türkiyənin dövlət rəsmiləri, Mədəniyyət Nazirliyinin əməkdaşları, iş adamları, mədəniyyət, sənət dünyasından və ictimaiyyətin bir çox tanınmış siması iştirak etdi. Sərgidə iştirak edənlər arasında İlkem Öztürk, Nesligül Aksoy, Begüm Gazioğlu Ballı – Ömer Ballı, Arzu Kunt, Çağla Baykam Bezci – Efe Bezci, Zeynep Germen, Demet Erciyes, Güniz İyianlar, Osman Lakay var idi.
Dekabrın 13-də ildönümü qeyd ediləcək “Nargis” jurnalının 6 illik fəaliyyəti ərzində çox sayda təkrarolunmaz foto və video çəkilib. Dünyanın aparıcı və məşhur fotoqraflarının iştirak etdiyi bu çəkişlərdə beynəlxalq səviyyədə tanınan məşhur və uğurlu incəsənət sənətçilər və dizaynerlərdən modellərə qədər ən məşhur və aparıcı insanlar “Nargis” jurnalı üçün çəkiliblər.
İstanbulda ilk dəfə bu cür böyük sərginin keçirilməsindən çox məmnun olduğunu bildirən "Nargis" jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudova dedi: “6 il boyunca dünyaya, Dior Moda evi ilə əməkdaşlıq edən tanınmış fotoqraf Gerard Uferas (Fransa), İngiltərə Foto jurnalının keçirdiyi beynəlxalq fotoqrafiya yarışmasının laureatı Daniel Kastro (Siciliya), Merve Hasman (Türkiyə), Muhsin Akgün (Türkiyə), Sitarə İbrahimova (Azərbaycan), Orxan Aslanov (Azərbaycan), Pərviz Qasımzadə (Azərbaycan), Maya Bağırova (Azərbaycan), Sergey Xrustalyov (Rusiya), Frederik Aranda (İngiltərə), Alixan (Rusiya), Albert Plexov (Rusiya), Seymur Seyidbəyli (Azərbaycan), Florian Saez (Fransa) kimi uğurlu fotoqrafların obyektivindən baxdıq. Mond Kim (Cənubi Koreya), Əşrəf Amiri (İngiltərə), Şira Barzilai (İsrail), Qledis Perint Palmer (ABŞ), Mariam Kutidze (İtaliya) və digər illüstratorlar illüstrasiyaları ilə “Nargis” oxucularına ilham verdi”.
“Nargis” jurnalının arxiv fotolarının olduğu və 5 bölmədən – “Qapaq”, “Persona”, “Bir incəsənət olaraq moda”, “Moda”, “Reportaj”, “Özəl layihə” və xüsusi bölmə olan “Video” bölmələrindən ibarət sərgi fotosevərlərin ixtiyarına verildi. Hər bölmədə zəngin arxivlərin arasında xüsusilə seçilən 13 fotoqrafın olduğu bu sərgidə qonaqlar “Nargis” jurnalı üçün xüsusi olaraq hazırlanan sənət əsərləri ilə də tanış olmaq imkanı əldə etdilər.

Nargis Publishing House, in collaboration with Azerbaijani Business Association in Turkey (TAİB), has organized a large scale exhibition entitled “Thirteen”, which featured the best archive photographs and videos, created specifically for Nargis magazine for last six years. The exhibition took place in the center of culture – Istanbul, in Esma Sultan Mansion.
Hosted by Editor in Chief of Nargis magazine Ulviyya Mahmudova, the event was attended by state and culture ministry officials of Azerbaijan and Turkey, many distinguished figures from the world of business, culture, art and society. Ilkem Ozturk, Nesligul Aksoy, Begum Gazioglu Balli-Omer Balli, Arzu Kunt, Chagla Baykam Bezci – Efe Bezci, Zeynep Germen, Demet Erjiyes, Guniz Iyianlar, Osman Lakay were among the attendees of the exhibition.
During the sixyear activity of the Nargis magazine a large number of unique photos and videos were created. World-famous photographers worked on them, and the most famous personalities, from the world class successful artists and designers to world-scale models posed for Nargis magazine.
Expressing happiness over organizing such a large scale exhibition in Istanbul the Editor in chief of Nargis magazine Ulviyya Mahmudova, said: "For six years we viewed the world from the lens of photo artists such as Gérard Uféras (France), who cooperated with Dior House, laureate of international photography competition of British Journal of Photography Daniel Castro (Sicily), Merve Hasman (Turkey), Muhsin Akgun (Turkey), Sitara Ibrahimova (Azerbaijan), Orkhan Aslanov (Azerbaijan), Parviz Gasimzade (Azerbaijan), Maya Baghirova (Azerbaijan), Sergey Khrustalyov (Russia), Frederic Aranda (UK), Alikhan (Russia), Albert Plekhov (Russia), Seymur Seyidbeyli (Azerbaijan), Florian Saez (France). The illustrations for Nargis were authored by master artists Mond Kim (South Korea), Achraf Amiri (UK), Shira Barzilai (Israel), Gladys Perint Palmer (USA), Mariam Kutidze (Italy) and many others".
First exhibition of archive photos of Nargis magazine covered six headings of the magazine: “Cover”, “Person”, “Fashion as art”, “Fashion”, “Inteview”, “Special project”, as well as special section “Video”. Each section featured 13 photographs meticulously selected from a huge archive of materials. Within the framework of the exhibition, the guests got the opportunity to get acquainted with 13 pieces of artwork, developed specially for Nargis magazine.