Çoxları razılaşar ki, 3 il əvvəl Alessandra Mişel brendin kreativ direktoru seçildikdən sonra GUCCI yenidən canlandı. GUCCI dərhal “köhnə məktəbdən” ən dəbli brendə keçdi. Birdən-birə qırmızı təntənəli mərasim xalısının, rəsmi səhər yeməyinin, hətta dəniz sahilinin bütün simvolları GUCCI formasını aldı! Yumşaq dəri ayaqqbıların (mokasinlərin) və Marmont çantanın hər bir modabazın qarderobunda dərhal hitə və klassik əşyaya çevrildiyindən heç danışmırıq. Əgər siz GUCCI-nin ancaq şıq və əyləncə üçün olduğuna qərar verdinizsə, fikrinizi dəyişməli olacaqsınız!
Brendin prezidenti və baş direktoru Marko Bizarri bu yaxınlarda cəmiyyətə tövhə olacaq GUCCI – EQUILIBRIUM konsepsiyasını təqdim etdi. Onların sözü ilə desək, bu, “insanları və planeti ümumi bir məqsəd altında birləşdirmək üçün yaradılan elektron platformadır”. equilibrium.gucci.com saytı vasitəsilə - GUCCI-nin13 000 işçisi iş vaxtının 1%-ni könüllü təşəbbüsə sərf edərək yerli icmalarda yeni proqram haqqında məlumat ötürə biləcəklər. İşin əsas istiqaməti insanların ətraf mühitin yaxşılaşdırılması və dünyanın müxtəlif şəhərlərində innovasiyaya yatırımda birgə əməkdaşlıq təşkil etməsidir.
Bizarri qeyd edir: “Bu sınma nöqtəsidir, biz hamımız BMT-nin Qlobal Məqsədləri və Paris İqlim Razılığı təşkilatının əməkdaşlığının reallaşdırılmasında öz borcumuzu yerinə yetirəcəyik. Buna nail olmağın yeganə yolu insanların birləşməsi, ideyaların, innovasiyaların, təcrübənin paylaşılmasıdır. Gucci Equilibrium üçün biz məhz bu məqsədi seçmişik.”
Bu GUCCI-nin daha etik və ictimai-şüurlu bir təşkilata çevrilməsində heç də ilk addım deyil. Keçən ilin oktyabrında brend heç bir kolleksiyasında təbii xəzdən istifadə etməyəcəyini elan etmişdi. Heyvanları müdafiə təşkilatı bunu yüksək qiymətləndirmişdi, çünki yüksək modada xəzin və dərinin istifadəsi ən çox müzakirə olunan mövzulardandır.
GUCCI tərəfindən həyata keçirilən növbəti böyük proyekt 2013-cü ildə baş tutan Chime for Change proyektidir. Salma Hayek və Beyonce kimi nüfuzlu qadınlar tərəfindən maddi dəstək alan kampaniyanın əsas diqqəti qadın hüquqlarının müdafiəsinə, ən əsas da, siyası və maddi səbəblərdən çətinlik çəkən ölkələrdə qızların təhsillə təmin olunmasına yönləndirilmişdi. Bu buraxılışda, növbəti məqalələrimdən birində mən bu mövzu və modanın rolu haqqında diskussiya aparacam.
Son olaraq, məncə, çox yaxşıdır ki, lüks klass nəhəng brendlər sadəcə satışın həyata keçirilməsi və qlamur tədbirlər üçün məşhurların geyindirilməsi ilə məşğul olmurlar. Xüsusən də onların GUCCI kimi böyük pərəstişkar kütləsi varsa. Bundan əlavə, əgər əvvəllər siz GUCCI-dən ayaqqabı və ya çanta almağa şübhə ilə yanaşırdınızsa, indi bunun üçün böyük səbəbiniz var – bunun böyük xeyirxah əməllərə qulluq etdiyini artıq bilirsiniz.

ÊTRE À LA MODE: GUCCI ВО БЛАГО ЗЕМНОГО ШАРА
Многие согласились бы с тем, что после того, как 3 года назад  Алессандро Микеле был назначен творческим директором бренда, марка GUCCI заново возродилась, почти мгновенно перейдя от “старой школы” к самому модному бренду. За короткий срок сложилась новая тенденция: все модные иконы, выходя на красную дорожку, званый  завтрак или отдыхая на берегу моря, стали облачаться в GUCCI! Не говоря уже о том, что мягкие кожаные туфли  (мокасины) и сумка от Marmont стали  мгновенными хитами и классическими изделиями в гардеробе каждой модницы. Но если вы подумали, что GUCCI - только для шика и забавы, то вам придется поменять точку зрения!
screen-shot-2018-06-05-at-101624_b
Президент и генеральный директор бренда Марко Бизарри недавно объявил о концепции GUCCI -   EQUILIBRIUM, имеющей целью  сделать  вклад в общество. В соответствии с их описанием, это “электронная платформа, которая разработана для объединения людей и планеты под общей целью”. Посредством вебсайта equilibrium.gucci.com 13 000 работников GUCCI могут передавать сообщения  о новой программе, которая позволяет им потратить 1% своего рабочего времени на добровольные инициативы в местных сообществах. Основным направлением работы является содействие людям в улучшении окружающей среды и вклад в инновации в различных городах всего мира.
619194008
Бизарри добавил: “Это является переломным моментом, когда мы все сумеем выполнить свою роль в содействии реализации Глобальных Целей ООН и Парижского соглашения по климату. Единственным путем для достижения этого является сближение людей, обмен идеями, инновациями и опытом. Для Gucci Equilibrium мы выбрали именно эту цель.”
На самом деле это не первый шаг GUCCI в становлении более этичного и общественно-сознательного подхода в социуме.  В октябре прошлого года бренд объявил о том, что не будет использовать натуральный мех в какой-либо из своих коллекций. Организации движения за права животных высоко оценили этот шаг, так как использование меха и кожи в высокой моде резко осуждается.
acde599897f732f691398ca36e59a0b3--gucci-dress-gucci-gucci
Следующим большим проектом, развернутым GUCCI в 2013г., является проект Chime for Change. Основное внимание кампании, материально поддерживаемой со стороны таких влиятельных женщин, как Бейонсе и Сальма Хайек, уделяется защите прав женщин, и, главное, обеспечению образования девочек в тех уголках мира, где существуют трудности вследствие политических или финансовых причин. В одной из моих будущих статей я  проведу дискуссию на эту тему.
51db77bc3fc9f327e7825284689e431e
Я всецело поддерживаю подобный концепт развития,  когда крупные бренды класса люкс не ограничиваются только проведением продаж и нарядами для знаменитостей для гламурных мероприятий. В особенности, когда они обладают таким авторитетом, как GUCCI и превращаются в объект поклонения. Кроме того,  если вас раньше обуревали сомнения о покупке сумочки или обуви от GUCCI, то  теперь у вас есть резонная причина:  сознание того, что все это служит высшему благу.