Çoxları razılaşar ki, 3 il əvvəl Alessandra Mişel brendin kreativ direktoru seçildikdən sonra GUCCI yenidən canlandı. GUCCI dərhal “köhnə məktəbdən” ən dəbli brendə keçdi. Birdən-birə qırmızı təntənəli mərasim xalısının, rəsmi səhər yeməyinin, hətta dəniz sahilinin bütün simvolları GUCCI formasını aldı! Yumşaq dəri ayaqqbıların (mokasinlərin) və Marmont çantanın hər bir modabazın qarderobunda dərhal hitə və klassik əşyaya çevrildiyindən heç danışmırıq. Əgər siz GUCCI-nin ancaq şıq və əyləncə üçün olduğuna qərar verdinizsə, fikrinizi dəyişməli olacaqsınız!
Brendin prezidenti və baş direktoru Marko Bizarri bu yaxınlarda cəmiyyətə tövhə olacaq GUCCI – EQUILIBRIUM konsepsiyasını təqdim etdi. Onların sözü ilə desək, bu, “insanları və planeti ümumi bir məqsəd altında birləşdirmək üçün yaradılan elektron platformadır”. equilibrium.gucci.com saytı vasitəsilə - GUCCI-nin13 000 işçisi iş vaxtının 1%-ni könüllü təşəbbüsə sərf edərək yerli icmalarda yeni proqram haqqında məlumat ötürə biləcəklər. İşin əsas istiqaməti insanların ətraf mühitin yaxşılaşdırılması və dünyanın müxtəlif şəhərlərində innovasiyaya yatırımda birgə əməkdaşlıq təşkil etməsidir.
Bizarri qeyd edir: “Bu sınma nöqtəsidir, biz hamımız BMT-nin Qlobal Məqsədləri və Paris İqlim Razılığı təşkilatının əməkdaşlığının reallaşdırılmasında öz borcumuzu yerinə yetirəcəyik. Buna nail olmağın yeganə yolu insanların birləşməsi, ideyaların, innovasiyaların, təcrübənin paylaşılmasıdır. Gucci Equilibrium üçün biz məhz bu məqsədi seçmişik.”
Bu GUCCI-nin daha etik və ictimai-şüurlu bir təşkilata çevrilməsində heç də ilk addım deyil. Keçən ilin oktyabrında brend heç bir kolleksiyasında təbii xəzdən istifadə etməyəcəyini elan etmişdi. Heyvanları müdafiə təşkilatı bunu yüksək qiymətləndirmişdi, çünki yüksək modada xəzin və dərinin istifadəsi ən çox müzakirə olunan mövzulardandır.
GUCCI tərəfindən həyata keçirilən növbəti böyük proyekt 2013-cü ildə baş tutan Chime for Change proyektidir. Salma Hayek və Beyonce kimi nüfuzlu qadınlar tərəfindən maddi dəstək alan kampaniyanın əsas diqqəti qadın hüquqlarının müdafiəsinə, ən əsas da, siyası və maddi səbəblərdən çətinlik çəkən ölkələrdə qızların təhsillə təmin olunmasına yönləndirilmişdi. Bu buraxılışda, növbəti məqalələrimdən birində mən bu mövzu və modanın rolu haqqında diskussiya aparacam.
Son olaraq, məncə, çox yaxşıdır ki, lüks klass nəhəng brendlər sadəcə satışın həyata keçirilməsi və qlamur tədbirlər üçün məşhurların geyindirilməsi ilə məşğul olmurlar. Xüsusən də onların GUCCI kimi böyük pərəstişkar kütləsi varsa. Bundan əlavə, əgər əvvəllər siz GUCCI-dən ayaqqabı və ya çanta almağa şübhə ilə yanaşırdınızsa, indi bunun üçün böyük səbəbiniz var – bunun böyük xeyirxah əməllərə qulluq etdiyini artıq bilirsiniz.

Many would agree that GUCCI was resurrected 3 years ago when Alessandro Michele was appointed as the creative director of the brand. The transition of GUCCI from being the “old school” to the most trendy luxury brand was almost instant. All of a sudden every fashion icon was wearing GUCCI to the red carpet, to their lunch parties and even to the beach! Not to mention their slider loafers (moccasins) and Marmont bag becoming an instant hit and a classic in every fashionista’s wardrobe. But if you thought GUCCI is only there for the glam and fun, you might want to think again!
Brand’s president and CEO Marco Bizzarri recently announced the GUCCI EQUILIBRIUM – a concept with the aim to contribute to the society. As they described it “an online platform designed to connect people, planet and purpose”. Through the website – equilibrium.gucci.com – the 13,000 employees of GUCCI can communicate about the new programme which allows them to spend 1% of their working time to volunteering in local communities. The main areas of focus will be helping people, bettering the environment and contributing to innovation in various cities all over the world.
“These are critical times when we can all play our part in helping to deliver on the UN Global Goals and the Paris Climate Agreement,” Bizzarri added. “The only way to do that is by bringing people together, sharing ideas, innovation and experiences. This is the objective we have set for Gucci Equilibrium.”
Not to mention that this isn’t GUCCI’s first step in becoming more ethically and socially conscious. Last October the brand announced that it won’t be using real fur in any of its collections. This was highly praised by animal rights movements as the use of fur and leather is a highly ignored topic in high fashion.
Another big project that GUCCI founded in 2013 is Chime for Change. Supported by the strong female figures such as Beyonce and Salma Hayek, the campaign’s main focus is to support women’s rights and mainly to provide education to gitls in the parts of the world where it is restricted either due to political or financial reasons. I will be discussing this topic and fashion’s role in this issue in oe of my future articles.
In conclusion, I personally find it fascinating that big luxury brands aren’t limiting themselves to just making sales and dressing celebrities for glamorous events. Especially when they have such a cult following as GUCCI. Also, if you were not sure whether you should buy yourself a GUCCI bag or shoe, now you have a great excuse – knowing that it is all for the greater good.