Tanınmış aşpaz, restorançı, televiziya xadimi və kulinariya sahəsinin simalarından olan Qordon Remzi qastronomiya dünyasında silinməz iz qoymuş biridir. Kəskin ağlı, coşğulu xarakteri və müstəsna kulinariya qabiliyyətləri dünyanın hər nöqtəsindən olan tamaşaçıları valeh edərək onu məşhurlaşdırıb. “Michelin” ulduzlu restoranlarından tutmuş məşhur televiziya şoularına qədər, Remzinin yeməklərə olan həvəsi və daim mükəmməl olmaq üçün səy göstərməsi onun fövqəladə usta aşpaz kimi formalaşmasının əsas səbəblərindəndir.
Onu kulinariya sahəsinin ulduzuna çevirən səyahəti Böyük Britaniyada başlayıb. Burada o, Marko Pierre Uayt və Qay Sevoy ("müasir mətbəxin xaç atası" adlandırılır) kimi görkəmli aşpazların rəhbərliyi altında öz bacarıqlarını inkişaf etdirib. Qətiyyətlə və durmadan mükəmməllik axtarışında olan Remzi kulinariya pillələrini sürətlə addımlayırdı. O, ilk “Michelin” ulduzunu 28 yaşında qazanıb və o vaxtdan bəri dünyanın dörd bir yanındakı “restoranlar imperiyası”nda 17 ulduz toplayıb. Onun qitələri əhatə edən restoranları xüsusi hazırlanan yeməkləri təcrübə etməklə seçici qurmanları özünə cəlb edir, həmçinin onlar tərəfindən bir sıra fərqli və pozitiv təəssüratlar eşidir.
KULİNARİYA DÜNYASINDA MÜKƏMMƏL OLMAQ ÜÇÜN ÇALIŞMAQ DİGƏRLƏRİNƏ BƏNZƏMƏYƏN ÇƏTİNLİKDƏ BİR İŞDİR
Sizi yemək bişirməyə həvəsləndirən şey nədir?
Mükəmməllik arzusu – hər bir yeməyi mükəmməl şəkildə bişirə bilmək ən başlıca məqsəddir. Kulinariya dünyasında mükəmməlliyə can atmaq digərlərinə bənzəməyən çətinlikdə bir işdir. Görürsünüz, mükəmməlliyə can atmaq bizi daim limitlərimizi aşmağa vadar edən şeydir. Mükəmməl hazırlanmış, qüsursuz bir yeməyi təqdim edərkən keçirdiyimiz hisslər həqiqətən təsvirolunmazdır, bu sənəti çox dəyərli edən də elə budur.
Yemək bişirmə tərzinizi necə təsvir edərdiniz və sizin tərzinizi digər aşpazlardan fərqləndirən nədir?
Həm fiziki, həm də mənəvi cəhətdən sərt olmağa məcbur idim. Fransız oğlanlar arasında işləyirdim, xüsusilə də burada özümü sübut etmək üçün digərlərindən ən azı on dəfə artıq çalışmalı idim. Öyrənmək və yaradıcılığımı qorumaq həmişə mənim üçün hərəkətverici qüvvələrim olub. Bu qədər illər keçməyinə rəğmən yenə də sənətimi mükəmməlləşdirməyə çalışıram.
Mətbəxdə yüksək standartlarınız və kəskin davranışınızla tanınırsınız. Pozitiv iş mühitini qorumaq, eyni zamanda komandanızı inkişafa sövq etməyi necə balanslaşdırırsınız?
Mən əsəbiləşdiyim zaman sadəcə dürüst oluram. Hər hansı bir yaxşı aşpazın etmək istədiyi kimi, mən də mükəmməllik üçün çalışıram. Məhz bu mükəmməllik axtarışında olarkən müəyyən gərginliklər yaşana bilər, ancaq pərdə arxasında çoxlarının görə bilmədiyi bir şey var ki, o da işçilərimlə aramızda olan güclü bağdır. Hər mətbəxdə biz kiçik bir ailə kimiyik.
Sizcə, evdə yemək bişirən həvəskar aşpazların ən böyük səhvi nədir və onlara bacarıqlarını artırmaq üçün nə məsləhət görərdiniz?
İşin sirri yeməkləri həddindən artıq mürəkkəbləşdirməməkdir. Mən sadəliyə inanıram, lakin bunun üçün incəliyi qurban vermək də lazım deyil. Əsas inqrediyentlərin keyfiyyəti nə qədər yüksək olarsa, o qədər də az əlavə toxunuşlar lazım olur. Əsas məsələ inqrediyentlərin özlərini biruzə verməsinə imkan vermək, mahiyyəti toxunulmaz saxlamaqdır.
Uğurlu bir restorançı kimi, öz müəssisələrini açmaq istəyən aşpazlara nə məsləhət görərdiniz?
Gördüyünüz işlər əsnasında bacardığınız qədər çox şey öyrəndiyinizə əmin olun. Bununla belə, restoran açmaq üçün mükəmməl vaxt deyilən bir şey yoxdur. Bəzən həqiqətən bunu arzulayırsansa, risk etməlisən. Mən komandamla birlikdə 1998-ci ildə ilk restoranımızı açarkən böyük bir risk almışdıq. Biz həmin restoranı maliyyələşdirmək üçün öz mənzilimizi satmalı olduq, hansı ki, son dərəcə riskli bir qərar idi, əgər restoran uğurlu olmasaydı, əlimizdə heç nəyimiz qalmayacaqdı. Reallıqda arzularınızı həyata keçirmək üçün bəzən risk etmək lazım olur.
Kulinariya sahəsindəki macəranızda yaşadığınız çətinliklərə və uğursuzluqlara necə yanaşırsınız?
Mükəmməlliyə nə qədər çox can atırıqsa, bir o qədər də bədbəxt hadisələr, hətta fəlakətlər baş verə bilir. Bu cür şeylər hər zaman baş verir, əsas məsələ bu cür hadisələrdən dərs çıxarmaq və irəliləməkdir. Qazanılan uğurlardan çox şey öyrənmək mümkün deyil, bizi ən çox öyrədən uğursuzluqlardır.
“Hell's Kitchen” və “MasterChef” kimi televiziya şoularınız inanılmaz dərəcədə populyarlaşıb. Aşpaz olmaq istəyənlər üçün mentor və ya tənqidçi rolunda fəaliyyət göstərməyə necə yanaşırsınız?
Mən həmişə özümü sadəcə televiziyada fəaliyyət göstərən aşpaz hesab etmişəm. Ekranlar qarşısında olmaq mənim öyrətməyə və mentorluğa olan sevgimi dəyişmir. Böyük aşpazların rəhbərliyi altında çalışaraq çox şey öyrənmişəm və bu verilişlərdə də məqsədim məhz budur – qatılan aşpazları daha da inkişaf etdirmək və onlara arzularına çatmaqda kömək etmək.
ƏSAS İNQREDİYENTLƏRİN KEYFİYYƏTİ NƏ QƏDƏR YÜKSƏK OLARSA, O QƏDƏR DƏ AZ ƏLAVƏ TOXUNUŞLARA EHTİYAC QALIR
Kulinariya dünyasındakı geniş təcrübənizə əsaslanaraq, yemək bişirmə və kulinariya sahəsindəki növbəti böyük tendensiyanın nə olacağını düşünürsünüz?
Ümumiyyətlə, ön plana çıxan yeni tendensiyaları izləməyə çox da meylli deyiləm, bunu elə də bəyənmirəm. Bu, məndə hər restoran öz menyusuna “Vaqyu” mal ətini əlavə etməyə başlayandan sonra yarandı. “Vaqyu”ya qarşı heç bir etirazım yoxdur – əla ət növü ola bilər (hərfi mənada “Yapon mal əti” deməkdir, Yaponiyada yetişdirilən dörd mal-qara cinsinə aiddir). Amma məsələ onda idi ki, bu restoranlardan bəziləri onun düzgün saxlanma qaydasını belə bilmirdilər. Bir şeyin baha olması onu avtomatik olaraq əla və dadlı bir qida halına gətirmir.
Bu qədər uğur qazanmağınıza baxmayaraq, hələ də hazırladığınız yeməklərdə yeniliklər etməyə davam edərək, işinizə qarşı motivasiyalı qalmağı necə bacarırsınız?
Mən hələ də gördüyüm işə qarşı inanılmaz dərəcədə həyəcan və maraq göstərirəm. Hələ də yemək bişirmək və restoranlar açmaq üçün son dərəcə həvəsliyəm. İndinin özündə belə, mən hələ də nail olmaq istədiyim çox şeyin olduğunu hiss edirəm.
Ən sevdiyiniz yemək hansıdır və niyə?
Məndən ən çox istənilən mal ətindən hazırlanmış vellinqtondur, və yəqin ki, siz də bunu mənim imzam kimi adlandırarsınız. Buna baxmayaraq, indiyə qədər bişirdiyim favorit yeməyim 90-cı illərdə Şahzadə Diana üçün hazırladığım idi. O, çox gözəl olmaqla yanaşı, indiyə qədər tanış olduğum ən lütfkar və mehriban kral ailəsi üzvü idi. Yadımdadır ki, mən başlanğıc yemək kimi soğanlı “terrine” (paştetə bənzəyən, qapaqlı saxsı qəlibdə bişirilən yemək), əsas yemək kimi isə lavrak bişirmişdim. Bunlar hələ də mənim üçün hazırladığım ən yaddaqalan yeməklərdir.
Restoranlarınız üçün yeni reseptlər və ya menyu konseptləri hazırlayarkən həyata keçirdiyiniz yaradıcılıq prosesi haqqında ətraflı məlumat verə bilərsiniz?
Verilişlərimi izləmisinizsə, bilirsiniz ki, mən kəmiyyətdən çox keyfiyyətə üstünlük verirəm. Bəzi restoranlarda menyuya baxarkən yüzdən çox yemək adı görürsünüz, amma mətbəxin keyfiyyəti əldən verməməklə bu qədər yeməyin öhdəsindən eyni anda gəlməsi mümkün deyil. Mövsümi menyular daha yaxşıdır, bu zaman təzə inqrediyentlərdən istifadə etmək də daha asan olur.
Sevdiyiniz, sürətli hazırlanan bir resept paylaşa bilərsinizmi?
Sadə bir yumurta inanılmaz gücə malikdir (1996-cı ildən bəri Ümumdünya Yumurta Günü hər il oktyabr ayının ikinci cümə günü qeyd olunur) və həyatda əldə edə biləcəyimiz ən sadə və ləzzətli bir dad qayğanaqdır. İnsanların tez-tez unutduğu bir məsələ var: yumurta bişirməmişdən əvvəl ədviyyat istifadə etməyin - bunu etmək yaxşı fikir deyil. Onları ocaqdan götürdüyünüz zaman qarışdırmağa davam edin, çünki yumurtalar həmin an da bişməyə davam edir. Daha sonra duz, istiot və bir az xama əlavə edin. Mükəmməl!
Karyeranız boyu öyrəndiyiniz və kulinariya sahəsində uğur qazanmaq üçün vacib olduğuna inandığınız hər hansı nüansları və ya fikirləri bölüşə bilərsinizmi?
Anam həmişə mənə deyirdi: “Bəhanələr səni heç yerə aparmır”. Karyeranızın əvvəlində hər cür işlə məşğul olmalısınız – 22 yaşım olarkən 5 ulduzlu oteldə gecə növbəsi işlədiyimi, klab sendviçlər hazırladığımı xatırlayıram. Etmək istədiyim bir iş olmamasına rəğmən bu işi görürdüm. Dünya səviyyəli aşpazlarla işlədiyim hər bir işdə sadəcə onlardan nələrisə mənimsəmək və öyrənmək məqsədi güdürdüm. Bu sahədə ən yaxşılarla işləyərkən bacardıqca çox şey öyrənmək vacibdir.
Kulinariya dünyasında hansı iz qoymaq istərdiniz?
Bu, çox geniş bir sualdır, amma hal-hazırda bu sənayenin gələcəyini formalaşdırmaqda olan, keçmişdə birlikdə işləmə imkanım olmuş möhtəşəm bir gənc istedad var, onu adını çəkə bilərəm.

Кулинарные признания: Гордон Рамзи делится секретами
Известный шеф-повар, ресторатор, телеведущий и кулинарная икона – Гордон Рамзи, оставивший неизгладимый след в мире гастрономии. Его острый ум, вспыльчивый темперамент и исключительное кулинарное мастерство сделали его известным во всем мире, покорив аудиторию по всему свету. От ресторанов, отмеченных звездами Мишлен, до популярных телевизионных шоу – страсть Рамзи к еде и бескомпромиссное стремление к совершенству создали ему репутацию непревзойденного шеф-повара.
Его путь к кулинарной славе начался в Великобритании, где он оттачивал свое мастерство под руководством таких уважаемых шеф-поваров, как Марко Пьер Уайт и Гай Савой (прозванный "крестным отцом современной кулинарии"). Благодаря целеустремленности и неустанному стремлению к совершенству Рамзи быстро поднялся по кулинарной лестнице. Свою первую звезду Мишлен он получил в возрасте 28 лет и с тех пор завоевал в общей сложности 17 звезд в своей глобальной ресторанной империи. Его рестораны, расположенные на разных континентах, неизменно получают признание критиков и привлекают взыскательных посетителей, ищущих исключительных кулинарных впечатлений.
В КУЛИНАРНОМ МИРЕ СТРЕМЛЕНИЕ К СОВЕРШЕНСТВУ – ЭТО ВЫЗОВ, НЕ ПОХОЖИЙ НИ НА ОДИН ДРУГОЙ
Что движет вашей страстью к кулинарии?
Совершенство - достижение совершенства в каждом блюде является конечной целью. В кулинарном мире стремление к совершенству – это вызов, не похожий ни на один другой. Стремление к совершенству – это то, что заставляет нас постоянно расширять границы. Это чувство, когда вы представляете безупречное блюдо, идеально приготовленное, поистине неописуемо – именно оно делает это ремесло таким полезным.
Как бы вы описали свой стиль приготовления пищи и что отличает его от других шеф-поваров?
Я должен был быть выносливым как физически, так и эмоционально – особенно работая среди французских мальчиков, где мне приходилось доказывать свою состоятельность в десять раз больше, чем остальным. Учиться и оставаться творческим человеком всегда было моей движущей силой. Даже спустя столько лет я по-прежнему стремлюсь совершенствовать свое ремесло.
Вы известны своими высокими стандартами и жестким поведением на кухне. Как вам удается поддерживать позитивную рабочую обстановку и побуждать свою команду к совершенствованию?
Когда я злюсь, я просто честен – как и любой хороший повар, я стремлюсь к совершенству. Именно в этом стремлении к совершенству и может возникнуть напряженность. Но за кулисами многие не замечают, как крепко я связан со своими сотрудниками. На каждой кухне мы образуем маленькую семью.
Как вы думаете, какую самую большую ошибку совершают домашние повара-любители и что бы вы посоветовали им для совершенствования своих навыков?
Хитрость заключается в том, чтобы не усложнять блюда. Я верю в простоту – это не значит, что нужно идти на компромисс с изысканностью. Чем выше качество основного ингредиента, тем меньше манипуляций с ним требуется. Главное – позволить ингредиенту сиять самому по себе, сохраняя его суть.
Как успешный ресторатор, что бы вы посоветовали начинающим шеф-поварам, которые хотят открыть собственное заведение?
Убедитесь, что вы научились как можно большему на тех местах, где вы работали. Однако, никогда не бывает идеального времени для открытия ресторана. Иногда нужно просто рискнуть, если вы по-настоящему увлечены. Когда в 98 году мы с командой открыли свой ресторан, это был огромный риск. Нам пришлось продать нашу квартиру, чтобы профинансировать его, и ставки были высоки – если бы он не удался, мы остались бы ни с чем. На самом деле рисковать необходимо, чтобы осуществить свою мечту.
Как вы относитесь к неудачам и провалам на вашем кулинарном пути?
Катастрофы случаются, казусы возникают, как бы мы все ни стремились к совершенству. Такие вещи происходят постоянно – главное, извлечь из них уроки и двигаться вперед. На успехе многому не научишься; именно неудачи учат нас больше всего.
Ваши телевизионные шоу, такие как "Адская кухня" и "МастерШеф", стали невероятно популярными. Как вы относитесь к роли наставника и судьи для начинающих шеф-поваров?
Я всегда считал себя шеф-поваром, который просто оказался на телевидении. То, что я нахожусь на экране, не меняет моей любви к обучению и наставничеству. Я многому научился, работая под руководством великих шеф-поваров, и именно это я и хочу сделать на этих шоу – сделать этих шеф-поваров лучше и помочь им достичь своей мечты.
ЧЕМ ВЫШЕ КАЧЕСТВО ОСНОВНОГО ИНГРЕДИЕНТА, ТЕМ МЕНЬШЕ МАНИПУЛЯЦИЙ С НИМ ТРЕБУЕТСЯ
Учитывая ваш богатый опыт в кулинарном мире, что, по вашему мнению, является следующим большим трендом в еде и кулинарии?
Вообще, я не склонен следить за новыми модными тенденциями и не очень люблю их. Это было похоже на то, когда каждый ресторан начал добавлять в свое меню говядину Вагю. Я не имею ничего против вагю – это может быть отличное мясо (буквально "японская говядина", относится к четырем породам крупного рогатого скота, выращиваемого в Японии). Но дело в том, что некоторые из этих ресторанов даже не знали, как правильно его хранить. То, что что-то стоит дорого, еще не означает, что это блюдо будет отличным на вкус.
Как вы сохраняете мотивацию и продолжаете внедрять инновации в свои блюда, несмотря на то, что уже достигли такого успеха?
Я по-прежнему невероятно увлечен тем, что я делаю, – я по-прежнему невероятно страстно люблю готовить и открывать рестораны. Даже сейчас я чувствую, что мне еще многого хочется достичь.
Какое ваше любимое блюдо и почему?
Больше всего меня спрашивают о блюде, которое уже можно назвать моим фирменным, – это мой говяжий веллингтон. Но самое любимое блюдо я готовил для леди Дианы в 90-е годы. Она была очень красива и была одной из самых любезных и добрых королевских особ, которых я когда-либо встречал. Помню, я приготовил террин из лука-порея (мясной фарш или аспик, похожий на паштет, который готовится в закрытой керамической форме) в качестве закуски и сибас в качестве основного блюда, и это осталось самым запоминающимся блюдом, которое я когда-либо готовил.
Не могли бы вы рассказать нам о своем творческом процессе при разработке новых рецептов или концепций меню для ваших ресторанов?
Если вы видели мои шоу, то знаете, что для меня главное – качество, а не количество. Некоторые меню могут похвастаться более чем сотней блюд, и кухня никак не может справиться с этим, одновременно поддерживая контроль качества. Придерживайтесь сезонности – это способствует использованию свежих ингредиентов.
Не могли бы вы поделиться своим любимым рецептом быстрого приготовления?
В обычном яйце есть что-то невероятное (с 1996 года Всемирный день яйца отмечается каждый год во вторую пятницу октября), а простым удовольствием в жизни, я считаю, является яичница на тосте. Пару моментов, которые часто упускают из виду: не приправляйте и не взбивайте яйца перед приготовлением – этого делать не следует. Когда вы снимете их с огня, продолжайте помешивать, так как они еще будут готовиться. Затем добавьте соль, перец и сметану. Готово!
Можете ли вы поделиться какими-то уроками или знаниями, которые вы усвоили за время своей карьеры и которые, по вашему мнению, являются решающими для успеха в кулинарной индустрии?
Моя мама всегда говорила мне: "Отговорки ни к чему не приведут". В начале карьеры приходится выполнять самую разную работу – я помню, как в 22 года работал в ночную смену в 5-звездочном отеле, делая клаб-сэндвичи. Это было не то, чем я хотел заниматься, но я делал это. Каждая моя работа с шеф-поваром мирового класса была проста – я просто хотел впитать и научиться всему, чему мог. В этой индустрии очень важно быть "губкой", работая с лучшими.
Какое наследие вы хотите оставить после себя в кулинарном мире?
Это серьёзный вопрос, но я бы сказал, что хочу видеть после себя невероятные молодые таланты, с которыми мне довелось работать и которые сейчас формируют будущее индустрии.