“Cartier” Evi “ITALDIZAIN” şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında “Qış möcüzəsi” adlı musiqili tamaşa təqdim edib.
Yeni il bayramı ərəfəsində “Cartier” Evi və “Italdizain” şirkəti öz gənc dostları və onların valideynləri üçün xüsusi hədiyyə hazırlayaraq, onları “Qış Möcüzəsi” musiqili caz tamaşasına dəvət edib. Yalnız dəvətlilər üçün nəzərdə tutulmuş bu tamaşa dekabrın 9-da baş tutub.
"Qış möcüzəsi” Azərbaycanın dahi bəstəkarı Fikrət Əmirovun öz qızına həsr etdiyi “Uşaq lövhələri” adlı 12 qısa musiqili pyesdən ibarət silsilə əsasında hazırlanmışdır və musiqi ilə nəfəs alan balaca qız haqqında 12 caz miniatüründə şifrələnmiş ecazkar musiqi səyahətidir. Yeni il ərəfəsində artıq yetkin yaşda olan baş qəhrəmanın həyatında möcüzə baş verir və o, özünü uşaqlıq dövründə, böyüdüyü evdə görür. Xatirələrə dalaraq keçmişə səyahət edən baş qəhrəman yenidən öz ilham mənbəyinə qayıdır və sevimli bəstəkar atasının şəninə musiqi bəstələdiyi balaca qıza çevrilir.
Bu Yeni il tamaşası nəsillər arasında əlaqə, varislik, Azərbaycan klassiklərinin musiqi irsinə hörmət və onun çağdaş təcəssümü, uşaqlıq dövründə dayaq və ilham axtarışı, sevginin gücü, eləcə də valideynlər və uşaqlar arasında qırılmaz bağ kimi mühüm ümumbəşər məsələlərə toxunur.
Tamaşanın quruluşçu rejissoru Anton Morozovdur və bu tamaşada baş rolları Azərbaycanlı müğənni, bəstəkar və musiqiçi Diana Hacıyeva və onun qızı Savvara Nəsib ifa edirdilər. Diana Hacıyeva həm də tamaşanın bəstəkarı və xor aranjemançısıdır. Tamaşada səslənən mahnıların sözləri isə İbrahim İbrahimova məxsusdur. Tamaşanın qrafikası hazırlanan zaman “Cartier” Evinin əsas estetik kodlarından biri - “Art Deco” üslubunun elementləri ilham mənbəyi olmuşdur.
Tamaşa başlamazdan əvvəl qonaqları “Cartier” Evinin Rusiya və MDB ölkələri üzrə idarəedici direktoru Sergey Xiruntsev və “ITALDIZAIN” şirkətinin baş direktoru Mariya Şişova salamlamışlar.
"Biz, "Italdizain"də öz missiyamızın ölkənin mədəni irsinə dəstək olmaq və onu qoruyub saxlamaq olduğunu düşünürük. "Cartier"in Azərbaycan mədəniyyətindən, xüsusilə də bəstəkar Fikrət Əmirovun görkəmli əsərlərindən ilhamlanan işlərini çox yüksək qiymətləndiririk." - M. Ş.
"Bu gün, Azərbaycanın çox zəngin mədəniyyəti ilə tanış olmaq, onun içərisində olmaq şansımızın olduğuna görə xoşbəxtik. Müslüm Məhəmməd oğlu Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında keçirilən tədbirdə bəstəkar Fikrət Əmirovun əziz xatirəsini ehtiramla anmaq bizim üçün bir şərəfdir. Bizim əsas məqsədimiz davamlı olaraq inkişaf etmək, araşdırmaq və yeniliklərə ilham qaynağı olmaqdır." - S. X.
“Qış möcüzəsi” musiqili tamaşasını fərqləndirən cəhətlərdən biri də onun dinamikliyi və istənilən yaşda tamaşaçıların interaktiv iştirakı idi, belə ki, onlar həmin axşam caz orkestrinin bir üzvü olmaq imkanı əldə etdilər. “Qış möcüzəsi” tamaşası bayrama hazırlıq çərçivəsində parlaq məqam olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycan klassiklərinin musiqi irsinin qorunub saxlanması və növbəti nəsillərə ötürülməsi, eləcə də nəsillər arasında əlaqənin möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm addım oldu.

Дом Cartier cовместно с компанией Italdizain представили музыкальный спектакль «Зимнее чудо», прошедший в Азербайджанской Государственной Академической Филармонии им. Муслима Магомаева.
В преддверии новогодних праздников дом Cartier и компания Italdizain подготовили особый подарок для своих юных друзей и их родителей, пригласив их на джазовую постановку «Зимнее чудо». Закрытое представление состоялось 9 декабря.
Спектакль «Зимнее чудо» создан по мотивам цикла из 12 коротких музыкальных пьес «Детские картинки», написанного великим азербайджанским композитором Фикретом Амировым как посвящение дочери. Это удивительное музыкальное путешествие, зашифрованное в 12 джазовых историях про девочку, которая живет музыкой. В канун Нового года с главной героиней, уже ставшей взрослой, происходит чудо, и она попадает в дом своего детства. Оказавшись в мире воспоминаний, она возвращается к своему источнику вдохновения и вновь превращается в маленькую девочку, для которой любимый отец-композитор сочинил музыку.
В этой новогодней постановке затронуты важные общечеловеческие вопросы: связь поколений, преемственность, уважение к музыкальному наследию азербайджанских классиков и его воплощение в сегодняшнем дне, поиск опоры и вдохновения в детстве, сила любви и неразрывная связь родителей и детей.
Спектакль поставлен под руководством режиссера Антона Морозова. Главные роли в нем исполнили азербайджанская певица, композитор и музыкант Диана Гаджиева и ее дочь Саввара Насиб. Диана Гаджиева выступила также как композитор и хоровой аранжировщик, а тексты песен были написаны Ибрагимом Ибрагимовым. Вдохновением для создания графики спектакля послужили элементы стиля Art Deco, который является одним из ключевых эстетических кодов Дома Cartier.
Перед началом спектакля гостей приветствовали Управляющий директор Дома Cartier в России и СНГ, Сергей Хирунцев, и СEO компании Italdizain, Мария Шишова.
«Мы как Italdizain видим свою миссию в поддержании культурного наследия страны. Мы очень ценим что дом Cartier нашел вдохновение для создание этого проекта в культуре Азербайджана, вдохновившись произведениями великого композитора Фикрета Амирова» - М.Ш.
«Сегодня для нас бесценна возможность вновь прикоснуться к богатейшей культуре Азербайджана. Это честь обратиться к наследию великого композитора Фикрета Амирова, и быть в стенах Государственной Академической Филармонии имени Муслима Магомедовича Магомаева. Наша задача продолжать создавать новое, продолжать исследовать и удивлять» - С.Х.
Одной из отличительных черт постановки «Зимнее чудо» стала ее динамичность и интерактивное вовлечение в нее зрителей любого возраста, получивших возможность на один вечер стать частью джазового оркестра. «Зимнее чудо» явилось не только ярким моментом подготовки к праздникам, но и важным шагом в сохранении и передаче ценностей музыкального наследия азербайджанских классиков, а также в укреплении связи между поколениями.