İyunun 24-də Bakı Dənizkənarı Bulvarında NARGIS nəşriyyat evinin ətraf mühitin mühafizəsi və ekoloji problemlərə həsr olunmuş “Planet Calling” adlı növbəti sərgisinin açılışı olub.
Ekspozisiyada təkrar emalı çətin olan materiallardan və sənaye tullantılarından hazırlanmış 13 instalyasiya, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin tələbələrinin təqdim etdiyi “Gələcəyin enerjisi” əsəri nümayiş etdirilmişdir. NARGIS nəşriyyat evi “Mayak” əsərini təqdim edib.
Azərbaycanın nazirlik və idarələrinin nümayəndələri, Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri Ceyms Şarp, İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Şahin Seyidzadə, fotoqraf Reza Deqati və başqaları sərginin xüsusi qonaqları olublar.
Tədbirin aparıcısı Tural Əsədov qonaqları salamlayaraq NARGIS jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudun çoxsaylı sosial və ekoloji layihələrin təşkili təşəbbüsündən danışıb.
Sonra təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov çıxış edib. O, dəvətə görə təşəkkür edib və qeyd edib ki, sərginin adı çox mühüm mesajı, fəaliyyətə çağırışı ehtiva edir.
“Təəssüf ki, dünyada ekoloji problem çox böyük əhəmiyyətə malikdir və bəşəriyyətə böyük təsir göstərir.
Ölkəmizdə cənab Prezidentin səyləri əsasında, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə ekoloji tarazlıq probleminə böyük diqqət yetirilir. Və bu prosesdə NARGIS nəşriyyat evinin fəaliyyətini xüsusi qeyd etmək istərdim”.
Cənab Qurbanov gənc nəslin ekoloji maarifləndirilməsi və tərbiyəsi probleminə toxunaraq, sərgidə Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin tələbələrinin işlənmiş batareyalardan hazırladıqları instalyasiyanı xüsusi qeyd edib. O, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin “Yaşıl Şəbəkə” hərəkatının nəzdində fəaliyyət göstərən “Ekoklub”un dəstəyi ilə son üç ildə təhsil müəssisələri üçün keçirilən təlimlərdən danışıb.
Bundan sonra çıxış edən Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin direktoru Firuzə Sultanzadə sərginin bütün iştirakçılarına və təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib. “Energy of the Future” (“Gələcəyin Enerjisi”) instalyasiyasının müəllifləri olan məktəblilərin özləri də emosiyalarını bölüşüblər.
Layihə Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, “AzərEnerji” ASC, “Azərişıq” ASC, “Azərsu” ASC, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, Baku Steel Company QSC, Bakı Nəqliyyat Agentliyi, Dövlət Radiotezliklər İdarəsi, “Space 13”-ün dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Qonaqları ekspozisiya ilə tanış etdikdən sonra NARGIS jurnalının kollektivi ənənəvi olaraq bulvarda ağac əkib. Tədbir Nicat Mənsimovun çıxışı ilə başa çatıb.

On 24 June, NARGIS Publishing House inaugurated the traditional exhibition at Baku Boulevard, which is called Planet Calling and is dedicated to environmental issues and ecology.
The showcase features 13 installations made from hard-to-recycle materials and industrial waste, including the artwork Energy of Future presented by students of the Republican Children and Youth Development Center under the Ministry of Education of Azerbaijan; Nargis Publishing House has also presented its work, called The Lighthouse.
Representatives of ministries and institutions of Azerbaijan, British Ambassador to Azerbaijan James Sharp, Chairman of the Board of the Administration of State Historical-Architectural Reserve Icherisheher Shahin Seyidzade, photographer Reza Deghati and others were special guests of the exhibition.
Presenter Tural Asadov welcomed the guests and mentioned numerous social and environmental projects initiated by NARGIS's Editor-in-Chief Ulviyya Mahmud.
Firudin Gurbanov, Deputy Minister of Education, took the floor next. He thanked for the invitation and noted that the very title of the exhibition contained an essential message, a call to action.
“Unfortunately, the ecological problem is relevant all over the world and has a massive impact on humanity.
In our country, on the initiative of Mr President, and with the support of the Heydar Aliyev Foundation, great attention is paid to the problem of ecological balance. And I would like to especially note the large-scale activities of the NARGIS Publishing House in this direction”.
Mr Gurbanov touched upon the problem of environmental education and the upbringing of the younger generation. He highlighted the exhibited installation of used batteries made by the students of the Republican Children and Youth Development Center under the Ministry of Education.
He spoke about master classes for educational institutions held over the past three years with the support of the "Ecoclub" of the "Yaşıl Şəbəkə" ("Green Network") movement, operating under the Republican Children and Youth Development Center under the Ministry of Education.
After that, the floor was taken by the director of Republican Children and Youth Development Center Firuza Sultanzade, who thanked all the participants and organizers of the exhibition. The authors of the installation Energy of the Future - the schoolchildren shared their emotions as well.
The project has been heavily backed by the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Emergency Situations of Azerbaijan, the Executive Power of Baku city, OJSC Azerenerji, OJSC Azerishiq, OJSC Azersu, the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads, Baku Steel Company CJSC, the Baku Transport Agency, the State Administration of Radio Frequencies, and Space 13.
Having introduced the exhibit to the visitors, NARGIS team planted a traditional tree on the Boulevard. The event ended with a performance by Nijat Mansimov.