İyunun 24-də Bakı Dənizkənarı Bulvarında NARGIS nəşriyyat evinin ətraf mühitin mühafizəsi və ekoloji problemlərə həsr olunmuş “Planet Calling” adlı növbəti sərgisinin açılışı olub.
Ekspozisiyada təkrar emalı çətin olan materiallardan və sənaye tullantılarından hazırlanmış 13 instalyasiya, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin tələbələrinin təqdim etdiyi “Gələcəyin enerjisi” əsəri nümayiş etdirilmişdir. NARGIS nəşriyyat evi “Mayak” əsərini təqdim edib.
Azərbaycanın nazirlik və idarələrinin nümayəndələri, Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri Ceyms Şarp, İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Şahin Seyidzadə, fotoqraf Reza Deqati və başqaları sərginin xüsusi qonaqları olublar.
Tədbirin aparıcısı Tural Əsədov qonaqları salamlayaraq NARGIS jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudun çoxsaylı sosial və ekoloji layihələrin təşkili təşəbbüsündən danışıb.
Sonra təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov çıxış edib. O, dəvətə görə təşəkkür edib və qeyd edib ki, sərginin adı çox mühüm mesajı, fəaliyyətə çağırışı ehtiva edir.
“Təəssüf ki, dünyada ekoloji problem çox böyük əhəmiyyətə malikdir və bəşəriyyətə böyük təsir göstərir.
Ölkəmizdə cənab Prezidentin səyləri əsasında, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə ekoloji tarazlıq probleminə böyük diqqət yetirilir. Və bu prosesdə NARGIS nəşriyyat evinin fəaliyyətini xüsusi qeyd etmək istərdim”.
Cənab Qurbanov gənc nəslin ekoloji maarifləndirilməsi və tərbiyəsi probleminə toxunaraq, sərgidə Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin tələbələrinin işlənmiş batareyalardan hazırladıqları instalyasiyanı xüsusi qeyd edib. O, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin “Yaşıl Şəbəkə” hərəkatının nəzdində fəaliyyət göstərən “Ekoklub”un dəstəyi ilə son üç ildə təhsil müəssisələri üçün keçirilən təlimlərdən danışıb.
Bundan sonra çıxış edən Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin direktoru Firuzə Sultanzadə sərginin bütün iştirakçılarına və təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib. “Energy of the Future” (“Gələcəyin Enerjisi”) instalyasiyasının müəllifləri olan məktəblilərin özləri də emosiyalarını bölüşüblər.
Layihə Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, “AzərEnerji” ASC, “Azərişıq” ASC, “Azərsu” ASC, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, Baku Steel Company QSC, Bakı Nəqliyyat Agentliyi, Dövlət Radiotezliklər İdarəsi, “Space 13”-ün dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Qonaqları ekspozisiya ilə tanış etdikdən sonra NARGIS jurnalının kollektivi ənənəvi olaraq bulvarda ağac əkib. Tədbir Nicat Mənsimovun çıxışı ilə başa çatıb.

Открытие экологической выставки Planet Calling
24 июня на Бакинском приморском бульваре состоялось открытие очередной выставки Издательского дома NARGIS под названием Planet Calling, посвящённой защите окружающей среды и проблемам экологии.
В экспозицию вошли 13 инсталляций из трудноперерабатываемых материалов и отходов промышленности, в том числе работа Energy of the Future (“Энергия будущего»), представленная учащимися Республиканского центра развития детей и молодежи Министерства образования АР. Издательским домом Nargis была представлена работа Lighthouse (“Маяк»).
Специальными гостями выставки стали представители министерств и ведомств Азербайджана, посол Великобритании в Азербайджане Джеймс Шарп, председатель правления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» Шахин Сеидзаде, фотограф Реза Дегати и другие.
Ведущий мероприятия Турал Асадов поприветствовал гостей и рассказал об инициативе главного редактора журнала NARGIS Ульвии Махмуд по организации многочисленных социальных и экологических проектов.
Затем выступил заместитель министра образования Фирудин Гурбанов. Он поблагодарил за приглашение и отметил, что в самом названии выставки содержится очень важный посыл, призыв к действию.
«К сожалению, экологическая проблема актуальна во всем мире и оказывает огромное воздействие на человечество.
В нашей стране по инициативе господина президента, при поддержке Фонда Гейдара Алиева проблеме экологического равновесия уделяется большое внимание. И я бы особо хотел отметить масштабную деятельность Издательского дома Nargis в этом направлении».
Господин Гурбанов затронул проблему экологического образования и воспитания подрастающего поколения и выделил представленную на выставке инсталляцию из использованных батареек, изготовленную учащимися Республиканского центра развития детей и молодежи. Он рассказал о мастер-классах для образовательных учреждений, проводимых на протяжении последних трёх лет при поддержке «Экоклуба» при движении «Yaşıl Şəbəkə» («Зеленая сеть»), действующего при Республиканском центре развития детей и молодежи Министерства образования АР.
Затем слово взяла директор Республиканского центра развития детей и молодежи Фируза Султанзаде, которая поблагодарила всех участников и организаторов выставки. Своими эмоциями поделились и сами школьники - авторы инсталляции Energy of the Future (“Энергия будущего»).
Проект был осуществлен благодаря поддержке Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, Министерства по чрезвычайным ситуациям АР, Исполнительной власти города Баку, ОАО “AzərEnerji”, ОАО “Azərişıq”, ОАО “Azərsu”, Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана, ЗАО Baku Steel Company, Бакинского транспортного агентства, Государственного управления радиочастот, Space 13.
После ознакомления гостей с экспозицией команда журнала NARGIS по традиции посадила на бульваре дерево. Мероприятие завершилось выступлением Ниджата Мансимова.