Pyer Karden: tarixçənin fotoda əks oluması
Moda tarixinin ən məşhur modelyerlərindən biri və ümumiyyətlə ən məşhur fransız Pyer Karden fəaliyyətə teatr rəssamı kimi başlamış, Kristian Diordan dərs almış, Jan Kokto ilə dostluq etmiş, Maya Plisetskayadan ilham almış və hər zaman yeni bir şey axtarıb tapmışdır. İlk moda evini 28 yaşında açmışdır. Məhz onun yaratdığı rəngli kolqotqalar, trapesiya şəkilli qısa sarafanlar və 60-cı illərin modası təsəvvürünü yaradan hündür çəkmələr dəbə gəlib.
O, dəbli əşyaların əlçatan olması üçün çalışırdı və 70 il əvvəl Printemps univermağında bir çoxlarının satın almaq imkanının olması üçün endirim edərək dünyada ilk dəfə pret-a-porter (geyinməyə hazır) nümayişini keçirdi. Buna görə o, Yüksək Moda Sindikatından kənarlaşdırılmışdı, ancaq beş ildən sonra Karden geri dönür - bu dəfə sədr olaraq.
1960-cı ildə o, dünyada ilk kişi moda kolleksiyasını yaradır və onun dar şalvarlı kostyumları "Beatles" qrupu tərəfindən dərhal sevilir. Karden avtomobil və təyyarə dizaynı ilə məşğul olurdu, 1970-ci ildə NASA üçün skafandr dizaynı hazırlamışdı və Nil Armstronqun skafandrını sınamağa icazə verilən yeganə şəxs olmuşdu. O həmçinin öz adı altında istehsal lisenziyalarını satırdı - beləliklə də, bazarda Pierre Cardin alışqanları, balıq konservləri və onun adı ilə başqa məhsular görünməyə başlamışdı. Ümumilikdə, dünyada altı yüzə yaxın lisenziya satılmışdı.
Pyer Karden gələcəyin Asiya bazarında olduğunu ilk anlayanlardan biri idi və Pekində ilk dəfə nümayiş keçirən də o idi. O, unisex stilinin başlanğıcında durmuşdu, 500-dən çox patentin sahibi idi. Vətəndə onu Sovet İttifaqına olan marağına görə "qırmızı kuturye" adlandırırdılar - SSRİ-də 30 dəfə olmuşdu və rus teatrını xüsusilə sevirdi. 1986-cı ildə Raisa Qorbaçevanın köməyi sayəsində Pyer Karden SSRİ Sənaye Nazirliyi ilə bir müqavilə imzalamışdı və onlarla fabrik fransız markası adı altında kostyumlar tikməyə başlamışdı.
Defileni küçəyə məhz o gətirmişdi və onun Qırmızı Meydandakı nümayişi dünyada ilk bu cür nümayiş olmuşdu. Daha sonra o, Tahir Salahovun 80 illik yubileyi üçün Bakıya gəlmişdi. “Salahov dahidir, o tarixdə qalacaq. - Əsərlərində bir qədər realizm hiss edirəm, o öz işlərində qara və ağ rəngləri gözəl birləşdirir. Bildiyiniz kimi, qara rəng alicənablıq rəngidir" Pyer Karden bildirmişdi.
Bir vaxtlar xəyal etdiyi kimi teatr səhnəsində çıxış etmək fürsəti olmamışdı, lakin 1970-ci ildə o, Parisdə bütöv bir teatr kompleksi əldə etmişdi. Məhz Pyer Karden Marlen Ditrixin sonuncu qastrol turunun prodüseri olmuşdu. Yalnız Marlen Ditrix və Janna Moro daimi olaraq Pyer Kardenin kostyumlarını geyinirdilər. Bu gün Espace Pierre Cardin teatrında həm məşhur, həm də yeni istedadlar çıxış edirlər.

One of the most famous designers in history of fashion and one of the most famous French persons in general, Pierre Cardin started as a theater artist, learned from Christian Dior, was friends with Jean Cocteau, was inspired by Maya Plisetskaya and found something new everywhere. He opened his first fashion house at the age of 28. It was with his light hand that colored tights, trapezoidal short sun dresses and high boots with which we associate the 60s fashion came into style.
He advocated the availability of fashion clothing, and 70 years ago held the world's first prêt-à-porter show in the Printemps department store, lowering prices so that many could afford to purchase. He was expelled for this from the Chambre Syndicale De La Couture, however, five years later Cardin returned - this time as chairman.
In 1960, he created the world's first men's fashion collection - and his costumes with slim trousers were immediately loved by the Beatles. Cardin designed cars and aircraft, in 1970 he created the design of spacesuits for NASA and turned out to be the only one who was allowed to try on Neil Armstrong's spacesuit. He also sold license for production under his own name - like that Pierre Cardin lighters, canned fish and much more appeared under his name on the market. In total, about six hundred licenses were sold around the world.
Pierre Cardin was one of the first to realize that the future is on the Asian market, and was the first to hold the show in Beijing. He stood at the origins of the unisex style, was the owner of over 500 patents. At his homeland he was nicknamed the "red couturier" for his interest in the Soviet Union - he came to the USSR about 30 times and especially loved the Russian theater. In 1986, thanks to the assistance of Raisa Gorbacheva, Pierre Cardin signed a contract with the USSR Ministry of Industry, and several dozen factories began to make suits under the French brand.
It was him who brought the fashion show to the street - and his show on Red Square was the first such show in the world. Later, he came to Baku for the 80th anniversary of Tahir Salahov. "Salahov is a genius, he will remain in history. - Pierre Cardin said. I feel some realism in his works, he successfully combines black and white colors in his works. As you know, black is the color of gallantry".
He did not get to perform on the theater stage, as he once dreamed, but in 1970 Pierre Cardin acquired a whole theater complex in Paris. It was Pierre Cardin who was the producer of the last tour of Marlene Dietrich - only her and Jeanne Moreau dressed from Cardin on an ongoing basis. Today, Espace Pierre Cardin still features both well-known and novice talents.