Samir Tahirov и его команда
Samir Tahirov – videoqrafdır. O, Bakıda video və fotoçəkilişlə məşğul olan məşhur “Healts Studio”nun təsisçisidir. İşıqla işləyərək, bacarıqlı fotorəssam istənilən süjetin simasını dəyişməyi, ona bu və ya digər əhval-ruhiyyəni bəxş etməyi, fəza və zamanla manipulyasiya etməyi bacarır. Bütün bunlar bütövlükdə Samirə və onun tərəfindən bir araya gətirilən, keyfiyyətli videoçarxlar yaradan peşəkar komandasına şamil edilə bilər. Şəxsi, model, reklam çəkilişi – “Healts Studio” sizə unikal obraz yaratmağa, istənilən hadisəni parlaq və unudulmaz etməyə yardım göstərəcək.
Videoqraf kimi tarixçəniz nədən başlayır? Nə zaman anladınız ki, məhz bu Sizin əsl peşənizdir?
Daxilən bunu praktiki olaraq uşaqlıqdan hiss edirdim, amma onda bunun hansı peşə olduğunu anlamırdım. Adi orta məktəbi bitirdim, instituta daxil olmadım. Video ilə dərhal məşğul olmağa başlamadım, ona qədər müxtəlif sahələrdə çalışdım. 19 yaşında televiziyaya stajor düzəldim, orda da 9 ay tamamilə havayı işlədim. İnadkarlığıma görə məni ştata qəbul etdilər. Yadımdadır, ilk maaşımı - 250 manatı alanda çox xoşbəxt idim və anladım ki, özümü tapmışam. Bu mənə inam verdi, bir qədər də işlədikdən sonra isə anladım ki, inkişafı davam etdirmək lazımdır.
Sizin kifayət qədər böyük komandanız var. Onu necə toplaya bildiniz və işə necə nəzarət edirsiniz?
Əvvəlcə tək işləyirdim – həm rejissor, həm marketoloq, həm kolorist, həm operator idim. Bütün proseslərdən anlayışın varsa və düzgün tənzimləməyi bacarırsansa, hər mövqeyə lazım olan adamları tapmaq asanlaşır. Əgər komanda yaradırsansa, hər şeyi bilməlisən! İndi komandamızda 20 nəfər var, hamısı çox güclü uşaqlardı. Əlbəttə, biz onu dərhal toplamadıq, lakin mən inamla deyə bilərəm ki, bu gün biz kreativlik, keyfiyyət və qiymətlərin əlçatanlığına görə bazarın liderləriyik. İşin keyfiyyətinə görə biz hətta bəzi nəhəng qərb şirkətlərindən də geri qalmırıq. Nəzarətə gəldikdə isə, burada hər kəsə özəl yanaşmam var. Bütün insanlar fərqlidir, amma eyni zamanda biz vahid ailə kimiyik. Bu baxımdan bəxtim gətirir. Hiss edirəm ki, Allah mənimlədir, çünki kiminlə tanış olmağımdan asılı olmayaraq, məni həmişə yaxşı insanlar əhatə edir. Əlbəttə ki, istisnalar da olur. Lakin intuisiyam çox yaxşı inkişaf edib və ünsiyyət zamanı çox zaman bu və ya digər insanın hansı təbiətdə olduğunu əvvəlcədən hiss edə bilirəm.
İşləriniz arasında sevimliniz varmı? Bəs nə üçün məhz o?
Sevimli işlərimdən biri – Azərbaycan haqqında çarxdır. Komandamız, demək olar ki, ölkənin bütün bölgələrini çəkdi, özü də müxtəlif zaman kəsiyində. Çəkiliş çox mürəkkəb idi, lakin nəticədə alındı. Bu da mənim sevimli işlərimdən biri oldu.
Elə layihələr varmı ki, Siz onlara heç vaxt yaxın durmarsınız?
Burada hər şey çox sadədir: layihə mənə maraqlıdırsa – mən qol qoyuram. Maraqlı deyilsə, müvafiq olaraq, yox. Nə isə istəyirsənsə - götür və et!
Uşaqlıqdan hansı hadisə ən çox yadınızda qalıb?
Mənim gözəl valideynlərim var. Onlar həmişə mənə seçim azadlığı veriblər, buna görə də onlara çox minnətdaram. 1998-ci ildə baş verən hadisəni xatırlayıram. O zaman atam ABŞ-da çalışırdı və gözlənilmədən Bakıya gəlmişdi. Atamı həmişə qapını döyməsindən tanıyırdım, o zaman mən onu artıq 1 il idi ki, görmürdüm. Anam və bacımla divanda əyləşmişdik və birdən tanış tıqqıltını eşitdim! Hələ balaca idim və mənə qapını açmağa icazə vermirdilər. Amma o an, anamdan soruşmamış, divandan sıçradım və qapını açmağa qaçdım, çünki əmin idim – bu atamdır! Yadımdadı, o necə çantaları yerə atdı və mən dərhal onun qucağına tullandım... Bu parlaq səhnə sanki film parçası kimi bütün təfərrüatı ilə yaddaşıma həkk olub.
Sizə ilham verən nədir?
Əsas ilham mənbəyi – həyatın özüdür. İstənilən, hətta ən xırda kəşf ilham mənbəyi ola bilər. Məni konkret insanlar ilhamlandırmır, məsələn, hansısa məşhurlar, onların işləri – məni hər yeni gün, hər səhər ilhamlandırır! Mən yaşayıram, hiss edirəm, çalışıram – məgər bu ilham almaq üçün səbəb deyil? Qarşıda bizi uzun yol gözləyir və mən bilirəm ki, biz daha çoxuna nail ola bilərik.

Самир Тагиров – видеограф. Он основатель Healts Studio, известной в Баку компании, занимающейся видео- и фотосъемкой. При помощи игры света умелый фотохудожник может преображать любой сюжет, придавать ему то или иное настроение, играть с пространством и временем. Все это в полной мере относится к Самиру и собранной им команде профессиональных создателей качественных видеороликов. Частная, модельная, рекламная съемка – Healts Studio поможет создать уникальный образ, а любое событие сделать ярким и незабываемым.
C чего началась Ваша история как видеографа? И когда Вы осознали, что это и есть Ваше призвание?
Внутренне я это ощущал практически с детства, но тогда не понимал, что это за профессия. Я окончил обычную среднюю школу, в институт не поступил. Видео начал заниматься не сразу, до того поработал в разных сферах. В 19 лет устроился стажером на телевидение, где абсолютно бесплатно работал ровно девять месяцев. За мое упорство меня взяли в штат. Помню, когда я получил первую зарплату, 250 манатов, я был счастлив и понял, что нашел себя. Это придало мне уверенности, а поработав еще немного, я понял, что надо развиваться дальше.
У Вас довольно большая команда. Как Вы сумели ее собрать и как контролируете работу?
Сначала я работал один – был и режиссером, и маркетологом, и колористом, и оператором. А когда разбираешься во всех процессах и умеешь правильно регулировать, становится легче находить нужных людей на каждую позицию. Если уж создаешь команду, ты должен знать все! Сейчас в нашей команде 20 человек, все очень сильные ребята. Конечно, мы собрали ее не сразу, но я уверенно могу сказать, что на сегодня мы − лидеры рынка по креативу, качеству и доступности цен. Мы не уступаем
по качеству работы даже некоторым крупным западным компаниям.
Что касается контроля, то тут к каждому свой подход. Все люди разные, и в то же время мы как единая семья. Мне везет в этом плане. Я чувствую, что Бог со мной, потому что, с кем бы я ни знакомился, в основном меня окружают хорошие люди. Бывают, конечно, и исключения. Но у меня очень хорошо развита интуиция, и при общении довольно часто мне удается предугадать, какого плана тот или иной человек.
Есть ли среди Ваших работ любимая? И почему именно она?
Одна из моих любимых работ – это ролик про Азербайджан. Наша команда сняла практически все регионы страны, причем в разные периоды времени. Съемка была очень сложной, но в итоге получилась. Она и стала одной из моих любимых работ.
А есть ли такие проекты, за которые Вы никогда не возьметесь?
Тут все очень просто: если проект мне интересен – я за него берусь. Если не интересен, то, соответственно, нет. Если чего-то хочешь – бери и делай!
Какой случай из детства Вам больше всего запомнился?
У меня прекрасные родители. Они всегда давали мне свободу выбора, за что я им очень благодарен. Помню случай
из 1998 года. Мой отец тогда работал в США и неожиданно приехал в Баку. Отца я всегда узнавал по стуку в дверь, а на тот момент я не видел его уже целый год. Мы с мамой и сестрой сидели на диване, и вдруг я слышу знакомый стук! Я был еще маленький, и мне не разрешали самому открывать дверь. Но в тот момент я, не спросив у мамы, спрыгнул с дивана и побежал открывать, так как был уверен – это папа! Помню, как он бросил сумки и я сразу же запрыгнул на него... Эта яркая сцена запечатлелась в моей памяти во всех подробностях, словно отрывок из фильма.
Что Вам дает вдохновение?
Главный источник вдохновения – сама жизнь. Любое, самое маленькое открытие может стать источником вдохновения. Меня не вдохновляют конкретные люди, например, какие- нибудь знаменитости, их работы, – меня вдохновляет каждый новый день, каждое утро! Я живу, чувствую, работаю – разве это не повод для вдохновения? Впереди нас ждет долгий путь, и я знаю, что мы можем достичь гораздо большего. — N