She's Next | Наргиз Алиева
Nərgiz Əliyeva maliyyə sahəsində bir çox uğurlar əldə edib, lakin daxili iztirabları onu fəaliyyət sahəsini əsaslı şəkildə dəyişməyə məcbur edib. İndi o, diplomlu psixoloqdur, insanlara özünü tapmağa və uğurlu olmağa kömək edən fərdi inkişaf proqramının müəllifidir.
She's Next, Empowered by Visa və Nargis jurnalının birgə layihəsi çərçivəsində bizə verdiyi müsahibədə qət etdiyi
həyat yolundan bəhs edib.
Niyə psixologiyanı seçdiniz?
Uşaqlıqdan bəri özünüinkişaf sahəsi ilə maraqlanırdım və hisslərimi analiz etməyi öyrənirdim. Hətta kədər və varlıq haqqında düşüncələrimi yazdığım uşaqlıq xatirə gündəliyim indiyənədək qalıb. Ancaq o zaman ruhumun çoşqusunu anlamırdım, buna görə bilinən yolla yürüməli oldum: yaxınlarımın işlədiyi və asanlıqla iş tapmaq mümkün olan sahəyə yönəldim. Ümumi olaraq mən uğur qazandım, lakin bundan heç bir zövq almırdım. Məhz bu daxili iztirablar məni psixologiyanı öyrənməyə sövq etdi. O vaxt Bakıda demək olar ki, bu sahəni öyrənmək üçün heç bir resurs yox idi, buna görə Moskvaya getməli olurdum. Bu prosesdən o qədər ilham alırdım ki, gələcək həyat yoldaşımla görüşlərdə də hər zaman psixologiyadan danışırdım. Elə o, mənə ixtisasımı dəyişməyin vaxtının gəldiyini söylədi.
Siz dərhal məsləhətçi psixoloq kimi işə başladınız?
Xeyr, dərhal deyil. Terapiyanın meditasiya qədər mənə kömək etmədiyini gördüm. Psixologiyada bədəndən blokların və travmaların çıxarılmasına cismi-psixoterapiya yanaşması deyilir. Şərqdə yoqa və müxtəlif tənəffüs məşqləri buna əsaslanır. Bu formatda məşqlər mənə stressin öhdəsindən daha tez gəlməyi öyrətdi.
Öz işinizi qurmağa necə qərar verdiniz?
Xaricdə bunun çox gözəl işlədiyini gördüm və Bakıya pedaqoqları dəvət etməyə qərar verdim. Məşğələlər təşkil etməyə başladıq. İlk iştirakçılar dostlar, tanışların tanışları oldu, çünki sosial şəbəkələr hələ bu qədər inkişaf etməmişdi. Təəssüf ki, pedaqoqlar ildə yalnız dörd dəfə gələ bilirdilər və dərslərin arasında interval çox olurdu, buna görə insanlar formalarını itirib stress vəziyyətinə geri qayıdırdılar. O zaman pedaqoqlar mənə kiçik bir qrup toplayıb dərsləri özümün keçməyimi tövsiyə etdilər. İyun ayında açıq havada dərs keçməyə başladıq, 10 nəfər idik. Payız soyuqları düşəndə klubda kiçik bir otaq icarəyə götürdük. İştirakçıların sayı getdikcə artdı, ona görə resepşn və soyunma otağı olan bir yer icarəyə götürdük. Bütün bunlar yarım il ərzində baş verdi. Salonlarda artıq yer qalmadıqda onlayn formata keçdik. Bu pandemiyadan xeyli əvvəl idi, hamı surətlə onlayn rejimə keçərkən mən artıq bunu çoxdan etmişdim. Bir çox insan mənə hər kəsin canlı ünsiyyət istədiyi üçün heç kimin iştirak etməyəcəyini söyləyirdi, lakin biz onlayn-proqramların dəyərini nümayiş etdirə bildik: başqa ölkəyə uçmaq üçün nəqliyyatda vaxt itirməyə ehtiyac yoxdur, necə ki, mən edirdim. Buna görə, pandemiya zamanı hər şey mənim üçün çox asan və sadə keçdi.
Sizi nə motivasiya edirdi?
Mənim prioritetim özünü təsdiqləyən bir qadın və bir ana, həyat yoldaşı, yuva qoruyucusu kimi özümü sübut etməkdir. Həm oğlum, həm də qızıma özünü sübut etmiş qadın nümunəsi olmaq üçün bu tarazlığı qorumalıyam. Ana oğlan uşağı üçün gələcək həyat yoldaşının obrazını yaradır və mən gəlinim olaraq özünü təsdiqləyən - çalışan, həyat yoldaşını dəstəkləyən bir qadın görmək istərdim. Düşünürəm ki, hər bir kişi yanında işlə məşğul olan, onunla fəxr etməyə səbəbi olacaq qadını görmək istəyir. Əsas odur ki, onların arasında rəqabət olmasın - kim daha yaxşıdır, kim daha bacarıqlıdır və ya kim daha çox qazanır. Qadın öncə dəyərləri sıralamalıdır, sonra isə prioritetlərə əsaslanan qrafiki.
Hansısa işdə potensialını reallaşdırdığını necə anlamaq olar?
Bunun formulası çox sadədir: insanlarla bölüşdüyüm və eyni zamanda bundan qazanc əldə etdiyim bir istedada sahibəm. Mən nəsə verirəmsə, deməli, bunun qarşılığında mütləq nəsə almalıyam. Qarşılığında heç bir şey almadan, kompensasiyasız paylaşsanız, o zaman resursunuz tükənəcək.
Siz bir həyat yoldaşı, ana və işgüzar qadın olaraq hər şeyi necə çatdırırsınız?
Əvvəla, onu deyim ki, qadınlar kişilərdən çoxfunksiyalılığı ilə seçilirlər. Kişi adətən bir işə fokuslanır onun başqa işə yönəlməsi çox çətin olur. Qadın təbiətcə eyni zamanda həm borş bişirə bilər, həm rəfiqəsi ilə söhbət edə və daha başqa işlə məşğul ola bilər. Qadın həm təhsil ala bilər, işləyə bilər, uşaq böyüdə bilər və yaxşı bir həyat yoldaşı ola bilər. Bu bir super güc deyil, tamamilə normal bir işdir. Bütün çətinlik qadınların öz həyatlarını tam şəkildə yaşamamalarıdır. Çoxlarına elə gəlir ki, hər mərhələdə bəzi çətinliklər var, amma əslində hər şey uşaqlıqda yaranan özünə inamsızlığa dayanır.
İş və ailə arasında tarazlığı necə tapırsınız?
Gina Fordun kitablarından birində uğurlu ananın əsas prinsipini oxumuşdum - gündəlik qrafiki həm uşaq, həm də iş üçün vaxt ayıraraq qurmaq lazımdır. Məsələ bundadır ki, uşağı eyni vaxtda yedizdirmək və yatızdırmaq vacibdir. Və burada əsas şey ilk vaxtlarda təslim olmamaqdır. Uşaqlarım dərsdə ikən mən öz işlərimlə məşğul oluram. Axşamlar və həftə sonları heç bir iş olmamalıdır. Bu vaxtı mən ailəmlə keçirirəm.
İş barədə düşüncələriniz özünüzə ayırdığınız vaxta müdaxilə etdiyi olurmu? O zaman nə edirsiniz?
Sevdiyiniz işi görəndə bu düşüncələr xoş olur. Əgər bir ideya yaranırsa, o zaman beynimi yükləməmək üçün onu tez bir yerə yazıram. Əks təqdirdə, o anda gördüyüm işdən həzz ala bilməyəcəm.
Komandanızı necə yığırsınız?
Əvvəllər insanların təşkilati keyfiyyətlərinə əsaslanırdım: bacarıq, təhsil, dil bilikləri. Ancaq sonra başa düşdüm ki, ən yaxşı mütəxəssis belə nə baş verdiyini anlamırsa və iştirakçıların suallarına düzgün cavab verə bilmirsə, mənə uyğun gəlmir. Sonra iştirakçılardan ibarət komanda toplamağa qərar verdim. Komandamın potensial üzvlərinin biliklərinin olması vacib deyil, əsas odur ki, onların şəxsi transformasiya təcrübəsi var. Onlar başqa bir insana necə kömək edəcəyini dəqiq bilirlər, təşkilatın güclü və zəif tərəflərini başa düşürlər.
Hazırda komandanızda neçə nəfər var?
Beş nəfər. Onlar hamısı proqram iştirakçılarıdır. Onların dərsləri zamanı sıx əlaqədə oluruq və potensial görürəmsə, birlikdə işləməyi təklif edirəm. Mənim köməkçim də psixoloqdur. O, çox bacarıqlı bir mütəxəssisdir, MDU-da oxuyur. O, çox gözəl başa düşür ki, əgər bir insan problemlə gəlibsə və ağrılı nöqtələri varsa, o zaman çox diqqətli olmalısan. Digər xanım - tibb işçisidr və çox gözəl təşkilatçıdır. Üçüncü əməkdaşımız marketinq və PR ilə məşğul olur. Həmçinin komandada mühasib və texniki məsələlərdən məsul olan İT-mütəxəssisimiz var.
Auditoria ilə etibarlı münasibətləri necə qurursunuz? Xidmətlərinizi necə satırsınız?
Hər şeyin təməlində şəxsi təcrübə dayanır. Əgər mən heç vaxt siqaret çəkməmişəmsə və ya siqareti tərgitməmişəmsə, o zaman bir insanın bu asılılıqdan qurtulmasına kömək edə bilməyəcəyəm. Bir insan sizə gəlirli bir iş qurmaq barədə bəhs edirsə, o həmin işə sahib olmalıdır. Başqalarına xoşbəxt olmağı öyrədirsinizsə, deməli, özünüz də xoşbəxt olmalısınız. Riyakarlıq etmək lazım deyil. Hər kəsi məmnun etməyə çalışmaq böyük bir səhvdir, çünki kimsə yenə də narazı qalacaq. Ancaq müəyyən bir təcrübə yaşadıqdan sonra bunun necə işlədiyini və nəyə ehtiyac olduğunu yaxşı başa düşürsən. Los-Ancelesdə "Creation" adlı bir kafe var, həmin kafenin girişində sahibinin fotosu asılıb. Fotoda onun çəkisi 180 kiloqramdır, lakin sonra meyvə suyu pəhrizi ilə 100 kq arıqlamağı bacarıb. Bu kafe şirələr və sağlam qidalanma üzrə ixtisaslaşıb. Ora daxil olan kimi böyük motivasiya alırsan. Eynən Mark Zukerberq kimi, o sosiofob olub və Facebook şəbəkəsini, demək olar ki, başqaları ilə ünsiyyət qurmaq məqsədilə özü üçün yaradıb. Çox vaxt fərdi problemin həlli üçün axtarışlar dahiyanə məhsulun yaradılmasına gətirib çıxarır. Bundan əlavə, müştərinin şəxsiyyətini diqqət mərkəzində saxlamaq və alacağı dəyərləri göstərmək vacibdir. Hansısa xidmət almaq istəyi dərk edilərək olmalıdır.
Bəs bir insan əgər ani maraq səbəbi ilə, "təsadüfən" yanınıza gəlirsə?
Satışdan əvvəl çoxlu mühazirə oxuyuram, materiallar təqdim edirəm ki, arzu edən hər bir kəs mövzunu başa düşsün.
Maliyyə sektorundakı təcrübəniz sizə öz işinizi inkişaf etdirməyə kömək etdimi?
Bu mənə işimin maliyyə strukturunu qurmağa kömək etdi: vergilər, saytda yaradılmış dəqiq beynəlxalq ödəmə sistemi, əməkdaşlar üçün iş vaxtından əlavə işlərə görə bonus mükafatı... Əgər bir proqram hazırlayırıqsa, o zaman əvvəlcədən iştirakçıların sayı barədə proqnozlar veririk. Hədəflər qururuq, planlaşdırırıq, büdcə tərtib edirik. Mən yayda istirahət edirəm və komandanın maaş alması mənim üçün çox vacibdir. Bu o deməkdir ki, mənim iştirakım olmadan işləyəcək proqramlar yaratmalıyıq. Mən istirahət edirəm, amma insanlar çalışır, xərclər qarşılanır.
Özünə işləyib və uduzmamaq üçün nə etmək lazımdır?
Uğur əldə edəndə özünü yaxşı hiss etməlisən və nəyə qadir olduğunu, resurslarının yetərli olub olmadığını anlamalısan. Fürsətləri düzgün paylaşdırmasan, güclü bir enişə səbəb olacaq. Güclü bir sıçrayış etdiyimiz bir dövr var idi, çox sayda insan gəlirdi, yüksək qazanc əldə etmişdik. Ancaq mənim və uşaqlarımın sağlamlığı zərər görməyə başladı. Anladım ki, buna tab gətirə bilmirəm. Hər şeyi əvvəlki səviyyəyə qaytardıq, iş prosesini sabitləşdirdik və böyüməyə davam etdik. Bu dəfə daha yavaş. Öz üzərinə daha çox iş götürəndə təkliflər öz-özünə gəlməyə başlayır, heç kimi axtarmağa ehtiyac qalmır.
İşin gedişatı zamanı baş verən hansı səhvləri düzəltmək istərdiniz?
Hər şeydən əvvəl fərdi sərhədləri qurmaq. Əvvəlcə tələbələrimlə çox yaxınlıq edirdim. Sonra anladım ki, məsafə saxlamaq lazımdır, əks halda insan müəyyən sərhədi keçir və artıq ona kömək edə bilmirsən, hər hansı bir rəy bildirdikdə isə şəxsi bir məsələ kimi qəbul edilir. İşi dostluqdan ayırmağı bacarmalısan, əks təqdirdə bu, kommunikasiyaya çox mane olur. Həm də bir insan daxili dəyişikliyə hazır deyilsə və sən isə onu buna sürükləyirsənsə - bu çox çətindir. İnsanlar həqiqətən ehtiyac duyduqlarında özləri gəlirlər.
Biznesdə uğur qazanmaq üçün hansı keyfiyyətlərə sahib olmalısan?
Möhkəm sinir sisteminə sahib olmalısan, çevik olmalısan, şəxsi həyatından təcrid etməyi bacarmalısan.

She's Next | Наргиз Алиева
Наргиз Алиева добилась немалых успехов в финансовой сфере, но душевные терзания подтолкнули ее кардинально сменить род деятельности. Теперь она дипломированный психолог и автор программы личностного роста, которая помогает
людям найти себя и быть успешными.
В рамках совместного проекта Nargis и She’s Next, Empowered by Visa Наргиз Алиева рассказала о своем жизненном пути.
Почему вы выбрали психологию?
Я с детства интересовалась саморазвитием и училась анализировать свои чувства. У меня даже сохранился детский дневник с размышлениями о грусти и бытии. Но тогда я не понимала этого порыва души, поэтому пошла по проторенной дорожке: в сферу, где работали мои родные и можно было легко устроиться на работу. В целом, я достигла успеха, но не получала никакого удовольствия. Именно эти душевные терзания подтолкнули меня к изучению психологии. На тот момент в Баку практически не было ресурсов, для обучения, поэтому приходилось летать в Москву. Я была так воодушевлена процессом, что все время говорила о психологии, даже на свиданиях с будущим супругом. Он-то мне и сказал, что пора переквалифицироваться.
Вы сразу начали работать консультирующим психологом?
Нет, не сразу. Я заметила, что терапия помогает мне не так сильно, как медитация. В психологии это называется телесно-ориентированный подход, когда через тело высвобождаются блоки и травмы. На Востоке на нем базируется йога и разные дыхательные упражнения. Занятия в таком формате научили меня быстрее справляться со стрессом.
Как вы решили начать свое дело?
Я увидела, как это круто работает за границей, и решила привозить в Баку педагогов. Мы начали организовывать классы. Первыми участниками были друзья и знакомые знакомых, ведь соцсети не были еще так развиты. К сожалению, учителя приезжали только четыре раза в год, и между занятиями проходило много времени, поэтому люди теряли форму и возвращались в стрессовое состояние. Тогда наши учителя посоветовали мне собрать небольшую группу и вести занятия самостоятельно.
В июне мы начали заниматься на открытом воздухе, нас было 10 человек. С наступлением осенних холодов арендовали маленькую комнату при клубе. Участников становилось все больше, и, наконец, я взяла большое помещение с ресепшеном и раздевалками. Все это случилось в течение полугода.
Когда уже в залах перестало хватать мест, мы перешли в онлайн-формат. Это было еще задолго до пандемии, так что, пока все лихорадочно переключались на онлайн-режим, у меня уже было всё «схвачено». Многие говорили, что никто не будет участвовать, поскольку люди хотят живого общения, но нам удалось продемонстрировать ценность онлайн-программ: не нужно тратить время на транспорт, чтобы лететь в другую страну, как это приходилось делать мне. Поэтому во время пандемии у меня все сложилось очень легко и просто.
Что вас мотивировало?
У меня в приоритете были самореализация и желание состояться как мама, жена, хранительница очага. Этот баланс следует соблюдать, чтобы оставаться примером реализованной женщины как для сына, так и для дочери. Мама создает для мальчика образ его будущей жены, и мне бы хотелось видеть в своей невестке реализованную женщину – работающую, поддерживающую своего мужа. Я думаю, любому мужчине хочется видеть рядом с собой женщину, которая занимается делом, тогда ему есть чем гордиться. Главное, чтобы между ними не было соревнования, кто круче, кто больше умеет или зарабатывает. Женщина должна выстраивать ценности, а затем и свой график, исходя из приоритетов.
Как понять, что ты реализуешь свой потенциал в каком-то деле?
Формула очень простая: у меня есть талант, которым я делюсь с людьми, и при этом зарабатываю. Я отдаю, значит, должна обязательно что-то получать взамен. Если вы будете делиться безвозмездно, без компенсации, то ваш ресурс иссякнет.
Как вы, супруга, мама и деловой человек, все успеваете?
Начнем с того, что женщин от мужчин отличает многофункциональность. Мужчина обычно сконцентрирован на одной работе, и ему очень тяжело переключиться. Женщина по своей природе способна одновременно готовить борщ, разговаривать с подругой и выполнять еще несколько задач. Она может учиться, работать, воспитывать детей и быть хорошей женой. Это не какая-то суперспособность, а абсолютно нормальная задача. Загвоздка в том, что не все женщины проживают свою жизнь в полную силу. Многим кажется, что на каждом этапе есть какие-то сложности, но на самом деле всё упирается лишь в сомнения в себе, заложенные с детства.
Как вы находите баланс между работой и семьей?
В одной из книг Джины Форд я вычитала основной принцип успешной мамы – выстраивать режим дня так, чтобы было свободное время и для ребенка, и для работы. Суть в том, что нужно кормить и укладывать своего ребенка в одно и то же время. И тут главное – не сдаться на первых порах. Пока мои дети учатся, я занимаюсь своими делами. По вечерам и выходным – никакой работы. Это время я провожу время с семьей.
Бывает ли, что мысли о работе вклиниваются в ваше личное время? Что вы в таком случае делаете?
Когда ты занимаешься любимой работой, эти мысли приятны. Если приходит идея, то я ее записываю, чтобы не загромождать голову. Иначе я не смогу наслаждаться тем, чем занимаюсь в конкретный момент.
Как вы собирали свою команду?
Раньше я опиралась на организационные качества людей: умения, навыки, знание языков. Но потом поняла, что даже самый крутой специалист не подходит мне, если не понимает, что происходит и не может дать участникам правильные ответы на вопросы. Тогда я решила набирать команду из участниц. Неважно, есть ли у потенциальных членов моей команды знания, главное, что у них есть личный опыт трансформации. Они точно знают, как помочь другому человеку, понимают сильные и слабые стороны организации.
Сколько сейчас человек в вашей команде?
Пять. Все они участники программ. Во время их занятий, мы находимся в тесном контакте, и, если я вижу потенциал, предлагаю поработать вместе. Моя помощница тоже психолог. Она очень грамотный специалист, учится в МГУ, и отлично понимает, что если человек пришел с проблемой и у него есть болевые точки, то нужно быть очень аккуратной. Другая девушка – медработник и прекрасный организатор. Третья занимается маркетингом и пиаром. Также в команде есть бухгалтер и IT-специалист, отвечающий за технические вопросы.
Как вы выстраиваете доверительные отношения с аудиторией? Как продаете свои услуги?
В основе всего лежит личный опыт. Если я никогда не курила и не бросала курить, то не смогу помочь человеку избавиться от этой зависимости. Если человек рассказывает, как создать прибыльный бизнес, он должен им владеть. Если учишь других быть счастливыми, то и сам должен быть таким. Не нужно играть. Большая ошибка – пытаться стать удобной, ведь кто-нибудь все равно останется недоволен. Но прожив определенный опыт, ты хорошо понимаешь, как это работает и что необходимо.
В Лос-Анджелесе есть кафе Creation, где на входе висит фото хозяина. На изображении он весит 180 кг, но потом ему удалось сбросить100 кг на соковой диете. Его кафе специализируется на соках и здоровом питании. Заходя туда, ты сразу получаешь мощную мотивацию. Тот же самый Цукерберг был социофобом и создал Facebook по сути для себя, чтобы начать общаться с окружающими. Часто поиск решения индивидуальной проблемы приводит к созданию гениального продукта.
Кроме того, важно держать в фокусе личность клиента и показать ему те ценности, которые он получит. Желание купить услугу должно быть осознанным.
А что, если человек попадает к вам «случайно», на волне сиюминутного интереса?
Перед продажей я провожу множество лекций, предоставляю материалы, чтобы все желающие могли разобраться в теме.
Опыт в финансовой сфере помог вам в развитии собственного дела?
Это помогло мне структурировать финансовую составляющую своей работы: налоги, четко выстроенная международная система оплат на сайте, бонусные вознаграждения сотрудников за сверхурочную работу. Если мы запускаем программу, то заранее делаем прогнозы относительно количества участников. Выстраиваем цели, планируем, составляем бюджет.
Летом я отдыхаю, и мне очень важно, чтобы команда получала зарплату. Значит, нужно создать программы, которые будут работать и без моего участия. Я отдыхаю, но люди продолжают заниматься, расходы покрываются.
Как работать на себя и не выгореть?
Когда ты идешь к успеху, нужно хорошо чувствовать себя и понимать, на что ты способен, хватит ли твоих ресурсов. Если ты неправильно распределяешь возможности, это повлечет за собой сильный спад.
Был момент, когда мы сделали мощный прорыв: огромное количество людей, высокие заработки. Но начало страдать здоровье – мое и детей. Я поняла, что не выдерживаю. Мы все вернули на предыдущий уровень, стабилизировали рабочий процесс и продолжили расти. В этот раз медленнее.
Когда ты готова взять на себя больше, предложения начинают приходить, даже не нужно никого искать.
Ошибки, которые вы хотели бы исправить в ходе своей работы?
Прежде всего, это выстраивание личных границ. Сначала я была на короткой ноге со своими студентами. Оказалось, что нужно все-таки соблюдать определенную дистанцию, иначе человек переходит некую границу, и ты уже не можешь ему помочь, а любое твое замечание воспринимается как что-то личное. Нужно уметь отделять работу от дружбы, иначе это сильно мешает коммуникации.
Также затрудняет, когда человек не готов к внутренней трансформации, а ты его тащишь. Люди сами приходят, когда им это действительно нужно.