19 fevral tarixində NARGIS jurnalı Dohanın Qətər Milli Kitabxanasında “Əlifba: A Cultural Alphabet” kitabının təqdimatını keçirib. Tədbirdə Qətərin dövlət naziri, Qətər Milli Kitabxanasının prezidenti D-r Həməd bin Əbdüləziz Əl-Kavari, Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətində fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Adış Məmmədov, Qətər Milli Kitabxanasının İnsan Resursları üzrə Meneceri Şeyxa Vadha Əhməd Əl-Tani, mədəniyyət nümayəndələri, həmçinin Qətərdəki Azərbaycan səfirliyinin qonaqları və Azərbaycan diasporasının nümayəndələri iştirak ediblər.
“Əlifba: A Cultural Alphabet” kitabı rəngarəng illüstrasiyalardan ibarət olan, həm böyüklər həm də uşaqlar üçün nəzərdə tutulmuş Azərbaycan əlifbasıdır. Azərbaycan əlifbasının hər bir hərfi ölkəmizdə yerləşən memarlıq abidələri, sənət əsərləri, ölkəmizin tarixi ənənələri və folkloru ilə bağlıdır. Hər bir hərfə aid mətn geniş araşdırmalar əsasında yazılıb.
Layihənin ideyası NARGIS jurnalının baş redaktoru və bir çox unikal yaradıcı layihələrinin müəllifi olan Ülviyyə Mahmuda aiddir. Onun əsas məqsədi Azərbaycan mədəniyyətini dünyada göz önünə gətirməkdir. Kitab dörd dildə təqdim olunub: ingilis, ərəb, fransız və ispan dillərində. Kitabın əsas məqsədi Azərbaycanın tarixini, mədəni irsini və Azərbaycan dilini təbliğ etməkdir.
Təqdimat mərasimində NARGIS jurnalının direktoru Müjgan Qafarzadə qonaqları salamlayaraq, layihənin tarixindən bəhs etdi.
Təqdimat çərçivəsində “History in Letters” adlı sənədli animasiya dramı nümayiş olundu. Bu film tamaşaçıları əlifba prizmasından Azərbaycan mədəniyyəti və tarixi ilə tanış edir. Bu, sadəcə bir sənədli animasiya filmi deyil, həm də tamaşaçını həqiqətin kəşfinə və sənətə olan sevginin gücünə sövq edən fəlsəfi axtarışdır. Filmin rejissoru Meran İsmayılsoy, ssenari müəllifi Ağamehdi Abidov, animasiya rəssamları isə Kənan Şeyxzamanlı və Nərgiz Heydərdir. İllüstrasiyalar rəssam Orxan Hüseynov tərəfindən hazırlanıb.
Heykəltaraş Teymur Qəribov kitab üçün kristal formasında xüsusi altlıq hazırlamışdır. Tədbir zamanı Ülviyyə Mahmud kristalı Şeyxa Vadha Əhməd Əl-Taniyə hədiyyə etdi. Layihə üçün xüsusi olaraq hazırlanan “Welcome to Baku” adlı instalyasiya isə rəssam və heykəltaraş Rəşad Ələkbərov tərəfindən təqdim olundu. Daha sonra qonaqlara Azərbaycan mətbəxinin nümunələri təqdim edildi. Tədbirdən sonra hər bir qonağa kitab, NARGIS jurnalının fevral buraxılışı, posterlər, açıqcalar, xəritə və kəlağayı hədiyyə olundu.
Axşam saatlarında isə “Əlifba. A Cultural Alphabet” kitabında təqdim olunan illüstrasiyaların işıq proyeksiyası Marina Twin Tower binasının üzərində nümayiş olundu. Beləliklə, şəhərin sakinləri və qonaqları layihəmizlə vizual olaraq tanış oldular.
“Əlifba: A Cultural Alphabet” layihəsi 2019-cu ildə ilk dəfə İstanbulda, 2024-cü ilin iyun ayında isə Berlində təqdim olunub. 2025-ci ildə layihə dünyada daha da genişlənəcək: Dohadan sonra kitab Rabatda, Madriddə, Londonda və digər şəhərlərdə təqdim ediləcək.
NARGIS jurnalı baş sponsor PASHA Holding-ə dəstəyinə görə, Qətərdəki Azərbaycan Ticarət Korporasiyasına, Azərbaycan Respublikasının Qətərdəki Səfirliyinə tərəfdaşlıq və dəstək göstərdiklərinə görə və Kazunion Turoperator-a dərin minnətdarlığını bildirir.

19 февраля в Национальной библиотеке Катара в Дохе журнал NARGIS провел презентацию книги “Əlifba. A Cultural Alphabet“. В презентации принял участие государственный министр Катара, президент Национальной библиотеки Катара, д-р Хамад бин Абдулазиз Аль-Кавари, чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Государстве Катар Адыш Мамедов, HR-менеджер Национальной библиотеки Катара Шейха Вадха Ахмед Аль-Тани, представители культуры, а также гости посольства Азербайджана в Катаре и представители азербайджанской диаспоры.
Книга “Əlifba. A Cultural Alphabet“ – это азербайджанский алфавит для взрослых и детей с красочными иллюстрациями, в котором на каждую букву азербайджанского алфавита приводится информация о том или ином архитектурном памятнике, произведении искусства, исторической традиции или фольклорном персонаже нашей страны. За каждой отдельно взятой буквой стоит серьезная исследовательская работа.
Идейным вдохновителем и автором проекта стала Ульвия Махмуд, главный редактор журнала NARGIS, автор множества уникальных арт-проектов, главной целью которых является продвижение азербайджанской культуры во всем мире.
Книга представлена на четырех языках — английском, арабском, французском и испанском. Ее основная цель – пропаганда истории, культурного наследия Азербайджана и азербайджанского языка.
Гостей поприветствовала директор журнала NARGIS Мюжгян Гафарзаде, которая рассказала об истории проекта.
Затем в рамках презентации прошел показ фильма “History in Letters” – документальной анимационной драмы, которая знакомит зрителей с азербайджанской культурой и историей сквозь призму алфавита. Это не просто документальный мультфильм, а философский поиск истины, демонстрирующей силу любви к искусству. Над фильмом работали: режиссер Меран Исмаилсой, сценарист Агамехти Абидов, анимационные художники — Кенан Шейхзаманлы и Наргиз Гейдар. Иллюстрации к книге выполнены художником Орханом Гусейновым.
Скульптором Теймуром Гарибовым была изготовлена специальная подставка под книгу в виде кристалла. В ходе мероприятия кристалл был презентован Ульвией Махмуд Шейхе Вадхе Ахмед Аль-Тани. Также на презентации была представлена инсталляция художника и скульптора Рашада Алекберова “Welcome to Baku” (2025), подготовленная специально для проекта.
Затем гостей пригласили попробовать блюда азербайджанской кухни. После окончания мероприятия каждый гость получил в подарок экземпляр книги, февральский выпуск журнала NARGIS, постеры, открытки, карту и национальный головной убор — келагаи.
Вечером световая проекция иллюстраций из книги “Əlifba. A Cultural Alphabet” украсила здание Marina Twin Tower. Это позволило жителям и гостям Дохи наглядно познакомиться с проектом.
Впервые проект “Əlifba. A Cultural Alphabet“ увидел свет в 2019 году. Презентация книги состоялась в Стамбуле. В июне 2024 года прошла презентация книги в Берлине. В 2025 году планируется дальнейшее путешествие проекта по миру: после Дохи состоится презентация проекта в Рабате, Мадриде, Лондоне и других городах мира.
Журнал NARGIS выражает благодарность генеральному спонсору PASHA Holding за оказанную поддержку, выражает признательность Азербайджанской торговой корпорации в Катаре, посольству Азербайджана в Катаре за партнерство и содействие, а также благодарит компанию Kazunion Touroperator.