19 fevral tarixində NARGIS jurnalı Dohanın Qətər Milli Kitabxanasında “Əlifba: A Cultural Alphabet” kitabının təqdimatını keçirib. Tədbirdə Qətərin dövlət naziri, Qətər Milli Kitabxanasının prezidenti D-r Həməd bin Əbdüləziz Əl-Kavari, Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətində fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Adış Məmmədov, Qətər Milli Kitabxanasının İnsan Resursları üzrə Meneceri Şeyxa Vadha Əhməd Əl-Tani, mədəniyyət nümayəndələri, həmçinin Qətərdəki Azərbaycan səfirliyinin qonaqları və Azərbaycan diasporasının nümayəndələri iştirak ediblər.
“Əlifba: A Cultural Alphabet” kitabı rəngarəng illüstrasiyalardan ibarət olan, həm böyüklər həm də uşaqlar üçün nəzərdə tutulmuş Azərbaycan əlifbasıdır. Azərbaycan əlifbasının hər bir hərfi ölkəmizdə yerləşən memarlıq abidələri, sənət əsərləri, ölkəmizin tarixi ənənələri və folkloru ilə bağlıdır. Hər bir hərfə aid mətn geniş araşdırmalar əsasında yazılıb.
Layihənin ideyası NARGIS jurnalının baş redaktoru və bir çox unikal yaradıcı layihələrinin müəllifi olan Ülviyyə Mahmuda aiddir. Onun əsas məqsədi Azərbaycan mədəniyyətini dünyada göz önünə gətirməkdir. Kitab dörd dildə təqdim olunub: ingilis, ərəb, fransız və ispan dillərində. Kitabın əsas məqsədi Azərbaycanın tarixini, mədəni irsini və Azərbaycan dilini təbliğ etməkdir.
Təqdimat mərasimində NARGIS jurnalının direktoru Müjgan Qafarzadə qonaqları salamlayaraq, layihənin tarixindən bəhs etdi.
Təqdimat çərçivəsində “History in Letters” adlı sənədli animasiya dramı nümayiş olundu. Bu film tamaşaçıları əlifba prizmasından Azərbaycan mədəniyyəti və tarixi ilə tanış edir. Bu, sadəcə bir sənədli animasiya filmi deyil, həm də tamaşaçını həqiqətin kəşfinə və sənətə olan sevginin gücünə sövq edən fəlsəfi axtarışdır. Filmin rejissoru Meran İsmayılsoy, ssenari müəllifi Ağamehdi Abidov, animasiya rəssamları isə Kənan Şeyxzamanlı və Nərgiz Heydərdir. İllüstrasiyalar rəssam Orxan Hüseynov tərəfindən hazırlanıb.
Heykəltaraş Teymur Qəribov kitab üçün kristal formasında xüsusi altlıq hazırlamışdır. Tədbir zamanı Ülviyyə Mahmud kristalı Şeyxa Vadha Əhməd Əl-Taniyə hədiyyə etdi. Layihə üçün xüsusi olaraq hazırlanan “Welcome to Baku” adlı instalyasiya isə rəssam və heykəltaraş Rəşad Ələkbərov tərəfindən təqdim olundu. Daha sonra qonaqlara Azərbaycan mətbəxinin nümunələri təqdim edildi. Tədbirdən sonra hər bir qonağa kitab, NARGIS jurnalının fevral buraxılışı, posterlər, açıqcalar, xəritə və kəlağayı hədiyyə olundu.
Axşam saatlarında isə “Əlifba. A Cultural Alphabet” kitabında təqdim olunan illüstrasiyaların işıq proyeksiyası Marina Twin Tower binasının üzərində nümayiş olundu. Beləliklə, şəhərin sakinləri və qonaqları layihəmizlə vizual olaraq tanış oldular.
“Əlifba: A Cultural Alphabet” layihəsi 2019-cu ildə ilk dəfə İstanbulda, 2024-cü ilin iyun ayında isə Berlində təqdim olunub. 2025-ci ildə layihə dünyada daha da genişlənəcək: Dohadan sonra kitab Rabatda, Madriddə, Londonda və digər şəhərlərdə təqdim ediləcək.
NARGIS jurnalı baş sponsor PASHA Holding-ə dəstəyinə görə, Qətərdəki Azərbaycan Ticarət Korporasiyasına, Azərbaycan Respublikasının Qətərdəki Səfirliyinə tərəfdaşlıq və dəstək göstərdiklərinə görə və Kazunion Turoperator-a dərin minnətdarlığını bildirir.

On February 19, NARGIS Magazine hosted the presentation of the book “Əlifba. A Cultural Alphabet” at Qatar National Library in Doha. The presentation was attended by the Minister of State and the President of Qatar National Library, His Excellency Dr. Hamad bin Abdulaziz Al-Kawari, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar Adish Mammadov, the Human Resources Manager of Qatar National Library Sheikha Wadha Ahmed Al-Thani, cultural representatives, as well as guests of the Embassy of Azerbaijan in Qatar and representatives of the Azerbaijani diaspora.
The book “Əlifba. A Cultural Alphabet” is an Azerbaijani alphabet for adults and children with colourful illustrations, in which each letter of the Azerbaijani alphabet provides information about a particular architectural monument, work of art, historical tradition or folklore character of our country. There is serious research work behind each letter.
The ideological inspirer and author of the project is Ulviyya Mahmud, Editor-in-Chief of NARGIS Magazine and the creator of many unique art projects, all aimed to promote Azerbaijani culture throughout the world. The book is presented in four languages – English, Arabic, French and Spanish. Its main goal is to promote the history, and cultural heritage of Azerbaijan and the Azerbaijani language.
The guests were greeted by the Director of NARGIS Magazine, Mujgan Gafarzadeh, who spoke about the history of the project.
As part of the presentation, there was a screening of “History in Letters” – a documentary animated drama that introduces viewers to Azerbaijani culture and history through the prism of the alphabet. This is not just a documentary cartoon, but a philosophical search for truth that demonstrates to the viewer the power of love for art. The film was worked on by: producer Meran Ismailsoy, screenwriter Agamehti Abidov, animation artists Kenan Sheykhzamanli and Nargiz Heydar. Illustrations for the book were made by artist Orkhan Huseynov.
A special stand for the book in the form of a crystal was made by sculptor Teymur Garibov. During the event, the crystal was presented by Ulviyya Mahmud to Sheikha Wadha Ahmed Al-Thani. An installation “Welcome to Baku” prepared specifically for the project by artist and sculptor Rashad Alakbarov was also presented. After that, the guests were invited to try Azerbaijani cuisine, which became a part of Azerbaijan in Doha. After the event, each guest received an edition of the book as a gift, as well as the February issue of NARGIS Magazine, posters, postcards, map and kelaghayi.
In the evening, a light projection of illustrations from the book “Əlifba. A Cultural Alphabet” decorated the Marina Twin Towers building. This allowed residents and guests of the city to get acquainted with our project visually.
The project “Əlifba. A Cultural Alphabet” was first released in 2019. The presentation of the book took place in Istanbul. In June 2024, the book was presented in Berlin. In 2025, the project is planned to travel further around the world: after Doha, the project will be presented in Rabat, Madrid, London and other cities around the world.
NARGIS Magazine expresses its gratitude to the general sponsor, PASHA Holding, for their support, as well as to the Azerbaijan Trading Corporation in Qatar, the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar for their partnership and assistance, and the Kazunion Touroperator.