Bu yaxınlarda, qəlbimdə xüsusi yeri olan İstanbul şəhərini yenidən ziyarət etmək imkanım oldu. Hər dəfə buraya gələndə elə bilirəm ki, artıq bu şəhəri tamamilə tanıyıram və o, məni daha heç nə ilə təəccübləndirə bilməz. Amma İstanbul, həmişəki kimi, yenidən məni heyrətləndirməyi bacarır. Bəzən bu, Bosforun məftunedici mənzərələri, bəzən isə qədim küçələr arasında gizlənmiş müasir memarlıq nümunələri olur. İstanbul elə bir şəhərdir ki, onu bir səfər ilə kəşf edə biləzsiniz. Şəhərin sehri də elə bundadır: o hər zaman təəcübləndirir və sizi yenidən buraya gəlməyə vadar edir. Uğurlu səyahətin əsas məqamlarından biri də, şübhəsiz ki, qalacağınız yeri doğru seçmənizdir. Bu dəfəki seçimim CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul oldu və bu seçimimdən çox məmnun qaldım. Şəhərin mərkəzində - Taksimin Gümüşsuyu ərazisində yerləşən hotelə addım atdığm andan etibarən məni öz dəb – dəbəsi ilə heyran etdi. Lakin, buranın tarixi gözləniləndən daha da heyrətamizdir. Bu bina 19 – cu əsrin sonlarında, italiyalı səfir Baron Blank tərəfindən səfirlik üçün inşa edilmişdir. Sonradan, Sultan Abdul Hamid II tikilini almış və Osmanlı İmperiyasının Xarici işlər Nazirliyinin binasına çevirmiş, illər sonra isə hotel kimi fəaliyyət göstərməyə başlamışdır. Yarandığı gündən bəri bu hotel Türkiyə Cümhuriyyətinin qurucusu və ilk prezidenti Atatürk də daxil olmaqla, bir çox tanınmış qonaqları qəbul etmişdir.
Hotelin interyeri isə əsl sənət əsəridir – müasir dizaynla Osmanlı ənənələri vəhdət içində birləşir. Hər mərtəbə tarixdə dərin iz qoymuş Osmanlı sultanlarının xanımlarının şərəfinə adlandırılmışdır və salonlar həmin dövrə aid dəbdəbəli libaslarla bəzədilmişdir. Lobbiyə daxil olan qonaqları isə “İstanbulun Tarixi” adlanan gözqamaşdırıcı bir sənət əsəri qarşılayır. Mobil cihazınıza endirilə bilən audio bələdçi, rəsm əsərindəki hər bir ünsürə dair daha dərin bir baxış təqdim edir. Ölçüləri 2.64 x 6.64 metr olan bu əsər İstanbulda hotel lobbisində nümayiş olunan ən böyük sənətkarlıq nümunəsidir. Hotelin hər biri müasir tərzdə dizayn olunmuş, sahəsi 35 kvadratmetrdən başlayan və daha geniş nömrələrə qədər uzanan 382 otağı mövcuddur. İnteryer mülayim pastel tonları və mərmər elementləri ilə seçilir, bu isə həm zəriflik, həm də rahatlıq hissi bəxş edir. Hər bir otaq, komfortlu yaşam üçün lazım olan bütün şəraitlə təchiz edilib: premium kosmetika, yüksək keyfiyyətli tekstil, yastıq seçimi, mini – bar, smart – ev sistemi, işıq keçirməyən pərdələr və sürətli Wi-Fi. Hotelin Prezident nömrəsi 850 kvadrat metr sahəyə malik olmaqla Travel Time Awards tərəfindən Türkiyənin ən böyük Prezident nömrəsi olaraq qəbul edilmişdir. Bu qeyri-adi nömrə şəxsi spa və Bosfora baxan gözəl terrasla təchiz olunub. Daha uzun müddətlik buranı seçən qonaqlar üçün isə hotel 68 apartamentdən ibarət CVK Park Prestige Suit binalarını təklif edir. Bu binalar tam təchiz edilmiş mətbəx, paltaryuyan və qabyuyan maşın və bəzi nömrələrində Bosfora açılan gözəl mənzərələrdə sakinlərini qarşılayır. Hotel həmçinin özünəməxsus qastronomiyası ilə məşhurdur. Ətraf ərazinin adını daşıyan “Gümüşsüyü” restoranında hər səhər “açıq buffet” tipli səhər yeməyi təqdim edilir, günortadan sonra və axşam isə “Stella Lounge” restoranı və ya “Izaka Terrace”də zövqlü “A La Carte Menu” yeməklərindən həzz ala bilərsiniz. “Stella Lounge” məni nəinki, məftunedici Bosfor mənzərəsi, həmçinin də yüksək səviyyəli Bocuse d’Or Turkey kulinariya yarışının qalibi Şef Serhat Eliçoranın imzası ilə heyrətləndirdi. İstanbulun zəngin tarixindən ilhamlanan menyuda həm ənənəvi ət kababları, həm də təzə Aralıq dənizi balıqları yer alır, bu da hər zövqə uyğun seçimlər təqdim edir. Yapon mətbəxinin pərəstişkarı olaraq, “Kumiko Sushi & More” restoranını diqqətsiz qoya bilmədim. Burada şef Yapon texnikası olan Kumiko – nun fəlsəfəsindən ilhamlanmış şah əsərləri yaradır. Hər inqrediyent diqqətlə seçilir və mükəmməl şəkildə uyğunlaşdırılır, dəniz məhsulları və balıqlar isə birbaşa Yaponiyadan gətirilir. CVK Park Bosphorus Hotelində istirahətin ən yadda qalan məqamlarından biri şübhəsiz ki, spa mərkəzidir. İstanbulun ən böyük sağlamlıq və fitness mərkəzi olan Safira Spa & Fitness Türkiyədə ilk dəfə tətbiq olunan unikal VIP Spa konseptini təqdim edir. Mərkəzdə həm kişi, həm də qadınlar üçün fitness imkanları, həmçinin bütün gün fəaliyyət göstərən Türk hamamı və açılabilən şüşə tavanla örtülmüş üzgüçülük hovuzu var. Qonaqlar həmçinin qrup dərslərində, spinning, pilates və fərdi məşqlərdə iştirak edə bilərlər. CVK Park Bosphorus Hoteli İstanbul, lüks, rahatlıq və İstanbulun özünəməxsus ecazkarlığını özündə birləşdirən müstəsna bir məkan olduğunu sübut edib. Mənə yenidən burada qalacağımı soruşsalar, gələcəyimi əminliklə deyə bilərəm!

Недавно мне снова выпала возможность посетить Стамбул — город, который занимает особое место в моём сердце. Каждый раз, приезжая сюда, я думаю, что уже знаю его вдоль и поперёк и он больше не сможет меня удивить. Но, как всегда, Стамбул находит способ это сделать. То это неожиданные виды на Босфор, то скрытые жемчужины современной архитектуры, затерянные среди древних улиц. Город вновь и вновь открывается по-новому. Стамбул — это место, которое невозможно постичь за одно посещение, и именно в этом его магия: он всегда удивляет и снова зовёт вернуться. Один из ключевых аспектов идеального путешествия — это, конечно же, правильный выбор места проживания. В этот раз я моим выбором стал CVK Park Bosphorus Hotel Istanbul, и это оказалось безупречным решением. Отель расположен в самом центре города, в районе Таксим-Гюмюшсую, и с первых шагов поразил меня своей роскошью. Однако, как выяснилось, его история не менее впечатляющая. Здание начало возводиться ещё в конце XIX века, когда итальянский посол Барон Блан построил особняк для своей резиденции. Позднее султан Абдул-Хамид II приобрёл его и превратил в Министерство иностранных дел Османской империи. Спустя время особняк стал отелем. С самого начала CVK Park Bosphorus принимал у себя выдающихся гостей, включая Мустафу Кемаля Ататюрка — основателя и первого президента Турецкой Республики.
Интерьер отеля — это настоящее произведение искусства, в котором изысканно переплетаются элементы современного дизайна и османской архитектурной традиции. Каждый этаж назван в честь жён османских султанов, оставивших след в истории, а залы украшают роскошные костюмы той эпохи. Уже при входе в лобби гостей встречает впечатляющее произведение искусства под названием «История Стамбула». С помощью аудиогида, который можно загрузить на мобильное устройство, можно получить более глубокое понимание каждого элемента, изображённого на полотне. Размером 2,64 на 6,64 метра, это произведение является крупнейшей картиной, посвящённой Стамбулу и когда-либо представленной в лобби отеля. Отель располагает 382 современными номерами, площадью от 35 квадратных метров до просторных сьютов. Интерьеры оформлены в умиротворяющих пастельных тонах с использованием мрамора, что создаёт атмосферу утончённой элегантности и уюта. Каждый номер оснащён всем необходимым для максимально комфортного пребывания: премиальной косметикой, качественным текстилем, выбором подушек, мини-баром, системой “умный дом”, плотными затемняющими шторами и высокоскоростным Wi-Fi.
Отель, отмеченный престижной наградой Travel Time Awards, также предлагает самый большой президентский сьют в Турции — площадью 850 квадратных метров. Этот поистине впечатляющий номер включает в себя частный спа-комплекс и живописную террасу с видом на Босфор. Для более длительного пребывания предусмотрены 68 апартаментов в отдельном здании CVK Park Prestige Suites — с полноценными кухнями, посудомоечными и стиральными машинами, а также террасами с захватывающими панорамами на Босфор (в некоторых номерах). Отель также славится своей исключительной гастрономией. Ресторан “Gümüşsüyü”, получивший название в честь одноимённого района, каждое утро предлагает гостям завтрак по системе «шведский стол». А во второй половине дня и вечером вы можете насладиться изысканными блюдами по меню “à la carte” в ресторанах “Stella Lounge” или Izaka Terrace. Особенно меня впечатлил “Izaka Terrace” — не только своим захватывающим видом на Босфор, но и авторской кухней шефа Серхата Эличоры, победителя престижного гастрономического конкурса “Bocuse d’Or Turkey”. Меню, вдохновлённое богатой историей Стамбула, объединяет в себе как традиционные мясные кебабы, так и свежайшую средиземноморскую рыбу, удовлетворяя самые разные вкусы. Как любитель японской кухни, было бы невозможно пройти мимо недавно открывшегося ресторана “Kumiko Sushi & More”, где шеф-повар создаёт настоящие кулинарные шедевры, вдохновлённые японской техникой кумико. Каждый ингредиент здесь тщательно отбирается и идеально сочетается, а морепродукты и рыба доставляются напрямую из Японии. Одним из самых ярких моментов отдыха в CVK Park Bosphorus Hotel по праву считается спа-комплекс. Safira Spa & Fitness — крупнейший велнес-центр в Стамбуле — предлагает уникальную VIP Spa-концепцию, реализованную в Турции впервые. Центр включает в себя фитнес-зоны для мужчин и женщин, турецкий хаммам и круглогодичный бассейн с раздвижным стеклянным куполом. Гости также могут посещать групповые занятия, спиннинг, пилатес и записываться на персональные тренировки.
CVK Park Bosphorus Hotel Istanbul поистине заслужил статус исключительного места, где элегантная роскошь, уют и неповторимое очарование Стамбула сливаются воедино. Вернусь ли я сюда снова? Без малейших сомнений — да!