Həftə sonları ləzzətli qəlyanaltılardan həzz alarkən arxanıza yaslanıb, ayaqlarınızı pufun üstünə qoymaq və film izləmək üçün mükəmməl vaxtdır. Yeməkdən danışmışkən, hələ də nə izləyəcəyinizə əmin deyilsiniz? Möhkəm dayanın, jurnalımızın 114-cü buraxılışının mövzusu ilə əlaqədar ən yaxşı 5 filmi təqdim edirik. Getdik!
“Julie & Julia” (2009)
IMDB – 7/10
Rotten Tomatoes - 77%
Siyahımızda ilk növbədə Nora Efron tərəfindən çəkilmiş, Meril Strip və Emi Adamsın baş rolları bölüşdüyü, həmçinin Stenli Tuççi və Kris Messinanın digər əsas rollarda yer aldığı Amerikan bioqrafik komediya-dram filmi yer alır. Bu ekran işi iki kitab əsasında hazırlanıb: “Fransadakı həyatım” (Culiya Çayldın avtobioqrafiyası) və “Culi və Culiya: 365 gün, 524 resept, 1 kiçik mənzil mətbəxi” (Culi Pauellin xatirəsi, sonradan “Culi və Culiya: Təhlükəli şəkildə yeməklər bişirdiyim bir il” adlandırılıb).
Film, “Le Cordon Bleu”da şübhələrlə və çətinliklərlə üzləşən, tənha yaşayan bir qadın aşpaz Culiya Çayldın Parisdə kulinariya dünyasına addım atdığı ilk illərini nümayiş etdirir. Eyni zamanda, işindən razı olmayan Culi Pauellin həyatını da araşdırırıq, hansı ki, o, Çayldın kitabındakı 524 reseptin hamısını bir il ərzində bişirmək üçün özündə motivasiya tapır. O, oxucular arasında populyarlıq qazanan bloqda fikirlərini, uğur və uğursuzluqlarını bölüşür. 1950-ci illərdə Çayld amerikalı evdar qadınlar üçün fransız yemək kitabı üzərində işlər görərək, bir sıra maneələrin öhdəsindən gələ bilmiş, Culi isə diqqətləri öz bloquna cəmləməyi bacarmışdı - lakin onun evlənməsi ilə birlikdə prioritetləri də dəyişmiş, bununla bağlı müəyyən çətinliklərlə qarşılaşmışdı.
Paris mətbəxindən tutmuş bloq dünyasına qədər bütün bu hekayələr əzmkarlığın, ilhamın və həyatdakı çətinliklərin maraqlı qarışığından ibarətdir.
“Ratatouille” (2007)
IMDB – 8.1/10
Rotten Tomatoes - 96%
Pixar” və “Disney” studiyalarının əməkdaşlığı nəticəsində ərsəyə gətirilmiş “Ratatouille” tamaşaçılara Paris küçələrindəki inanılmaz macəraları təqdim edir. Kulinariya həvəskarı olan Rat Reminin, məşhur Fransız restoranı “Gusteau's”da işə yeni başlamış aşpaz Linquini ilə yolları kəsişir. Onlar ən çətin vaxtlarında görüşür və çox yaxşı dost olurlar, çətinlikləri əl-ələ verərək dəf edirlər. Hekayənin pik nöqtəsi yemək mütəxəssisi Anton Eqonun səfəri ilə bağlı iki dostun mübahisəsi zamanı baş tutur, hansı ki, bu da onların dostluğunda müvəqqəti durğunluğa səbəb olur. Bununla belə, Remi və Linquini yenidən birləşərək Antona onu həyatının ən gözəl dövrünə - uşaqlığına qaytaran "Ratatouille" yeməyini hazırlayırlar.
"Ratatouille" sadəcə yemək bişirməklə bağlı bir hekayə deyil; o, özündə gizli istedadları və həyatın gözlənilməzliklərini də ehtiya edir. “Gusteau’s” restoranının yerində "La Ratatouille" restoranı açıldıqdan sonra əsas mövzu da ön plana çıxmış olur: xəyallarınızın ardınca getmək, uğursuzluqlardan dərs çıxarmaq və dostluğun gücündən istifadə etmək. Bu onu göstərir ki, yalnız əsl dostlar həm uğur qazandığınızda, həm də uğursuzluqlarınızda sizin yanınızda olurlar.
“The Menu” (2022)
IMDB – 7.2/10
Rotten Tomatoes - 88%
3-cü filmimiz "The Menu" dramatic bir şəkildə bizi özünə çəkir, ona görə də barmaqlarınızı qəlyanaltı ilə birgə yeməkdən ehtiyat edin! Rejissoru Mark Milod tərəfindən 2022-ci ildə çəkilən bu Amerikan komediya-qorxu filminin Ralf Finnes, Anya Teylor-Coy, Nikolas Hoult və başqaları da daxil olmaqla mükəmməl aktyor heyəti var. Hekayə xətti məşhur aşpaz Slovik (Ralf Finnes) tərəfindən hazırlanmış fantastik şam yeməyinə qoşulan cütlüklər ətrafında fırlanır. Bununla belə, heç nə göründüyü kimi deyil və heç kimin daha sonra nə olacağını proqnozlaşdırması mümkün deyil. Aşpaz Slovik ləzzətli yeməklər təqdim edir, lakin bu ləzzətlərin qiyməti çox bahadır- o, onların ən dərin sirlərini açacaqdır.
Süjet şiddətli və eyni zamanda estetik baxımdan xoşagələn səhnələrlə doludur. Eyni zamanda, siz aşpazlarının hər bir sözünə qanun kimi baxan işçilərin özlərini ona saf şəkildə həsr etmələrini aydın şəkildə görə bilərsiniz. Komandanın hər bir üzvü öz aşpazı üçün ölməyə hazırdır. Bir az spoiler versək, yalnız bir nəfər onun həyatını xilas edə bilər, yoxsa necə? Film baş aşpaz Slovik və heyətinin son missiyasına başlaması ilə başa çatır. "The Menu" filmini mütləq izləməyə dəyər, burger və kartof qızartmasının gücünü kəşf etməyə hazır olun!
“Umami” (2022)
IMDB – 5.7/10
Gerard Depardyenin Qabriel Karvin rolunda oynadığı daha bir valehedici filmə keçid edirik. Onun oynadığı obraz yapon rəqibi tərəfindən keçmişdə uğradıldığı məğlubiyyətin arxasınca qaçan məyus bir fransız aşpazıdır. Ən yaxşı “umami” yeməyini kəşf etmək üçün səyahətə çıxan aşpaz Fransadan Yaponiyaya səyahət edir. Yolda o, fransız və yapon ləzzətlərini qarışdıraraq yeməklər vasitəsilə özünü kəşf etməyə başlayır. Yapon və fransız aktyorlarının böyük heyətindən ibarət film müxtəlif mədəniyyətlərin harmonik qarışığını ehtiva edir.
Hekayəni xüsusi edən onun yetişkin insanların özünü kəşf etməyindən bəhs etməsidir. Depardyenin personajı Qabriel yapon mədəniyyəti haqqında daha çox öyrəndikcə daha da gülməli və emosional hal alır. “Umami” filmi Fransız İnstitutunun köməyi ilə təqdim olunub və zəngin mədəni təcrübə üçün fransız, ingilis və yapon dillərini özündə cəmləşdirib. Klod Fransuanın “Alexandrine Alexandra” əsərinin və yapon uşaq mahnılarının yer aldığı musiqilər filmə daha da maraq qatır.
“Eat, Pray, Love” (2010)
IMDB – 5.8/10
Rotten Tomatoes - 35%
Bu siyahıdakı sonuncu film, Gilbertin memuarına əsaslanan, Culiya Robertsin Elizabet Gilbert rolunda oynadığı Amerikan romantik dram filmidir. Rejissorunun Rayan Merfi olduğu bu film bir sıra müxtəlif rəylər alsa da, maliyyə baxımından çox uğurlu bir iş olduğunu sübut etmişdi. Belə ki, 60 milyon dollarlıq büdcə ilə çəkilən film dünya üzrə 204,6 milyon dollar gəlir əldə etmişdi.
“New York Times”ın ən çox satılanlarından olan "Ye, dua et, sev" kitabı bu film üçün ilham mənbəyi olub. Evliliyində bir durğunluqla üzləşən Liz Gilbert həyatında axtardığı rahatlığı tapmaq üçün İtaliya, Hindistan və Bali adasına bir illik səyahətə çıxmağa qərar verir. Film boyu Lizin öz məqsədlərinə necə nail olduğunu görmək mümkündür. 43 yaşlı Culiya Roberts öz rolunu ustalıqla oynayaraq bu filmi sözügedən kitabın həvəskarları üçün maraqlı bir macəraya çevirib. Filmdə İtaliya ləzzətli spagettisi və gelatosu ilə dünya mətbəxinin ürəyi kimi xatırlanır, Hindistan maariflənmə, meditasiya və özünü kəşf etmə ilə əlaqələndirilir. Bali isə Lizin müəllimi Ketut Liyerlə yenidən görüşdüyü və həyatının sevgisi Felipe ilə görüşdüyü yer kimi göstərilib.

Выходные – идеальное время, чтобы удобно расположиться, расслабиться и посмотреть фильм, наслаждаясь вкусными закусками. Кстати, о еде: все еще не знаете, что посмотреть? Присаживайтесь поудобнее и посмотрите 5 лучших фильмов, связанных с темой 114-го номера нашего журнала. Погнали!
Джули и Джулия: готовим счастье по рецепту (2009)
IMDB – 7/10
Rotten Tomatoes – 77 %
Открывает этот топ-лист американская биографическая комедия-драма Норы Эфрон с Мерил Стрип и Эми Адамс в главных ролях, а также Стэнли Туччи и Крисом Мессиной в ролях второго плана. Сценарий фильма основан на двух книгах: "Моя жизнь во Франции" (автобиография Джулии Чайлд) и "Джули и Джулия: 365 дней, 524 рецепта, 1 крошечная квартирная кухня" (мемуары Джули Пауэлл, позже переименованные в "Джули и Джулия: мой год опасной кулинарии").
В фильме повествуется о том, как шеф-повар Джули Чайлд в первые годы своей карьеры в парижском кулинарном мире столкнулась со скептицизмом и трудностями, став единственной женщиной в школе Le Cordon Bleu. Параллельно мы видим жизнь Джулии Пауэлл, которая не удовлетворена своей работой и находит мотивацию в приготовлении всех 524-х рецептов из книги Чайлд за один год. Она делится своими мыслями, победами и неудачами в блоге, который завоевал популярность среди читателей. В то время как в 1950-х годах Чайлд работала с американскими домохозяйками над французской кулинарной книгой, преодолевая различные препятствия, Джулия привлекла внимание к своему блогу, однако в связи со сменой приоритетов ее брак оказался под угрозой.
Эти истории представляют собой пикантную смесь решимости, вдохновения и щепотки жизненных трудностей.
Рататуй (2007)
IMDB – 8,1/10
Rotten Tomatoes – 96 %
"Рататуй" – плод сотрудничества Pixar и Disney, погружающий зрителя в невероятное путешествие по улицам Парижа. Крысенок Реми, кулинарный гуру, пересекается с Лингвини, начинающим поваром в известном французском ресторане Gusteau. Они встречаются в самые трудные времена и становятся лучшими друзьями, преодолевая трудности рука об руку. Повествование достигает своего апогея, когда два друга ссорятся из-за визита кулинарного критика Антуана Эго, что приводит к временному разрыву их дружбы. Однако Реми и Лингвини воссоединяются и угощают Антуана блюдом от шефа "Рататуй", которое возвращает его в лучшее время его жизни – детство.
"Рататуй" – это не просто кулинарная сказка, это история о скрытых талантах и непредсказуемости жизни. Когда на месте ресторана Gusteau открывается "Рататуй", прослеживается главная суть: следуйте за своей мечтой, преодолевайте неудачи и цените силу дружбы. Ведь настоящие друзья поддерживают тебя и в успехах, и в неудачах.
Меню (2022)
IMDB – 7,2/10
Rotten Tomatoes – 88 %
Фильм "Меню" настолько захватывающий, что следует быть осторожным: не откусите себе пальцы вместо закусок! Американский комедийный фильм ужасов, снятый в 2022 году режиссером Марком Майлодом, отличается звездным актерским составом: это Ральф Файнс, Аня Тейлор-Джой, Николас Хоулт и др. Сюжет вращается вокруг семейных пар, присоединившихся к фантастическому ужину от знаменитого шеф-повара Словика (Ральф Файнс). Однако никто не может предугадать, что произойдет дальше. Шеф-повар Словик подает восхитительные блюда, но цена этих деликатесов высока – раскрытие самых сокровенных тайн.
Сюжет одновременно полон жестоких и эстетически приятных сцен. Параллельно с этим можно наблюдать высочайшую преданность персонала своему шеф-повару, каждое слово которого – закон. Каждый член команды готов умереть за своего шеф-повара. Небольшой спойлер: только один человек может спастись! Фильм заканчивается тем, что шеф-повар Словик и его сотрудники отправляются на свое последнее задание. Фильм "Меню" определенно стоит посмотреть, но будьте готовы открыть для себя силу бургеров и картофеля фри!
Умами (2022)
IMDB – 5.7/10
Еще один завораживающий фильм с Жераром Депардье в роли Габриэля Карвена. Его герой – разочарованный французский шеф-повар, которого преследует поражение от японского конкурента из прошлого. Он путешествует из Франции в Японию, чтобы найти лучшее блюдо с ароматом умами. Смешивая французские и японские вкусы, он узнает больше о себе с помощью еды. Благодаря прекрасному актерскому составу фильм становится гармоничным сочетанием различных культур.
Отличительная черта фильма – исследование самопознания взрослого человека. Персонаж Депардье, Габриэль, забавен и трогателен. Фильм "Умами" демонстрируется при содействии Французского института, и в нем сочетаются французский, английский и японский языки, что позволяет получить богатый культурный опыт. Саундтреки на песню Клода Франсуа "Alexandrine Alexandra" и японскую детскую песню добавляют фильму изюминку.
Ешь, молись, люби (2010)
IMDB - 5,8/10
Rotten Tomatoes - 35 %
Последний, но не менее значимый фильм в этом списке – «Ешь, молись, люби", американская романтическая драма с Джулией Робертс (Элизабет Гилберт) в главной роли, основанная на мемуарах Гилберт. Фильм режиссера Райана Мерфи получил смешанные отзывы, но оказался финансово успешным, собрав по всему миру $204,6 млн при бюджете в $60 млн.
Вдохновением для фильма послужила книга "Ешь, молись, люби", ставшая бестселлером New York Times. Обнаружив трещину в своем браке, Лиз Гилберт решает отправиться в годовое путешествие по Италии, Индии и Бали в поисках баланса в своей жизни. На протяжении всего фильма мы видим, как Лиз добивается своих целей. 43-летняя Джулия Робертс убедительно играет свою роль, превращая фильм в захватывающее приключение для поклонников книги. Италия с ее вкуснейшей пастой и джелато запомнилась как сердце мировой кухни. Индия ассоциируется с просветлением, медитацией и самопознанием, а Бали - это место, где Лиз воссоединяется со своим наставником Кетутом Лиером и встречает Фелипе, любовь всей своей жизни.