YAŞAR NURİNİN 67 YAŞI TAMAM OLA BİLƏRDİ
"Yaşar Nuri bizim teatr, kino, televiziya, radio sahəsində çalışan aktyorların içində birincilərdəndir. Yəni ki, o cür sənətçi olmayıb, yoxdur və çətin ki, olsun. Yaşar təkrarolunmazdır" (Azər Paşa Nemətov, Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının sədri, Akademik Milli Dram Teatrının bədii rəhbər-direktoru, Xalq artisti, professor)
Çətin Sovet küçəsindən olan bu oğlan Azərbaycan televiziyasının qızıl əsrinin simasına çevrildi. Yaşar Nuri 9 yaşında sənətə gəldi - və əbədi orada qaldı. Onun hesabında əllidən çox film, yüzdən çox tamaşa və ən tanınmış obrazlar var. Təkcə "Səni axtarıram" tamaşasında Elçin rolu nəyə desən dəyər! Bu obrazın taleyi tamaşaçıları elə həyəcanlandırdı ki, onlar dayanmadan tamaşanın davamını istəyərək və xoşbəxt sona ümid edərək məktublar göndərirdilər.
"Yaşar Nuri mənim qoyduğum bütün tamaşalarda oynayıb. Həm də, əsas rollarda. Ona “Hamlet” tamaşasında “məzarçı” rolunu vermişdim. O bir az təəcüblənmişdi ki, “mənnən məzarçı olar?”. Dedim: “Sən bir onun mətnini diqqətlə oxu, o adi qəbirqazan deyil, demək olar ki, filosofdu, onun danışığını sadə adam başa düşə bilməz. Yəni məzarçının filosofluğunu adi aktyor edə bilməz. Bu rolu dərin fikirli, bacarıqlı, istedadlı aktyor oynamalıdı. Hətta zarafatla əlavə etdim ki, bu rolu vaxtilə Mirzağa Əliyev oynayıb. Mirzağa səndən əskik aktyor idi?!” Gülüb dedi ki, “başa düşdüm, ağıllı olduğumdan bu rolu mənə tapşırırsan”.
Sonra əlavə etdim ki, məzarçını ölü basdıran kimi göstərmə. O, insanı bu dünyadan, o biri dünyaya köçürür. Bir-iki dəqiqəlik sükutdan, rolun əhəmiyyətli olduğunu başa düşəndən sonra rol Yaşarın çox ürəyincə olmuşdu. Özü də o qədər dərindən oynayırdı ki...", - A.P.Nemətov söylədi.
Yaşar Nurinin arvadı Rəhimə Nuriyeva, qızları Ülviyyə və Ülkər, yaxın dostu, xalq artisti Firəngiz Mütəllimova aktyor haqqında xatirələrini bizimlə bölüşdülər.
Yaşar Nuri səhnədə aforizmə çevrilən ifadələr səsləndirirdi. Onunla hər mövzuda danışmaq mümkün idi. O, Lui de Funes və Yuri Nikulin ilə müqayisə edilirdi. Azərbaycanın xalq artisti Yaşar Nuri 1951-ci il sentyabrın 3-də anadan olub, bu il onun 67 yaşı olacaqdı.

Yashar Nuri would be 67 today
"Yashar Nuri is one of the best actors on TV, radio, cinema and theatre. I mean, there is no actor like him, there was no one and there will not be. Yashar cannot be repeated" (Azer Pasha Nematov, Chairman of the Theatre Worker's Union of Azerbaijan, the artistic director and chief director of the Azerbaijan State Academic National Drama Theatre)
This boy from the rough Soviet street became the face of the golden age of Azerbaijani television. At the age of nine Yashar Nuri came to art - and stayed. On his account - fifty films and more than a hundred performances, the most recognisable images. What is to be Elchin in "I'm Looking for You"! His fate so excited the audience that they did not cease sending letters, asking for the continuation and hoping for a happy ending.
"Yashar Nuri has played in all the performances of mine. He always had the main roles. - Says A.P.Nematov. - Once I asked him to play the Grave Digger in "The Hamlet", he was surprised, asking: "Does this role really fit me?". I told him: "Please, read the text carefully, he is not a simple Grave Digger. Let's say he is a philosopher. Not every person would understand what he is talking about. And not every actor would be able to play this philosopher. This role is for a deep and talented actor". Yashar smiled and said: "I got it. You want me to play this role because I am clever".
Then I asked him to show that the Grave Digger not only buries bodies but helps dead to get from this world to the other. He stayed silent for a couple of minutes, then he got the importance of the role and loved it very much. He played with all his heart...".
His wife Rahima Nuriyeva, two daughters Ulviyya and Ulker and his closest friend, well-known actress Firangiz Mutallimova shared their memories of Yashar Nuri with us.
Yashar Nuri would pronounce phrases from the stage; they immediately became winged. With him, you could talk about everything in the world. He is compared with Louis de Funes and Yuri Nikulin. People's Artist of Azerbaijan Yashar Nuri was born on September 3, 1951, this year he would have turned 67 years old.