Superulduz, bir neçə nəslin əfsanəsi... Uzun illər davam edən müğənni karyerası ərzində Ayişə Ajda Pekkan ümumi tirajı 30 milyondan artıq olan 20-dən artıq albom buraxıb, kino aktrisası kimi isə 50-yə yaxın rol ifa edib. Müğənni ekran və şou-biznesin qabaqcıl ulduzları ilə gözəllikdə rəqabət apararaq estradada çıxışlarını və cəsarətli fotosessiyalarda çəkilişlərini davam etdirir. O, adət etdiyi həyat ritmini dəyişmir: gecə klublarında əylənir, şəxsi təyyarədə detoks üçün İsveçrəyə uçur və “İnstagram”da özünə baxmağın sirlərini bölüşür... “Nargis”in baş redaktorunun musiqi əfsanəsi Ajda Pekkanla türkiyəli pop ulduzun dəbdəbəli malikanəsindəki söhbəti rahat və səmimi alındı.
Özünüzdə müğənni istedadını nə zaman kəşf etdiniz?
Mən həmişə musiqi ilə şövqlə maraqlanmışam, həmişə oxumaq istəmişəm. Gənc yaşlarımda kino aləminə baş vurdum, amma bu həyatda cəmləşə bilmədim. Yaxşı səsə malik olduğumu həmişə bilmişəm, yalnız nə dərəcədə yaxşı olduğunu müəyyənləşdirə bilmirdim...
Zənnimcə, Siz çox gözəl uşaq olmusunuz. Valideynlər qızları Ayişə üçün hansı peşəni arzulayırdılar? Onlar Sizin gələcəyinizi necə görürdülər?
Mən dəniz donanması kapitanının qızıyam. Valideynlərim geniş dünya görüşünə malik uzaqgörən insanlar idi. Onlar hər zaman mənə etibar ediblər, bütün təşəbbüslərimi dəstəkləyiblər və fikrimə hörmətlə yanaşıblar. Bizim ailəmiz kiçik idi, amma möhkəm bağlara malik idi. Mən müğənni işləməyə ailəmin dəstəyi və xeyir-duası ilə başlamışam. Çox zaman böyük məhəbbətlə o zamanı xatırlayıram və valideynlərim üçün darıxıram.
Türkiyə Avropa ilə Asiyanın qovuşmasında yerləşir. Siz daha çox avropalı və ya şərqlisiniz?
Əslində, mən də özümü Türkiyə ilə, Qərblə Şərqin kəsişdiyi yerlə assosiasiya edirəm və düşünürəm ki, bunu fəaliyyətimdə uğurla əks etdirirəm. Uzun müddətdir ki müxtəlif üslublarda əsərlər ifa edirəm. Səhnə obrazım “qərbli qız” olsa da, köklərim və həyat dəyərlərimlə şərq mədəniyyətinə bağlıyam. Deyə bilərəm ki, özündə Şərqlə Qərbin cizgilərini birləşdirən torpağımız həmişə mənim ilham mənbəyim olub.
Musiqi aləmini Sizə kim açıb? Sizin xüsusi təhsiliniz var?
Artıq dediyim kimi, mən həmişə musiqini sevmişəm. Əvvəlcə tanınmış pianoçu və müəllimim İlham Gencerlə tanış oldum, o zaman o, məşhur “Cati” gecə klubunun sahibi idi. Musiqi ilə yalnız Minanın “Il Cielo In Una Stanza” mahnısını ifa etdikdən sonra məşğul olmağa başladım. Bir müddət “Los Catikos” ansamblının müşayiəti ilə çıxışlarımı davam etdirdim, ilk “Her Yerde Kar Var” minyonunun buraxılışından sonra isə tamamilə musiqi dünyasına qərq oldum. Daha sonra musiqi həyatım “Maxim” klubunda, böyük hörmət bəslədiyim Zəki Mürenin qrupunda davam etdi. Tezliklə, albomlarım uğur qazandıqdan sonra, məni “superstar” adlandırmağa başladılar. Bax, superstar kimi həyatım beləcə başladı...
Sizi yeni ulduz kimi kim kəşf etdi? Müğənni karyeranızda ən əhəmiyyətli rolu kim oynadı?
Mən özüm özümü kəşf etmişəm. Özüm də həmişə “Ajda Pekkan” markasının səviyyəsini qorumuşam.
Siz kifayət qədər tez şöhrət qazandınız. Bu Sizin xarakterinizə, dünya görüşünüzə, ümumilikdə, həyatınıza təsir göstərdimi?
Təbii ki, çox təsir göstərdi. Ondan başlayaq ki, mən çox azadlıqsevər insanam, amma şöhrətlə bərabər həyatıma məhdudiyyətlər daxil oldu. Bəzən özüm üçün şəxsi fəza və istirahət üçün vaxt yaradaraq karyeramla şəxsi həyatımı balanslaşdırmağa çalışıram. Çox gərgin anlarda sadəcə hər hansı sakit guşəyə qaçıram. Parisdə, Londonda vaxt keçirməyi sevirəm... Qalan zaman evdə olmağa üstünlük verirəm.
Altı ilə kinoda 45 rol, özü də lap yeniyetmə çağında... İş qrafikiniz necə qurulurdu? Şəxsi həyata vaxt qalırdı?
Bəli, bu çox gərgin illər idi. Hərçənd, həyatım elə indi də belədir. Belə intensiv tempə adət etmişəm və işsiz qalmağı sevmirəm. Mən daim işləməyə adət etmişəm – bu mənim enerji mənbəyimdir. İşdən kənarda isə mən təbiət qoynunda tənha və aram qalmağı sevirəm. Mən orada sadəcə Ajdayam, səhnəyə gəlincə isə Ajda Pekkan oluram... Düşünürəm ki, beləcə şəxsi həyatımla karyera arasında tarazlıq yaratmağa nail oluram.
Sizin diskləriniz milyon tirajlarla istehsal olunaraq Avropadan Yaponiyaya qədər bütün dünyaya yayılıb. Hansı publika ilə görüş xüsusi olaraq yaddaşınızda qalıb?
Heç bir fərq qoymadan dinləyicilərlə öz emosiyalarımı bölüşmək və beləliklə də maneəsiz səadət, qəm hisslərini yaşamaq imkanı mənim üçün böyük xoşbəxtlikdir... Tamaşaçılarla hər görüş anı mənim üçün əhəmiyyətli və qiymətlidir... Ona görə də fərq qoya bilmirəm. Məni musiqiyə bağlayan hər şey – sevgidir. Musiqi vasitəsi ilə insanların qəlbinə toxunmaq mənim üçün çox qiymətlidir, bu mənə enerji bəxş edir.
Sizin çalışqanlığınız, məhsuldarlığınız heyrətləndirir. İlham və enerjini haradan alırsınız?
Çalışqanlığın əsas səbəbi – mən öz işimi çox sevirəm və bir yerdə qala bilmirəm. Müxtəlif layihələrim olur. Bununla belə, özümə, bədənimə lazımi diqqət yetirməyi də unutmuram: qidalanmama fikir verirəm, idmanla məşğul oluram, çoxlu su içirəm. Bütün bunlar, gərgin qrafikə rəğmən, mənə enerjili qalmağa yardım edir.
Şöhrət xoşbəxtlik bəxş edirmi?
Şöhrət nisbi anlayışdır, hər şey sizin prinsiplərinizdən və həyat mövqeyinizdən asılıdır. Mənim üçün şöhrət – sevimli işlə məşğul olmaq imkanı, məni sevən və digər insanlarla ünsiyyət, işimi sevgi ilə yerinə yetirmək və daim işləməkdir. Bütün bunlar da elə xoşbəxtlikdir!
Zamanı geri çevirmək mümkün olsaydı, taleyinizdə nəyi dəyişərdiniz?
Mən özümü yüksək qiymətləndirirəm və heç vaxt “o zaman indi bildiklərimi bilsəydim” söyləmirəm: axı hər yaşanan gün, başıma gələn bütün hadisələr məni mən edənin tərkib hissəsidir. Mən özümü yalnız yaxşı şeylərlə əhatə etməyə çalışmışam və düşünürəm ki, müəyyən mənada başqalarına nümunə ola bilərəm. Şou-biznesdə bəzən sənin nə dərəcədə özünə inanmağın elə də vacib deyil: populyarsansa, bu populyarlıq bəzən sənin azadlığını məhdudlaşdırır. Düzünü desəm, bu, heç vaxt xoşuma gəlməyib: daxilimdə yaşayan azad qadındır!
Səhnədə hər hansı gülməli və ya qeyri-adi vəziyyətlərə düşmüşünüz?
Səhnədə hər çıxışım mənim üçün qeyri-adi hadisədir! Mən hər dəfə eyni həyəcanı, eyni ehtirası, tamaşaçı ilə görüş istəyini hiss edirəm... Artıq uzun illərdir ki, səhnədə ən gözəl hisslərimi və emosiyalarımı bölüşürəm – qeyri-adi adlandırdığım da elə budur...
Reysin gecikməsi ilə 3 saatlıq uçuşdan sonra evinizə üz tutduqda, hələ uzaqdan bu işığı, bu sehrli parıltını gördüm... Və etiraf edim ki, ilk olaraq düşündüm: belə evdə yaşayan insan qeyri-adi olmalıdır. Sizinlə yaxından tanış olduqdan sonra əmin oldum ki, Siz, doğrudan da, unikal insansınız...
Çox sağ olun.
Bir də mənə elə gəldi ki, Siz daxildən çox spontan və proqnozlaşdırılmayan insansınız...
Bu, həqiqətən də belədir, Siz səhv etməmisiniz.
Spontan insanların qəribə xüsusiyyəti – “saxlamayaraq saxlamaq” bacarığıdır... Yəqin ki, əvvəlcədən planlaşdırdığınızı və ya hər zaman hər şeydə belə proqnozlaşdırılmayan spontan qaldığınızı soruşmaq artıq olardı...
Həyatın özü kimi birmənalı spontan.
Ajda, mən Sizə valeh olmuşam, o qədər gözəl qadınsınız ki! Həm də Sizdən o qədər güclü energetika gəlir ki, sadəcə heyranedicidir! Həmişə soruşmaq istəmişəm: gözəlliyinizin sirri nədədir – yaxşı genetika, fəal həyat tərzi və ya ciddi özünənəzarət?
Komplimentə görə təşəkkür edirəm. Əslində, dediklərinizin hamısını özüm yaratmışıam, özümü elə özüm ərsəyə gətirmişəm. Görünüşüm daha çox həyat fəlsəfəmlə bağlıdır... Həftədə 2-3 dəfə idmanla məşğul oluram, sağlam həyat tərzinə və qidalanmaya diqqət yetirirəm – bütün həyatım boyu belə olub. Mən uzun müddət davam edən gəzintiləri sevirəm və hamıya daha çox piyada gəzməyi tövsiyə edirəm. Özünü mənəvi və fiziki cəhətdən qidalandırsan, özünün qeydinə qalsan, nəticəni uzun müddət gözləmək lazım gəlməyəcək.
Hazırda formanı qorumaq üçün çox sayda müxtəlif pəhrizlər mövcuddur. Siz hər hansı xüsusi rejimə, rasiona riayət edirsiniz?
Etiraf edim ki, hər hansı xüsusi rasiona riayət etmirəm, bu, hərdən olur. Bu mənim şəxsi təəssüratlarımdan asılıdır: hər hansı narahatlıq, fiqurama dair tərəddüdlər hiss edirəmsə, əgər mən əlavə kiloqramlar yığdığımı düşünürəmsə, o zaman, əlbəttə, özümü məhdudlaşdırmağa başlayıram.
Əvvəllər çox səyahət etmişəm, lakin son zamanlar yalnız Bodrumdan İstanbula, İstanbuldan Ankaraya ya da İzmirə gedirəm...
Amma mən bildiyimə görə Sizin El-Eydə də apartamentləriniz var?
Bəli, El-Eydə də, Parisdə də, Londonda da...
Sizin göz dəyməyə qarşı gözmuncuğunuz var? Ümumiyyətlə əlamətlərə inanırsınız? Bəlkə səhnəyə çıxmazdan əvvəl hansısa ayini yerinə yetirirsiniz?
Əsas ayin – konsertə hazırlıqdır, mən çox erkən hazırlaşmağa başlayıram. Toparlanmaq üçün bu çox vacib dövrdür. Konsertə təqribən 10 gün qalmış mən “Ajda Pekkan” olmalıyam və mən buna idmançı yarışa hazırlaşan kimi hazırlaşıram. Səhnəyə mütləq dua etdikdən sonra çıxıram – bu mənə inam bəxş edir.
Elə şey varmı ki, mütləq qrim otağınızda olmalıdır?
Mən ot çayları və çoxlu su içirəm, buna görə də qrim otağında minimum ot çayı olmalıdır.
Evinizdə gəzişərkən çox sayda heyvana rast gəldim...
Bəli, mən heyvanları çox sevirəm.
Mən it və iki pişik gördüm.
Ümumilikdə burada üç it və səkkiz ya da doqquz pişik yaşayır...
Doqquz pişik?! Onlar hamısı Sizinlə bu evdə yaşayırlar? Siz heyvanlarınızla çox vaxt keçirirsiniz?
Yox, onların öz ayrıca evi var. Mən çox vaxtımı evdə keçirirəm. Bəzən heyvanlarıma ünsiyyət qurmaq və onları sığallamaq üçün baş çəkirəm. Bilirsinizmi, axı onlar hər şeyi çox yaxşı başa düşür, hiss edirlər...
Xarakter baxımından optimist ya pessimistsiniz?
Əlbəttə ki, optimist, məgər görünmür? Həmişə və hər şeydə!
Lakin həyat hansısa maneəsiz, kədərsiz, itkisiz olmur... Çətinlikləri ram etməyə Sizə nə yardım edir?
Musiqi. Belə anlarda dadıma yaxşı musiqi çatır. Bundan başqa yaxşı film seyr etmək və ya dostlarla görüşmək, ünsiyyət qurmaq olar ki, kədərli düşüncələrdən ayrılasan.
Yəni söhbət terapiyası yardım edir? Siz sirlərinizi özgələrə etibar etməkdən, problemlərinizdən danışmaqdan qorxmursunuz?
Mən çox gözəl anlayıram ki, sirrim – ancaq mənim sirrimdir, ona görə də sirlərimi özümdə saxlayıram. Dostlarla və mənə xoş olan insanlarla söhbətlər isə adətən ümumi mövzulara həsr olunur.
Ajda Pekkan kimi diqqət, dəbdəbə və şöhrətə alışan qadını daha nə xoşbəxt edə bilər?
Gündəlik həyatda mən tamamilə başqayam. Təmkinli görkəmimə rəğmən, zarafat etməyi və əylənməyi sevirəm. Amma izdihamlı yerlərdən kənar durmağa çalışıram, çünki çox zaman diqqət mərkəzinə düşürəm. Sadə həyat tərzinə üstünlük verirəm, özümlə tək qalmağı xoşlayıram. İnsanlarda səmimiyyəti qiymətləndirirəm. Dostlarla keçirdiyim zaman, isti münasibətlər, hətta sevdiyim insanlardan gələn məlumat – bütün bunlar məni xoşbəxt etmək üçün kifayətdir. Vaxtımı səmərəli keçirməyə, tez-tez təbiət qoynunda olmağa, heyvanlarla ünsiyyət yaratmağa çalışıram.
Bir gününüzü təsvir edə bilərsiniz? Adətən o, nədən başlayır, saat neçədə başa çatır?
Mən yuxuma diqqət edirəm, çox gec qalmamağa çalışıram. Adətən gecə 12-də yatıram, sabahı yaxşı yatmış və istirahət etmiş halda başlayıram. Mütləq tam sakitlikdə və qaranlıqda yatıram. Səhər məmnuniyyətlə səhər yeməyi yeyirəm, günortaya yaxın mütləq idmanla məşğul oluram – gimnastika ya da pilatess, konsertə hazırlaşıramsa, mütləq məşqə gedirəm.
Azərbaycan musiqisi ilə tanışsınız? Sizcə onun türk musiqisi ilə oxşarlığı və fərqliliyi nədədir?
Mən müxtəlif janrda olan musiqiləri dinləyirəm, mənim üçün musiqidə ayrıseçkilik yoxdur. Əlbəttə, Azərbaycan musiqisi ilə tanışam və onu dinləməyi sevirəm. Hər insan ölkəsinin mədəniyyətindən qidalanır, bu da onun yaradıcılığında əksini tapır, müxtəlif mədəniyyətlər isə musiqiyə xüsusi özəllik bəxş edir. Bu, özünün, digərlərindən fərqli struktur, üslub və ruha malik Azərbaycan musiqisinə də aiddir.
Son dəfə Bakıda 2013-cü ildə, Sizə xüsusi “Bir ömür sanata, kültüre, insanlığa hizmet ödülü” mükafatının təqdimatı zamanı olmusunuz. Şəhərimizlə hansı assosiasiyalarınız var?
Azərbaycan üçün çox darıxmışam, orda tez-tez olmaq istərdim. Həm ölkəniz, həm də xalqınız gözəldir! Şəhərin zəngin mədəni irsi, gözəlliyi isə çox dərin təsir buraxır.
Azərbaycanda dostlarınız varmı?
Dostlarım - ən yaxınlarımdır və mən qəlbimə doğma olan insanlara mümkün qədər çox vaxt ayırmağa çalışıram. Biz sizinlə çox yaxınıq, tarixi və mədəni bağlarımız var, axı biz bir regionun xalqlarıyıq. Mən Bakıda konsertlərlə çıxış etmişəm, sizin həmyerlilərinizlə burada, Türkiyədə, konsertlərimdə görüşmüşəm. Mənim çoxlu azərbaycanlı dostlarım var və biz imkan dairəsində görüşməyə çalışırıq...
Siz bizim zəngin mətbəximizlə tanışsınız? Bəlkə sevdiyiniz Azərbaycan yeməyi var?
Sizin zəngin mətbəxiniz bütün dünyada şöhrət qazanıb! Bakıda məni həmişə mehribanlıqla qarşılayıblar. Bir dəfə sizin şah plovunuzun və yarpaq dolmanızın dadına baxdım, çox xoşuma gəldi. Əminəm ki, bu dəfə digər, dadında geri qalmayan yeməklərinizin də dadına baxacam.
Müğənnilik karyerasına başlayanlara nə məsləhət verərdiniz? Hər hansı universal tövsiyələriniz varmı?
Yox. Düşünürəm ki, hər kəsin yolu fərdi olmalıdır, daha dəqiq isə, spontan, təsadüf nəticəsində! Ona görə də, zənnimcə, ümumi məsləhətlər burada artıqdır.
Beləliklə, biz Sizi səbirsizliklə Bakıda yubileyimizdə - “Nargiz” jurnalının 5 illiyində gözləyirik, bu isə... yanvarın 13-də olacaq!
Çox gözəl yadımdadır və mən də Bakı ilə, onun qonaqpərvər, xeyirxah insanları ilə görüşü gözləyirəm. Mən həm də bilirəm ki, yanvarın 13-ü Sizin ad gününüzdür...
Sizi doğma şəhərimdə, mənim və “Nargis” komandam üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən bayramda görmək mənim üçün ikiqat xoş olacaq.

A superstar, a legend of several generations... During her many years of singing career, Ayse Ajda Pekkan released more than 20 albums with a total circulation of over 30 million, and as a film actress, she played about 50 roles. The singer continues to perform on the stage and act in bold photo shoots, competing in beauty with the first stars of the screen and show business. It does not change the usual rhythm of life: having fun in nightclubs, flying a private plane to Switzerland for detox and sharing secrets for personal care on Instagram... The conversation between the chief editor of Nargis and musical legend Ajda Pekkan in a luxurious mansion of Turkish pop diva turned out to be homely and trusting.
When did you discover your talent as a singer?
I was always passionate about music, I always wanted to sing. At a young age, I plunged into the world of cinema but was never able to focus on that life. I always knew that I had a good voice, only I could not determine how...
I think you were a very beautiful child. What profession did your parents dream of for their beautiful daughter? How did they see your future?
I am the daughter of a fleet captain. My parents were far-sighted people with a wide worldview. They always trusted me, supported me in all my endeavors and respected my opinion. We had a small family, but with strong ties. I started working as a singer with the support and approval of my family. Often with great love I remember that time and miss my parents.
Turkey is located at the junction of Europe and Asia. Are you more European or Eastern?
In fact, I also associate myself with Turkey, the place of intersection of East and West, and I think that I successfully reflect this in my work. For a long time, I have performed works in different styles. Although my stage image is “a girl from the West,” by my roots and life values I am strongly attached to Eastern culture. I can say that our land combining the features of the West and the East has always served me as a source of inspiration.
Who discovered the world of music for you? Do you have a special education?
As I said, I have always loved music. At first I met a famous pianist and my teacher Ilham Ganger, at that time the owner of the famous nightclub Cati. I began to seriously study music only after the performance of Mina’s song Il Cielo In Una Stanza. For some time she continued to perform accompanied by the Los Catikos ensemble, and with the release of the first minion Her Yerde, Kar Var finally and irrevocably plunged into the world of music. Then my musical life continued in the Maxim club, in a band by Zeki Murena, who was very respected by me. Soon due to the success of my albums I began to be called a superstar. That's how my life began as a superstar...
Who discovered a new star in you? Who played the most important role in your singer career?
I discovered myself. And I myself have always maintained the level of the Ajda Pekkan brand.
You knew the taste of fame very early. Did it affect your character, worldview, your life in general?
Naturally, it influenced a lot. Let's start with the fact that I was originally a freedom-loving person, but along with fame, restrictions entered my life. I try to balance my career and personal life, sometimes creating for myself a personal space and time to relax. In very tense moments, I just run off to a quiet place. I like to spend time in Paris, London... For the rest of the time, I prefer to stay at home.
Forty-five film roles in just six years, and even at a very young age... How was your work schedule built? Did you have time for personal life?
Yes, these were very tense years... However, my life remains the same to this day. I am used to such an intense pace and do not like to sit idle. I used to constantly work – this is my source of energy. But outside of work I like a secluded, quiet stay in nature. There I’m just Ajda, but when it comes to the stage, I’m becoming Ajda Pekkan... I think this is how I manage to balance my personal life and career.
Your discs were published in millions of copies and dispersed throughout the world, from Europe to Japan. What public meeting do you especially remember?
It gives me great happiness – itself the opportunity to share with the audience their emotions without making any distinctions, and thus free to experience feelings: happiness, sadness... Every moment of encounter with the audience – a very special and valuable for me... And so I do not I can make a difference. All that binds me to my passion for music is love. To touch the soul of people through music is very valuable to me, it gives me energy.
Your performance, productivity is amazing. Where do you get inspiration and energy from?
The main thing that gives performance is that I really love my work and cannot stand in one place. I have a variety of projects. At the same time, I do not forget to pay due attention to myself and my body: I follow my diet, go in for sports, and drink a lot of water. All this helps me to remain energetic, despite the busy schedule.
Glory brings happiness?
Glory is a relative concept, it all depends on your principles and life position. For me, fame is the opportunity to do what I love, to communicate with people who love me and others, to do their work with love and to work constantly. And all this is happiness!
If you could turn the clock back, what would you change in your destiny?
I really appreciate myself and I never say: “Had I known then what I know now” because every day that has passed, everything that happened to me is part of what made me myself. I tried to surround myself with only good things and I think that in some ways I can even set an example to others. In show business, it is sometimes not so important how confident you are – if you are popular, then this popularity at times limits your freedom. To be honest, I always had a little dislike: the one who lives in me is a free woman!
Did you get in some funny or unbelievable situations on the stage?
Every performance on stage is an incredible event for me! Every time I feel the same excitement, the same passion, the desire to meet with the audience... For many years I have been sharing my most beautiful feelings and emotions on stage – this is what I call incredible...
When, after a three-hour flight with a delayed flight, I reached your home, I noticed this light from afar, this magical glow... And I confess, the first thing I thought: a person who lives in such a house should be unusual. When I got to know you better, I made sure that you are a truly unique person.
Thanks.
And yet, it seemed to me, you are very spontaneous and unpredictable...
This is true, you are not mistaken.
The amazing property of spontaneous people is the ability to “hold without holding”... Probably, it is unnecessary to ask whether you plan in advance or always and in everything you remain so unpredictable and spontaneous...
Definitely spontaneous, like life itself.
Ajda, I am fascinated by you, as far as you are a beautiful woman. And from you comes such a strong energy, just amazing! Always wanted to ask, what is the secret of your beauty: good genetics, an active lifestyle or strict self-control?
Thank you for the compliment. As a matter of fact, I created everything you are talking about myself, I made myself. The way I look is connected more with my life philosophy... Two or three times a week I go in for sports, pay attention to a healthy lifestyle and nutrition – this has been my whole life. I really like long walks and I advise everyone to walk more. If you spiritually and physically feed yourself, take care of yourself – the result will not keep you waiting.
Now to maintain the form there is a mass of all kinds of diets. Do you stick to any special treatment, diet?
I admit honestly, I don’t adhere to any diet, only from time to time. It depends on my own feelings: if I feel some discomfort, doubts about my figure, if it seems to me that I have put on weight, then, of course, I begin to limit myself.
I used to travel a lot, but lately, I have only travelled from Bodrum to Istanbul, from Istanbul to Ankara or to Izmir...
But as far as I know, you have apartments in El Hey?
Yes, and in El-Hey, and in Paris, and in London...
Do you have an amulet against the evil eye? And in general, do you believe in omens? Maybe you perform some ritual before you go on stage?
The main ritual is the preparation for the concert, I begin to prepare well in advance. This is a very important period in which to concentrate. Somewhere ten days before the concert I need to become “Ajda Pekkan”, and I am preparing for this as an athlete for the competition. I go out onto the stage without fail, having prayed – it gives me confidence.
Are there any things that must be in your dressing room?
I drink herbal teas and a lot of water, so there should at least be herbal tea in the dressing room.
Walking through your house, I found a lot of animals...
Yes, I adore animals.
I noticed a dog and two cats.
I have three dogs in total and eight or even nine cats...
Nine cats?! And they all live with you in this house? Do you spend much time with your pets?
No, they have their own separate house. I spend a lot of time at home. Sometimes I visit my favourites to chat and caress. You know, they understand everything very well, they feel...
Are you a pessimist or an optimist?
Of course, an optimist, is it not visible about me? Always and in everything!
But life does not happen without any obstacles, disappointments, losses... What helps you cope with difficulties?
Music. At such times, good music helps me. You can also watch a good movie or meet with friends, chat, to escape from sad thoughts.
Does talking therapy help? And you are not afraid to trust your secrets to outsiders – to talk about your problems?
I am well aware that my secret is only my secret, and therefore I keep my secrets with me. And conversations with friends and people pleasant to me usually occur exclusively on general topics.
What else can make a woman so pampered with attention, luxury and glory as Ajda Pekkan happy?
In everyday life, I'm completely different. Despite my discreet look, I love to joke and have fun. But I try to avoid crowded places, as I often find myself in the centre of attention. I prefer to live a modest life, I love being alone with myself. In people, I appreciate sincerity. Time spent with friends, a warm relationship, even a message from loved ones – all this is enough to make me happy. I try to spend time with benefit, more often to be in nature, to communicate with animals...
Can you describe one ordinary day from your life? How does it usually begin, at what time does it end?
I watch my sleep, try not to stay up late. I usually go to bed at 12 at night, in the morning I start the day slept and rested. I sleep necessarily in complete silence and darkness. In the morning I enjoy having breakfast, closer to noon, I definitely go in for sports - gymnastics or Pilates, and if I prepare for a concert, I definitely go to a rehearsal.
Do you know Azerbaijani music? In your opinion, what are its similarities or differences with Turkish?
I listen to music of different genres, for me, there is no difference in music. Of course, I am familiar with Azerbaijani music and I love listening to it. Each person is nurtured on the culture of his country, which is reflected in his work, and various cultures give a special peculiarity to music. This also applies to Azerbaijani music, which has its own, distinct from others, structure, style and spirit…
The last time you were in Baku was in 2013, at the presentation of the special award to you Bir ömür sanata, kültüre, insanlığa hizmet ödülü. What are your associations with our city?
I really missed Azerbaijan, I would like to go there more often. Both the country and your people are beautiful! A rich cultural heritage, the beauty of the city leaves a very strong impression.
Do you have friends in Azerbaijan?
My friends are my closest friends, and I try to devote as much time as possible to people dear to my heart. We are very close to you, bound by history and culture because we are the people of one region. I have been to Baku with concerts, met with your compatriots here in Turkey, at my concerts. I have many Azerbaijani friends, and we try to meet as much as possible...
Are you familiar with our rich cuisine? Maybe you have a favourite Azerbaijani dish?
Your rich cuisine is already famous around the world! I am always very welcome in Baku. Once I tried your Şah Plov and Yarpaq Dolması, and I really liked it. This time, I am sure, I will try other equally tasty dishes.
And what would you advise novices in singing career? Do you have any universal tips?
Not. I think everyone should be an individual, or rather, spontaneous, by accident! Therefore, general advice, in my opinion, is completely unnecessary here.
So, we look forward to seeing you in Baku on our anniversary – the celebration of the fifth anniversary of Nargis magazine to be held on January 13!
I remember very well and also look forward to meeting with Baku and its hospitable, friendly people. And I also know that January 13th is your birthday...
It will be doubly pleasant for me to see you in my hometown, at the festival, which is of great importance for me and my Nargis team.