![](/site/assets/files/2744/7329151551875162.900x0.jpg)
Azərbaycanın Gilan Beltmann Piano şirkəti 2008-ci ildə təsis edilib. Bu şirkət Johan Beltman tərəfindən təsis olunmuş məşhur "Beltmann Piano" holland şirkətinin ənənəsini davam etdirir. Bu gün, markaya onun nəticəsi Hans Leferink başçılıq edir. Qəbələ turu zamanı sahibinə bir neçə sual vermək üçün biz fabrikə baş çəkdik.
Beləliklə, keçmişinizdə musiqi alətlərinin yaradıcılarından ibarət bütöv bir sülalə var...
Bəli, hələ 1901-ci ildə ulu babam Johann Beltmann piano və fortepiano istehsalı üzrə Beltmann fabrikini qurmuşdu. Atam da burada işləyirdi, 1967-ci ildən isə mən də burada çalışıram. Sahibi olduqdan sonra, mən fabriki Almaniyanın cənub hissəsinə köçürdüm, burada da onu, 1983-cü ildə Berdax fabriki ilə birləşdirdim. Fabrik 2002-ci ilə qədər fəaliyyət göstərib, on mindən çox alət istehsal edib. 2008-ci ilin oktyabr ayında Qəbələdə yeni bir fabrik inşa etməyə başladıq və indi burada ən müxtəlif fortepiano və royal modelləri istehsal olunur.
Siz bütün il boyu Azərbaycanda yaşayırsınız?
Bəli, 2008-ci ildən etibarən, artıq on ildir ki, mən ailəmlə birlikdə Azərbaycanda yaşayıram.
Bəs Hollandiyadakı doğmalarınızı nə qədər sıx ziyarət edirsiniz?
Mən burada daimi yaşayıram, lakin vaxtaşırı Almaniyadakı fabrikə baş çəkirəm - orada beş-altı gündən çox qalmıram, təşkilati məsələləri həll edirəm... Hollandiyadakı evim isə, demək olar ki, Almaniya ilə sərhəddədir, tez-tez evə də dəyirəm. Ümumilikdə, ildə dörd və ya beş dəfə evə gedirəm...
Amma Almaniyadakı fabrikiniz hələ də fəaliyyət göstərir?
Xeyr. Oradakı fabriki bağladıqdan sonra, yəni 2008-ci ildən bizim alətlər yalnız burada - Qəbələdə istehsal olunur.
Həm fortepianolar, həm royallar dəqiq yoxlamadan keçən seçilmiş ağac növlərindən hazırlanır. Material bir neçə ekoloji təmiz regionlardan - Almaniya, İngiltərə, Türkiyə, Çexiya, Avstriyadan gəlir. Burada təbiət özü ağacın keyfiyyətini musiqi dinləyicilərinin yüksək tələblərinə müvafiq təmin edir. Həmçinin alətlər üçün simlər və çəkiçlər əl ilə hazırlanır, naxışlarda isə yalnız ekoloji, toksinsiz maddələrdən istifadə olunur; istehsal prosesinin heç bir mərhələsində süni materiallardan istifadə olunmur.
Qəbələ fabriki il ərzində neçə piano istehsal edir və onları harada satır?
Nəzərə almaq lazımdır ki, bizim məhsul - ədədlədir və tamamilə əl işidir, buna görə də ildə minə qədər alət istehsal olunur. Satışlar artıq Almaniyanı, ABŞ-nı əhatə edir, bu yaxınlarda biz Qazaxıstana, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə və daha bir neçə ölkəyə piano satmışıq.
Piano istehsalında sifarişlər hansı müddətə yerinə yetirilir?
Keyfiyyətli Beltmann pianosunun hazırlanmasına tam altı ay vaxt sərf olunur.
2008-ci ildə Gilan Beltmann Piano şirkəti istehsalı genişləndirmək məqsədilə mütəxəssislərin hazırlanması ilə bağlı layihə həyata keçirərək Beltmann istehsalının əl işi metodunu öyrənmək istəyənlər üçün kurslara qəbul elan etdi. Gilan Beltmann Piano Qəbələ istehsalatı - bugünkü gün bu qeyri-ənənəvi metodikanı istifadə edən yeganə fortepiano istehsalçısıdır.
İstehsalatla neçə insan məşğuldur? Və onların neçəsi qadındır?
Ümumi bizdə 150 nəfər çalışır, onların yarısı - qadındır.
Bakıda Beltmann pianosunu haradan əldə etmək olar?
Bakıdan istənilən zaman buraya - Qəbələyə gəlib və yerindəcə piano seçmək və ya yenisini sifariş etmək olar. Bakı buradan çox da uzaq deyil - sadəcə 220 kilometr. Əlbəttə ki, əgər sizə həqiqətən də yaxşı piano lazımdırsa.
Sizin məhsulların qiymət aralığı necədir?
Təkrar edirəm, bizim bütün məhsullarımız - ədədlədir, hər bir hissəsi əl ilə yığıldığına görə, demək olar ki, eksklüzivdir. Ən ucuz qiymət 5 min manatdır, şəffaf şüşədən hazırlanmış piano üçün hal-hazırda ən yüksək qiymət isə - 90 min manatdır.
Bu da tamamilə əl işidir?
Şübhəsiz. Biz dizaynla bağlı müştərinin bütün arzularını nəzərə alırıq. Axı hər kəsin zövqü fərqlidir: biri mavi rəngdə piano istəyir, digərlərinin isə sadəcə qırmızı və yaxud başqa bir rənglə bağlı təsəvvürləri var... Lap yaxşı! Əsas odur ki, bizə sifariş daxil olur, biz işə başlayırıq və yarım ildən sonra piano hazırdır. Müştəri bilməlidir ki, bu uzun, əziyyətli bir əməkdir: axı bu cür piano 14 min hissədən ibarətdir və tamamilə əl işidir. Fabrikdə avtomatlaşdırılmış dəzgah yoxdur.
Piano, bildiyiniz kimi, bazalı musiqi alətidir. O, həm ritm hissini, həm musiqi duyumunu, həm əllərin koordinasiyasını, hətta yaddaşı inkişaf etdirir. Biz indi Azərbaycanda bu alətə yüksək tələbat görürük - bu da təsadüfi deyil: pianoda ifa etmək bir neçə onilliklərdən əvvəl olduğu kimi, sadəcə gecə dəvətlərinin dəbli bəzəyi deyil, həmçinin o, gənc nəslin mənəvi yükünün vacib tərkib hissəsi statusunu əldə edib. Bizim soydaşlarımız getdikcə daha çox əmin olurlar ki, musiqi ilə məşğul olmaq uşağa mənəvi zəngin, yaradıcı və istedadlı şəxsiyyət kimi böyüməyə kömək edir.
Boş vaxtınızı burada, Qəbələdə necə keçirirsiniz?
Yatıram. Əlbəttə, əgər boş vaxt olursa... Amma, ümumiyyətlə, adi həyat yaşayıram: pianoda ifa edirəm, dizayn hazırlayıram, uşaqlara baxıram. Mənim balaca oğlumu artıq görmüsünüz, onun gələn həftə üç yaşı olacaq. Bizim körpə qızımız isə cəmi doqquz aylıqdır, və o - mənim bütün həyatımın mənasıdır!
Cəmi neçə uşağınız var?
İkisi burada. Bir də böyük oğlum var, 39 yaşındadır.
Mənim artıq uşaqlarınızla necə ünsiyyətdə olduğunuzu izləmək imkanım olub və deyə bilərəm ki, Siz çox yaxşı atasınız! Uşaqların dayəsi varmı?
Xeyr, uşaqlara baxmaqda həyat yoldaşımın anası və bacısı kömək edirlər.
Burada, təbiətdə, yəqin ki, Sizin uşaqlarla daha sıx ünsiyyətdə olmaq şansınız var?
Əlbəttə ki, biz həmişə birlikdəyik və bu mənim üçün çox vacibdir. Hər gün mən özüm uşaqlar üçün yemək hazırlayıram. Yeri gəlmişkən, ümumiyyətlə mən bişirməyi çox sevirəm! Çox yemək bişirirəm, xüsusilə şirniyyat bişirməyi sevirəm.
Hər bir işinizdə uğurlar!
Təşəkkür edirəm!
Bəlkə, bizim üçün ifa edəsiniz?
Məmnuniyyətlə...
- Gilan Beltmann Piano fabrikinin 330 nəfərlik öz konsert zalı var. Rəhbərliyin planında – səhvə dözə bilməyən bu tarixi musiqi alətinin qədim yaradılma sənətini gənclərə uğurla öyrətmək üçün Fortepiano Akademiyasını açmaq var.
- 2008-ci il ilin oktyabr ayında Qəbələdə yeni fabrik inşa ediməyə başlanıldı.
- Beltmann pianosu – yüksək texniki xarakteristikası ilə tanınmış, 14 min hissələri əl ilə, çox əziyyətlə yığılan bir alətdir.
- Azərbaycanda bu alət sadəcə gecə dəvətlərinin dəbli bəzəyi deyil, həmçinin o, gənc nəslin mənəvi yükünün vacib tərkib hissəsi statusunu əldə edib.
- Bizim soydaşlarımız getdikcə daha çox əmin olurlar ki, musiqi ilə məşğul olmaq uşağa mənəvi zəngin, yaradıcı və istedadlı şəxsiyyət kimi böyüməyə kömək edir.

Azerbaijani company Gilan Beltmann Piano was founded in 2008. It continues traditions of famous Dutch company Beltmann Piano, opened by Johann Beltmann. Today his great-grandson Hanz Leferink runs this brand. While making a Qabala tour, we stopped by the factory to ask its owner couple questions.
So, behind you is a whole dynasty of musical instruments makers…
Yes, my great-grandfather Johann Beltmann founded factory of piano production Beltmann Piano in 1901. Like my father, I worked there too, since 1967. Having become its owner, I moved factory to the southern part of Germany where in 1983 I it merged with Berdax factory. The factory functioned till 2002, produced over ten thousand instruments. And in October 2008 construction of new factory in Qabala was launched, so now various piano models are manufactured here.
And you live in Azerbaijan all year long?
Yes, for already ten years I live with my family in Azerbaijan, since 2008.
How often do you visit your relatives in Netherlands?
I live here permanently, but I visit the factory in Germany from time to time – no longer than for 5-6 days, to settle organizational matters. Other than that, my house is in Netherlands, literally on the border with Germany, where I often stop by as well. Basically, I come home four-five times a year…
But you factory in Germany is still functioning?
No. As soon as we opened the factory here, this means since 2008, all our instruments are made only here, in Qabala.
Both piano and pianoforte are made from selected varieties of wood, which passes detailed inspection. The material arrives from several ecologically pure regions of Germany, England, Turkey, Czech Republic and Austria, where the nature itself provides compliance of quality of wood to high standards of musical figures. Strings and hammers for instruments are made manually and finished by using only eco-friendly and non-toxic substances; artificial materials are not involved in producing at no point.
How many pianos Qabala factory manufactures per year, and where are they distributed?
It must be noted, that our product is sold by piece, and is fully handmade, that’s why we release no more than one thousand instruments. Sales have already covered Germany, USA; we recently sold pianos to Kazakhstan, UAE and to couple other countries.
In what period the order for piano production is carried out?
It takes six months to create high quality Beltmann piano.
In 2008 Gilan Beltmann Piano company started realization of project for training specialists in order to expand the production, announced recrtuitment on courses for persons interested in mastering a method of Beltmann’s manual production. Qabala production of Gilan Beltmann Piano is the only piano manufacturer for today, applying this nonconventional technique.
How many people are engaged in production process? And how many of them are women?
We have 150 employees, and half of them are women.
Where in Baku Beltmann piano is available for purchase?
It is always possible to arrive here, to Qabala from Baku, and choose a piano or order a new one on the ground. Baku is not very far from here, only 220 kilometers. If only, you really need a good piano, of course.
What is a price range of your products?
I would like to say once again, that our product is a one piece retailed good, you can name it exclusive, because it is manufactured manually. The lowest price for it is 5 thousand manats, and the highest at the moment is 90 thousand, for piano, made from transparent glass.
And this a handmade job as well?
Certainly. We consider all wishes of the customer concerning design. Everyone has different taste: someone wants a blue piano, others associate it only with red or other color…And that’s perfect! The main thing is, that we receive an order, begin the work and in six months the piano is ready. The customer needs to bear in mind that it is a long, laborious work: piano like that consists of 14 thousand details, and it is completely handmade. There are no automated machines at factory.
Piano, as we know, is a basic musical instrument. It develops both feeling of a rhythm, and ear for music, coordination of hands and even memory. We see the increased demand for this instrument In Azerbaijan now – and it’s not accidental: playing a piano, as it was several decades ago, gained the status not of just fashionable decoration of soirees, but an obligatory component of younger generation’s spiritual baggage. Our fellow citizens are more and more claimed in a thought that music helps the child grow into a spiritually rich and creatively gifted personality.
How do you spend your free time here, in Qabala?
I sleep, if I have free time, of course…But in general, I lead a normal life: play piano, develop design, look after my children. You have already seen my boy, he will be 3 next week. Our little girl is only nine months old – she is my reason for living!
Photo of Hanz Leferink’s son. They named him Kamal
How many children do you have?
Two of them are here. I also have an adult son, he is 39 years old.
I already had an opportunity to observe how you communicate with the children, and I should tell that, you are a great father! Do you have babysitters?
No, my mother-in-law and sister-in-law help us watching the kids.
Here, in the nature, you probably, have more chances to get closer with them.
Of course, we are always together, and this is really important to me. I cook for children myself every day. By the way, I love to cook! I cook a lot, and especially, I love baking.
We wish you good luck with everything!
Thank you!
Maybe, you could play for us?
I’d be happy to…
- Gilan Beltmann Piano factory has its own concert hall with capacity of 330 persons. The management is planning to create Piano Academy, in order to train young people to age-old art of creation of this historical musical instrument, which does not tolerate falsity.
- In October 2008 was launched construction in new factory in Qabala.
- Betlmann’s piano - is an instrument, famous with its high technical features, which was a result of painstaking handmade assembly from 14 thousand details.
- In Azerbaijan playing a piano gained the status not of just fashionable decoration of soirees, but an obligatory component of younger generation’s spiritual baggage.
- Our fellow citizens are more and more claimed in a thought that music classes help the child grow into a spiritually rich and creatively gifted personality.