“Bir bilet = bir ağac” şüarı altında keçiriləcək 5-ci ANİMAFİLM festivalının proqramı açıqlandı
Uşaqlar və böyüklər üçün nəzərdə tutulmuş ənənəvi 5-ci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı 2022-ci il, 7-11 sentyabr tarixində Nizami Kino Mərkəzində keçiriləcək. Festival geniş proqramını açıqlayaraq, artıq bilet satışını elan edib. Beynəlxalq tədbir “İqlim dəyişikliyi”nə həsr olunduğuna görə, bilet satışından əldə olunacaq bütün vəsait işğaldan azad olunmuş ərazilərdə ekoloji tarazlığın bərpası üçün Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə ediləcək. Festivala biletləri linkə daxil olaraq əldə etmək olar.
Bu il festival tamaşaçılara üç əsas proqram təqdim edəcək: müsabiqə proqramı, müsabiqədənkənar proqram və peşəkarlar üçün proqram. Animasiya filmlərinin nümayişi ilə yanaşı, yerli və xarici peşəkarların iştirakı ilə vörkşoplar və ustad dərsləri də təşkil olunacaq.
Festivala 50 müxtəlif ölkədən 230 film təqdim olunub. Seçim komissiyası müsabiqə proqramına 29 ölkədən 76 film qəbul edib. Müsabiqə iştirakçıları 1 yerli və 6 beynəlxalq kateqoriyalar üzrə mükafatlar uğrunda yarışacaqlar. Bütün seçilmiş filmləri beynəlxalq və uşaq münsiflər heyəti izləyəcək, qaliblər 5-ci ANİMAFİLM festivalının açılış və bağlanış mərasimlərində elan olunacaq. Uşaq münsiflər heyətinə 22 yerli uşaq, beynəlxalq münsiflər heyətinə isə 6 xarici peşəkar daxil edilib: Jonathan Laskar (İsveçrə), Tilly Wallace (Böyük Britaniya), Markus Øvre (Böyük Britaniya), Nodar Beqiaşvili (Gürcüstan), Jorn Leeuwerink (Niderland) və Daniel Bird (Böyük Britaniya). Bundan əlavə, bu il “Tamaşaçı seçimi” müsabiqəsinin qalibi film nümayişləri zamanı tamaşaçı səsverməsinin nəticələri əsasında müəyyənləşdiriləcək, qalibə isə Lenovonun mükafatı təqdim olunacaq. Festivalın digər nominasiyalarında mükafatlar TVPaint Développement (“Ən yaxşı tələbə animasiya filmi”), Fransanın Azərbaycandakı səfirliyi və Fransız İnstitutu (“Ən yaxşı Azərbaycan qısametrajlı animasiya filmi”) və Shahmaran Metaceramica tərəfindən təqdim olunacaq.
Müsabiqədənkənar proqramda iqlim dəyişikliyi ilə bağlı filmlər, uşaqlar üçün “Ana təbiət” proqramı, Çexiyanın “Hətta siçanlar da cənnətə aiddir” tammetrajlı filmi, Ukrayna animasiyası, virtual sərgi və Bakı Beynəlxalq Qısa Filmlər Festivalının qalib filmləri təqdim olunacaq. Azərbaycanla Yaponiya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə “Hava övladı” adlı tammetrajlı animasiya filmi nümayiş etdiriləcək.
Peşəkarlar üçün proqramda hazırda üzərində iş gedən Azərbaycan animasiya filmləri təqdim olunacaq, beynəlxalq münsiflər heyəti ilə görüşlər, rejissor Jonathan Laskarın (İsveçrə) ustad dərsi təşkil olunacaq. Bunlardan başqa, proqramda Nitya Ramlogan (ABŞ), Tilly Wallace (İngiltərə) və Nəzrin Ağamalıyevanın (Azərbaycan) iştirakı ilə “Stop motion” və “Şüşə üzərində animasiya” vörkşopları da nəzərdə tutulub.
Festival çərçivəsində animasiya restavrasiyasına dair “Animasiyanın refreyminqi: Rəqəmsal texnologiyalar əsrində hərəkətli təsvirin qorunması və bərpası” adlı konfrans da keçiriləcək.
5-ci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının təşkilatçıları “Azərbaycan Animasiya Assosiasiyası” ictimai birliyi və “PERİ FİLM” şirkətidir.

Объявлена программа 5-го фестиваля ANIMAFILM, который пройдет под слоганом «Один билет = одно дерево»
С 7 по 11 сентября 2022 года в Киноцентре Низами пройдет традиционный 5-й Международный Фестиваль Анимации для детей и взрослых ANIMAFILM. Фестиваль объявил обширную программу и начал продажу билетов. Поскольку международное мероприятие посвящено теме «Изменение климата», все средства, вырученные от продажи билетов, будут перечислены в Фонд Возрождения Карабаха для содействия восстановления экологического баланса на освобожденных от оккупации территориях. Билеты на фестиваль можно приобрести, пройдя по ссылке.
В этом году фестиваль представит зрителям три основные программы: конкурсную, внеконкурсную и программу для профессионалов. Помимо показа анимационных фильмов, будут организованы воркшопы и мастер-классы с участием местных и зарубежных специалистов.
Фестиваль рассмотрел 230 заявок из 50 разных стран. Отборочная комиссия приняла в конкурсную программу 76 фильмов из 29 стран. Конкурсанты будут бороться за призовые места в локальной и 6 международных номинациях. Все отобранные фильмы будут просмотрены международным и детским жюри, а победители будут объявлены на церемонии открытия и закрытия 5-го фестиваля ANIMAFILM. В состав детского жюри вошли 22 местных ребенка, а в состав международного жюри - 6 иностранных специалистов: Джонатан Ласкар (Швейцария), Тилли Уоллес (Великобритания), Маркус Эвре (Великобритания), Нодар Бегиашвили (Грузия), Йорн Леуверинк (Нидерланды), Дэниел Бёрд (Великобритания). Кроме того, в этом году победитель конкурса «Приз зрительских симпатий» будет определен по результатам зрительского голосования во время кинопоказов, а победитель будет награжден компанией Lenovo. Награды в других номинациях фестиваля будут вручены TVPaint Développement («Лучший студенческий анимационный фильм»), Посольством Франции в Азербайджане и Французским Институтом («Лучший азербайджанский короткометражный анимационный фильм») и Shahmaran Metaceramica.
Во внеконкурсной программе будут представлены фильмы об изменении климата, детская программа «Мать-природа», полнометражный фильм «Даже мыши попадают в рай» (Чехия), украинская анимация, виртуальная выставка, а также, фильмы-победители Бакинского международного фестиваля короткометражных фильмов. По случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Японией будет показан полнометражный аниме фильм «Дитя погоды».
В программе для профессионалов будут представлены азербайджанские анимационные фильмы в производстве, встречи с международным жюри и мастер-класс режиссера Джонатана Ласкара (Швейцария). Кроме того, в программе также запланированы мастер-классы «Stop Motion» и «Анимация на стекле» с участием Нитьи Рамлоган (США), Тилли Уоллес (Англия) и Назрин Агамалиевой (Азербайджан).
Более того, в рамках фестиваля пройдет конференция по реставрации анимации «Рефрейминг анимации: сохранение и восстановление движущегося изображения в эпоху цифровых технологий».
Организаторами 5-го Международного Фестиваля Анимации ANIMAFILM являются НПО Ассоциация Анимации Азербайджана и компания «PERI FILM».