“Bir bilet = bir ağac” şüarı altında keçiriləcək 5-ci ANİMAFİLM festivalının proqramı açıqlandı
Uşaqlar və böyüklər üçün nəzərdə tutulmuş ənənəvi 5-ci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı 2022-ci il, 7-11 sentyabr tarixində Nizami Kino Mərkəzində keçiriləcək. Festival geniş proqramını açıqlayaraq, artıq bilet satışını elan edib. Beynəlxalq tədbir “İqlim dəyişikliyi”nə həsr olunduğuna görə, bilet satışından əldə olunacaq bütün vəsait işğaldan azad olunmuş ərazilərdə ekoloji tarazlığın bərpası üçün Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə ediləcək. Festivala biletləri linkə daxil olaraq əldə etmək olar.
Bu il festival tamaşaçılara üç əsas proqram təqdim edəcək: müsabiqə proqramı, müsabiqədənkənar proqram və peşəkarlar üçün proqram. Animasiya filmlərinin nümayişi ilə yanaşı, yerli və xarici peşəkarların iştirakı ilə vörkşoplar və ustad dərsləri də təşkil olunacaq.
Festivala 50 müxtəlif ölkədən 230 film təqdim olunub. Seçim komissiyası müsabiqə proqramına 29 ölkədən 76 film qəbul edib. Müsabiqə iştirakçıları 1 yerli və 6 beynəlxalq kateqoriyalar üzrə mükafatlar uğrunda yarışacaqlar. Bütün seçilmiş filmləri beynəlxalq və uşaq münsiflər heyəti izləyəcək, qaliblər 5-ci ANİMAFİLM festivalının açılış və bağlanış mərasimlərində elan olunacaq. Uşaq münsiflər heyətinə 22 yerli uşaq, beynəlxalq münsiflər heyətinə isə 6 xarici peşəkar daxil edilib: Jonathan Laskar (İsveçrə), Tilly Wallace (Böyük Britaniya), Markus Øvre (Böyük Britaniya), Nodar Beqiaşvili (Gürcüstan), Jorn Leeuwerink (Niderland) və Daniel Bird (Böyük Britaniya). Bundan əlavə, bu il “Tamaşaçı seçimi” müsabiqəsinin qalibi film nümayişləri zamanı tamaşaçı səsverməsinin nəticələri əsasında müəyyənləşdiriləcək, qalibə isə Lenovonun mükafatı təqdim olunacaq. Festivalın digər nominasiyalarında mükafatlar TVPaint Développement (“Ən yaxşı tələbə animasiya filmi”), Fransanın Azərbaycandakı səfirliyi və Fransız İnstitutu (“Ən yaxşı Azərbaycan qısametrajlı animasiya filmi”) və Shahmaran Metaceramica tərəfindən təqdim olunacaq.
Müsabiqədənkənar proqramda iqlim dəyişikliyi ilə bağlı filmlər, uşaqlar üçün “Ana təbiət” proqramı, Çexiyanın “Hətta siçanlar da cənnətə aiddir” tammetrajlı filmi, Ukrayna animasiyası, virtual sərgi və Bakı Beynəlxalq Qısa Filmlər Festivalının qalib filmləri təqdim olunacaq. Azərbaycanla Yaponiya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə “Hava övladı” adlı tammetrajlı animasiya filmi nümayiş etdiriləcək.
Peşəkarlar üçün proqramda hazırda üzərində iş gedən Azərbaycan animasiya filmləri təqdim olunacaq, beynəlxalq münsiflər heyəti ilə görüşlər, rejissor Jonathan Laskarın (İsveçrə) ustad dərsi təşkil olunacaq. Bunlardan başqa, proqramda Nitya Ramlogan (ABŞ), Tilly Wallace (İngiltərə) və Nəzrin Ağamalıyevanın (Azərbaycan) iştirakı ilə “Stop motion” və “Şüşə üzərində animasiya” vörkşopları da nəzərdə tutulub.
Festival çərçivəsində animasiya restavrasiyasına dair “Animasiyanın refreyminqi: Rəqəmsal texnologiyalar əsrində hərəkətli təsvirin qorunması və bərpası” adlı konfrans da keçiriləcək.
5-ci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının təşkilatçıları “Azərbaycan Animasiya Assosiasiyası” ictimai birliyi və “PERİ FİLM” şirkətidir.

The traditional 5th ANIMAFILM International Animation Festival for children and adults will be held on September 7-11, 2022 at the Nizami Cinema Center. The festival published the extensive program and announced ticket sales. As the animation festival is dedicated to "CLIMATE CHANGE", all revenue from ticket sales will be used for tree planting in Azerbaijan. As the international event is dedicated to the theme of "Climate Change", all the revenue obtained from ticket sales will be donated to the Karabakh Revival Fund in order to contribute to the restoration of the ecological balance in the territories liberated from occupation. Purchase the tickets for the festival by following the link.
This year, the festival will present three main programs to the audience: a competition program, a non-competition program and a program for professionals. Aside from the screening of animated films, workshops and master classes will be organized with the participation of local and foreign professionals.
This year, 230 films from 50 countries were submitted to the festival. The selection committee accepted 76 films from 29 countries into the competition program. These films will compete in 1 local and 6 international categories. All selected films evaluated by the International Jury and winners will be announced at opening and closing ceremonies of the 5th ANIMAFILM Festival. 22 local children were included in the Children's Jury, and 6 foreign professionals were included in the International Jury: Jonathan Laskar (Switzerland), Tilly Wallace (Great Britain), Markus Øvre (Great Britain), Nodar Begiashvili (Georgia), Jorn Leeuwerink (Netherlands), Daniel Bird (Great Britain). In addition, this year, the winner of the Audience Award will be determined based on the results of audience voting during the film screenings, and the winner will be awarded by Lenovo. Awards in other nominations of the festival will be presented by TVPaint Développement ("Best Short Student Animated Film "), the French Embassy in Azerbaijan and the French Institute ("Best Azerbaijani Short Animated Film") and Shahmaran Metaceramica.
The non-competition program will feature films about climate change, the "Mother Nature" program for children, full-length animated film Even Mice Belong in Heaven (Czech Republic), Ukrainian animation, a virtual exhibition, and winning films of the Baku International Short Film Festival. The feature film Weathering with You will be screened on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Japan.
The program for professionals will feature Azerbaijani animated films in development/production, meetings with the International Jury, and a master class by director Jonathan Laskar (Switzerland). Apart from these, "Stop Motion" and "Paint-on-glass Animation" workshops with the participation of Nitya Ramlogan (USA), Tilly Wallace (England) and Nazrin Aghamaliyeva (Azerbaijan) are also scheduled.
Additionally, the festival will host a conference entitled Reframing Animation: Moving Image Preservation and Restoration in the Digital Age.
Azerbaijan Animation Association NGO along with PERI FILM LLC are the organizers of the 5th ANIMAFILM International Animation Festival.