Zamansız Zövq, “Vintage” Zərafət
ƏN SON MODA İKONAMIZ İLYA MƏMMƏDOVANIN NƏZDİNDƏ NOSTALJİ ZƏRAFƏT VƏ KULİNARİYA İSTEDADININ QARIŞIMINDAN HƏZZ ALIN. HƏR BİR YEMƏYİN ONUN HƏRTƏRƏFLİLİYİNİ GÖSTƏRDİYİ, HƏR ANSAMBLIN ONUN ZAMANSIZ CAZİBƏSİNİ SƏSLƏNDİRDİYİ BU MACƏRADA BİZƏ QOŞULUN.
İLYANIN HEKAYƏSİ
Düşünürəm ki, ilk illərimdən bəri kainat məni bloqqerliyə hazırlayırdı. Tələbə olduğum dövrdə müxtəlif fəaliyyətlər ilə məşğul olmuşam, həm məruzəçi, həm vitse-prezident vəzifələrində çalışmışam. Bundan əlavə, həm məktəbdaxili tədbirlərdə, həm də məktəbdən kənar nitq müsabiqələrində fəal iştirak edirdim. Lakin bir müddət sonra özümü daha sərbəst ifadə edə biləcəyim bir platformaya ehtiyacım olduğunu hiss etməyə başladım.
Məhz bu vaxt, 2013-cü ildə mən “İnstaqram”da İlya Məmmədova adlı səhifəmi yaratdım. Diqqətimi əsasən həvəsli olduğum şeylərə yönəltdiyim üçün məzmun yaratmaq mənə elə də çətin gəlmirdi. Bloqumu İlyanın – təkcə kulinariya bacarıqları olan biri deyil, həm də səyahət, gündəlik həyat, toxuma, poeziya kimi sahələrdə fikirlərini bölüşən və səmimi söhbətlər edərək digərlərinə ilham verməyə can atan birinin güzgü əksi kimi təsəvvür edirdim.
Kostyum “TARA JARMON”, aksesuarlar: YERLİ BREND “ELFF”dən əl işi “ROSE BROOCH”,
boyunbağı “TIFFANY&CO” tərəfindən “FLEUR DE LIS”
Bloqu 2013-cü ilin aprelində, 18 yaşımın tamam olduğu ad günümdə yaratdım. Onun özümə hədiyyə olacağını, mənə ildə sadəcə bir dəfə deyil, hər gün saysız-hesabsız sevincli anlar, sürprizlər, fürsətlər və müxtəlif əlaqələr yaradacağını təxmin etmirdim. Həmin ilin dekabrında gecə yarısı bütün cəsarətimi toplayıb NARGIS jurnalının redaktorlarına e-mail yazaraq onlayn platformaları süçün qastronomiya bölməsi yaratmağı təklif etdim. Əlavə etdiyim sənədlər isə o vaxtkı sadə portfelim idi.
Açığı, cavab gələcəyini gözləmirdim, amma təəccüblü bir şəkildə geri dönüş aldım. Bu, iki il davam edən bir bölmə olan Qurmaniyanın başlanğıcı oldu. NARGIS jurnalı ilə əməkdaşlığım həyatımda çox vacib bir məqam olmaqla bərabər, mənim üçün yeni imkanların qapılarını açdı. Bu jurnal sayəsində möhtəşəm insanlarla tanış olaraq çevrəmi genişləndirdim, hansı ki, bunu həmişə yüksək qiymətləndirirəm. Düz on il bundan əvvəl, NARGIS jurnalının redaksiyasına yaxınlaşan 18 yaşlı tələbə olduğum vaxt, on ildən sonra məni tanınmış bir bloqqer qismində öz layihələrinə qoşulmağa dəvət edəcəklərini təsəvvür edə bilərdimmi?
​​​​Geyim “MAJE”, ayaqqabı “GIUSEPPE ZANOTTI”,
sırğalar “ROBERTO COIN” tərəfindən “PRINCESS FLOWER”
Həyatım boyunca həyata keçirdiyim ən vacib layihə Bakıda heç bir analoqu olmayan kulinariya studiyamı açmaq oldu, hansı ki, on ildir ki, məhz bu arzumun arxasınca qaçırdım. Əsas hədəflədiyim məqsəd həmişə ləzzətli yeməklərin bişirildiyi, mətbəxinin isə insanı piroq bişirməyə, maraqlı söhbətlər etməyə çağırdığı bir nənənin evinə ayaq qoyarkən keçirdiyimiz hissləri, mehribanlığı və rahatlığı yenidən yaratmaq idi.
Bu studiya həm yeni, həm də müəyyən təcrübəyə malik evdar insanlar üçün xüsusi təlimlərə, beynəlxalq qonaqların dəvət olunduğu müxtəlif mövzulu tədbirlərə və kiçik korporativ toplantılara ev sahibliyi edir. Bundan əlavə, Ceyn Oustin və Şarlotta Bronte romanlarının pərəstişkarlarının zövqünü oxşayacaq bir tədbirimiz də keçiriləcək. Burada biz qrammofondan gələn klassik musiqi sədalarından həzz alacaq, toxuma ilə məşğul olacaq və öz hazırladığımız şirniyyatlardan ibarət çay süfrəsində əylənəcəyik.
Jaket “MAJE”, yubka “ZARA”, ayaqqabı “GEOX”,
aksesuarlar “CHOPARD” tərəfindən “HAPPY DIAMONDS”
Tərz, mənim fikrimcə, özünəməxsus daxili harmoniyanı - daxilən necə hiss etdiyim və onu xaricə necə biruzə verdiyim arasındakı balansı təcəssüm etdirir. Mənim dünyam təmkinli olmaqdan, ənənələrdən, qadınlıq hissindən və romantikadan ibarətdir.
Mənim stilimin təməlini bütün geyim seçimlərimə də təsir edən qadın zərifliyi təşkil edir. Mürəkkəb “midi” və “maksi” paltarlar, klassik şalvarlar, qatı rəngli koftalar, ipək jaketlər, pencəklər, hündür olmayan ayaqqabılar, orta ölçülü əl çantaları və yüksək keyfiyyətli zinət əşyalarına üstünlük verirəm. Heç vaxt qeyri-adi, parıltılı geyimlərdən, gözü yoran rənglərdən istifadə etmirəm.
Geyim “ELISABETTA FRANCHI”, şal “MUSÉE MARMOTTAN MONET”,
aksesuarlar “FREY VILLE” tərəfindən “HOMMAGE À CLAUDE MONET”
Mən gənclərə klassik tərzin heç də həmişə sönük, standart və ya həddən artıq rəsmi olmadığını göstərmək istəyirəm. Klassik dəbin tərəfdarı olan Keyt Middlton, hərdən bir “vau” effekti yaradaraq insanları təəccübləndirir, məndə də bəzən sosial tədbirlərdə istəmədən də olsa, bu baş verir.
Paltarlarımdakı rəng seçimlərim daxili xarakterimi əks etdirir, qarderobumda qəhvəyi, bej, qara, boz və süd rəngli tonların çalarları üstünlük təşkil edir. Axşam geyimi üçün isə zəngin zümrüdü rəngi daha çox sevirəm.

НАСЛАЖДАЙТЕСЬ СОЧЕТАНИЕМ ВИНТАЖНОЙ ЭЛЕГАНТНОСТИ И КУЛИНАРНОГО ТАЛАНТА В ЧЕСТЬ НАШЕЙ ИКОНЫ СТИЛЯ – ИЛЬИ МАМЕДОВОЙ. ПРИСОЕДИНЯЙТЕСЬ К НАМ, ЧТОБЫ ОТПРАВИТЬСЯ В ШИКАРНОЕ ПУТЕШЕСТВИЕ, ГДЕ КАЖДОЕ БЛЮДО ОТРАЖАЕТ ЕЕ УТОНЧЕННОСТЬ, А КАЖДЫЙ АНСАМБЛЬ – ЕЕ НЕПОДВЛАСТНЫЙ ВРЕМЕНИ ШАРМ.
ИСТОРИЯ ИЛИ
Я считаю, что Вселенная готовила меня к ведению блога с ранних лет. Будучи студенткой, я участвовала в различных школьных мероприятиях, была спикером и вице-президентом, активно принимала участие как во внутришкольных мероприятиях, так и во внешних конкурсах чтецов. Однако через некоторое время я почувствовала потребность в платформе для более свободного самовыражения.
Тогда я обратилась к Instagram, создав в 2013 году страницу Илья Мамедова. Создание контента не представляло для меня сложности, так как я сосредоточилась на том, что меня увлекало. Я представляла свой блог как отражение Ильи – человека, стремящегося делиться знаниями и вдохновлять не только в кулинарном мастерстве, но и в таких областях, как путешествия, повседневная жизнь, вышивка, поэзия и просто теплые разговоры по душам.
Костюм TARA JARMON, аксессуары: колье ручной работы ROSE BROOCH созданный местным брендом ELFF, ожерелье FLEUR DE LIS – TIFFANY&CO
Блог появился на свет в мой 18-й день рождения в апреле 2013 года. Я еще не знала, что он станет подарком самой себе и будет дарить мне бесчисленные моменты радости, сюрпризы, возможности и связи каждый день, а не только раз в год. В декабре того же года, в полночь, я набралась смелости и написала письмо редакторам журнала NARGIS с предложением создать гастрономический раздел для их онлайн-платформы. Приложенным документом было мое тогдашнее скромное портфолио.
Честно говоря, я не ожидал ответа, но, к своему удивлению, получила его. Так началась рубрика "Гурмания", которая просуществовала два года. Сотрудничество с журналом NARGIS стало поворотным моментом и открыло двери к новым возможностям, а также познакомило меня с невероятным кругом людей, что я всегда буду ценить. Тогда, когда я 18-летней студенткой пришла в редакцию NARGIS, могла ли я представить, что десять лет спустя они пригласят меня, теперь уже признанного блогера, присоединиться к их проекту?
Платье MAJE, туфли GIUSEPPE ZANOTTI,
серьги PRINCESS FLOWER – ROBERTO COIN
Проектом моей жизни стал запуск собственной кулинарной студии – мечта, которую я преследовала на протяжении десяти лет, и аналогов которой в Баку пока нет. Я стремилась воссоздать тепло и уют, которые ощущаются, когда заходишь в бабушкин дом, где всегда готовят сытные вкусности, а кухня манит разговорами и выпечкой пирогов.
В этой студии проводятся мастер-классы для начинающих и опытных домохозяек, тематические мероприятия с иностранными гостями, а также небольшие корпоративные встречи. Кроме того, для поклонников романов Джейн Остин и Шарлотты Бронте будет организован специальный курс, где мы будем наслаждаться звуками классической музыки из граммофона, вышивать и устраивать чаепитие с пирожными собственного приготовления.
Жакет MAJE, юбка ZARA, туфли GEOX,
украшения HAPPY DIAMONDS – CHOPARD
Стиль для меня воплощает особую внутреннюю гармонию – баланс между тем, что я чувствую внутри, и тем, как я выражаю это внешне. Мой мир включает в себя сдержанность, традиции, женственность и романтику.
Основа моего стиля – женская элегантность, которая влияет на весь мой выбор одежды. Я предпочитаю утонченные платья миди и макси, классические брюки, однотонные блузки, вязаные кардиганы, твидовые жакеты, обувь на низком каблуке, сумки среднего размера и нестареющие высококачественные украшения. Ничего шокирующего, ядовитого цвета или броского.
Платье ELISABETTA FRANCHI, платок MUSÉE MARMOTTAN MONET,
украшения HOMMAGE À CLAUDE MONET – FREY VILLE
Я хочу показать молодым людям, что классический стиль – это не всегда скучно, предсказуемо и слишком официально. Кейт Миддлтон, сторонница классической моды, иногда удивляет "вау-эффектом", чего я тоже непроизвольно добиваюсь на светских мероприятиях.
Мой выбор цвета одежды отражает мой внутренний настрой: в моем гардеробе преобладают коричневые, бежевые, черные, серые и молочные оттенки. Для вечерних нарядов я обожаю насыщенный изумрудный оттенок.