BÖYÜK ŞƏHƏRIN IŞIQLARI
Eyni zamanda real və transsedent olaraq, kainatın başlıca təməllərindən biri bizim dünyada əsas informasiya mənbəyimizdir. İşıq – həyat, yaradıcılıq, fasiləsiz hərəkətdir. O, ətrafımızda, gündəlik həyatımızdadır, ən əsası isə - incəsənətdədir: orada sanki böyük güzgüdə bəşəriyyətin düşüncələri və diləkləri, fikirləri və hissləri əks olunur.
1447435558_Kari_Kola_Light_is_Here
Bəşər tarixinin ən parlaq mərhələlərindən biri – İntibah dövrü – bizə işığın ali mənəviyyat və mütləq gözəlliyə sahib substansiya kimi anlayışını miras qoydu. “İşığa nəzər sal və onun gözəlliyinə diqqət yetir” – Leonardo da Vinçi məsləhət görür. Qabaqcıl texniki yeniliklərə sahib müasir rəssamlar işıq incəsənətini prinsipial yeni səviyyəyə yüksəltməyi bacardılar. Buna sübut – bütün dünya üzrə keçirilən irimiqyaslı tədbirlərdir ki, bu zaman işıq obyektdən materiala transformasiya olunur, özünü ifadə etmənin əsas forması kimi istifadə edilir.
Hər şey XVII əsrdə Londonda başladı. Taun epidemiyası Avropanı viran qoyurdu və Lionun ümidsiz sakinləri yardım üçün Müqəddəs Məryəmə müraciət edərək onu tərif etməyə dair əhd-peyman bağlayırlar. Görünür, onların duaları eşidilir: epidemiya, şəhərə yetişmədən bitir. Möcüzəli xilaslarının şərəfinə lionlular Müqəddəs Məryəmin heykəlini ucaldırlar ki, onun qarşısında himayəçilərinə minnətdarlıqlarını bildirsinlər.
1447435553_General
Müəyyən edilmiş gün Liona leysan yağış yağır, lakin bu da şəhər sakinlərinin ehtiram çoşqusunun qarşısını ala bilmir: onlar küçələrə çıxaraq Müqəddəs Məryəmin şərəfinə məşəllər yandırmağa başlayırlar. Beləcə illüminasiya ənənəsinin təməli qoyulur. Tezliklə bu təşəbbüs ənənəyə çevrilir və işıq festivalları bütün dünyanı əhatə edir. İşıq gözün adət etdiyi diqqətə layiq yerləri dəyişdirir, onlar fantastik transformerlər kimi nağıl instalyasiyalarına çevrilirlər.
Adətən, belə irimiqyaslı sərgilər geniş mədəni proqramla – çoxsaylı əyləncə tədbirləri, konsertlər və s. ilə – müşayiət olunur. Ən məşhurlarından biri – Berlində keçirilən işıq festivalıdır: saysız-hesabsız rəngarəng lampalar, möhtəşəm atəşfəşanlıq və minlərlə projektorların gözqamaşdırıcı işıqları sayəsində şəhəri şən və gözəl görmək mümkündür.
1447435554_Amanda_Parer_Intrude
Beynəlxalq işıq ilinin bayram kimi qeyd olunması görkəmli ərəb alimi İbn əl-Heysəmin fundamental “Optika kitabı” əsərinin qələmə alınmasının min illiyinə həsr edilmişdi.
Sidneydəki “Vivid Light” işıq festivalı qlobal işıq festivalları hərəkatının təməlini qoydu. “İşıq dairəsi” Beynəlxalq Moskva festivalı zamanı paytaxtın məşhur obyektləri ənənəvi libaslarını kənara ataraq neona bürünürlər. Yaponiyanın Naqaşima adasındakı “Nabano No Sato” botanik bağında isə işıq diod lampaları vasitəsi ilə göy qurşağı, qütb parıltısı və qürub illüziyası yaradırlar. Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ötən 2015-ci ili Beynəlxalq işıq və işıq texnologiyaları ili elan edib.
Beynəlxalq işıq ilinin bayram kimi qeyd olunması görkəmli ərəb alimi İbn əl-Heysəmin fundamental “Optika kitabı” əsərinin qələmə alınmasının min illiyinə həsr edilmişdi. Elə o zaman İstanbulda mənim də qatıldığım işıq festivalı keçirildi. Təəccüblü deyil ki, belə tədbirin keçirilməsinə məkan olaraq “Raffles” oteli seçilmişdi. Bizans dekoru, büllur çilçıraqlar, qızılı mozaika, keramika və şüşə instalyasiyaları ilə bəzədilmiş bina əsl şərq təmtərağı nümunəsi hesab edilir, orada mövcud incəsənət obyektlərinin sayına görə isə rəsm qalereyası ilə müqayisə edilə bilər.
1447437113_Wife_G__sterisi2
Jan-Fransua Rozyenin məşhur Dolmabahçe sarayı əks olunan nəhəng foto-əsərinə və ya otelin lobbisini bəzəyən və onun əsas diqqətəlayiq əşyası olan Martin Donun türkiyəli şair Özdəmir Asəfin əsərlərin motivində hazırlanan abstrakt bürünc “Lavinia” heykəlinə nəzər salmaq kifayətdir. Publikaya gözəllik bəxş etmək istəyən dünyanın müxtəlif guşələrini təmsil edən 22 rəssam 17 gün ərzində işıq ideyalarını müxtəlif rənglərə boyayaraq onlara qəribə forma verirdilər. Parlaq işıqlar “Zorlu Center”in zallarını, onun həyətini, meydanını, “Raffles” otelini və hətta metro tunellərini nurlandırdılar.
Fələstinli rəssam Alaa Minavinin “My Light is Your Light” layihəsində altı neon gecə səyyahı; cənubi koreyalı Te Qon Kimin “Dresses of memory” parlayan paltarı; venesuelalı rəssam Maqdalena Fernandesin həyatın sürətli faniliyini əks etdirən payız xəzanı (1PM 015); finlandiyalı dizayner və rəssam Kari Kolanın “Light is Here” instalyasiyası; amerikalı işıq üzrə rəssam Yen Levinin “Hovuz” (Pool) attraksionu...
1447435558_Tae_Gon_Kim_Dresses_of_Memory_2
Psixodelik videoproyeksiyalar, əcayib konstruksiyalar, işıq zolaqlarının sayrışması, rəqs edən balaca insanlar, nəhəng heyvanlar – bütün bunlar işığın təbiəti haqqında əsas suala cavab verməsə də, hər rəssamın fəza ilə məhdudlaşmayan bu efemer hadisə ilə münasibətləri tarixinə nəzər salmağa imkan yaradır. Hər yeni instalyasiya – öz qaydaları ilə oyundur.
O, işığı şüurun varlığına çevirməyə, qorxunu kənara ataraq “o biri tərəfə” nəzər salmağa, öz qəlbinin parıltısını ümumi istifadəyə vermək üçün onu açmağa və bu hadisədən doyunca zövq aldıqdan sonra sehrli tamaşadan xatirə olaraq özünlə neon işığının bir şüasını aparmağa imkan verir...

One of the fundamental beginnings of the universe, while being real and transcendental at the same time, represents the main source of our information about the world. Light is life, creation, continuous motion. It is around us, in our routine and above all – in art, in which like in a huge mirror are reflected our thoughts and expectations, reflections and feelings of mankind.
1447435558_Kari_Kola_Light_is_Here
Renaissance – one of brilliant milestones in the history of mankind has left us an understanding of light as some substance allocated with the highest spirituality and absolute beauty. Leonardo Da Vinci advises – “Look at the light and admire its beauty”. Modern artists, by using their progressive technical novelties, managed to upgrade light art to an essentially new level. The evidence of that are numerous worldwide large-scale events during which the light transforms from the object to material, being used as the main form of self-expression.
It all began in Lyon, in 17th century. Europe was devastated by plague epidemic, when desperate citizens of Lyon asked Virgin Mary for help, taking a vow to glorify her. Apparently, their praises were heard: the epidemic stopped without having reached the city. In honor of the wonderful salvation residents of Lyon created Virgin Mary’s statue to thank the defender in front of her sculpture.
1447435553_General
In the appointed day the strong thunderstorm burst over Lyon, but it could not hold a reverential rush of citizens who took to the streets and began to light fires everywhere in honor of the Mother of God. This is how the custom of illumination was set in motion. Soon this initiative developed into a tradition, and festivals of light began to be held worldwide. The light changes familiar sights to an eye in a wonderful way so they, like fantastic transformers, reincarnate into magical installations.
As a rule, these extensive exhibitions are followed by wide cultural program – a large number of entertaining events, concerts and so forth. One of the most known – festival of light in Berlin: thanks to large quantity of multi-colored lamps, magnificent fireworks and dazzling light of thousands of searchlights, it allows to see the city cheerful and colourful.
1447435554_Amanda_Parer_Intrude
Celebration of the International year of light was dated for the millennium of writing of fundamental work of the outstanding Arab scientist Ibn al-Haytham "The Book of Optics".
Light festival Vivid Light in Sydney initiated the global movement of light festivals. For the period of the international festival “Circle of Light” famous objects of the capital take off their usual cover to dress up in bright neon. And in a botanical garden Nabana no Sato on Nagashima island in Japan there are rainbow illusions, polar light or sunset, created from LED light bulbs. The United Nations proclaimed past 2015 year International year of light and light technologies.
Celebration of the International year of light was dated for the millennium of writing of fundamental work of the outstanding Arab scientist Ibn al-Haytham "The Book of Optics". This is when the festival of light took place for the first time, which I was able to visit. It’s not surprising that the Raffles hotel was chosen as the venue of such event. Decorated with the Byzantine ornaments, crystal chandeliers, golden mosaic, ceramic and glass installations, it serves as an example of the true eastern luxury, and by quantity of the objects of art which are in it is comparable to an art gallery.
1447437113_Wife_G__sterisi2
It is enough to look at the huge photocloth of Jean-François Rosier, representing the well-known Dolmabahçe palace or at Martin Do’s abstract bronze sculpture of Lavinia based on the work by the Turkish poet Ozdemir Asaph – one of the main sights of the hotel decorating its lobby. Striving to introduce the audience to the beauty, 22 modern artists from different corners of Earth during 17 days gave their ideas of light bizzare shapes, painted in different colors. Bright lights lit up the halls of Zorlu Center, its yard, the square, Raffles hotel and even tunnels of the subway.
Six neon night wanderers in the project of the Palestinian artist Alaa Minawi – My Light is Your Light; the shining attire Dresses of memory from the South Korean Kim Tae-gon; the autumn leaf fall of the Venezuelan artist Magdalena Fernández showing vain transience of existence; installation named Light is Here by Finnish designer and artist Kari Kola; attraction “Pool” of the American light artist Ian Levine…
1447435558_Tae_Gon_Kim_Dresses_of_Memory_2
Psychedelic video projections, fancy constructions, blinking of the light strips, little people dancing, gigantic animals – even though all of this doesn't give the answer to the main question about the nature of light, it allows to track the history of the relations of each artist with this ephemeral phenomenon, which is has no space limits. Each new installation is a game with its own rules.
It allows transforming light into a consciousness of reality, taking a glance at "the other side", throwing away any fear, to bare our own soul in order to turn its luminescence into the common heritage, and, after having fully enjoyed this action, to carry away a magic ray of neon light in memory of magical performance...