BÖYÜK ŞƏHƏRIN IŞIQLARI
Eyni zamanda real və transsedent olaraq, kainatın başlıca təməllərindən biri bizim dünyada əsas informasiya mənbəyimizdir. İşıq – həyat, yaradıcılıq, fasiləsiz hərəkətdir. O, ətrafımızda, gündəlik həyatımızdadır, ən əsası isə - incəsənətdədir: orada sanki böyük güzgüdə bəşəriyyətin düşüncələri və diləkləri, fikirləri və hissləri əks olunur.
1447435558_Kari_Kola_Light_is_Here
Bəşər tarixinin ən parlaq mərhələlərindən biri – İntibah dövrü – bizə işığın ali mənəviyyat və mütləq gözəlliyə sahib substansiya kimi anlayışını miras qoydu. “İşığa nəzər sal və onun gözəlliyinə diqqət yetir” – Leonardo da Vinçi məsləhət görür. Qabaqcıl texniki yeniliklərə sahib müasir rəssamlar işıq incəsənətini prinsipial yeni səviyyəyə yüksəltməyi bacardılar. Buna sübut – bütün dünya üzrə keçirilən irimiqyaslı tədbirlərdir ki, bu zaman işıq obyektdən materiala transformasiya olunur, özünü ifadə etmənin əsas forması kimi istifadə edilir.
Hər şey XVII əsrdə Londonda başladı. Taun epidemiyası Avropanı viran qoyurdu və Lionun ümidsiz sakinləri yardım üçün Müqəddəs Məryəmə müraciət edərək onu tərif etməyə dair əhd-peyman bağlayırlar. Görünür, onların duaları eşidilir: epidemiya, şəhərə yetişmədən bitir. Möcüzəli xilaslarının şərəfinə lionlular Müqəddəs Məryəmin heykəlini ucaldırlar ki, onun qarşısında himayəçilərinə minnətdarlıqlarını bildirsinlər.
1447435553_General
Müəyyən edilmiş gün Liona leysan yağış yağır, lakin bu da şəhər sakinlərinin ehtiram çoşqusunun qarşısını ala bilmir: onlar küçələrə çıxaraq Müqəddəs Məryəmin şərəfinə məşəllər yandırmağa başlayırlar. Beləcə illüminasiya ənənəsinin təməli qoyulur. Tezliklə bu təşəbbüs ənənəyə çevrilir və işıq festivalları bütün dünyanı əhatə edir. İşıq gözün adət etdiyi diqqətə layiq yerləri dəyişdirir, onlar fantastik transformerlər kimi nağıl instalyasiyalarına çevrilirlər.
Adətən, belə irimiqyaslı sərgilər geniş mədəni proqramla – çoxsaylı əyləncə tədbirləri, konsertlər və s. ilə – müşayiət olunur. Ən məşhurlarından biri – Berlində keçirilən işıq festivalıdır: saysız-hesabsız rəngarəng lampalar, möhtəşəm atəşfəşanlıq və minlərlə projektorların gözqamaşdırıcı işıqları sayəsində şəhəri şən və gözəl görmək mümkündür.
1447435554_Amanda_Parer_Intrude
Beynəlxalq işıq ilinin bayram kimi qeyd olunması görkəmli ərəb alimi İbn əl-Heysəmin fundamental “Optika kitabı” əsərinin qələmə alınmasının min illiyinə həsr edilmişdi.
Sidneydəki “Vivid Light” işıq festivalı qlobal işıq festivalları hərəkatının təməlini qoydu. “İşıq dairəsi” Beynəlxalq Moskva festivalı zamanı paytaxtın məşhur obyektləri ənənəvi libaslarını kənara ataraq neona bürünürlər. Yaponiyanın Naqaşima adasındakı “Nabano No Sato” botanik bağında isə işıq diod lampaları vasitəsi ilə göy qurşağı, qütb parıltısı və qürub illüziyası yaradırlar. Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ötən 2015-ci ili Beynəlxalq işıq və işıq texnologiyaları ili elan edib.
Beynəlxalq işıq ilinin bayram kimi qeyd olunması görkəmli ərəb alimi İbn əl-Heysəmin fundamental “Optika kitabı” əsərinin qələmə alınmasının min illiyinə həsr edilmişdi. Elə o zaman İstanbulda mənim də qatıldığım işıq festivalı keçirildi. Təəccüblü deyil ki, belə tədbirin keçirilməsinə məkan olaraq “Raffles” oteli seçilmişdi. Bizans dekoru, büllur çilçıraqlar, qızılı mozaika, keramika və şüşə instalyasiyaları ilə bəzədilmiş bina əsl şərq təmtərağı nümunəsi hesab edilir, orada mövcud incəsənət obyektlərinin sayına görə isə rəsm qalereyası ilə müqayisə edilə bilər.
1447437113_Wife_G__sterisi2
Jan-Fransua Rozyenin məşhur Dolmabahçe sarayı əks olunan nəhəng foto-əsərinə və ya otelin lobbisini bəzəyən və onun əsas diqqətəlayiq əşyası olan Martin Donun türkiyəli şair Özdəmir Asəfin əsərlərin motivində hazırlanan abstrakt bürünc “Lavinia” heykəlinə nəzər salmaq kifayətdir. Publikaya gözəllik bəxş etmək istəyən dünyanın müxtəlif guşələrini təmsil edən 22 rəssam 17 gün ərzində işıq ideyalarını müxtəlif rənglərə boyayaraq onlara qəribə forma verirdilər. Parlaq işıqlar “Zorlu Center”in zallarını, onun həyətini, meydanını, “Raffles” otelini və hətta metro tunellərini nurlandırdılar.
Fələstinli rəssam Alaa Minavinin “My Light is Your Light” layihəsində altı neon gecə səyyahı; cənubi koreyalı Te Qon Kimin “Dresses of memory” parlayan paltarı; venesuelalı rəssam Maqdalena Fernandesin həyatın sürətli faniliyini əks etdirən payız xəzanı (1PM 015); finlandiyalı dizayner və rəssam Kari Kolanın “Light is Here” instalyasiyası; amerikalı işıq üzrə rəssam Yen Levinin “Hovuz” (Pool) attraksionu...
1447435558_Tae_Gon_Kim_Dresses_of_Memory_2
Psixodelik videoproyeksiyalar, əcayib konstruksiyalar, işıq zolaqlarının sayrışması, rəqs edən balaca insanlar, nəhəng heyvanlar – bütün bunlar işığın təbiəti haqqında əsas suala cavab verməsə də, hər rəssamın fəza ilə məhdudlaşmayan bu efemer hadisə ilə münasibətləri tarixinə nəzər salmağa imkan yaradır. Hər yeni instalyasiya – öz qaydaları ilə oyundur.
O, işığı şüurun varlığına çevirməyə, qorxunu kənara ataraq “o biri tərəfə” nəzər salmağa, öz qəlbinin parıltısını ümumi istifadəyə vermək üçün onu açmağa və bu hadisədən doyunca zövq aldıqdan sonra sehrli tamaşadan xatirə olaraq özünlə neon işığının bir şüasını aparmağa imkan verir...

Одно из основополагающих начал мироздания, будучи реальным и трансцендентным одновременно, представляет собой главный источник нашей информации о мире. Свет есть жизнь, созидание, непрерывное движение. Он вокруг нас, в нашей повседневности, а главное – в искусстве, в котором, словно в огромном зеркале, отражаются думы и чаяния, мысли и чувства человечества.
Одна из блестящих вех в истории человечества – эпоха Возрождения – оставила нам понимание света как некой субстанции, наделенной высшей духовностью и абсолютной красотой. «Взгляни на свет и вглядись в его красоту», – советует Леонардо да Винчи. Современные художники, располагая прогрессивными техническими новинками, сумели поднять световое искусство на принципиально новый уровень. Свидетельство тому – многочисленные, проводимые по всему миру масштабные мероприятия, в ходе которых свет трансформируется из объекта в материал, используется в качестве основной формы самовыражения.
А началось все в Лионе, в XVII веке. Европу опустошала эпидемия чумы, и отчаявшиеся жители Лиона обратились за помощью к Деве Марии, приняв на себя обет славить ее. Видимо, их молитвы были услышаны: эпидемия прекратилась, так и не дойдя до города. В честь своего чудесного спасения лионцы создали статую Девы Марии, дабы благодарить заступницу перед ее изваянием.
В назначенный день над Лионом разразилась сильная гроза, но и это не могло сдержать благоговейного порыва горожан, которые вышли на улицы и стали повсюду зажигать огни в честь Богоматери. Так было положено начало обычаю иллюминации. Вскоре эта инициатива переросла в традицию, и фестивали света начали проводить по всему миру. Свет чудесным образом преображает знакомые глазу достопримечательности, так что они, подобно фантастическим трансформерам, перевоплощаются в сказочные инсталляции.
Как правило, эти масштабные выставки сопровождаются широкой культурной программой – большим количеством развлекательных мероприятий, концертов и пр. Один из самых известных – фестиваль света в Берлине: он благодаря несметному количеству разноцветных ламп, грандиозным фейерверкам и ослепительному свету тысяч прожекторов позволяет увидеть город веселым и красочным.
Празднование Международного года света было приурочено к тысячелетию написания фундаментального труда выдающегося арабского ученого Ибн аль-Хайсама «Книга оптики».
Световой фестиваль Vivid Light в Сиднее положил начало глобальному движению световых фестивалей. На время Московского международного фестиваля «Круг Света» известные столичные объекты скидывают привычный покров, чтобы нарядиться в яркий неон. А в ботаническом саду Набано Но Сато на японском острове Нагашима с помощью светодиодных лампочек создают иллюзию радуги, полярного сияния или заката. Организация Объединенных Наций провозгласила минувший, 2015 год Международным годом света и световых технологий.
Празднование Международного года света было приурочено к тысячелетию написания фундаментального труда выдающегося арабского ученого Ибн аль-Хайсама «Книга оптики». Тогда же в Стамбуле был впервые проведен фестиваль света, на котором довелось побывать и мне. Не удивительно, что местом проведения подобного мероприятия был выбран отель Raffles. Украшенный византийским декором, хрустальными люстрами, золотой мозаикой, керамическими и стеклянными инсталляциями, он служит образцом настоящей восточной роскоши, а по количеству находящихся в нем объектов искусства сравним с художественной галереей.
Достаточно взглянуть на гигантское фотополотно Жана-Франсуа Розье, изображающее знаменитый дворец Dolmabahçe, или на абстрактную бронзовую скульптуру Lavinia Мартина До, созданную по мотивам произведения турецкого поэта Оздемира Асафа, – одну из главных достопримечательностей отеля, украшающих его лобби. Стремясь приобщить публику к красоте, 22 современных художника из разных уголков Земли на протяжении 17 дней облекали свои световые идеи в причудливые формы, раскрашивая в разные цвета. Яркие огни озарили залы Zorlu Center, его двор, площадь, отель Raffles и даже туннели метро.
Шестеро неоновых ночных странников в проекте My Light is Your Light палестинского художника Алаа Минави; светящееся одеяние Dresses of memory от южнокорейца Тэ Гон Кима; осенний листопад венесуэльской художницы Магдалены Фернандес, демонстрирующий суетную быстротечность бытия (1РМ 015); инсталляция Light is Here финского дизайнера и художника Кари Колы; аттракцион «Бассейн» (Pool) американского художника по свету Йена Левина...
Психоделические видеопроекции, причудливые конструкции, мерцание световых полос, пляшущие человечки, гигантские животные – все это, хоть и не дает ответа на главный вопрос о природе света, позволяет проследить историю отношений каждого художника с этим эфемерным явлением, не ограниченным пространством. Каждая новая инсталляция – игра с собственными правилами.
Она позволяет преобразовать свет в данность сознания, заглянуть «по ту сторону», отбросив страх, обнажить собственную душу, дабы сделать ее свечение общим достоянием, и, вдоволь насладившись сим действом, в память о магическом представлении унести с собой волшебный лучик неонового света...